Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

VYSTRAŠENÁ MAČKA - AKO JEJ POMÔCŤ?

2023-12-04
VYSTRAŠENÁ MAČKA - AKO JEJ POMÔCŤ?

Úzkosť je úplne prirodzený (fyziologický) emocionálny stav, ktorý má dôležitú biologickú funkciu. Umožňuje mačkám, podobne ako iným zvieratám, vyhnúť sa potenciálnym nebezpečenstvám, ktoré ohrozujú ich zdravie alebo život. Hovoríme tu však o príležitostnom strachu, ktorý zviera podnieti k úteku alebo obrane a potom pominie.

Ak pocity úzkosti sprevádzajú mačku nepretržite počas dlhého obdobia, stávajú sa príčinou porúch správania a dokonca vážnych zdravotných problémov. Aké sú príčiny krátkodobej a trvalej úzkosti u našich domácich miláčikov? Ako môžeme ustráchanej mačke pomôcť? A ako zistíme, či sa náš domáci miláčik niečoho bojí?

Dva typy úzkosti u mačiek

Strach je veľmi silná pohnútka, ktorá riadi správanie zvierat. Malé mačiatka sa spočiatku boja takmer všetkého - hlasných zvukov, cudzích ľudí, iných tvorov atď. Časom sa však naučia, čo ich skutočne ohrozuje a čoho by sa nemali báť. Zdrojom týchto poznatkov je ich vlastná matka (mačiatka sa učia napodobňovaním) a individuálne životné skúsenosti.

U mačiek existujú dva typy úzkosti - krátkodobá a trvalá. V prípade chronickej úzkosti zviera neustále sprevádza podnet, ktorý ju vyvoláva. Bohužiaľ, to je často prípad kožušinových zvierat uzavretých medzi štyrmi stenami bytu alebo domu. Vystrašená voľne sa pohybujúca mačka môže utiecť, typické domáce zviera nie.

Vystrašená mačka - príznaky, ktoré môžete pozorovať

Strach sa u našich domácich miláčikov prejavuje okrem iného aj výrazom tváre a držaním tela. Vystrašená mačka môže nehybne stáť, zosunúť sa na zem, schúliť sa a sklopiť uši. Oči môžu byť doširoka otvorené a zreničky rozšírené. Syčanie, chňapanie, žranie srsti a vyklenutie chrbta (tzv. mačací chrbát) sú tiež príznakmi strachu.

Imobilizácia je typická pre tzv. pasívny strach. V extrémnych prípadoch, pri extrémne silnom strachu, môže dokonca dôjsť k mdlobám alebo dočasnému ochrnutiu svalov, ktoré bráni akémukoľvek pohybu. Vystrašené mačky môžu reagovať aj aktívnejšie, napríklad útekom. Naše kožušinové mačky sú malé, takže - hoci sú dobre vyzbrojené dravce - nie je zriedkavé, že volia práve toto riešenie. Stáva sa to najmä vtedy, keď je hrozba väčšia a silnejšia ako ony. Niekedy môže na nepriateľa zaútočiť aj silne vystrašená mačka.

Čoho sa mačky boja?

Úzkosť u mačky môže byť vyvolaná mnohými faktormi, ktoré je ťažké vymenovať. Kožušinové mačky napríklad pociťujú vrodený strach z vody, hoci vedia plávať. Zvieratá sa tiež boja predátorov, ktorí sú väčší a silnejší ako ony samé, napríklad psov alebo veľkých dravých vtákov. Sú tiež mimoriadne opatrné pri stretnutí s hadmi.

Všetky voľne žijúce mačky utekajú pred ľuďmi. Je to preto, lebo sme oveľa väčší a silnejší ako ony. Domáce kožušinové mačky, hoci sú zvyknuté na kontakt s ľuďmi, môžu pri pohľade na cudzích ľudí reagovať aj strachom. Mačka môže byť vystrašená, keď ju niečo prekvapí, aj keď sa toho za normálnych okolností nebojí.

Veľké zmeny prostredia môžu byť zdrojom strachu mačky. Zvieratá pociťujú úzkosť, keď sú nútené zmeniť miesto - to je dôvod, prečo mačky zvyčajne nerady cestujú, najmä ak je cieľom veterinárna ordinácia. Ide o získaný strach, pretože majú nepríjemnú asociáciu s pobytom u veterinára.

Vystrašené mačiatko - ako mu pomôcť?

Ako pomôžeme vystrašenej mačke? Ak ide o krátkodobú, t. j. náhlu úzkosť, vo väčšine prípadov nemusíme robiť nič.

Keď sa náš chlpáč napríklad zľakne hluku z ulice, našich hostí alebo dokonca silvestrovského ohňostroja, radšej sa ho nesnažme utešiť. Chtiac-nechtiac môžeme jeho strach len utvrdiť. Namiesto toho môžeme svojmu zvieratku poskytnúť úkryty, v ktorých sa bude v takýchto situáciách cítiť bezpečne.

Stres u mačky, napr. v dôsledku návštevy alebo ohňostroja, netrvá dlho a pominie bez nášho zásahu hneď, ako stresor zmizne. Niekedy, keď sa stresový faktor systematicky opakuje, ale zvieraťu neubližuje, zviera si naň zvykne a prestane sa báť. Tento typ javu sa nazýva habituácia alebo privyknutie.

Bohužiaľ, nie vždy to funguje. Niektoré kožušiny si nikdy nezvyknú na stresový faktor. Pomerne málo mačiek si napríklad zvykne na návštevu veterinárnej ordinácie - nepochybne preto, že ju zvyčajne navštevujú zriedkavo a tieto návštevy nie sú príjemným zážitkom.

