Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

VÝMENA ZUBOV U PSA - VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ

2022-06-15
VÝMENA ZUBOV U PSA - VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ

Pohrýzené ruky, nohy, poškodená topánka, roztrhané noviny... jedno malé šteňa dokáže napáchať veľa škody! Keď si ho vezmeme domov, máme pochybnosti o kŕmení, preventívnej zdravotnej starostlivosti alebo ošetrovaní. Výmena psieho chrupu však môže majiteľovi spôsobiť aj veľa problémov. Môžeme psovi a sebe nejako pomôcť?

Keď sa rozhodneme postarať sa o šteniatko a privedieme ho k nám domov, zvyčajne už má mliečne zuby. Ich vyrážanie sa skončilo, ale vaše šteňa chce stále všetko hrýzť. Začína sa totiž obdobie výmeny mliečnych zubov za trvalé.

Výmena zubov psa je pomerne dlhý proces, ktorý trvá niekoľko mesiacov. Stojí za to sa s ním zoznámiť, aby sme vedeli, s čím sa náš štvornohý priateľ stretáva. Ak poznáme obdobia výmeny jednotlivých zubov, dokážeme zároveň približne určiť vek šteňaťa.

Kedy možno očakávať výmenu jednotlivých zubov?

Najrýchlejšie vypadávajú pri výmene zubov rezáky, čo sú najmenšie zuby umiestnené pomerne ďaleko dopredu. Na každej strane sú 3 z nich, v čeľusti aj v dolnej čeľusti (spolu teda 12). Rezáky dostali dokonca špeciálne názvy v závislosti od ich polohy. A tak prvé sú "kliešte", ďalšie sú "medzistupne" a posledné sú "vrtule".

Môžu začať vypadávať už vo veku 3,5 mesiaca, ale niekedy musíte počkať až do piateho mesiaca. Tieto zuby sú také malé, že si ich majiteľ môže nevšimnúť. Zviera ich môže prehltnúť aj pri výmene mliečnych zubov, napríklad ak vypadnú počas jedla.

Po dokončení výmeny rezákov je čas na ďalšie zuby. Kly, ktoré sa nachádzajú hneď za bruškami, môžu vypadnúť medzi 5. a 7. mesiacom života psa. Na každej strane rastie len jeden klyn, preto sú celkovo 4.

Približne v rovnakom čase sa vymenia aj premoláre. Tých je veľa, pretože ich môžeme napočítať až 4 na každej strane hornej aj dolnej čeľuste. Trvalé premoláre by sa mali prerezávať medzi 5. a 6. mesiacom života šteňaťa. Premolárne zuby zvyčajne zostávajú nepovšimnuté, pretože rastú hlbšie v ústnej dutine a u mnohých plemien psov sú ťažšie viditeľné. Ak však takýto zub nájdeme na podlahe počas čistenia, je to jasný signál, že zviera je v období výmeny mliečnych zubov.

To však nie je všetko. Hoci mliečne zuby vášho psa už boli vymenené, stále je čas na stoličky. Sú to zuby umiestnené najďalej v ústach. Veľkosť papule u najmladších šteniat neumožňuje, aby sa im prispôsobila. Preto chýbajú mliečne ekvivalenty stoličiek. Ako generácia trvalých zubov sa objavujú až medzi 4. a 7. mesiacom života. U psa môžeme napočítať 2 tieto zuby na každej strane čeľuste a 3 na pravej a ľavej strane dolnej čeľuste.

Výmena zubov u psa - správanie domácich zvierat

Výmena zubov u psa je sprevádzaná svrbením a niekedy aj bolesťou ďasien. To ovplyvňuje správanie domáceho zvieraťa. Niekedy je to úzkosť a podráždenie, ale najčastejšie sa môžeme stretnúť s obrovskou túžbou po žuvaní. Šteňatá väčšinou nie sú vyberavé a hryzú všetko, čo sa dá.

Pri výmene zvieratká ničia rôzne predmety, prípadne si porania ruky a nohy. Pri žuvaní a hryzení si psy masírujú ďasná. To im uľaví a stimuluje ich zuby. Zuby sa tak ľahšie uvoľnia a vypadnú, čím uvoľnia miesto generácii trvalých zubov.

Dá sa vášmu psovi pomôcť?

Ak chcete zabrániť nekontrolovateľnému žuvaniu vášho psa, môžete mu pomôcť tým, že ho budete podporovať v hre s vhodnými hračkami. Na trhu je k dispozícii mnoho gumových alebo strunových hryzadiel rôznych tvarov. Veľkosť a tvrdosť hračky by mala zodpovedať veľkosti tlamy vášho psa, aby nemal problém ju rozhrýzť. Malé psy by nemali zápasiť s veľkými a ťažkými hračkami, pretože to môže časom spôsobiť zranenia alebo stopy po uhryznutí.

