Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ZÁPAL MOČOVÉHO MECHÚRA U MAČKY - AKO HO ROZPOZNAŤ A LIEČIŤ?

2022-10-25
ZÁPAL MOČOVÉHO MECHÚRA U MAČKY - AKO HO ROZPOZNAŤ A LIEČIŤ?

Cystitída je nepríjemný a bolestivý stav. Nie je prekvapujúce, že choré mačky menia svoje správanie a nemajú chuť vykonávať väčšinu svojich každodenných činností. Dôvodov môže byť mnoho a nedostatočne presná diagnóza môže spôsobiť recidívu. Treba si uvedomiť, že rýchla diagnostika a účinná liečba výrazne znižujú riziko komplikácií a prinášajú úľavu nášmu domácemu miláčikovi.

Čo je to cystitída?

Ak ste počas zápalu mohli vidieť vnútornú stenu močového mechúra, bude červená a opuchnutá. Mačka potom pocíti silnú bolesť.

Močový mechúr však musí plniť svoju úlohu - moč doň neustále vniká, čo ďalej dráždi postihnutú oblasť. Výsledkom je pocit neustáleho tlaku a močenie v malých množstvách.

Čo môže spôsobiť zápal?

Ochorenie sa môže vyvinúť v dôsledku rôznych porúch. Ich presná diagnostika si vyžaduje vhodné viacsmerné vyšetrenia.

Jednou z príčin zápalu je infekcia. To môže byť hlavnou príčinou tohto stavu, ale vždy sa oplatí hľadať hlbšie. To pomôže uistiť sa, že nejde o sekundárnu príčinu, napríklad cukrovku, ochorenie obličiek, prítomnosť kameňov alebo malých kryštálikov v močovom mechúre. Zápal môže vzniknúť aj vtedy, ak v močovom mechúre rastie nádor alebo polyp.

Nie je zriedkavé, že príčinou ochorenia močového mechúra u mačky je stres. Príčinou môže byť napríklad rekonštrukcia, prestavba bytu alebo nemožnosť vyjsť na dvor. Aj deti, ktoré sa snažia za každú cenu hrať so svojím domácim miláčikom, časté návštevy alebo prítomnosť iných zvierat v dome môžu spôsobiť stres a prispieť k infekcii močového mechúra.

U mačky sa vyskytuje aj idiopatická cystitída - ide o intersticiálnu cystitídu neznámej príčiny. Vzhľadom na množstvo rôznych faktorov, ktoré sa podieľajú na vzniku zápalu, by nebolo prehnané, keby lekár navrhol niekoľko ďalších testov, aby si bol istý liečbou.

Cystitída u mačky - čo ešte ovplyvňuje nástup ochorenia?

V súčasnosti je čoraz bežnejšie, že mačky žijú vo vnútri. V dôsledku toho niekedy nemôžu ísť von. Práve u nich je zápal močového mechúra najväčším problémom. Môže to byť spôsobené nedostatkom pohybu, obezitou alebo stravou (používanie len suchého krmiva, ktoré znižuje príjem vody).

Vplyv na vznik ochorenia má aj nedostatočná izolácia, príliš malý životný priestor, zriedka čistená alebo zle umiestnená podstielka.

Cystitída u mačky - príznaky

Napriek mnohým príčinám cystitídy u mačky sú príznaky vždy podobné. Najčastejšími účinkami sú problémy s močením a bolesti v podbrušku. Príznaky ochorenia však nie je vždy ľahké rozpoznať. Mačky zvyčajne neprejavujú bolesť a prvé, čo si môžete všimnúť, je zmena ich správania - schovávajú sa, vyhýbajú sa hre, nechcú jesť a piť.

Iba pozorným pozorovaním môžete zistiť, že mačka sa zdržiava pri záchode dlhšie ako zvyčajne alebo zanecháva kvapky moču na podlahe alebo na iných nezvyčajných miestach. Moč môže mať normálnu farbu, ale aj farbu krvi.

V extrémnych prípadoch nedochádza k močeniu vôbec, hoci sa zviera občas snaží vymočiť. To je jasný signál, že musíte okamžite navštíviť veterinára.

Ako funguje diagnostika?

V závislosti od typu príznakov a výsledku klinického vyšetrenia môže veterinárny lekár odporučiť ďalšie testy. Základom je analýza moču. Zahŕňa to nielen hladinu pH, špecifickú hmotnosť alebo prítomnosť glukózy, ale aj hodnotenie moču pod mikroskopom.

Dôkladné vyšetrenie sedimentu môže odhaliť prítomnosť kryštálov, červených krviniek, mikroorganizmov alebo nádorových buniek. Týmto vyšetrením lekár určí početnosť zápalových buniek. To umožní porovnať tento stav s výsledkami testov vykonaných po niekoľkých dňoch liečby.

Moč môže byť tiež odoslaný do laboratória na ďalšie testy, napríklad na kultiváciu. Ďalším krokom pri diagnostike je ultrazvukové vyšetrenie močového mechúra. Toto vyšetrenie ukáže, aká hrubá je stena močového mechúra a či sa na nej nachádzajú nejaké výrastky. Pomáha tiež potvrdiť alebo vylúčiť prítomnosť malých kryštálikov alebo kameňov v moči.

