Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

Krmivo pre mačky

( počet produktov: 1936 )

Výživa mačiek - čím kŕmiť vašu mačku?

Mačky majú rôzne potreby. Jedným z najdôležitejších je jedlo. Správna výživa vašej mačky je základom jej dobrého zdravia a vitality. Ako opatrovateľ mačky chcete svojej mačacej chránenkyni poskytnúť všetko, čo potrebuje k správnemu fungovaniu, a preto pravdepodobne hľadáte odpoveď na odvekú otázku: Aké krmivo pre mačky?

Mačky môžu byť vyberavé. Často si zvyknú na jedno jedlo a reptajú, keď je obsah ich misky iný, ako očakávali. Niekedy si však takúto zmenu vynúti situácia - mačky dospievajú, menia sa ich potreby konkrétnych zložiek, mení sa ich zdravotný stav. Krmivo mačky by sa malo meniť spolu s ňou. Vtedy sa oplatí mať veľký výber, aby ste mohli nájsť obľúbenú príchuť vášho domáceho maznáčika nanovo.

Mnohí majitelia mačiek majú podobné pochybnosti. Nie sú prekvapujúce, pretože na trhu sa objavujú nové značky ponúkajúce rôzne druhy mačacích pochúťok ako huby po daždi. Suché krmivo, vlhké krmivo, krmivo pre mačky, špeciálne krmivo, doplnkové krmivo - výber je obrovský.

Každá mačka potrebuje správnu výživu - práve tu prichádza na pomoc hotové krmivo pre mačky, ktoré je pre zaneprázdnených, ale starostlivých majiteľov domácich zvierat veľmi dôležité. V našom obchode sme rozdelili kategórie krmív pre mačky tak, aby ste si mohli vybrať z ponuky podľa vlastného uváženia. Správne krmivo pre mačky je mimoriadne dôležité - stará sa o zdravie mačky a plní aj dôležitú preventívnu funkciu - mačka kŕmená správnym spôsobom má menšiu pravdepodobnosť ochorenia. Úlohu stravy v preventívnej zdravotnej starostlivosti možno len ťažko preceňovať.

Krmivo pre mačky ponúkané v našom obchode je dobre prispôsobené potrebám mačacích miláčikov a má rôznorodú formu a príchuť. Doprajte teraz svojej mačke krmivo, ktoré je pre ňu nielen zdravé, ale spĺňa aj jej chuťové očakávania.

Dobré krmivo pre mačky vám umožní postarať sa o všetky potreby vašej mačky. Získate tak zdravú a šťastnú mačku, s ktorou môžete tráviť čas tak, aby to bolo príjemné pre vás oboch. Namiesto toho sa nebudete musieť obávať, že v potrave nedostáva to, čo by mal, alebo že ochorie v dôsledku nesprávnej stravy.

Krmivo pre mačky by sa malo podávať niekoľkokrát denne v malých dávkach. Je to úplne opačný postup ako pri kŕmení dospelého psa, kde sa zvyčajne odporúčajú dve väčšie dávky - ráno a večer. Keďže mačky majú krátky tráviaci trakt a malý žalúdok, krmivo pre mačky by sa malo podávať 5-6-krát denne.

A aké porcie jedla sú najvhodnejšie? Predpokladá sa, že mačka s normálnou hmotnosťou by mala zjesť v priemere približne 1 šálku krmiva. To sa, samozrejme, týka suchých potravín, ktoré sú koncentrovanejšie ako mokré jedlá. Všetci výrobcovia vrátane spoločností Royal Canin, Animonda a Purina uvádzajú na obaloch svojich výrobkov tabuľky porcií. Dodržiavajte ich a budete mať istotu, že vaša mačka dostane toľko potravy, koľko potrebuje, a zároveň nebude prekrmená.

Je veľmi dôležité dbať na to, aby ste svoju mačku neprekrmovali, bez ohľadu na to, či jej dávate suché alebo mokré krmivo. Hoci je vaše vrčanie veľmi presvedčivé, keď chce zo stola uchmatnúť kúsok šunky alebo mäsa na obed, nemali by ste mu ustupovať. Všetky takéto pochutiny, ktoré nie sú osvedčenými mačacími pochúťkami, môžu viesť k obezite. Preto pamätajte: neprekŕmte svoju mačku a dávajte jej krmivo v správnom množstve a vaša mačka bude zdravá a šťastná.

Krmivo pre mačky - typy a vlastnosti

Dobrá potravina, bez ohľadu na jej druh, má krátke a prirodzené zloženie. V kvalitnom krmive pre mačky je mäso na poprednom mieste v zozname zložiek. Lacné krmivo pre mačky niekedy neobsahuje takmer nič! Za zmienku stojí aj pridanie zeleniny, ktorá je zdrojom vlákniny a vitamínov.

