Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ZLOMENÁ NOHA U MAČKY - ČO ROBIŤ? RADY LEKÁRA

2022-06-29
ZLOMENÁ NOHA U MAČKY - ČO ROBIŤ? RADY LEKÁRA

Mačky sú mimoriadne obratné. Pri páde dokážu polohovať svoje telo tak, aby nebolo ohrozené ich zdravie. V mnohých prípadoch sú tieto zvieratá schopné prežiť pády. Stávajú sa im však aj nehody, po ktorých je potrebný lekársky zásah. Zlomenina labky u mačky nie je napriek všetkému až taká zriedkavá. Ako rozpoznať, že tentoraz po páde nie je s mačkou niečo v poriadku? Čo robiť, keď vieme, že mačka má zlomenú labku?

Padajú mačky vždy na všetky štyri?

Vďaka svojej obratnosti mačky väčšinou padajú mäkko a bezpečne. Nehody sa však líšia a nie vždy sú pod kontrolou domáceho zvieraťa. Riziko zlomenia kostí je pomerne vysoké, najmä preto, že v prípade tohto zvieraťa sú malé. Pád z vysokého poschodia alebo dopravná nehoda sú mimoriadne nebezpečné.

Aj doma však môže dôjsť k neočakávaným a bolestivým zraneniam. Najčastejšími prípadmi sú náhodné šliapnutie na mačkinu labku alebo náraz do posuvných dverí. Netreba zabúdať ani na zranenia spôsobené zachytením pazúrika o koberec, záclonu alebo škrabadlo. Zlomeniny alebo vykĺbenia aj len prstov môžu byť veľmi vážne. Všetky tieto nehody nie sú v rozpore s tým, čo sa zdá, vôbec zriedkavé.

Mnohé z nich sa môžu stať vášmu domácemu miláčikovi počas vašej neprítomnosti. Preto, keď nás znepokojuje spôsob pohybu nášho domáceho miláčika, mali by sme sa naň pozrieť bližšie a v prípade podozrenia na zlomeninu by sme mali okamžite navštíviť veterinárnu ambulanciu.

Typy zlomenín

K zlomenine môže dôjsť rôznymi spôsobmi. Kosti sa môžu navzájom pohybovať alebo zostať na mieste. Je tiež možné, že sa vytvoria úlomky kostí. V obzvlášť nepríjemných prípadoch môže dôjsť k otvoreným zlomeninám. V tomto prípade je koža porušená a časť kosti uniká cez ranu.

Zlomená labka u mačky - príznaky?

Niekedy sme svedkami nehody, ktorej účastníkom je mačka. V mnohých prípadoch zviera po zranení okamžite utečie a zdá sa, že sa mu nič nestalo. Pamätajte, že stres z nehody uvoľňuje adrenalín, ktorý pomáha telu zmobilizovať všetky sily na útek do bezpečia. Až keď si zviera oddýchne, zistí sa, že je silne pomliaždené, môže mať poškodené vnútorné orgány alebo dokonca zlomené kosti.

Ak sme neboli svedkami nehody, po návrate domov si určite všimneme, že sa naša mačka správa inak ako zvyčajne. To je prvý signál, ktorý by nás mal podnietiť k ďalšiemu pozorovaniu zvieraťa. Máte podozrenie, že váš domáci miláčik má zlomenú labku? U mačky nie sú príznaky vždy zjavné. Niektoré zvieratá sa snažia problém skryť, hoci to zvyčajne nie je možné.

Keď mačku veľmi bolí labka, nechce sa hýbať. Inak sa však správa, keď sú kosti zlomené a inak, keď sa zlomili a pohybujú sa proti sebe. V týchto prípadoch dochádza k trvalému poškodeniu tkanív priľahlých ku kostiam počas pohybu, čo spôsobuje intenzívnu bolesť. Z tohto dôvodu sa pri pohybe mačky prejavuje krívanie. Zviera sa môže o postihnutú končatinu mierne opierať alebo ju vôbec nevážiť a držať ju vo vyvýšenej polohe. Vaša mačka nemusí skákať tak dobre ako predtým alebo nemusí skákať vôbec. Môže sa stať, že sa nepriblíži k miske s jedlom, alebo že si zachová chuť do jedla.