Lekár môže navrhnúť aj röntgenové vyšetrenie na zobrazenie močového mechúra. Na druhej strane krvné testy posúdia celkový stav vášho domáceho zvieraťa a stav jeho rôznych orgánov.

Cystitída u mačky - liečba

Keď lekár diagnostikuje ochorenie, začne liečbu zameranú na príčinu problému. Liečba zároveň pôsobí ako podporné opatrenie na zmiernenie bolesti mačky. V prípade bakteriálnych ochorení je súčasťou lieku antibiotikum. Na uľahčenie močenia sa používajú lieky s analgetickým a protizápalovým účinkom, ako aj svalové relaxanciá. V mnohých prípadoch pomáhajú doplnky stravy na báze brusníc alebo petržlenu. Vďaka svojmu močopudnému účinku pomáhajú odstraňovať prebytočné nežiaduce bunky z močového mechúra.

Niektoré doplnky obsahujú glukozamín, ktorý posilňuje sliznicu močového mechúra a urýchľuje jej zotavenie z infekcie. Váš veterinárny lekár rozhodne, ktoré lieky sú pre vaše zviera najvhodnejšie. Ak sa v moči mačky nachádzajú kryštáliky alebo kamene, je potrebné postupovať viacsmerne. Je potrebné liečiť zápal, ktorý bol spôsobený neustálym dráždením stien močového mechúra.

Ak sa však kameňov nezbavíme - zápal sa bude opakovať. Väčšinu z nich možno rozpustiť vhodnou stravou alebo doplnkami stravy určenými na zmenu pH moču. Niektoré sa však musia z močového mechúra odstrániť chirurgicky. Keďže proces rozpúšťania kameňov je dlhý, je potrebné počas neho sledovať pravidelné močenie.

Ak je močová trubica zablokovaná kryštálmi a nedochádza k močeniu - je potrebná katetrizácia. V prípade rakovinových výrastkov alebo polypov môže lekár navrhnúť rôzne možnosti liečby - nie je vylúčená operácia alebo liečba na špecializovanej klinike.

Na druhej strane, ak sa nám nepodarí zistiť príčinu cystitídy a vieme, že mačka žije výlučne v interiéri - okrem štandardnej liečby je vhodné vyskúšať prípravky na zníženie stresu, ktoré pomôžu mačku upokojiť. Na trhu je veľa takýchto prípravkov. Keďže každá mačka je iná, výrobcovia sa postarali o rôzne formy aplikácie, aby si každý vybral to, čo je pre jeho zviera najlepšie, a aby podávanie lieku nebolo ďalším zdrojom stresu.

Ísť k lekárovi? Alebo vyskúšajte domáce prostriedky?

Keď vidíme, že naše zviera má problém s močením, je najlepšie ísť ihneď do veterinárnej ordinácie na konzultáciu. Nemali by ste podávať mačke lieky na vlastnú päsť a čakať na účinok. To niekedy výrazne predlžuje liečbu a zvyšuje riziko komplikácií. Až po stanovení diagnózy sa môže zviera liečiť doma, ale vždy s opatreniami odporúčanými lekárom.

Keď sa u mačky vyvinie zápal močového mechúra, domáce prostriedky môžu doplniť liečbu liekmi. Je dôležité, aby ste sa snažili znížiť úroveň stresu vášho domáceho maznáčika. To môže nielen urýchliť liečbu, ale aj minimalizovať riziko recidívy. Je dôležité zvážiť, čo môže byť príčinou poruchy. Niektoré mačky sa cítia dobre v akýchkoľvek podmienkach, ale väčšina z nich si cení pokoj a rutinu. Malé úpravy môžu mať pre nášho domáceho miláčika veľký význam. Niekedy stačí zmeniť usporiadanie podstielky alebo miesto kŕmenia.

Mačke by ste tiež mali umožniť, aby sa schovala na pokojnom mieste, kde ju nikto nebude rušiť. Ak sú v dome deti alebo sa v ňom dlhodobo zdržiavajú hostia, je dobré premiestniť na takéto miesto aj misky a podstielku. Môžete tiež uvažovať o inštalácii políc v byte. Aby mačka mohla všetko pozorovať zhora bez rizika, že sa jej niekto dotkne alebo ju zdvihne. Takéto vyhliadkové body sú u mačiek veľmi obľúbené.

Mačka s ochorením močového mechúra by mala prijímať viac vody. Ďalšou vecou, ktorú môžete urobiť doma, je zaradiť do jedál mokré krmivo. Ďalším spôsobom je zvýšiť podiel granúl v prospech mokrých. Dobrý nápad je tiež postaviť napájačky s tečúcou vodou, napríklad fontánu. Väčšina mačiek rada pije vodu, ktorá je v pohybe, a tak jej prijíma viac.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-13
Super
2024-04-11
Super! Spokojnost!
pixel