Zložky, ktoré môžu ďalej prospievať zdraviu vašej mačky, sú taurín a nenasýtené mastné kyseliny omega 3 a 6. Najkvalitnejšie krmivo neobsahuje obilniny, cukor, konzervačné látky ani umelé farbivá. Takéto krmivo je zárukou vyváženej stravy, ktorá vašej mačke poskytne to, čo potrebuje.

Z množstva potravinárskych firiem, druhov a chutí vás môže rozbolieť hlava. Ktorý typ krmiva bude tvoriť základ stravy, závisí od mnohých faktorov - veku, potrieb mačky a tiež preferencií majiteľa. Najbežnejšími druhmi krmiva sú suché a vlhké krmivo. Nižšie je uvedený ich stručný opis:

Suché krmivo pre mačky: toto krmivo je vo forme malých, tvrdých granúl. Suché krmivo sa vyznačuje nízkym obsahom vlhkosti, preto nezabudnite mačke zabezpečiť stály prístup k čerstvej vode. Suché krmivo je kompletná strava, ktorá poskytuje vašej mačke všetky živiny na podporu jej harmonického vývoja. Vďaka sušeniu si živiny dlhšie zachovávajú svoju hodnotu a potraviny nie je potrebné skladovať v chladničke.

Mokré krmivo pre mačky: vlhkosť mokrých krmív je až 80 %. Ich konzistencia pripomína najprirodzenejšie krmivo pre mačky, t. j. surové mäso. Vlhká strava má rôzne formy - jej konzistencia môže pripomínať paštétu alebo konzervu. Nájdete tu aj potraviny obsahujúce celé kusy mäsa alebo rýb.

Suché krmivo pre mačky má mnoho výhod. Okrem toho, že poskytuje prospešné zložky, je tiež nápomocný pri udržiavaní ústnej hygieny vašej mačky. Tvrdé chrumky obrusujú zubný kameň, takže sa minimalizuje riziko ochorenia ďasien.

Suché krmivo pre mačky má tiež vyšší obsah kalórií, takže vaša mačka musí zjesť menej, aby sa zasýtila a získala všetky potrebné živiny a vitamíny. Umožňujú tiež oveľa jednoduchšie dávkovanie krmiva, takže máte istotu, že vaša mačka dostáva správne množstvo krmiva - ani príliš veľa, ani príliš málo.

Mokré krmivo podporuje primeranú hydratáciu mačky vďaka vysokému obsahu vlhkosti. Mokré krmivo mačky ochotne konzumujú aj vďaka jeho intenzívnej vôni. Vďaka svojej jemnej štruktúre je to najlepšie krmivo aj pre staršie mačky a mačiatka mladšie ako 12 mesiacov. Upozorňujeme však, že mokré krmivo sa rýchlo kazí. Uchovávajte ho tesne uzavretý v chladničke a podávajte ho hneď po otvorení balenia.

Dennú stravu vašej mačky je dobré doplniť zdravými pochutinami, ktoré spestria jedálniček a mačke zachutia. Základom výživy je samozrejme suché alebo vlhké krmivo, ale vítané sú aj ďalšie pochutiny. Dobre zvolené pochutiny sú ďalším zdrojom živín, ktoré sú v mačacej strave veľmi dôležité.

Ak ste často a dlhodobo mimo domova a nemáte možnosť pravidelne a v rovnomerných intervaloch pridávať mačke do misky krmivo, skúste použiť skryté pochúťky. Schovajte niekoľko chutných pochúťok po celom dome, najmä v časti domu, kde sa vaša mačka zdržiava. Hľadanie pamlskov umožní vašej mačke spustiť lovecký inštinkt a zároveň jej poskytne veľa zábavy a naplní prázdne bruško.

Pamätajte, že mačky si potravu neukladajú a všetko, čo prijmú, hneď strávia. Preto by mali byť pravidelné denné porcie krmiva aj pochutiny malé a prispôsobené veľkosti, hmotnosti a veku vašej mačky.

Občerstvenie je tiež skvelou motiváciou pre hru a hnacím motorom pre učenie sa najrôznejších trikov. Tento druh odmeňovania za správanie, ktoré vám ako majiteľovi vyhovuje, spôsobuje, že mačka, napriek tomu, že je domácim miláčikom, ktorý si ide vlastnými cestičkami, viac spolupracuje a nechá sa viac viesť.

Ako vybrať ideálne krmivo pre mačky?

