Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

Starostlivosť o oči a uši

( počet produktov: 22 )

Hygiena uší a očí - ochrana najdôležitejších zmyslov vašej mačky

Dobre zvolená strava a správna úroveň hygieny udržia vašu mačku dlho zdravú. Okrem stravy, ústnej hygieny, srsti, pazúrikov alebo ochrany proti parazitom by sa mala venovať pozornosť aj starostlivosti o uši a oči. Zdravá mačka nepotrebuje v tomto smere veľkú pozornosť, ale je dôležité pozorne sledovať zmeny v tejto oblasti a aplikovať vhodnú profylaxiu. Takto budete môcť včas reagovať na alarmujúce príznaky, ktoré sa objavia, a vyhnete sa nepríjemným následkom zanedbania starostlivosti.

V ušiach mačky sa môžu objaviť rôzne ochorenia - napríklad ušný svrab, bakteriálne alebo plesňové infekcie. Ochorenia uší sa ťažko liečia a majú opakujúci sa charakter. Preto je pravidelné čistenie uší vašej mačky také dôležité. Táto procedúra však nie je príjemná. Ako vyčistiť uši vašej mačky tak, aby ste boli vy aj vaša mačka ušetrení stresu? V prvom rade musíte vašu mačku na čistenie uší zvyknúť a po čistení ju aj odmeniť. Potom hygiena uší vašej mačky nebude predstavovať problém a budete mať istotu, že vaše zvieratko je úplne zdravé.

A čo oči? Zrak je jedným z najdôležitejších zmyslov mačky. Ostrý pohľad a hĺbka mačacích očí fascinujú ľudí od nepamäti. Aby boli oči mačiek zdravé, pri každodennom ošetrovaní by sa nemalo zabúdať na kontrolu očí, pretože zanedbanie starostlivosti môže viesť k vážnym ochoreniam.

Ako čistíte mačke uši?

Základom starostlivosti o uši vášho mačiatka je pozorovanie a kontrola ich stavu. Táto "kontrola" vykonávaná raz týždenne vám umožní posúdiť, či sa v ušiach vašej mačky nevyskytujú znepokojujúce príznaky, ako je bolesť pri dotyku, tmavý výtok, nepríjemný zápach alebo hnis. Tieto príznaky svedčia o ochorení, a preto by ste mali okamžite navštíviť svojho veterinára.

Prebytočný ušný maz v ušiach mačky je tiež bežným javom. Nie je nebezpečný pre zdravie vašej mačky, ale mal by sa pravidelne odstraňovať. Najlepšie funguje vatový tampón namočený v špecializovanom prostriedku na čistenie uší mačiek. Na trhu je k dispozícii mnoho takýchto prípravkov. Dbajte na to, aby kvapky do uší pre mačky obsahovali látky, ktoré rozpúšťajú sekrét, napríklad etylénglykol, oxyetylénové zlúčeniny alebo glycerol, ako aj látky s dezinfekčným účinkom, napríklad bylinky alebo oleje. Tým sa účinne vyčistia znečistené mačacie uši a zároveň sa zničia baktérie, ktoré sa vytvorili na povrchu uší, čím sa zabráni ich množeniu.

Choroby mačacích očí a prevencia

Mačacie oči sú náchylné na rôzne ochorenia. Najčastejším je zápal spojiviek. Najviac ohrozené sú oslabené mačky s oslabenou imunitou. U takýchto mačiek sa môže konjunktivitída rozvinúť do nebezpečnej a nákazlivej horúčky mačiek. Zrakový orgán môže byť poškodený aj úrazom a cudzími telesami, čo môže viesť k ulcerácii rohovky a upchatiu slzných kanálikov. Rovnako ako ľudia, aj mačky môžu trpieť sivým zákalom, degeneráciou sietnice a inými závažnými očnými ochoreniami. Vtedy je potrebná veterinárna liečba.

A ako sa staráte o oči svojej mačky? Starostlivosť o mačacie oči nie je zložitý postup. Základom preventívnej starostlivosti o oči je pozorovanie. To by sa malo dokonca vykonávať denne, pretože väčšinu znepokojujúcich príznakov si možno všimnúť pri každodennej hre s mačkou. Zafarbenie očných buliev, hnis alebo hlien vychádzajúci z očí, začervenanie alebo iné zmeny na povrchu oka môžu poukazovať na ochorenie. Pozornosť by ste mali venovať aj tomu, či sa pod viečkami mačky nenachádza cudzie teleso, a pozorne sledovať zmeny v správaní mačky. Trenie očí labkami alebo žmurkanie viečkami by malo upozorniť každého majiteľa.

Okrem pravidelných návštev veterinára by sa mala očná profylaxia vykonávať aj doma. Umývanie okolia oka odstráni nečistoty, upokojí podráždenie a zvlhčí oči. Čím by ste mali vašej mačke umývať oči? Najlepšie fungujú bylinné tekutiny (echinacea alebo čajová esencia). Vhodné sú aj kvapky do očí mačky aplikované priamo do spojovkového vaku na vyčistenie slzných kanálikov.

Mnohí majitelia mačiek si neuvedomujú dôležitosť preventívnej starostlivosti o uši a oči mačiek. Pamätajte si, že vaša mačka sama nezvládne hygienu očí a uší, preto venujte chvíľu čisteniu uší a ošetrovaniu očí vašej mačky, aby ste ju ochránili pred vážnymi a často sa opakujúcimi ochoreniami.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 7265 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-06-20
Veľká spokojnosť určite si objednám znova
2024-06-20
Dobra kumunikacia s predajcom
pixel