Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

VAŠA MAČKA VYDÁVA ZVLÁŠTNE ZVUKY? ZISTITE, ČO ZNAMENAJÚ!

2022-07-15
VAŠA MAČKA VYDÁVA ZVLÁŠTNE ZVUKY? ZISTITE, ČO ZNAMENAJÚ!

Mačky sú fascinujúce zvieratá, ktorých správanie nás niekedy môže prekvapiť. Vydáva naša mačka zvláštne zvuky? A my im nerozumieme? Nemusíte sa obávať, mačacia reč sa dá naučiť. Napriek tomu, že sa to zdá, nie je to zložité. Poďme teda zistiť, čo znamenajú zvukové signály, ktoré vaša mačka vydáva?

Zvuky mačiek - rozmanitejšie, ako sa zdá

Každý vie, že mačky vrčia a mňaukajú. Učíme sa o tom už v ranom detstve. Zvukové signály mačky sú však oveľa rozmanitejšie a zložitejšie. Mačka vrčí, vrčí, chrčí, syčí, vrieska, zavýja.

Aj obyčajné mňaučanie má rôzne podoby v závislosti od emócií, ktoré zviera v danom okamihu prežíva. Nemyslime si však, že mačacie zvuky sú len odrazom nálad našich domácich miláčikov. Majú ešte jednu dôležitú funkciu: slúžia na komunikáciu. Ak teda poznáte ich význam, rozprávať sa s mačkou bude oveľa jednoduchšie.

Mňaukanie, vrčanie a iné "bežné" mačacie zvuky

Možno sa stretnete s tvrdením, že mačky mňaukajú len na ľudí. Nie je to pravda, pretože naše domáce zvieratá vydávajú tento zvuk aj pri kontakte s inými mačkami.

Pri kontakte s ľuďmi však mňaukajú špecifickým spôsobom. Zvuk mačky má potom trochu plačlivý a prosebný tón. Plač mačky nie je prekvapujúci, pretože zvieratá chcú týmto spôsobom upútať našu pozornosť a niečo od nás získať.

Okrem mňaukania je najznámejším mačacím zvukom vrčanie. Na rozdiel od stereotypu však kožušinové zvieratá nevrčia len vtedy, keď sú šťastné. Predpokladá sa, že tento zvuk jednoducho znamená potrebu blízkeho kontaktu.

Kočičia reč ďalej pozostáva z vrčania, bzučania a kriku, ktoré sprevádzajú agresívne správanie. Zvieratá tiež syčia a chrčia. Mačacie vrčanie je pokusom odplašiť silnejšieho nepriateľa.

Mačka vydáva zvláštne zvuky

Aby som bol úprimný, pojmy "normálne mačacie zvuky" a "zvláštne mačacie zvuky" sú čisto konvenčné. Pre naše domáce zvieratá sú všetky úplne obyčajné. Pre ľudské ucho však niektoré z nich môžu znieť naozaj nezvyčajne. Najmä ak ešte nemáme veľa skúseností s mačkami.

Čo sú to mačacie zvuky a čo znamenajú? Myslím si, že z celého radu sa dá vybrať niekoľko výnimočných. Niektoré nás môžu prekvapiť. Zoznámme sa s nimi.

Zvuky mačky - štekot

Štekanie je pravdepodobne najzvláštnejší zo všetkých mačacích zvukov, ktoré opatrovatelia počujú, a pravdepodobne najmenej zrozumiteľný. Niektorí ľudia ho nazývajú štekotom alebo praskaním a kožušinové zvieratá ho vydávajú najčastejšie, keď sedia na okennom parapete a pozerajú cez sklo na vtáky, ktoré sa vznášajú za oknom.

Štekanie vzniká, keď náš vrčiaci priateľ rytmicky a rýchlo pohybuje čeľusťami. A skutočne, trochu pripomína psí štekot, ale môže byť spojený aj s drkotaním zubov.

Tento prekvapivý mačací zvuk sa interpretuje ako výraz vzrušenia, ktorý vyvoláva pohľad na potenciálnu korisť - naši zverenci túžia loviť vtáky. Zároveň to možno považovať za prejav frustrácie, pretože potenciálna korisť je mimo dosahu kožušiny.

Behavioristi považujú toto štekanie za takzvaný zámerný pohyb. Týmto termínom sa označuje správanie zvierat, ktoré zvonka vyjadrujú svoje zámery. V tomto prípade ide o túžbu chytiť a zabiť vtáka. Mačky usmrcujú svoju korisť rýchlym a silným uhryznutím do zátylku, ktorým prerušia krčnú miechu. Keď mačka vidí potenciálnu korisť, ale nedokáže sa k nej dostať, urobí smrtiaci pohyb, akoby si to predstavovala.