Okrem konzistencie a zloženia sa potraviny líšia aj svojím účelom. V závislosti od životného štádia mačky a jej zdravotného stavu by sa malo zvoliť iné krmivo. Krmivo pre dospelé mačky sa môže veľmi líšiť od krmiva určeného pre malé mačiatka. Okrem bežných krmív pre zdravé mačky existujú aj krmivá pre mačky s individuálnymi výživovými potrebami (napr. od spoločnosti Royal Canin). Je tu potrebné rozlišovať:

Krmivo pre mačiatka: Počas prvých mesiacov sú mačiatka kŕmené materským mliekom. Po uplynutí tejto doby ich môžete začať kŕmiť pevnou stravou. Krmivo pre mačiatka obsahuje veľa cenných zložiek vrátane bielkovín a vitamínov, ktoré im pomáhajú zdravo rásť a objavovať svet.

Krmivo pre sterilizované, neadoptované a staršie mačky: takéto mačky majú sklon k nadváhe. Základom udržania dobrej kondície je strava bohatá na živiny, ale zároveň nízkokalorická. Veľmi dôležité je prispôsobiť krmivo potrebám sterilizovaných mačiek. Hormonálna rovnováha takýchto mačiek zostáva pomerne nestabilná, a preto si vyžaduje špeciálnu liečbu. V opačnom prípade môže mačka nielen pribrať na váhe, ale aj ochorieť.

Špecializované potraviny: Veterinárne krmivá sú prispôsobené potrebám mačiek trpiacich ochoreniami obličiek, srdca alebo močových ciest. V dôsledku toho pomáhajú rýchlejšiemu zotaveniu. Takéto krmivá obsahujú aj mačacie pochúťky, ktoré pomáhajú odstraňovať chĺpky, alebo výživové doplnky.

Suché krmivo pre mačky je cenovo výhodná možnosť každodenného kŕmenia, ktorá poskytuje všetky potrebné živiny. Mokré krmivo pre mačky je naopak vhodné pre tie zvieratá, ktoré môžu mať z rôznych dôvodov problémy so žuvaním, a ako ďalšia kvalitná pochúťka na spestrenie ich každodenného jedla.

Praktické balenie je výhodou pre každého opatrovateľa mačiek - umožňuje jednoduché dávkovanie správneho množstva krmiva a jeho skladovanie. Suché aj vlhké krmivo je prispôsobené potrebám mačacieho chránenca a má rôznu formu a chuť. Dobré krmivo pre mačky obsahuje množstvo živín, ktoré udržujú vašu mačku zdravú a plnú energie. Udržujú ich srsť lesklú, zuby zdravé a dodávajú im dostatok sily na hranie.

Mačky veľmi nerady prijímajú zmeny, takže ak ste našli krmivo, ktoré dokonale spĺňa vaše požiadavky z hľadiska zloženia a výživových hodnôt a vyhovuje chuťovým preferenciám vašej mačky, držte sa ho! Ak už musíte alebo chcete niečo zmeniť, robte úpravy postupne. Najlepšie je začať zmiešaním oboch potravín a každý deň zaviesť určité percento novej potraviny a zároveň vylúčiť starú potravinu.

Dobre zvolené a pravidelne podávané krmivo udrží mačku zdravú a plnú energie a jej srsť lesklú a pružnú. A koniec koncov, nič nepoteší opatrovateľa viac ako šťastný, ochotný hrať sa a energický mačací priateľ.

Čo robiť, ak vaša mačka nechce jesť? Mačky sú zvieratá s pomerne veľkou chuťou do jedla, preto by sa mal každý nedostatok chuti do jedla začať pozorne sledovať. Na začiatku venujte pozornosť tomu, či je miska čistá a jedlo čerstvé. Potom skúste mačke ponúknuť iný druh jedla alebo pochúťky, ktorým väčšina mačiek ťažko odoláva. Ak ani to nepomôže, je nevyhnutné navštíviť veterinára.

Mnohé choroby, vrátane závažných, sa prejavujú práve nechutenstvom a apatiou. Možno sa s vašou mačkou nedeje nič vážne, ale ak nechutenstvo pretrváva dlhší čas, treba to skontrolovať - už len pre pokoj duše.

Nezabudnite tiež zabezpečiť, aby mala vaša mačka vždy prístup k čistej čerstvej vode. Hydratácia je rovnako dôležitá ako správna výživa!

Nezabudnite, že najlepšie krmivo pre mačky je také, ktoré uspokojí všetky potreby mačky a jednoducho jej chutí. V opačnom prípade môže mačka - ako tvor rovnako majestátny ako vyberavý - jednoducho odmietnuť zjesť dané jedlo. V takýchto prípadoch ani to najlepšie zloženie nebude stačiť, preto pri výbere krmiva pre vášho domáceho miláčika zohľadnite aj kulinárske chute vašej mačky.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 7236 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-06-19
Veľmi dobre, pôvodný termín bol štvrtok, doručenie prebehlo v piatok.
2024-06-17
Všetko bez problémov.
pixel