Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ZVONČEK PRE MAČKY - ÁNO ALEBO NIE? BEHAVIORISTA ROZPTYĽUJE POCHYBNOSTI

2023-08-16
ZVONČEK PRE MAČKY - ÁNO ALEBO NIE? BEHAVIORISTA ROZPTYĽUJE POCHYBNOSTI

Zvonček pre mačky - obľúbená pomôcka mnohých milovníkov mačiek. Obzvlášť obľúbený je u majiteľov vonkajších mačiek, hoci ich niekedy dávame aj našim nevodným kožušinovým mačkám. Robíme to z praktických dôvodov alebo jednoducho preto, že to uspokojuje náš zmysel pre estetiku. Robíme však správne? Môže obojok pre mačky so zvončekom zvieratku ublížiť?

Prečo dávame mačke obojok?

Zvonček pre mačky sa zvyčajne pripevňuje na obojok mačky. Niekedy ho možno vidieť na postroji, ale to je zriedkavé. Ako už bolo povedané, povedzme si najprv niečo o obojkoch pre mačky. Na čo sa používajú a sú vôbec potrebné?

V prípade psa je funkcia obojku zrejmá - slúži na vodenie domáceho zvieraťa na vodítku. Mačky sa zvyčajne takto nevenčia, a ak áno, používame postroj, a nie obojok. Ten má úplne inú funkciu.

Obojok je určený predovšetkým pre vonkajšie mačky a má všetkým signalizovať, že zviera nie je bezdomovec. Pripájame aj tzv. adresný štítok, čo je visačka s údajmi o majiteľovi pre prípad, že sa zviera stratí.

Na čo sa používa zvonček pre mačky?

Späť k mačacím zvončekom - akú funkciu plnia? Niektorým chovateľom sa môžu zdať ako veľmi atraktívna dekorácia, ale napriek tomu majú slúžiť na niečo iné.

Zvonček pre mačky je určený na odradenie vtákov, ktoré mnohé mačky veľmi rady lovia. Upozornený zvukom zvončeka má okrídlený kúsok čas na útek pred dravcom. Týmto spôsobom sa snažíme zabrániť mrnčaniu domácich miláčikov, aby zabíjali vtáky.

Mačky sú predátori a vtáky sú na zozname ich prirodzenej koristi, takže je jednoducho v ich prirodzenosti ich zabíjať a jesť. Samozrejme, na starostlivosti o okrídlených obyvateľov našich miest a dedín nie je nič zlé, ale obojok so zvončekom - ako sa o tom bude hovoriť ďalej - nie je správna cesta.

Funguje zvončekový obojok naozaj?

Pravdou však je, že obojok so zvončekom mačkám viac škodí, než aby im zabránil zabíjať vtáky.

Pri love sa naše kožušinové šelmy pohybujú veľmi opatrne, aby si ich korisť nevšimla. Šikovný lovec sa dokáže zakrádať tak obratne, že zvonec na jeho krku ani nedvihne. Ozve sa až vtedy, keď mačka zaútočí na svoju korisť - vtedy je však už pre vtáka neskoro.

Keď počujeme volanie loviacej mačky, máme buď do činenia s neskúseným lovcom, alebo sa zviera viac hrá, než skutočne loví.

Potrebuje mačka obojok so zvončekom?

Je teda obojok so zvončekom - alebo dokonca samotný obojok - pre mačku nevyhnutný? Úprimne povedané: je to úplne zbytočné. Nielenže nie je užitočný pri venčení vášho domáceho maznáčika, ale neplní veľmi dobre ani svoje ďalšie úlohy.

Pri venčení mačky s obojkom môže dôjsť k poraneniu krku vášho domáceho miláčika. Áno, na obojok môžeme pripevniť adresný štítok, ale domáci miláčikovia ho často strácajú, takže oveľa lepším riešením je dať vašu mačku označiť mikročipom. V súčasnosti je to najlepší spôsob identifikácie domácich zvierat.

Ako už bolo spomenuté, zvonček zavesený na golieri tiež nie vždy slúži svojmu účelu. Naopak, môže nášmu domácemu miláčikovi ublížiť.

Aké riziká predstavuje obojok pre mačky?

Obojok so zvončekom - alebo bez zvončeka - nie je len zbytočná pomôcka. Môže tiež vážne ohroziť zdravie a život vášho chlpáča. Prečo?

Vonkajšia mačka hliadkuje svoje teritórium a loví, tlačí sa medzi kríkmi, lezie po plotoch a stromoch. Je teda veľká pravdepodobnosť, že sa chlpatá mačka počas svojich potuliek o niečo zachytí svojím obojkom - o konár, vyčnievajúci drôt a pod. Môže sa to pre ňu skončiť tragicky. Môže sa to pre neho skončiť tragicky. Ak sa zvieraťu nepodarí vyslobodiť, udusí sa alebo zomrie vyčerpaním.

Takéto zlé dobrodružstvo sa nemôže stať len vonkajšej mačke. Môže sa to stať aj typickej domácej mačke, ktorá sa pozerá len z okna. V byte sa vášmu domácemu miláčikovi môže tiež do niečoho zachytiť obojok. A ak včas nepomôžeme, následky môžu byť tragické.

