Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

Pre fretky

( počet produktov: 3 )

Neobvyklé domáce zviera: fretka

Domáce zvieratá sprevádzajú ľudí od nepamäti. Okrem psov a mačiek sa v našich domácnostiach čoraz častejšie vyskytujú aj fretky. Tieto malé dravce sa môžu stať skvelými spoločníkmi človeka, ale ako pri každom inom domácom zvierati je dôležité poznať ich povahu a potreby. Aby váš domáci miláčik žil čo najdlhšie v zdraví, treba v prvom rade dbať na správnu výživu. Čím by som mal kŕmiť svoju fretku a čo by som mal zohľadniť pri výbere krmiva?

Krmivo pre fretky: mäso

Fretka je mäsožravec a mäsožravec. Práve mäso, kosti, vnútornosti a iné živočíšne produkty by mali tvoriť najväčšiu časť toho, čo fretky jedia. Možno ich kŕmiť hydinovým mäsom, hovädzím mäsom alebo rybami. Surové mäso poskytne vašej fretke väčšinu živín, ale nezabudnite ho pred podávaním spariť vriacou vodou alebo ho podávať po hlbokom zmrazení. Zbavíte sa tak baktérií, ktoré môžu byť pre vašu fretku nebezpečné. Je tiež dôležité, aby ste svojej fretke nedávali surové bravčové mäso. Tá môže spôsobiť smrteľnú Aujeszkého chorobu.

Pripravené krmivo pre fretky je dobrou alternatívou čerstvého mäsa. Krmivo pre fretky by malo mať vysoký obsah mäsa. Na trhu sú dostupné suché krmivá vo forme peliet a vlhké krmivá v konzervách. Tieto krmivá sú hlavným zdrojom bielkovín, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu fretky. Zloženie krmiva je tiež obohatené o komplex vitamínov a minerálov, ktoré podporujú tráviaci systém, znižujú hladinu zlého cholesterolu, pomáhajú udržiavať lesklú srsť a zdravé zuby. Kŕmenie fretky suchým a mokrým krmivom určeným pre tento druh zvierat je zárukou vyváženej a zdravej stravy.

Fretka: doplnkové kŕmenie a diétne obmedzenia

Základom stravy fretky by malo byť mäso a živočíšne produkty, ale mäso nie je jediná potrava fretky. Čo jedia domáce fretky?

Aby ste spestrili jedálny lístok a dodali fretke množstvo cenných živín, môžete ju kŕmiť zeleninou, ovocím alebo vajíčkami. Zeleninové produkty, ako sú mrkva, jablká, jahody alebo melón, môžete podávať denne, ale v malých množstvách. Slepačí žĺtok alebo prepeličie vajcia je najlepšie podávať maximálne raz týždenne.

Dôležitou súčasťou stravy vašej fretky je aj voda. Váš domáci miláčik by mal mať vždy k dispozícii misku alebo napájačku s čerstvou a čistou vodou.

A čo by ste v žiadnom prípade nemali dávať svojej fretke? Predovšetkým ľudské jedlo. Korenie a soľ v ňom môžu byť veľmi škodlivé a spôsobiť vážnu otravu.

Krmivo pre psov tiež nie je dobrá voľba. Fretky majú iné požiadavky na živiny ako psy, takže psie krmivo nemôže pokryť potreby bielkovín a iných živín. To môže viesť k ich nedostatku.

Mlieku a mliečnym výrobkom by ste sa mali vyhýbať aj kvôli obsahu laktózy, ktorú tráviaci systém dravca, akým je fretka, nestrávi. Škodlivé sú aj niektoré druhy ovocia a zeleniny. Ak chcete do stravy vašej fretky zaviesť rastlinné potraviny, vyhnite sa podávaniu cibule, cesnaku, avokáda, citrusov, kapusty, strukovín a húb.

Ako a kedy kŕmiť fretku?

Tráviaci proces u fretky trvá približne dve hodiny, preto je dôležité, aby sa potrava podávala pomerne často. Krmivo pre fretky musí byť čerstvé, najmä pri kŕmení surovým mäsom a rastlinnou stravou. Surové krmivo by sa preto malo podávať v porciách "naraz", aby sa v miske dlho nezdržiavalo. Ak je ošetrovateľ na niekoľko hodín preč, v miske sa môže nechať suché krmivo a predovšetkým čerstvá voda.

S vyváženou stravou založenou na vysokokvalitných produktoch sa budete môcť tešiť zo spoločnosti vašej fretky dlhé roky.

 

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 7505 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-07-17
Spokojnosť
2024-07-13
Všetko bolo v poriadku. Iste objednam znova
pixel