Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

Ústna hygiena

( počet produktov: 26 )

Ústna hygiena mačiek - fakty a mýty

Asi každý majiteľ mačky sa niekedy stretol s tvrdením, ktoré, žiaľ, nie je celkom pravdivé, že mačky sa dokážu dokonale postarať o svoju hygienu a nepotrebujú ďalšiu starostlivosť. No mačky, rovnako ako ľudia, často trpia rôznymi typmi ochorení ústnej dutiny a zubov.

Aby si ľudia udržali krásny a zdravý úsmev po dlhé roky, pravidelne si čistia zuby a navštevujú zubára. Rovnako by to malo byť aj s vašou mačkou. Domáca starostlivosť o chrup a pravidelné prehliadky ústnej dutiny u veterinára pomôžu predísť tvorbe zubného kameňa a s ním spojeným ochoreniam, ako je napríklad paradentóza.

Zubný kameň je spôsobený zvyškami potravy a baktériami, ktoré sa usadzujú na zuboch a ďasnách a vytvárajú tvrdý povlak. Zubný kameň môže viesť k zápalu ďasien, spôsobiť vypadávanie zubov mačky a viesť k ochoreniam orgánov, ako sú obličky, pečeň a srdce, prostredníctvom tzv. sekundárnej infekcie. Baktérie, ktoré sa dostanú do krvného obehu, môžu v tele vašej mačky spôsobiť spúšť a viesť k vážnym zdravotným problémom. Ak teda spozorujete letargiu, nedostatok chuti do hry, zníženú chuť do jedla alebo nepríjemný zápach z papuľky vášho mopslíka, je to znamenie, že by ste mali navštíviť veterinára.

Spôsoby udržiavania dobrej ústnej hygieny vašej mačky

Nesplnenie správnej preventívnej starostlivosti o zdravie ústnej dutiny vašej mačky môže viesť k mnohým nepríjemným ochoreniam. Preto by ste sa mali čo najskôr postarať o zdravie zubov a ústnej dutiny vášho domáceho maznáčika. Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť:

Najúčinnejším, ale aj najťažšie presaditeľným spôsobom boja proti zubnému kameňu je pravidelné čistenie zubov. Znie to nepravdepodobne vzhľadom na to, že mačky vo všeobecnosti nie sú nadšené z akejkoľvek hygieny. Čistenie zubov pre ne môže byť aj náročná úloha, ale oplatí sa!

Starostlivosť o zuby vašej mačky by mala začať výberom správnej zubnej pasty a zubnej kefky. Na starostlivosť o zuby vyberajte len veterinárne výrobky, ktoré nebudú obsahovať fluorid, ktorý je pre mačky škodlivý a môžu ho bezpečne prehltnúť bez rizika otravy. Okrem toho sú veterinárne zubné pasty pre mačky obohatené o príchute a vône, ktoré určite pomôžu presvedčiť vašu mačku, aby vykonávala hygienickú rutinu.

Zubná kefka pre vašu mačku je ďalším produktom, ktorý by ste si mali zaobstarať. Najlepšie fungujú tie, ktoré sa nasadzujú na prst. Vďaka nim sa ľahšie dostanete aj na ťažko dostupné miesta. Môžete si kúpiť aj zubnú kefku pre mačky podobnú tej, ktorú používate sami.

Ak sa však všetky pokusy o čistenie zubov stretnú s mačacím odporom, sú k dispozícii iné metódy prevencie ochorení ústnej dutiny. Rôzne spreje, tekutiny alebo gély na ústnu hygienu môžu byť dobrou alternatívou zubnej kefky a zubnej pasty na účinné odstránenie zubného kameňa na zuboch vašej mačky. Táto forma sa môže pre mnohých majiteľov mačiek ukázať ako oveľa pohodlnejšia a zabráni aj stresu pre samotné mrouskanie. V prípade spreja by sa mal nastriekať na zuby mačky. Špecializované tekutiny sa môžu pridávať do misky s krmivom alebo vodou.

Dôležitým faktorom pri udržiavaní dobrej ústnej hygieny je aj krmivo, ktorým mačku kŕmite, pretože prirodzeným spôsobom čistenia zubov je žuvanie tvrdej potravy. V obchodoch so zvieratami nájdete špecializované suché krmivo, ktoré čistí zuby vašej mačky a odstraňuje zubný povlak a kameň. Okrem krmiva sa dôležitou súčasťou prevencie zubného zdravia môžu stať aj dentálne pochutiny. Správne zložky a špeciálny tvar povzbudzujú mačku k žuvaniu, čím sa odstraňuje zubný kameň. Dôležité je tiež (najmä pre mačku), že tento spôsob starostlivosti o zuby je nielen účinný, ale aj chutný.

Ako pomôžete vašej mačke zvyknúť si na čistenie zubov?

Upozorňujeme, že najmä na začiatku môže byť čistenie zubov pre mačku stresujúcim a nepríjemným zážitkom. Preto je dôležité ju na to primerane pripraviť. Predovšetkým je potrebná trpezlivosť. Mačky zvyčajne nemajú rady, keď sa ich niekto dotýka na papuli, preto by sa to malo robiť opatrne, po malých krokoch. Keď si mačka zvykne na dotyk v oblasti papule, môžete ju začať oboznamovať so zubnou kefkou a pastou. Na zubnú kefku možno položiť pamlsok, aby sa vytvorila pozitívna asociácia, a výber zubnej pasty s príchuťou spôsobí, že mačka ju bude chcieť vyskúšať. Nezabudnite na následnú odmenu!

Základom správnej starostlivosti o ústnu dutinu mačky je predovšetkým dôslednosť a pravidelnosť. Pri pravidelnej starostlivosti si vaša mačka udrží zuby a ďasná zdravé po mnoho rokov. Čistenie zubov, ako aj časté prehliadky u veterinára pomôžu predísť mnohým nepríjemným ochoreniam a choré zuby vašej mačky nebudú problémom.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 7302 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-06-24
Spokojnosť... náš psík má pooperačnú diétu kvôli močovým kameňom, granulky Calibra struvite boli cenovo v tomto eshope najvýhodnejšie, aj cena konzerv Brit mono protein bola super, síce medzi konzervami lamb bola zamiešaná jedna beef, ktoré náš pes nemôže, tak ale stáva sa... posunuli sme priateľom. Určite v tomto obchode nakúpim aj v budúcnosti.
2024-06-22
Je to moja už asi 5obj.zamna spokojnosť, akurát krabice by mohli byť trošku pevnejšie..ináč spokojná
pixel