Preto ak už nevyhnutne musíme nášmu domácemu miláčikovi nasadiť obojok, mali by sme siahnuť po tzv. bezpečnostnom obojku. Tieto typy výrobkov sú buď veľmi elastické, alebo majú zámok, ktorý sa uvoľní silnejším potiahnutím. Vďaka tomu sa mačka z obojku ľahko vyslobodí, ak sa niekde zachytí. Jediným problémom je, že niektoré chlpáčiky sa rýchlo naučia, ako si takýto obojok samy stiahnuť z krku!

Môže zvonenie škodiť mačkám?

Teraz sa venujme samotnému zvončeku pre mačky. Už sme hovorili o tom, že nechráni život vtákov tak, ako by sme chceli. Žiaľ, ukazuje sa, že môže mať zlý vplyv aj na duševné a fyzické zdravie nášho vrčiaceho domáceho miláčika. Veď zvieratko je nútené počúvať jeho zvuk každý deň a každú noc, často až do konca života!

Negatívny vplyv zvončeka na sluch mačky

Začnime tým, ako môže zvonček pre mačky ovplyvniť sluch zvieraťa. Pre mäsožravca, ktorý loví najmä po západe slnka, je sluch mimoriadne dôležitý zmysel - môžeme sa dokonca stretnúť s názorom, že je to najdôležitejší mačací zmysel.

Nemožno poprieť, že naši chlpatí domáci miláčikovia majú oveľa citlivejší sluch ako my ľudia. Najvyššia frekvencia zvuku, ktorú dokáže počuť človek, je 20 000 Hz, zatiaľ čo naši chlpatí miláčikovia počujú zvuky s frekvenciou 30 000 Hz. Môžu teda počuť zvuky, ktoré menej dokonalé ľudské uši nie sú schopné vnímať, vrátane ultrazvuku. To má pre mačky praktický význam: v tme im to umožňuje lokalizovať korisť, napríklad malé hlodavce; mačky počujú vysokofrekvenčné zvuky, ktoré vydávajú.

Nie je preto ťažké predstaviť si, aký negatívny vplyv môžu mať vysoké zvuky zvončeka, ktoré je mačka nútená počuť pri každom pohybe, na sluch nášho domáceho miláčika. Určite musia veľmi dráždiť mačací sluch. Na internete nechýbajú publikácie, ktoré hlásajú, že ho dokonca poškodzujú. Osobne však neviem o žiadnom dôkaze, či a do akej miery zvuk zvončeka pre mačky poškodzuje sluch zvieraťa.

Zvuk zvončeka môže byť pre mačku veľmi nepríjemný

Bez ohľadu na to, či zvuk zvončeka poškodzuje mačací sluch, môže byť pre zviera veľmi dráždivý. Aj nás dráždia zvuky, najmä vysoké tóny, ktorým sme neustále vystavení. Prečo by teda nemalo byť podráždené aj naše domáce zviera?

Možno tvrdiť, že mozog mačky sa časom naučí ignorovať neustále sa opakujúce podnety mačacích zvončekov. Tento jav sa nazýva habituácia alebo privyknutie. Tento proces chráni mozog pred nadmerným stresom.

Zdá sa, že mnohé mačky nereagujú na zvuk zvončeka zaveseného na obojku, ktorý majú na krku. Zvonček pre mačky však nemá vplyv len na sluch zvieraťa.

Zvuk zvončeka prezradí, kde sa zviera nachádza

Mnohí opatrovatelia mačiek považujú za veľkú výhodu zvončekov pre mačky to, že ich zvuk umožňuje lokalizovať huňatého domáceho miláčika v záhrade. Z pohľadu mačky je to však jedna z vážnych nevýhod týchto pomôcok.

Zvonkový obojok pre mačku prezrádza polohu zvieraťa, čo je pre mačku veľký problém. Nejde len o to, že odrádza zvieratá, ktoré mačka loví. Naše vrčiace domáce zvieratá sú malé. To znamená, že - hoci sú sami mäsožravcami - sa môžu stať potenciálnou korisťou pre množstvo iných predátorov.

Z uvedených dôvodov majú mačky vrodenú potrebu skrývať sa. Preto sa tieto zvieratá pohybujú tak ticho - aby ich ostatní nezaznamenali. Zvonček mačky pritom prezrádza ich polohu predátorom aj koristi. To má určite za následok veľkú psychickú nepohodu našich chlpáčov. Strácajú pocit bezpečia, ktorý je pre ne veľmi dôležitý.

Zvonenie prispieva k poruchám správania

Vzhľadom na všetko, čo sme uviedli vyššie, nie je prekvapujúce, že obojok pre mačky so zvončekom môže byť pre naše domáce zvieratá zdrojom permanentného stresu. Ten je zase, ako vieme, príčinou mnohých fyziologických porúch a porúch správania.

Stresované zviera môže stratiť chuť do jedla, uspokojovať svoje fyziologické potreby mimo koterca a prejavovať nadmernú vzrušivosť. Mačky môžu byť nadmerne plaché alebo naopak agresívne. Môžu sa u nich objaviť problémy so sociálnou interakciou.

Bohužiaľ, aj trvalý stres môže byť zdrojom zdravotných problémov. Môže mať za následok zníženú imunitu, poruchy tráviaceho alebo nervového systému. A tak ďalej.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-14
Všetko super až na to prekvapenie pre psíka...to mi neprišlo...:(
2024-04-12
Spokojnosť, dlhšia doba dodania ale inak fajn.
pixel