Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ZÁPAL TRETIEHO VIEČKA U PSA - AKO POMÔCŤ VÁŠMU DOMÁCEMU MILÁČIKOVI?

2022-12-22
ZÁPAL TRETIEHO VIEČKA U PSA - AKO POMÔCŤ VÁŠMU DOMÁCEMU MILÁČIKOVI?

Skutočnosť, že očnú guľu obklopujú dve viečka, je pre nás prirodzená. U psa to však nie je všetko - má dodatočnú ochranu očí v podobe tretieho viečka. V zdraví vidíme len jeho malú časť, ale keď je pes chorý, tretie viečko je rozhodne viditeľnejšie a u opatrovateľov vyvoláva obavy. Čo sa dá robiť, keď pes trpí zápalom tretieho viečka?

Čo je tretie viečko?

Tretie viečko je inak známe ako mihalnica. Je to malá štruktúra, ktorá má dôležité úlohy. Môže sa nachádzať v blízkosti dolného viečka, ale jeho najväčšia časť zaberá vnútorný kútik oka. Mihalnica, podobne ako každé očné viečko, sa môže pohybovať po očnej buľve. Tento pohyb poskytuje nielen ochranu rohovky, ale pomáha aj rozdeľovať slzný film, ktorý je mimoriadne dôležitý pre správne mazanie vonkajšej časti očnej gule.

Jedna zo štruktúr amygdaly - žľaza tretieho viečka - má ďalšiu veľmi dôležitú funkciu - produkuje vodnú frakciu slzného filmu a dokonca aj imunoglobulíny, ktoré sú súčasťou sĺz. Je to mimoriadne dôležité na správne zvlhčenie očných viečok, odplavenie cudzích telies (napr. peľu), ktoré sa dostanú do spojovkového vaku, a na výživu, vyhladenie a ochranu rohovky.

Ako vyzerá zápal tretieho viečka u psa?

Najčastejšími príznakmi, ktoré sprevádzajú zápal tretieho viečka, sú jeho začervenanie alebo prekrvenie, ako aj opuch alebo tvorba charakteristických malých papuliek. Tieto príznaky spôsobujú, že tretie viečko je silnejšie vystúpené. Spravidla sú zapálené aj spojovky horných a dolných viečok. Samotné viečka sú zatvorené a znečistené hnisavým alebo seróznym výtokom. To všetko psovi spôsobuje nepohodlie, svrbenie a dokonca bolesť, takže si otiera labky o papuľu alebo sa snaží otierať o koberce, nábytok alebo steny.

Zápal tretieho viečka u psa - príčiny

V prípade zápalu tretieho viečka u psov môžu byť príčiny veľmi rôznorodé. Z tohto dôvodu je potrebná starostlivá diferenciálna diagnostika.

1. Bakteriálny, vírusový alebo parazitárny zápal:

V prípadoch zápalu s bakteriálnym pozadím sú príznaky zvyčajne spojené aj s inými orgánmi. Zároveň môžeme pozorovať napríklad výtok z nosa, kašeľ alebo horúčku. K vzniku zápalu spojiviek môže prispieť aj zápal kože, ušných kanálikov alebo parodontu. Ak pes navyše trpí endokrinnými poruchami (napr. hypotyreózou), príznaky sa môžu výrazne zhoršiť.

Vírus psinky je primárne zodpovedný za vírusovú konjunktivitídu (vrátane zápalu tretieho viečka) u psa. Samozrejme, že dysfunkcia v oblasti očí nie je jediným príznakom tejto choroby, ale nie je možné ju prehliadnuť. Spojovka je viditeľne začervenaná, rohovka je nepriehľadná a zo spojovkových vakov vyteká serózny výtok. Podobné príznaky sa vyskytujú pri vírusovej tracheobronchitíde.

2. Podráždenie spojoviek:

Ďalšou príčinou zápalu spojiviek môže byť podráždenie spojiviek rôznymi druhmi prachu, alergénmi alebo prachom. Podobne môže dráždiť aj nízka vlhkosť, vietor a znečistená voda.

Ak alergén pôsobí dlhší čas, na treťom viečku na vnútornej strane sa vytvoria malé papulky, ktoré ďalej dráždia jemný povrch rohovky. Časom sa môžu vytvoriť papuly aj na iných častiach spojovky. Takýmto stavom je papulózny zápal tretieho viečka u psa a vždy je potrebné nájsť príčinu jeho vzniku.

Zápal môže spôsobiť aj cudzie teleso vtlačené pod viečka. V letnom období predstavujú veľké nebezpečenstvo steblá trávy, ktoré sa môžu maskovať zo spojovky alebo tesne pod tretím viečkom a silne dráždiť okolité tkanivá.

Podráždenie nemusí vždy pochádzať z vonkajších faktorov. Niekedy je na vine samotný organizmus - deformované očné viečka (napr. stočené smerom k očnej buľve), mihalnice (nasmerované k rohovke alebo ďalší rad mihalníc rastúci smerom k očnej buľve) sú vrodené problémy, ktoré sa prejavia už v šteniatku.

V prípade plemien s krátkou kožou je tvar nosa a nosových záhybov dosť problematický. Chĺpky na nich veľmi často dráždia rohovku a spojovku, čo zvyšuje tvorbu sĺz a spôsobuje zápal s hlienovitým alebo hnisavým výtokom zo spojovkového vaku.