Psovi môžete dávať aj tvrdé pochúťky, ktoré podporujú dlhé žuvanie a stimulujú tak ďasná a zuby. Nezabúdajte však, že aj tieto kalórie sú navyše a mali by sa zohľadniť pri plánovaní jedál.

Výmena zubov u psa - aká strava bude vhodná?

V období výmeny zubov vášho psa je dôležitý viacsmerný prístup. Naším cieľom je nielen uľaviť vášmu zvieratku, ale aj stimulovať zuby a ďasná, aby sa mliečne zuby ľahšie uvoľnili a časom odstránili. Pomôcť môže samozrejme aj strava. Všetko je to o správnej konzistencii jedla, ktorá ovplyvňuje potrebu žuť. Suché krmivo je vhodné, ak ho šteňa prežúva.

Sú však aj psy, ktoré jedia tak hltavo, že žujú málo alebo vôbec nič. V týchto prípadoch môže dobre poslúžiť jedlo vo forme väčších krokiet. Výborné je aj varené mäso - najlepšie vláknité, v dostatočne veľkých kusoch, aby pes musel žuť.

Sú možné komplikácie?

Jednou z výziev, ktorým čelí majiteľ šteniatka, je skontrolovať, či psovi nevypadávajú mliečne zuby. Samozrejme, možno to urobiť aj pri preventívnej návšteve veterinárnej ordinácie, kde lekár spočíta zuby a posúdi ich stav. Trvalé zuby sa zvyčajne nachádzajú tesne nad mliečnymi zubami. Keď vyrastú, zároveň vytlačia mliečne zuby a zaujmú ich miesto. Nezriedka sa však stáva, že trvalý zub rastie hneď vedľa mliečneho. Tým ho nevytláča a neovplyvňuje jeho voľnejšiu polohu v alveole.

V takýchto situáciách sú trvalé a mliečne zuby vedľa seba a bez lekárskeho zásahu môže tento stav trvať roky. To však nie je žiaduce. Prítomnosť mliečnych zubov u dospelého psa spôsobuje nesprávne umiestnenie trvalých zubov. To môže viesť k ďalším abnormalitám.

Predovšetkým sa skus kriví a nesprávne nastavené zuby môžu poraniť líca, pery alebo jazyk. V takýchto prípadoch spôsobuje jedenie vášmu domácemu miláčikovi bolesť a neustále dráždenie ústnej sliznice zubami môže viesť k vzniku zápalu.

Ďalším dôsledkom prítomnosti mliečnych zubov u dospelého psa je zvýšené hromadenie zvyškov potravy a zubného povlaku. Neschopnosť starostlivo čistiť zuby vedie k vzniku zubného kameňa. Takéto zuby majú tiež väčšiu tendenciu kaziť sa, a preto ich prítomnosť spôsobuje zvieraťu bolesť.

Môže sa tiež stať, že trvalé zuby úplne chýbajú. Mliečne zuby potom nie sú ničím vytláčané a zostávajú na svojom mieste. Aby sa zistilo, či sa vôbec objavia trvalé zuby, musí sa urobiť röntgenový snímok úst a mliečnych zubov. Toto vyšetrenie vám ukáže, či sú prítomné trvalé zuby a ako sú umiestnené.

Mliečne a trvalé zuby u psa - kedy začať s ústnou hygienou?

Pes príde o mliečne zuby pomerne rýchlo. Mohlo by sa zdať, že v dôsledku toho nie je potrebné sa o ne špeciálne starať. Ale nie je to tak - čím skôr začneme čistiť zuby vášho domáceho maznáčika, tým lepšie. Predovšetkým sa šteňa skoro naučí tolerovať zákroky, ktoré vykonávame v ústach.

Väčšina z nich to znáša statočne a časom neprotestuje, aj keď takéto procedúry vykonávame každý deň. Vytvárame si aj správne návyky a vďaka tomu je pre nás v nasledujúcich mesiacoch a rokoch života psa ľahšie pamätať na túto činnosť. Okrem toho majme na pamäti, že trvalé zuby rastú v rôznom čase, takže starostlivosťou o ústnu dutinu od samého začiatku máme šancu čistiť trvalé zuby od prvých dní ich výskytu.

Výmena mliečnych zubov za trvalé môže byť nepríjemná nielen pre vášho psa, ale aj pre vás. Hračky, ako sú napríklad hryzátka, masírujú ďasná a prinášajú tak vášmu domácemu miláčikovi dočasnú úľavu. Systematické sledovanie priebehu výmeny zubov u vášho psa je mimoriadne dôležité, aby sa predišlo deformácii skusu, zubnému kazu a traume ústnej sliznice. Nemali by sme zabúdať ani na to, že sa oplatí dbať na ústnu hygienu od samého začiatku, aby sa náš pes mohol dlho tešiť zo zdravých a silných zubov.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Objednávka bola expresne vybavená. Ďakujem
2024-04-18
Top
pixel