Všetko závisí od typu zranenia a odolnosti našej mačky voči bolesti. Keď si mačka zlomí labku, postihnutá končatina pomerne rýchlo opuchne a každý dotyk spôsobuje zvieraťu veľkú bolesť. Tieto príznaky sú dostatočným dôvodom na to, aby ste so svojím domácim miláčikom navštívili veterinárnu ambulanciu.

Je návšteva lekára nevyhnutná?

Nehody so zvieratami sa stávajú, keď to najmenej očakávame. Nie vždy máme čas na dlhé návštevy lekára. V takom prípade môže vzniknúť otázka - zahojí sa zlomená mačacia labka sama a nie je lepšie niekoľko dní počkať a zviera pozorovať? Samozrejme, po zranení sa telo snaží vyrovnať s novou situáciou, ale účinok závisí od typu zlomeniny.

Môžu sa vyskytnúť aj sekundárne infekcie a nekrózy. Ak sa kosti navzájom posunuli alebo sa rozlomili na viacero častí, nikdy sa samy od seba správne nespoja. Ak sa telo mačky dokáže vyrovnať so zlomeninou - končatina nemusí nevyhnutne fungovať ako kedysi. Počas ďalšieho života zvieraťa sa môžu vyskytnúť problémy s pohyblivosťou a opakujúce sa bolesti. Je tiež dôležité si uvedomiť, že lieky proti bolesti určené pre ľudí by sa nemali podávať mačkám, pretože sú pre ne nebezpečné.

Mačka, ktorá je ponechaná sama, nedáva vždy najavo svoje utrpenie, ale musíme si uvedomiť, že bolesť, ktorá sprevádza zviera, ktoré sa musí pohybovať so zlomenou končatinou, je obrovská.

Čo treba urobiť?

Pri podozrení na zlomeninu končatiny je najlepšie, ak čo najskôr navštívite veterinárnu ambulanciu. V ideálnom prípade by ste si mali vybrať ordináciu, ktorá má k dispozícii röntgenový prístroj, aby sa v prípade potreby mohli potrebné vyšetrenia vykonať priamo na mieste.

Zviera by sa malo prepravovať tak, aby nedošlo k ďalšiemu poraneniu. Môžete napríklad umiestniť svojho domáceho miláčika do škatule tak, aby ležal na zdravom boku - samozrejme, potom musí na vášho domáceho miláčika počas cesty niekto dohliadať. Zlomenú nohu mačky je najlepšie jemne stabilizovať. Je to dôležité najmä vtedy, ak je zviera rozrušené a snaží sa utiecť. Ak sa však vaša mačka zdráha dotyku a netoleruje žiadnu manipuláciu s postihnutou nohou, je lepšie sa o to ďalej nepokúšať a mačku ihneď navštíviť.

Čo nás čaká v ordinácii?

Lekár posúdi spôsob pohybu mačky a dôkladne preskúma chorú labku. Stáva sa, že opuch a bolesť, ktoré sprevádzajú manipuláciu, neumožňujú úplné vykonanie vyšetrenia. Môže sa zmierniť podaním sedatív zvieraťu. Zviera tak nie je vystavené stresu, pretože si vôbec neuvedomuje, čo sa s ním deje, a lekár môže starostlivo vykonávať svoju prácu. Bude tiež potrebné skontrolovať celkový stav vášho zvieraťa.

Niekedy môžu byť pri nehode poškodené aj iné orgány a bude potrebné ich ošetriť, preto môžu byť po vážnych nehodách potrebné krvné testy alebo ultrazvuk brucha. Vášmu zvieraťu budú podané aj vhodné lieky na zmiernenie bolesti a zníženie rizika infekcie rany. Môže byť potrebná aj kvapka.

