Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

VYPADÁVANIE SRSTI U PSA - KEDY BY STE SA MALI OBÁVAŤ?

2023-03-30
VYPADÁVANIE SRSTI U PSA - KEDY BY STE SA MALI OBÁVAŤ?

Čierna, biela, červená, strakatá, dlhosrstá aj krátkosrstá, huňatá alebo hladká - srsť je to, čo robí nášho psa výnimočným. Keď jej na podlahe a pohovkách nájdeme viac ako zvyčajne, začneme si robiť starosti. Zlé krmivo, šampón alebo snáď choroba? Aké sú príčiny línania? Kedy by nás mala strata srsti psa znepokojovať?

Vypadávanie srsti u psa - príčiny

Na začiatok sa zamyslime nad tým, čo dávame nášmu domácemu miláčikovi jesť. Ak svojmu psovi varíme sami - mali by sme mu denne pridávať vitamínové a minerálne doplnky. To isté platí aj pre menej kvalitné krmivá. Niekedy stačí dobre zvolený prípravok na zlepšenie stavu kože a srsti vášho psa.

Dôležitá je aj frekvencia kúpania a typ šampónu, ktorý používame. Bezpodmienečne to musí byť šampón pre psov, pretože majú iné pH pokožky ako ľudia. Mali by sme si tiež uvedomiť, že koža pracuje, bráni sa a vyživuje každý deň - preto príliš časté kúpanie môže odstrániť vytvorenú ochrannú vrstvu. Psa kúpte len vtedy, keď to naozaj potrebuje - t. j. ak má silný, nepríjemný zápach alebo ak sa rozhodol vyváľať v niečom obzvlášť aromatickom.

Vypadávanie srsti u psa môže byť aj znakom choroby

Keď náš domáci miláčik ochorie, zvyčajne sa zhorší aj stav kože a srsti - telo je zaneprázdnené prekonávaním problému a už nemá energiu na udržiavanie kože v dobrom stave. Pri strese zviera tiež vylučuje väčšie množstvo srsti, čo môžeme vidieť takmer pri každej návšteve ordinácie. Ak okrem nadmerného línania srsti vidíme aj zmeny na koži psa, mali by sme navštíviť veterinára kvôli ďalšej diagnostike. Pupienky, opuchy, zmena farby kože na červenú alebo dokonca čiernu, ako aj mokvanie - to sú dôležité príznaky mnohých ochorení. Pre diagnózu sú dôležité aj oblasti stenčenia srsti, ich symetria a prítomnosť alebo neprítomnosť pruritu.

Niektoré problémy s alopéciou môžu byť spôsobené parazitmi, bakteriálnymi alebo plesňovými infekciami a niektoré sú spôsobené endokrinnými poruchami alebo alergiami. Niektoré lézie sú výsledkom sebapoškodzovania psa, ktorého príčinou môže byť bolesť, nuda alebo duševné poruchy.

Línání psov - ako sa s ním vysporiadať?

Keďže v prípade línání môže byť veľa príčin, je vždy potrebné poradiť sa s veterinárnym lekárom. Rovnaké príznaky môžu mať rôzne príčiny, ale liečba každého ochorenia je odlišná - preto sú potrebné diagnostické testy. V každom prípade je vhodné okrem liečby dbať na vhodnú stravu a dokonca pridávať prípravky obsahujúce omega-3 a omega-6 kyseliny alebo majúce vo svojom zložení vitamíny a minerály, ako sú vitamíny E, A, D3, vitamíny skupiny B, biotín, zinok.

Mnohé choroby nemôžeme ovplyvniť, ale niektorým môžeme predchádzať, napr. pravidelným používaním prípravkov proti vonkajším parazitom alebo vyváženou stravou. Pri hladení a česaní psa si ľahko všimnete zvýšené vypadávanie srsti. Oplatí sa byť ostražitý, pretože to môže byť predzvesťou vážneho ochorenia. Správne lieky alebo šampóny môžu vášmu psovi pomôcť zmierniť nepríjemné pocity a pomôcť nám opäť sa tešiť zo skvelého vzhľadu nášho domáceho miláčika.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-14
Všetko super až na to prekvapenie pre psíka...to mi neprišlo...:(
2024-04-11
Super! Spokojnost!
pixel