Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ZAKALENÁ VODA V AKVÁRIU - PRÍČINY A SPÔSOBY ČISTENIA

2022-06-15
ZAKALENÁ VODA V AKVÁRIU - PRÍČINY A SPÔSOBY ČISTENIA

Ryby v akváriu patria medzi najobľúbenejšie domáce zvieratá. Dobre udržiavané akvárium môže byť skvelou dekoráciou miestnosti a poskytuje zábavu - pozorovanie podmorského sveta. Čo sa však stane, ak sa voda v akváriu zafarbí na zeleno alebo sa zakalí? Je však možné obnoviť pekný vzhľad akvária a hlavne vytvoriť bezpečné miesto pre život rýb a iných podmorských tvorov.

Každý, kto vlastní akvárium, vie, aké ťažké a náročné je udržiavať správnu kvalitu vody. Zákal alebo zelený nádych nielenže narúšajú vzhľad miestnosti, ale sú predovšetkým znakom ohrozenia životného prostredia a života rýb.

Špinavá voda je jasným signálom, že akvarista urobil chybu pri udržiavaní správneho pH vody alebo narušil jej prirodzenú bakteriálnu flóru. Príznaky v podobe zakalenej vody sú posledným varovaním pred tým, ako ryby a iné živočíchy začnú hynúť v dôsledku nevhodných životných podmienok.

Ako vyčistiť vodu v akváriu, aby sme sa vyhli nepríjemným následkom často nevedomej nedbanlivosti?

Čo znamená zakalená voda v novom akváriu?

V prvom rade si treba uvedomiť, že akvárium je nádoba, ktorá má rybám poskytnúť podobné podmienky ako vo voľnej prírode. Hoci je priestor oveľa menší ako v oceánoch, ostatné faktory môžu zostať veľmi podobné tým, na ktoré sú vodné živočíchy zvyknuté.

Akváriová voda je pre ryby ako vzduch pre ľudí. Ak sa naruší, kontaminuje alebo otrávi, dôsledky sú veľmi dramatické. Ryby dýchajú kyslík rozpustený vo vode, preto je veľmi dôležité udržiavať ju čistú.

Skúsený akvarista vie, že najdôležitejší je správny stav baktérií v akváriu. Čo to znamená? To znamená, že voda v riekach, oceánoch a moriach nikdy nie je krištáľovo čistá. Aj tá najčistejšia voda má vlastnú bakteriálnu flóru, ktorá chráni živočíchy pred nebezpečnými prvokmi a riasami.

Ak sa teda v novom akváriu objaví zakalená voda, môže to znamenať, že pre ryby ešte nie sú vytvorené vhodné životné podmienky. Počkajte niekoľko dní, kým sa mikrobaktérie v akváriu usadia a obnovia rovnováhu vo vodnom prostredí. Nie všetky baktérie by sa mali odstrániť, najmä vo vodnom prostredí. Tie, ktoré chránia akvárium pred riasami a inými organizmami, ktoré sú nebezpečné pre ryby, sa množia na filtri a hube.

Častá výmena vody, čistenie alebo vyparovanie filtra preto nie je činnosť, ktorá by podporovala dobré podmienky v akváriu. Nechajte baktérie vo vode voľne rásť a kvitnúť a sladká voda už nebude zakalená.

Mliečna voda v akváriu - odkiaľ pochádza?

Niekedy však voda v akváriu získa intenzívnejší odtieň a zmení sa z kalnej na mliečnu. To znemožňuje vidieť rastliny a ryby v akváriu a zároveň predstavuje značné nebezpečenstvo pre vodné živočíchy. Mliečna voda v akváriu môže znamenať zvýšený rast prvokov, ktoré sa objavujú buď v mladých, alebo v zrelých akváriách.

V prvom prípade môže byť príčinou príliš časté čistenie filtra, príliš častá výmena vody a zabránenie rozkvetu čistiacich baktérií. V druhom prípade, keď je akvárium zrelé a určite sa v ňom už objavili "dobré" baktérie, môže byť príčina mliečnej vody inde.

Ako bojovať proti prvokom v akváriu

Často sa stáva, že nečistoty prispievajú k tvorbe mliečnej vody. Príliš zriedkavo čistená voda a filter podporujú rast "zlých" baktérií vrátane prvokov. Ďalšou príčinou môže byť priveľa potravy, ktorá namiesto toho, aby ju ryby zjedli, klesá na dno a rozkladá sa, čím znečisťuje vodné prostredie. Znečistenie a príliš veľa prvokov má negatívny vplyv na život v akváriu.

Protozoá odoberajú rybám kyslík, čo môže viesť k úhynu niektorých jedincov, a znečisťujúce látky obmedzujú rastlinám prístup k svetlu, čo vedie k ich úhynu a spôsobuje ešte väčšie znečistenie vody v akváriu. Filter, čistič a výmena vody sú preto nevyhnutné pre správne podmienky v akváriu.

Prvoky možno odstrániť prevzdušnením akvária, výmenou časti vody a zavedením "dobrých" baktérií zakúpených v obchode so zvieratami.

Zelená voda v akváriu, t. j. vodný kvet v domácom akváriu

Ďalším problémom pre akvaristu je zelená voda v akváriu. Čo to znamená? Nič iné, len zvýšené množstvo rias, tzv. kvitnutie akváriovej vody. Podobne ako prvoky, aj riasy sa môžu intenzívne množiť v nezrelých akváriách, v ktorých chýba dostatok baktérií. Ďalšou častou príčinou kvitnutia akvária je nadmerné zavlažovanie, t. j. príliš veľa rýb, čo vedie k vysokej koncentrácii amoniaku a znečisteniu akvária.

Primeraný počet rýb je potrebný pre bezpečný život, aby sa zabezpečil dostatok kyslíka, priestoru a aby sa zabránilo zakaleniu alebo zazelenaniu vody. Zelená voda môže byť aj dôsledkom príliš zriedkavej výmeny vody alebo zaneseného filtra, ktorý zabraňuje dostatočnému čisteniu vody. Čistenie filtra je veľmi dôležité pri starostlivosti o vodné prostredie vašich domácich rybiek. Nečistite ho čistou, chlórovanou alebo horúcou vodou, pretože by sa z neho vyplavovali baktérie, ktoré sú pre ryby priateľské.

Preto je najlepšie vyčistiť ho akvarijnou vodou, ktorú potom nahradíte čistou vodou, samozrejme, pri zachovaní správneho pomeru starej a novej vody. Zelená voda v akváriu môže byť spôsobená aj príliš intenzívnou fotosyntézou rastlín, napr. ak akvárium stojí príliš blízko prirodzeného zdroja svetla.