Ak má lekár počas vyšetrenia podozrenie, že došlo k zlomenine končatiny, nariadi röntgenové vyšetrenie. Toto vyšetrenie poskytne úplnú odpoveď na otázku, či došlo k zlomenine a aká je jej povaha. Stojí za to urobiť snímku, aj keď príznaky nie sú silne vyjadrené, pretože rozptýli akékoľvek pochybnosti. Lekárovi tiež umožní posúdiť možné možnosti liečby a prognózu.

Zlomená labka u mačky - liečba

Keď zistíme, že mačka utrpela zlomeninu labky, liečba navrhnutá lekárom sa môže veľmi líšiť. Všetko závisí od toho, ktoré kosti sa zlomili, či sa pohli, či sa vytvorili triesky a od celkového stavu zvieraťa.

Lekár môže rozhodnúť, že postačí pevný vonkajší obväz, alebo môže byť potrebná stabilizácia kosti počas operácie. Najdôležitejšie je však na začiatku normalizovať celkový stav vášho zvieraťa a vykonať všetky potrebné vyšetrenia, aby sa zabezpečil bezpečný priebeh operácie.

Po zákroku môže zviera odísť domov a jeho opatrovateľ dostane zoznam odporúčaní týkajúcich sa starostlivosti o končatinu a podávania liekov. Vždy sa odporúča obmedziť pohyb počas celého obdobia zotavovania. Preto je potrebné usporiadať priestor tak, aby mačka nemohla liezť alebo skákať. Miska a podstielka musia byť v tesnej blízkosti mačky, aby nemusela prekonávať veľké vzdialenosti. Tento stav sa musí zachovať počas celého obdobia kostnej fúzie. Až potom príde čas na rehabilitáciu.

Zlomená labka u mačky - náklady na liečbu

Takmer každá zlomenina je iná a líši sa aj celkový stav zvierat, ktoré prichádzajú do ordinácie po úraze. Pri zlomenine labky mačky môžu byť náklady na liečbu vysoké. Cena vonkajšieho obväzu sa líši od ceny stabilizácie pomocou platničiek alebo iných materiálov používaných na spojenie alebo rekonštrukciu kostí. Náklady sú okrem iného spojené aj s ďalšími vyšetreniami, ktoré sa musia vykonať na správne posúdenie zdravotného stavu zvieraťa a jeho prípravu na operáciu.

Samotným zákrokom však výdavky opatrovníka zvieraťa nekončia. Je potrebné pravidelne podávať predpísané lieky a pravidelne sa dostavovať na kontrolné návštevy. Stáva sa tiež, že návrat k plnej kondícii nebude možný bez rehabilitácie, ktorá sa uskutoční po ukončení zlomeniny. Všetky tieto procedúry môžu byť pomerne nákladné.

Aj keď sú mačky veľmi pohyblivé, stávajú sa im nepríjemné nehody. Nezáleží na tom, či vaša mačka chodí von alebo je domáce zviera - zlomená noha mačky môže byť dôsledkom rôznych okolností.

Mačky so zlomenou labkou sa správajú odlišne, ale vo väčšine prípadov sa prejavuje krívanie a smútok zvieratka a často aj veľmi silné opuchy. Tieto príznaky by nás mali okamžite prinútiť navštíviť veterinára. Nemali by sme s tým otáľať. Množstvo procedúr, ktoré je potrebné vykonať, môže byť na začiatku odrádzajúce. Mali by sme si však uvedomiť, že ich robíme preto, aby sme zvieraťu uľavili od bolesti a pomohli mu vrátiť sa do plnej sily.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-13
Super ceny,rychle dodanie.
2024-04-12
Ďakujem, za rychle spracovanie ,a dodanie tovaru.!!!!! Keďže kupujem speciallne konzervy ,Calibra Veterinary Diets....Samozrejme by bol pre mňa velky problem ,nahradit mojím psikom stravu .Som veľmi spokojna, Vašou serioznostou! Ďakujem! A určite odporucam!!!!
pixel