Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ZMENÍ SA SPRÁVANIE MAČKY PO KASTRÁCII? BEHAVIORISTA VYSVETĽUJE

2022-12-12
ZMENÍ SA SPRÁVANIE MAČKY PO KASTRÁCII? BEHAVIORISTA VYSVETĽUJE

Kastrácia je veľmi populárny a účinný spôsob, ako zbaviť mačky plodnosti. Niektorí majitelia chlpatých zvierat však majú z tohto postupu určité obavy. Jednou z ich obáv je, či sa správanie mačky po kastrácii nezmení nežiaducim spôsobom. Nestane sa zviera lenivým, čo bude mať za následok nadváhu? Na druhej strane sa mnohí majitelia mačiek rozhodnú pre operáciu práve preto, že dúfajú, že sa pozitívne zmení správanie ich miláčika.

Kastrácia a sterilizácia - aký je medzi nimi rozdiel?

Na úvod by som chcel objasniť pojmy "kastrácia" a "sterilizácia", ktoré sa často nesprávne chápu a používajú. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s tvrdením, že kocúri sú kastrovaní a mačky sú sterilizované, pričom v oboch prípadoch sa má na mysli zbavenie plodnosti odstránením semenníkov alebo vaječníkov. To nie je celkom pravda.

No s kastráciou a sterilizáciou je to trochu ako s jablkom a ovocím - každé jablko je ovocie, ale nie každé ovocie je jablko. "Sterilizácia" je široký pojem, ktorý zahŕňa rôzne spôsoby zbavenia mačky plodnosti, nielen chirurgický zákrok, ktorým je kastrácia. Mačku môžeme zbaviť plodnosti napríklad podaním vhodných liekov (chemická sterilizácia). Kastrácia je preto len jednou z foriem sterilizácie. Preto nerobíme chybu, keď hovoríme o kastrácii kocúra alebo kastrácii mačky, ani o kastrácii kocúra alebo kastrácii mačky.

Teraz, keď to vieme, môžeme prejsť k téme. Zmení sa správanie mačky po kastrácii?

Vykastrovaním mačky ju nielenže zbavíte schopnosti reprodukcie

Naše domáce zvieratá sterilizujeme aj chirurgicky, aby sme ovplyvnili ich správanie. Zmena správania mačky po kastrácii súvisí so zmenou hormonálneho hospodárstva.

Priamy účinok odstránenia semenníkov a vaječníkov totiž spočíva v zastavení produkcie pohlavných hormónov - testosterónu u kocúrov a estrogénu u mačiek. Tieto zlúčeniny sú dôležité nielen pre reprodukciu, ale ovplyvňujú aj správanie zvierat.

Správanie mačky po kastrácii

Skutočne sa správanie mačky po kastrácii zmení? Áno, aj keď nie nevyhnutne tak, ako by sme očakávali. Predovšetkým nedostatok hormónov potláča typickú reprodukčnú aktivitu mačiek. Okrem iného tým myslím aktívne hľadanie partnera. Samice mačiek zastavujú ruju a s ňou aj reflexy, ako je vystreľovanie moču, aby prilákali susedných kocúrov - pach moču samice ich informuje o jej pripravenosti na párenie. Na druhej strane kastrované kocúriky prestávajú reagovať na čuchové a vizuálne signály rujných samíc.

Zaujímavé je, že v prvom období po operácii sa u zvierat, ktoré už podstúpili operáciu po dosiahnutí pohlavnej zrelosti, môžu prejaviť reflexy párenia. Toto zvláštne správanie mačky po sterilizácii alebo zvláštne správanie kocúra po kastrácii sa dá ľahko vysvetliť vysokou hladinou hormónov v krvi, ktorá pretrváva určitý čas.

Ako sa zmení správanie mačky po kastrácii? U žien pohlavné hormóny vyvolávajú starostlivé správanie. Mačky sú vďaka nim náchylnejšie zmierňovať konflikty, než súperiť s inými mačkami. Vďaka ich vplyvu prevažuje obranná obrana nad útočnou obranou. Po sterilizácii môžu byť mačky odvážnejšie a ochotnejšie riskovať.

A zmena v správaní mačky po kastrácii? U mačiek testosterón znižuje pocit úzkosti a zvyšuje tendenciu súťažiť s inými samcami. Zvyšuje to aj potrebu rozširovať územie - čím väčšie územie, tým väčšia šanca zanechať potomstvo. Po kastrácii bývajú kocúri miernejší a prejavujú menšiu túžbu túlať sa. Už necítia takú silnú potrebu označovať si územie močom.

Vo všeobecnosti sú mačky po kastrácii pokojnejšie a miernejšie. Z tohto pravidla však existujú výnimky. Sú známe prípady zvýšeného agresívneho správania po sterilizácii, a to tak u kocúrov, ako aj u mačiek. Niekedy sa stáva, že po sterilizácii sa kocúri stávajú agresívnymi voči samiciam, voči ktorým sa predtým správali submisívne (v rozpore s tým, čo sa zdá, u mačiek vedú samice, nie kocúri). Môže sa tiež stať, že mačky budú po kastrácii príliš bojazlivé a uzavreté.