Brachycefalické plemená môžu mať tiež problém s regurgitáciou očných viečok - v týchto prípadoch rohovka vysychá, pretože viečka ju nedokážu správne zvlhčovať. Problémy s hydratáciou rohovky vznikajú aj vtedy, keď je zloženie slzného filmu abnormálne a nedostatočné na udržanie stálej hydratácie na primeranej úrovni.

3. Imunologické ochorenia na pozadí:

Niekedy imunitný systém psa nefunguje správne a z neznámych príčin začne produkovať reakciu proti rohovke alebo cievovke. V takýchto prípadoch sa môže vyskytnúť napríklad tzv. psoriáza, syndróm chronickej imunitne podmienenej keratokonjunktivitídy. Pri tomto ochorení sú veľmi charakteristické zmeny na rohovke a hlienový výtok. Na druhej strane sa tretie viečko psa neustále zhrubne a na vonkajšej strane stráca ružovú farbu. Ochorenie sa môže vyskytnúť v rôznom veku psa a môže sa opakovať.

To isté platí pre nodulárny granulomatózny zápal epitelu, rohovky a spojovky. Príznakom sú jednotlivé alebo viacpočetné uzlíky, ktoré môžu byť lokalizované okrem iného aj v oblasti mihalníc. Uzliny sú červené alebo dokonca hnedé. Často je prítomný zákal a opuch rohovky a v komplikovaných prípadoch aj klasický zápal spojiviek.

Ďalším chronickým typom zápalu je drenážny zápal spojiviek. Potom sa vytvoria membrány a spojovka (vrátane spojovky tretieho viečka) zhrubne a silno stvrdne. Ochorenie môže postihovať len oči, hoci závažnejší variant sa vyskytuje vtedy, keď sú postihnuté aj iné sliznice.

Aké liečebné postupy sa používajú?

Liečba vždy závisí od príčiny ochorenia a celkového zdravotného stavu psa. V každom prípade je najdôležitejšie liečiť primárne ochorenie. Preto sa podávajú rôzne opatrenia, napríklad na normalizáciu hormonálnej rovnováhy, odstránenie dermatitídy alebo obmedzenie rozvoja alergií. Niekedy môže byť potrebné vykonať chirurgický zákrok, počas ktorého lekár upraví tvar viečok alebo nosa alebo odstráni nadbytočné riasy.

Keď veterinárny lekár pristúpi k liečbe zápalu spojiviek, najčastejšie zvolí lokálne kvapky. Je dôležité, aby sa tieto kvapky nepoužívali samostatne, pretože pred ich použitím je okrem iného potrebné vykonať vyšetrenie na posúdenie kvality a množstva slznej sekrécie, ako aj stavu rohovky. Niekedy je potrebné vykonať aj kultiváciu alebo iné diagnostické testy.

Terapia imunologických ochorení je bohužiaľ zameraná len na dočasné zastavenie alebo spomalenie ochorenia. V prípade psoriázy je naším cieľom liečbou psa zachovať jeho zrak. Podávané kvapky sa musia používať systematicky. Pravidelné konzultácie s veterinárnym lekárom sú potrebné na výber správneho liečebného režimu a jeho priebežnú korekciu. Niekedy sa tiež stáva, že veterinárny lekár predpíše vhodné lieky vo forme subkonjunktiválnych injekcií. Dôsledné dodržiavanie odporúčaní je nevyhnutné, aby pes žil v pohodlí a mal dobrý zrak.

V prípade drenážnej vaskulitídy je to podobné. Aj tu sa ako prvá a najdôležitejšia terapia používajú kvapky. Nie sú však vylúčené ani všeobecne pôsobiace prípravky. Niekedy je to jediný spôsob, ako dosiahnuť výsledky a zlepšiť stav psa.

Existujú domáce prostriedky na liečbu blikania?

Keď ochorie psie tretie viečko, domáce prostriedky nemusia stačiť. Vo väčšine prípadov je potrebné vybrať správne kvapky - antibiotické, protizápalové alebo jednoducho zvlhčujúce - a je povinnosťou ošetrovateľa ich pravidelne a pomerne často aplikovať.

Nemenej dôležitá je však aj starostlivosť o hygienu oblasti očných viečok. Všetky výtoky a sekréty sa musia pravidelne odstraňovať, aby sa zabránilo ich usadzovaniu vo vnútornom kútiku oka alebo na viečkach.

Takáto starostlivosť sa môže vykonávať pomocou vatového tampónu navlhčeného fyziologickým roztokom alebo napríklad esenciou z čierneho čaju.

Tretie očné viečko u psa - zhrnutie

Amygdala je malá štruktúra, ale jej zápal môže domáce zviera veľmi potrápiť. Správnej liečbe musí predchádzať dôkladná diagnostika, pretože len dobre zvolené lieky znížia nepríjemné pocity a umožnia vášmu domácemu miláčikovi rýchle zotavenie. V niektorých prípadoch môže byť na zmiernenie únavy očí nášho domáceho miláčika potrebná aj operácia. Liečba je pre opatrovateľa často náročná, pretože sa zvyčajne vyžaduje pomerne časté podávanie očných kvapiek. Často je to však jediná cesta vpred, pretože naše úsilie sa prenesie na zlepšenie kvality zraku nášho psíka.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
2024-04-18
Rychle vybavenie vyborna cena
pixel