Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

VIBRISSAE U PSA ALEBO PREČO PES POTREBUJE FÚZY?

2022-11-11
VIBRISSAE U PSA ALEBO PREČO PES POTREBUJE FÚZY?

Rozmýšľali ste niekedy, na čo slúžia psie fúzy? Mnohí ľudia ich považujú len za ozdobu psej tváre a neúmyselne ich strihajú, aby jej dodali proporcionálny a symetrický vzhľad. Psí vibrisy alebo fúzy však majú veľmi dôležitú funkciu, ktorá umožňuje presný pohyb a orientáciu.

Vousy sa považujú len za ozdobu mužskej tváre. Z tohto dôvodu sa často pozeráme na psie alebo mačacie fúzy rovnakým spôsobom. Bohužiaľ sa stáva, že ošetrovatelia ignorujú ich dôležitú funkciu a pred výstavou alebo jednoducho počas bežnej návštevy ošetrovateľa skrátia vibrisy o niekoľko centimetrov. Bez ohľadu na vzhľad vášho psa je to veľmi zlý postup, ktorý zvyšuje stres vášho psa a obmedzuje jeho schopnosť pohybu. Na čo slúžia psovi fúzy a prečo by ste ich nemali zastrihávať, nieto sa ich úplne zbavovať?

Načo potrebuje pes fúzy?

Vibrissae plnia mimoriadne dôležitú funkciu u psov aj mačiek. Ich končeky sú vybavené množstvom receptorov, ktoré v okamihu prenesú signál do mozgu. Aký signál? Zvyčajne im niečo stojí v ceste, najmä ak je ich zorné pole výrazne obmedzené. Práve vďaka svojim vibrisom sú mačky známe tým, že sa dokonale a ticho pohybujú v tme a v ťažkých podmienkach.

Psy tiež zriedkakedy zaznamenajú čelnú zrážku s predmetom, a hoci sú kvôli svojej stavbe tela menej obratné ako mačky, dokážu sa veľmi obratne orientovať za denného svetla aj v tme. Vibrissae sú teda akési kontrolné tykadlá, kormidlá, ktoré pomáhajú psovi orientovať sa v teréne. Sú rovnako dôležité v domácnosti ako vonku, kde na psa čakajú mnohé prekvapenia.

Vibrissae sú hlboko vrodené v psej tlame a vďaka početným inerváciám sú citlivé aj na ten najmenší pohyb alebo dotyk. Dokážu tiež rýchlo vycítiť meniace sa vonkajšie podmienky, takže ako prvé vyšlú do mozgu signál o novej situácii.

Aké funkcie plnia psie fúzy?

Vedci vykonali množstvo štúdií o vibrisách u zvierat a jednoznačne dospeli k záveru, že psie fúzy sú veľmi dôležitým orgánom, ktorý má pre zviera dôležité funkcie. Podľa štúdie až 40 % hmatových signálov a informácií pochádza práve z oblasti okolo hlavy psa, pričom drvivá väčšina z nich pochádza z vibrisov. Každá z niekoľkých vibrisov tu zohráva dôležitú úlohu, pretože každý z nich je samostatne spojený s mozgom a posiela doň okamžité informácie z prostredia.

Vibračné zariadenia majú preto dve funkcie: informačnú a ochrannú. Informujú a zároveň chránia pred vniknutím do steny, nábytku alebo búdy. Pomáhajú zdravým psom aj psom trpiacim očnými chorobami pri pohybe. V druhom prípade sú vibrisy čiastočne náhradou očí, preto by sa v žiadnom prípade nemali strihať alebo vyrezávať, ak má pes problémy so zrakom.

Choroby očí často postupujú s vekom, preto je dobré mať na pamäti osobitnú úlohu vibrisy, aj keď je váš pes mladý a zdravý. Koniec koncov, táto situácia sa môže rýchlo zmeniť.

Ako vyzerajú psie fúzy?

Ako vyzerajú vibrisy u psa? Hoci vibrisy sa okrem iných vyskytujú aj u mačiek a potkanov, každé zviera sa vyznačuje iným vzhľadom a počtom týchto zmyslových chĺpkov. Na prvý pohľad sú si veľmi podobné, ale inervácia a počet vibrisov sa u jednotlivých druhov líšia. Počet vibrisov sa môže líšiť aj v závislosti od plemena, takže nie všetky psy majú rovnaký počet jednotlivých fúzov. U jedného plemena môžu byť vibrisy dlhšie, u iného o niečo kratšie.

Zvyčajne je ich počet obmedzený na 9 až 12 chlpov na každej strane papule. Fúzy sú tiež oveľa tvrdšie a tuhšie ako chlpy pokrývajúce telo a sú odolnejšie voči lámaniu a vypadávaniu.

Dorastajú vibrisy?

To však neznamená, že vibrisy nikdy nevypadnú. Niekedy sa ich pes zbaví, keď sú staré a mŕtve. Platí to pre mladých a zdravých psov, ako aj pre starších psov trpiacich nejakým ochorením alebo chorobou. Dorastajú vibrisy? Odumreté vibrisy, ktoré telo samo odstránilo, dorastajú, a to pomerne rýchlo. Našťastie aj nezodpovedne ostrihané fúzy majú schopnosť regenerácie a napriek tomu, že psík je vystavený zbytočnému stresu, jeho telo čoskoro samo napraví škody spôsobené človekom.

Problém vyvrátených vibrisov je však iný. Nielenže to zvieraťu spôsobuje veľkú bolesť a viditeľne obmedzuje jeho schopnosť pohybu, ale väčšina vytrhnutých vibrisov nie je schopná regenerácie a opätovného rastu. Vytrhávanie vibrisov psom, mačkám alebo iným zvieratám vybaveným týmto orgánom je preto veľmi nezodpovedné a často má nezvratné následky.

Vibrissae u psa - základný komunikačný prostriedok

Prečo sa niektorí ľudia rozhodnú zastrihávať alebo vytrhávať psovi fúzy? Majitelia a niektorí odborníci na starostlivosť o psy si často neuvedomujú dôležitú funkciu vibrisov u psov a voľne žijúcich alebo divokých mačiek. Tak ako u ľudí má každá časť tela špecifickú funkciu, ani u zvierat sa všetky orgány neobjavujú na tele náhodne. Vibrissae zabezpečujú voľný pohyb psov vo vnútri aj vonku.

Vibrilátory majú ešte jednu veľmi dôležitú funkciu, a to sú senzory, ktoré pomáhajú pri komunikácii s druhým psom. Skôr ako sa psy začnú navzájom očuchávať, nadviažu kontakt vibrismi, aby vycítili zámery druhého jedinca. Sú mimoriadne dôležité najmä u šteniat, ktoré sa rodia slepé a hluché. Vibrilátory sú jediným receptorom vonkajšieho sveta a umožňujú im vnímať blízkosť matky. V dospelosti používajú psy vibrisy na vzájomnú komunikáciu a na kontrolu postoja psa, ktorého stretnú.

Ako vidíte, vibrisy u psa plnia niekoľko veľmi dôležitých funkcií. Sú nevyhnutné na správny a bezstresový pohyb v teréne a na komunikáciu s ostatnými zástupcami druhu. Orezávanie, nieto ešte úplné odstránenie vibrisy psa je druh mrzačenia, preto by ste v žiadnom prípade nemali odstraňovať vibrisu z tlamy vášho domáceho maznáčika.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Tovar v poriadku dorazil.
2024-04-18
Rychle vybavenie vyborna cena
pixel