Nie je tiež pravda, že všetky kastrované mačky sú lenivé a letargické. Nezriedka sa stáva, že je to naopak. Keď sa ich život už neriadi sexuálnym pudom, môžu mať väčší sklon hrať sa so svojím strážcom. Naozaj záleží na povahe a osobnosti konkrétneho zvieraťa. Preto by sme kastráciu nemali považovať za liek na problémy so správaním, ale len za jeden z prvkov behaviorálnej terapie.

Je kastrácia vašej mačky nevyhnutná?

Odpoveď na otázku, či je kastrácia mačiek potrebná, môže byť len jedna: áno. Predovšetkým preto, že je to najlepší spôsob, ako zabrániť nechcenému tehotenstvu. Mačiatka sú rozkošné, ale ich chov je spojený s povinnosťami, ktoré nie každý zvládne. Nie všetci mladí ľudia nájdu nový domov a mnohí z nich skôr či neskôr skončia na ulici. Kastrácia je tiež dôležitým spôsobom, ako znížiť počet voľne sa pohybujúcich mačiek, čo je pre populáciu mačiek kontraintuitívne prospešné.

Dôležitou indikáciou na kastráciu u mačiek je, samozrejme, nepríjemné správanie, ako je sipenie a hlasné volanie počas obdobia párenia. Močom si svoje teritórium označujú predovšetkým samce, ale ako už vieme, mnohé samice počas ruje cicajú. Po operácii všetky tieto problémy zvyčajne zmiznú a hoci sa to stáva aj u kastrovaných mačiek, ich moč už nemá intenzívny a nepríjemný zápach.

Ďalším argumentom v prospech kastrácie je, že neuspokojený pohlavný pud je pre mačky, ktoré nie sú rodičmi, zdrojom silnej frustrácie, čo negatívne ovplyvňuje ich duševné zdravie. Častá ruje je tiež veľkou záťažou pre organizmus mačiek, ktoré sú počas tohto obdobia veľmi stimulované a málo jedia a spia. Kastrácia tiež zabraňuje mnohým ochoreniam pohlavných orgánov, ako je napríklad pyorrhoea.

Je zrejmé, že chirurgicky sterilizované mačky majú vyššie riziko obezity. U kastrovaných kocúrov sa častejšie diagnostikuje urologický syndróm (SUK), t. j. upchatie močovej trubice struvitmi (močovými kameňmi). V skutočnosti je však pre vznik týchto zdravotných problémov kľúčová správna výživa a fyzická aktivita. Pri správnej starostlivosti sa väčšina kastrovaných mačiek teší dlhému a zdravému životu.

Starostlivosť o kastrovanú mačku

Úprimne povedané, starostlivosť o kastrovanú mačku sa nijako zvlášť nelíši od starostlivosti o chlpaté zviera, ktoré tento zákrok nepodstúpilo. Najväčšiu pozornosť by sme mali venovať strave zvierat. Na zoologickom trhu nájdete veľa veterinárnych krmív určených pre kastrované mačky, ale ak vaša mačka nevykazuje žiadne zdravotné problémy, môžete jej podávať bežné krmivo. Najdôležitejšie je vybrať si kvalitné výrobky, ako sú Rural Homestead, Acana alebo Farmina.

Dôležité je tiež kontrolovať príjem tekutín vašej mačky. Dobrým spôsobom, ako nahradiť nedostatok vody v tele vášho domáceho maznáčika, je zaradiť do stravy mokré krmivo pre mačky, ktoré sa vyznačuje vysokým obsahom vody. Opäť sa oplatí používať kvalitné výrobky, ako sú značky Sheba, Dolina Noteci alebo Bozita. Správnou stravou a správnou hydratáciou sa riziko obezity alebo SUK výrazne znižuje.

Odporúča sa tiež povzbudzovať vášho domáceho miláčika k fyzickej aktivite, najmä v prípade mačiek, ktoré nie sú spoločenské, pretože bývajú menej aktívne ako ich spoločenské príbuzné. Preto sú užitočné rôzne typy hračiek pre mačky. Za zmienku stoja takzvané rybárske prúty, ktoré sú užitočné pri hre s vrčiacim chránencom.

Okrem toho sa odporúčajú všetky druhy interaktívnych hračiek pre mačky, ako sú dráhy s loptičkami, ktoré sa v nich pohybujú (napr. CATIT Roller Circuit), alebo hračky na batérie (napr. pohyblivé "myšky"). Fyzická aktivita nielenže podporuje udržiavanie hmotnosti, ale znižuje aj riziko vzniku niektorých ďalších ochorení.

Správanie mačky po sterilizácii

Správanie mačky sa po kastrácii zmení. Týchto zmien sa však nemusíme obávať. Zriedkavo sa stáva, že sa vydajú nesprávnym smerom. Častejšie sú zvieratá jednoducho pokojnejšie a vyrovnanejšie, čo však neznamená, že sú letargické a bez zvedavosti.

Kastrované zvieratá, ktoré nie sú rozptyľované pohlavným pudom, sú tiež často lepšie prispôsobené kontaktu so svojimi chovateľmi. V prospech chirurgickej sterilizácie preto hovoria aj iné argumenty, vrátane zdravotných. Je tiež nepochybné, že v súčasnosti je to najlepší spôsob, ako zabrániť nekontrolovanému rozmnožovaniu mačiek.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Rýchle vybavenie objednávky .
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
pixel