V špecifických situáciách, ako je návšteva veterinára, môžeme vystrašenú mačku upokojiť jemným pohladením alebo teplými slovami. Predovšetkým by sme sa však mali sami správať pokojne a nebyť nervózni. Pamätajte, že mačky veľmi dobre vycítia našu nervozitu, ktorá zvyšuje ich vlastný stres.

Chronická úzkosť u mačky - aké sú jej príčiny?

Kočičí strach má tendenciu pominúť hneď, ako zmizne jeho konkrétna príčina. Naše vrčiace zvieratká netrápia iracionálne obavy, ktoré tak často prežívame my. Ako som však už spomínal, aj u nich sa môže vyvinúť chronická úzkosť, keď sú neustále pod vplyvom stresora.

Jedným zo zdrojov chronickej úzkosti u mačiek môže byť konflikt medzi kožušníkmi žijúcimi pod jednou strechou. Nie všetky domáce zvieratá môžu žiť vo vzájomnej harmónii. Niekedy medzi sebou intenzívne súperia a jedno z nich je silne ovládané druhým. Zastrašovaný súper nemá kam utiecť, a tak jedinec žije v neustálom strese.

Chronicky vystrašené mačky sú niekedy rozrušené, keď sa doma objaví nový člen rodiny, napríklad dieťa, pes alebo iné zviera. Niekedy je zdrojom stresu domáce zviera suseda. Na naše chlpaté mačky má stresujúci vplyv aj sťahovanie alebo dokonca celková rekonštrukcia zahŕňajúca výmenu nábytku. Ďalším dôvodom môžu byť veľmi časté návštevy veterinára v prípade chronicky chorých zvierat.

Bohužiaľ sa niekedy stáva, že príčinou trvalého strachu mačiek sú ich majitelia. Stáva sa, že správanie opatrovateľa, často nevedome, vyvolá strach u jeho domáceho miláčika. Možno nás to prekvapí a ťažko tomu uveríme, ale musíme si to uvedomiť.

Ako sa prejavuje chronická úzkosť u mačiek?

Hlavnými príznakmi chronickej úzkosti u našich kožušinových zvierat sú rôzne typy porúch správania. Nezriedka sa stáva, že vystrašená mačka sa vyprázdni mimo podstielky. Ak močí na posteľ alebo močí na topánky a oblečenie, môžeme predpokladať, že ide o konflikt s ošetrovateľom. Špina v byte je jedným zo znakov konfliktu medzi mačkami - slabší, dominantný jedinec sa bojí používať rovnakú podstielku ako jeho silnejší spolubývajúci.

Medzi ďalšie poruchy správania spojené s trvalým stresom patrí znížená nálada a apatia, prehnaná výkonnosť určitých činností, ako je nadmerné háranie, mňaučenie v noci, nervózne pohyby alebo časté schovávanie. U vystrašených mačiek sa pozorujú aj poruchy spánku a príjmu potravy. Okrem toho stres znižuje imunitu, takže vystresované zviera je náchylnejšie na choroby.

Ako pomôcť mačke, ktorá prežíva chronický strach?

Dlhodobý stres je pre mačky škodlivý v každom ohľade, preto by sme im mali pomôcť vyrovnať sa s ním. Ako si ľahko domyslíte, nie je to vždy ľahká úloha. V prvom rade si to vyžaduje identifikovať príčinu chronického strachu, čo samo o sebe môže byť ťažké. Uľahčí nám to však vypracovanie účinnej terapie pre vystrašenú mačku. V niektorých prípadoch môže problém účinne vyriešiť už len odstránenie zdroja stresu.

Pri liečbe chronickej úzkosti u mačiek by sme mali brať do úvahy aj spôsob, akým sa u zvieraťa prejavuje, ako aj psychické predispozície kožušinového zvieraťa a špecifiká jeho prostredia. Práca s bojazlivou mačkou zahŕňa okrem iného oslabenie reakcie na stresujúci podnet a posilnenie jej pocitu bezpečia. To sa dá dosiahnuť hladkaním a hrou - oplatí sa investovať do interaktívnych hračiek a iných pomôcok, ktoré spestria život zvieraťa, ktorý môže byť doma veľmi monotónny.

Vyššie uvedené opatrenia pripravia naše zviera na záverečnú fázu terapie, ktorou je zmena alebo odstránenie nežiaduceho správania, ak nejaké existuje.

Vhodné sedatíva môžu pomôcť vyliečiť vystrašenú mačku, ale najlepšie je použiť ich len v extrémnych prípadoch a po konzultácii s veterinárom. Sami, bez takejto konzultácie, môžeme použiť špeciálne mačacie feromóny, ktoré majú upokojujúci účinok a zvyšujú sebadôveru kožušinových zvierat. Určite neuškodia a môžu pomôcť.

Vystrašená mačka - problém, ktorý sa dá vyriešiť

Na jednej strane je mačací strach úplne prirodzený, ale na druhej strane môže byť v určitých situáciách veľkým problémom pre chlpaté zviera aj pre jeho majiteľa. Bohužiaľ, vzhľadom na širokú škálu podnetov, ktoré ho vyvolávajú, a niekoľko ďalších sprievodných faktorov je ťažké poskytnúť univerzálnu radu, ako ustráchanej mačke pomôcť. Terapie musia byť prispôsobené konkrétnym prípadom, aby boli čo najúčinnejšie. Čo však môžeme povedať, je, že by sme sa vždy mali snažiť o správny vzťah medzi nami a našimi zverencami. Kľúčom k úspechu je pochopenie správania zvieraťa a uspokojenie jeho prirodzených potrieb, ako aj veľa trpezlivosti. Vystrašená mačka je problém, ktorý sa dá vyriešiť!

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-19
Výborne
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
pixel