Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

REFLUX U PSA - AKO HO ROZPOZNAŤ A LIEČIŤ?

2023-05-20
REFLUX U PSA - AKO HO ROZPOZNAŤ A LIEČIŤ?

Po prijatí potravy tráviaci trakt pracuje automaticky. Vylučovanie tráviacich enzýmov, vstrebávanie živín a presun obsahu do ďalších častí sú len niektoré z jeho úloh. Niekedy však dochádza k narušeniu tejto činnosti, čo môže mať vážne následky. Kedy máme podozrenie na reflux u psa a ako ho riešiť?

Čo je reflux u psa?

Reflux je vypúšťanie obsahu tráviaceho traktu do predchádzajúcich častí tráviaceho traktu. Niekedy sa obsah dvanástnika vracia do žalúdka, v takom prípade hovoríme o duodenogastrickom refluxe. Gastroezofageálny reflux sa však oveľa ľahšie pozoruje, keď sa žalúdočný obsah dostane do pažeráka.

Môže sa tiež stať, že problém je kombinovaný a dochádza k duodenálno-gastricko-ezofageálnemu refluxu. Tak či onak, musíme rozlíšiť, či sú tieto udalosti fyziologické, alebo je potrebné hľadať príčinu oveľa hlbšie. A tu je ďalšia ťažkosť - okrem zistenia príčiny refluxu je potrebné sledovať aj to, či došlo k ďalším zmenám, t. j. či sa vyvinula refluxná choroba. Ak áno, reflux bude len jej príznakom. Z tohto dôvodu je potrebná dôkladná diagnostika, aby sa zachytili všetky abnormality a stanovila presná diagnóza.

Aké sú príčiny refluxu?

Tráviaci trakt posúva obsah na jednu stranu, čo umožňuje prehltnutie potravy a prechod obsahu bez ohľadu na polohu tela. Ako teda môže dôjsť k refluxu? Existuje niekoľko príčin.

Prvým môže byť náhla zmena frekvencie peristaltických kontrakcií. Ďalšou je zmena sily týchto kontrakcií. Ďalšou príčinou môže byť zmena funkcie koncovej časti žalúdka, pyloru - jeho abnormality môžu ovplyvniť zvyšok tráviaceho systému a prispieť k refluxu.

Okrem toho môže mať v prípade gastroezofageálneho refluxu vplyv nadmerný tlak v žalúdku. Ak tento prevyšuje tlak v pažeráku a pažerákový zvierač sa uvoľní, vzniknú podmienky podporujúce vznik refluxu. K problému môže prispieť aj zmenené pH žalúdka, ktoré sprevádza zápal tohto orgánu. Svoju úlohu zohráva aj vredová choroba žalúdka, zápal pažeráka, cholelitiáza alebo hyperacidita psa.

Je dôležité uvedomiť si, že občasný reflux je fyziologický jav. Najčastejšie sa s ním stretávame, keď je pes hladný - pred ranným jedlom alebo keď pes dostane jedlo raz denne. Reflux pred jedlom treba, samozrejme, sledovať, ale ak sa vyskytuje vo výnimočných prípadoch, možno ho považovať za fyziologický.

Reflux u psa - príznaky

Vracanie žalúdočného obsahu do pažeráka je príčinou nepríjemného pocitu známeho ako pálenie záhy - u psov si to však nemusíme všimnúť, pretože domáce zvieratá takéto problémy skrývajú. Ak sa žalúdočný obsah vracia do lúmenu pažeráka, majiteľ môže pozorovať chvíľkový abnormálny pohyb krku zvieraťa, ako pri nevoľnosti, a niekedy aj zvýšené slinenie.

Psy väčšinou vylučujú refluxovaný obsah, ktorý sa najčastejšie opisuje ako biela alebo žltá pena - všetko závisí od toho, z ktorej časti tráviaceho traktu pochádza. Nie je to však pravidlom, takže príležitostný reflux môže byť ťažké zachytiť.

To však neplatí v prípade refluxu, ktorý je bežným a patologickým javom. Keď ustupujúci obsah naruší rovnováhu sliznice tráviaceho traktu a iných orgánov, vzniká gastroezofageálna refluxná choroba. Potom sa môže objaviť množstvo príznakov. Ich pozorovanie a ďalšie vyšetrenia sú veľmi dôležité na určenie príčiny problému a následkov ich výskytu.

Gastrointestinálne príznaky

Najskôr pes pociťuje nepríjemné pocity a dokonca bolestivosť pažeráka a žalúdka. Ľudia s podobným problémom opisujú tento pocit ako pálenie v žalúdku a dolnej časti pažeráka. Zároveň pociťujú plnosť žalúdka. Pes nám tieto informácie neposkytne - musíme vyvodiť závery z jeho správania. Apatia, krívanie, neochota pohybovať sa a jesť, regurgitácia, zvracanie, niekedy slinenie - to všetko sú signály, že sa v tráviacom trakte deje niečo zlé.

