Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ZVUKY MORČIAT - PREČO MORČA CHRČÍ, KVIČÍ A VYDÁVA INÉ ZVUKY?

2022-06-23
ZVUKY MORČIAT - PREČO MORČA CHRČÍ, KVIČÍ A VYDÁVA INÉ ZVUKY?

Každé zviera komunikuje s ľuďmi svojím vlastným spôsobom. Niektoré zvieratá, napríklad mačky, mňaukajú len v prítomnosti človeka, pretože tak komunikujú so svojím majiteľom. Aké zvuky vydávajú morčatá a čo jednotlivé zvuky znamenajú?

Morča alebo mačka domáca sa vyskytuje v mnohých poľských domácnostiach. Toto pomerne obľúbené domáce zviera je pomerne nenáročné na starostlivosť a často sa stáva dlhoročným členom rodiny. Hoci morčatá nemajú také komunikačné schopnosti ako psy alebo mačky, t. j. nevenčia chvostom, nešteká a nemňauká, dokážu svojím spôsobom vyjadriť množstvo emócií.

Každý zvuk, ktorý vaša mačka vydáva, nie je náhodný a môže znamenať spokojnosť, nespokojnosť alebo bolesť vášho domáceho maznáčika. S každým zvukom sa oplatí oboznámiť trochu bližšie, aby ste vedeli správne čítať signály, ktoré vám vaše zvieratko vysiela.

Morča - zvuky sú formou komunikácie

Ako môže morča komunikovať s ľuďmi? Najčastejšie zvuky, ktoré morča vydáva, sú kňučanie, tiché piskoty a vrčanie. Domáce morča môže tiež vydávať zvuky, ktoré nie sú horšie ako zvuky mnohých mačiek. Morčatá môžu dokonca vydávať zvuky pripomínajúce vrčanie, hoci sa to vo vzťahu k ľuďom stáva veľmi zriedkavo.

Zvuky, ktoré vydáva kaňa domáca, sú zamerané aj na iných príslušníkov tohto druhu. Zvieratá majú vlastnú reč a tá sa veľmi jasne delí na signály vysielané majiteľovi a zvuky smerované k inému jedincovi daného druhu. Ako teda môžeme rozpoznať, kedy prasiatko oslovuje nás a kedy iné prasiatko, a ako vieme, čo jednotlivé zvuky znamenajú?

Zvuky morčiat namierené na ľudí

Najbežnejšie zvuky morčiat pripomínajú kvákanie. Tento signál sa s týmito zvieratami spája najčastejšie. Z dobrého dôvodu je to najčastejší zvuk, ktorý sa ozýva z klietky vášho morčaťa. Morča komunikuje s ľuďmi aj s inými morčatami pomocou kvákania. Čo tento signál znamená? Najčastejšie ide o výkrik, ktorý má upútať pozornosť.

Ošípaná môže kvákať, keď sa jednoducho dožaduje spoločnosti, ale najčastejšie kváka v čase kŕmenia, keď sa dožaduje, aby jej bolo jedlo podané čo najskôr. Takže prasiatko bude reagovať kvákaním na zvuk otvárania chladničky alebo nádoby s jedlom. Ak máte v dome viac ako jednu sviňu, môže byť kikiríkanie namierené skôr na iné osoby ako priamo na vás. Môže to byť kvôli pozornosti alebo aby ste ich povzbudili k spoločnej hre.

Vrčanie v domácom kaviári - čo to znamená?

Reč morčiat sa však neobmedzuje len na populárne kvákanie. Možno ste raz od svojho morčaťa počuli dlhé a blažené vrčanie. To je veľmi dobrý znak najvyššej spokojnosti. Najčastejšie k tomu dochádza počas chvíľky maznania alebo pri konzumácii chutnej porcie jedla.

Kikiríkanie je tiež zvuk, ktorý sprevádza ošípané počas kopulácie, a v tomto prípade sa tiež spája s momentom naplnenia a uspokojenia. Ak vaše prasiatko pravidelne vrká alebo chrčí, môžete si byť istí, že je spokojné s podmienkami v klietke, každodenným hladením a krmivom, ktoré mu podávate.

Zatínanie zubov, varovanie pred agresiou

Medzi zvuky, ktoré by mali vzbudiť vašu ostražitosť, rozhodne patrí drkotanie zubov. Domáca mačka, ktorá je krotká a v bezstresovej situácii, vydáva tento zvuk len zriedka. Ak však máte v dome dve prasiatka a počujete charakteristické škrípanie, môže to znamenať agresiu jedného prasiatka voči druhému, čo môže vyústiť do útoku a bitky medzi prasiatkami.Szczękanie zębami jest przejawem agresywnego nastawienia lub sytuacji stresowej, w której świnka skupiona jest na samoobronie.

Ak držíte svojho domáceho miláčika na kolenách a ten zrazu začne štebotať, pripravte sa na to, že vám bude hroziť útokom a niekedy vás aj uhryzne. Nemôžeme vždy predvídať, čo spôsobí nášmu domácemu miláčikovi stres a nespokojnosť, preto sa oplatí počúvať signály, ktoré vám váš domáci miláčik dáva.

Chrčanie prasiatka - čo vám chce povedať?

Čo znamená tiché chrčanie v prípade morčaťa domáceho? Domáce prasa chrčí z rôznych dôvodov, ktoré vás pravdepodobne nebudú znepokojovať. Môže to byť snaha upútať pozornosť alebo žiadať o prechádzku mimo klietky. Morčatá chrochtajú o niečo tichšie a nenápadnejšie ako hospodárske ošípané, ale v oboch prípadoch môže byť chrochtanie formou komunikácie medzi ošípanou a človekom, ako aj medzi dvoma jedincami tohto druhu.

Piskot a vrčanie - zvuky morčiat, ktoré by mali vzbudiť ostražitosť

Rozhodne však nemôžete ignorovať piskot, ktorý sa zmení na hlasné kvílenie. Váš domáci miláčik vám tak dáva najavo, že ho niečo bolí alebo sa bojí, preto by ste mali byť na tento zvuk obzvlášť pozorní. Pišťanie môže byť príznakom choroby alebo prechladnutia, ktoré nejakým spôsobom narúša pohodlie prasiatka a spôsobuje mu lokálnu bolesť.

Môže súvisieť so zápalom, bolesťou zubov alebo s tráviacimi problémami, napríklad s bolestivou plynatosťou. Dlhé vŕzganie by ste nemali ignorovať. Naopak, je dobré vziať prasa k veterinárovi a hneď zistiť, čo môže byť príčinou zvuku.

Posledným zvukom, s ktorým sa stretávame u morčiat, je vrčanie. V domácich chovných podmienkach sa vyskytuje zriedkavo, pretože vrčanie u morčiat je zvyčajne zamerané na opačné pohlavie. Samce morčiat volajú samice v ruje, ale samice na seba môžu aj vrčať. Vrčanie takmer nikdy nie je namierené proti ľuďom, pretože zvukom agresie je už spomínané štekanie zubov.

Venujte pozornosť reči prasaťa

Ako vidíte, zvuky morčiat môžu mať rôzne podoby a môžu sa vyskytovať v rôznych situáciách. Prasiatko chrčí, kvíli, plače, vrčí a vrčí, a to je normálne, pokiaľ to nie je dlhý a kvílivý zvuk. Potom môže byť znakom zdravotných problémov, o ktorých každé prasiatko svojím spôsobom informuje starostlivého majiteľa.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
pixel