Neustále dráždenie sliznice vedie k zápalu pažeráka a dokonca aj hrdla a ďalších štruktúr. Pri postupujúcom ochorení môže dôjsť k zúženiu pažeráka. Je to dôsledok dlhodobého zápalu v jeho oblasti. Tento stav zhoršuje nechutenstvo vášho domáceho maznáčika a dokonca vedie k poruchám prehĺtania. Môže nasledovať vredová choroba žalúdka alebo pažeráka. To je spojené s ešte intenzívnejšou bolesťou a neochotou prijímať potravu. V obsahu vylúčenom počas refluxu sa môžu nachádzať stopy krvi.

Refluxná choroba môže časom viesť k vzniku nádorov v pažeráku alebo žalúdku. To zhoršuje predchádzajúce príznaky a spôsobuje ďalšie zhoršovanie stavu psa.

Príznaky z iných orgánov

Keď sa u psa objaví žalúdočný reflux, príznaky sa zvyčajne objavia okamžite. Niektoré sa však objavia neskôr - keď sa reflux opakuje dlhší čas.

Okrem tráviaceho traktu môžu byť postihnuté aj iné orgány. Zuby a ďasná môžu byť bolestivé - to všetko v dôsledku parodontitídy a poškodenia zubnej skloviny. K týmto zmenám dochádza v dôsledku zmeneného pH v tlame psa.

Ďalšie príznaky sa môžu týkať dýchacieho systému: výtok z nosa, dýchavičnosť, sipot, kašeľ, zmena hlasu - tieto príznaky možno pozorovať doma. Počas návštevy veterinárnej ordinácie môže lekár auskultáciou hrudníka a vykonaním röntgenovej snímky hrudníka zistiť zápal v oblasti priedušiek, pľúc, ako aj znaky astmy. Môže sa tiež stať, že sú zapálené nosové dutiny, hrtan a dokonca aj Eustachova trubica a stredné ucho. Ďalšie vyšetrenia určite rozptýlia pochybnosti a umožnia stanoviť presnú diagnózu.

Ako liečiť reflux u psa?

Na to, aby sa choroba mohla začať účinne liečiť, je potrebná dôkladná diagnostika. Endoskopické vyšetrenie môže okrem iného poskytnúť odpovede na mnohé otázky a rozhodne uľahčiť liečbu. Lekár potom presne vie, s akým problémom sa zviera stretáva.

Lieky môžu zvieraťu priniesť úľavu, ale v mnohých prípadoch ide o chronické a opakujúce sa ochorenie, preto je potrebné podávať lieky nepretržite alebo pulzne.

Lekár má k dispozícii prípravky na zlepšenie motility tráviaceho traktu, ktoré znižujú sekréciu žalúdočnej kyseliny. V mnohých prípadoch pomáhajú lieky, ktoré majú ochranný účinok na sliznicu pažeráka a žalúdka, čo zmierňuje nepríjemné pocity a prináša pocit úľavy. V niektorých situáciách je potrebná aj antibiotická liečba.

Kedy by ste mali navštíviť lekára?

Akékoľvek nezvyčajné správanie vášho domáceho maznáčika by nás malo upozorniť. Ak pes nechce prijímať potravu, zvracia, je letargický - návšteva je nevyhnutná. Niekedy nie sú príznaky obzvlášť výrazné, ale je možné si všimnúť, že psa niečo trápi. Niekedy však pozorujeme sporadické grganie alebo zvracanie.

Aj takéto záležitosti sa oplatí konzultovať s veterinárnym lekárom, pretože neliečený reflux sa môže stať príčinou oveľa vážnejších problémov.

Je možné pomôcť psovi doma?

Niekedy sa pes pred jedlom cíti očividne zle, napr. po rannej prechádzke, keď ešte nemáme pripravené prvé jedlo. Na druhej strane, niekedy zviera dostane jedlo raz za deň a jeho žalúdok zostáva dlhšiu časť dňa prázdny.

V takýchto prípadoch je dobré zmeniť stravu vášho domáceho maznáčika a rozdeliť mu jedlo na viacero menších dávok. Zabránite tak vylučovaniu nadmerného množstva žalúdočných štiav, keď je žalúdok prázdny.

V niektorých situáciách však lekár môže odporučiť zmenu druhu podávaného jedla, preto je dôležité zmobilizovať celú rodinu, aby sa vyhla konzumácii zakázaných potravín.

Reflux u psa - zhrnutie

Reflux u psa je ťažké rozpoznať. Prvé problémy sa prejavujú pomerne nenápadne a časom sa príznaky stanú príčinou ďalších problémov. Takýto stav sa už nazýva gastroezofageálna refluxná choroba a predstavuje pre psa pomerne veľkú hrozbu.

Starostlivá diagnostika a vhodne zvolené lieky môžu priniesť úľavu pre domáce zviera. Na úspešnosť liečby má vplyv aj typ stravy a spôsob jej podávania. Dôsledné dodržiavanie odporúčaní veterinárneho lekára pomôže psovi zabudnúť na nepríjemné ťažkosti a stráviť opäť každú chvíľu bezstarostne.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
pixel