K štekaniu našich domácich miláčikov však dochádza aj v iných situáciách. Napríklad, keď zvieratko vidí, že si dávame jedlo na tanier, a chce, aby sme sa s ním podelili. Niekedy môžeme tento mačací zvuk počuť, keď je náš domáci miláčik nahnevaný.

Zvuky mačiek - cvrlikanie

Cvrlikanie sa vyskytuje v podobných situáciách ako štekanie, t. j. keď zviera sleduje nedostupnú korisť. Naši vrčiaci domáci miláčikovia tiež cvrlikajú, keď je v dohľade niečo zaujímavé. Môžu to byť predmety alebo zvuky, ktoré si zviera nejakým spôsobom spája s korisťou, jedlom alebo potravou. Tento mačací zvuk má preto podobný význam ako štekot.

Mačací spev trochu pripomína vtáčí spev alebo piskot hlodavcov - odtiaľ pochádza jeho meno. Stretol som sa s tvrdením, že tento mačací zvuk je napodobeninou zvukov, ktoré vydávajú hlodavce a vtáky. Samozrejme, nejde o vedomé napodobňovanie.

Zvuky mačky - vrčanie

Druhý na zozname najbizarnejších mačacích zvukov sa niekedy nazýva trilkovanie - z anglického slova "trilling". Ja však uprednostňujem familiárnejšie znejúci názov "cooing". Najmä preto, že táto časť mačacej reči naozaj pripomína vrkanie holubov. Mačky sa pri vrčaní veľmi často trú o rôzne predmety, nábytok, ľudí alebo iné zvieratá.

Kočky vrkajú na ľudí aj na iné priateľské zvieratá. Mačky tento zvuk veľmi často používajú pri komunikácii so svojimi deťmi.

Trilling je jedným zo signálov, ktorými mačka vyjadruje pozitívne emócie. Môžeme ho považovať za jeden z prvkov mačacích pozdravných rituálov, pretože kožušinové zvieratá ho často používajú pri vzájomnom vítaní. Znamená to radosť z návratu opatrovateľa alebo zo stretnutia s priateľským zvieratkom a priateľské úmysly voči nemu.

Mačky veľmi často vrčia jednoducho preto, že sa cítia dobre. Alebo že sú šťastné v spoločnosti človeka alebo iného zvieraťa.

V niektorých situáciách môžeme vrčanie interpretovať ako túžbu po pozornosti alebo žiadosť o kontakt, napríklad pohladenie. Mnohé mačky sa takto snažia prinútiť svojho chovateľa, aby ich nasledoval, keď mu chcú niečo ukázať - napríklad prázdnu misku.

Zvuky mačky - spev

Ďalší zvláštny mačací zvuk. Počujú ho najmä nesterilizované mačky. Neskúsená mačka môže byť veľmi prekvapená, keď sa s ňou stretne po prvýkrát. Dokonca sa môže začať obávať o zdravie svojho zverenca, pretože aj spievajúca samica sa správa zvláštne.

Mačací spev je emocionálne, smútočné volanie s prvkami mňaukania, vrčania a zavýjania. Tento mačací zvuk je dlhý a stúpajúci. Často sa končí hlasným, hrdelným zavýjaním, ktoré akoby vychádzalo z mačacích útrob - zviera pri ňom prudko stiahne brucho.

Kočky v ruji spievajú. Týmto spôsobom oznamujú celému svetu, že sú pripravené porodiť mačiatka, a lákajú potenciálnych otcov svojich ešte nenarodených detí. Kocúri, ktorí vycítia samice v ruje, môžu tiež spievať. V ich podaní to znie trochu viac háklivo, akoby agresívnejšie. Týmto spôsobom sa snažia získať pozornosť mačky.

Úprimne povedané, nie je jasné, prečo tento zvuk mačiek, niekto ho raz nazval spevom. Ľudskému uchu to totiž nie je veľmi príjemné. Môže to byť úplne neznesiteľné.

Zvuky mačky - vŕzganie

Piskot je tiež trochu prekvapivý mačací zvuk. Je to upravená verzia klasického mňaučania mačky. Znie to však drsnejšie. Môžeme mať dojem, že náš domáci miláčik chrapčí alebo má sucho v hrdle. Vydávaný zvuk môže byť krátky, prerušovaný alebo dlhý.

Tento zvuk používajú mačky pri komunikácii s ľuďmi. Piskot najčastejšie znamená, že náš štvornohý miláčik od nás niečo chce alebo chce upútať našu pozornosť. Tento mačací zvuk je teda druh prosby.

Zvuky mačky - piskot

Ďalší mačací zvuk, piskot, možno považovať za ľahšiu, vyššiu formu bežného mňaukania. Používajú ho mačiatka, keď z rôznych dôvodov potrebujú pomoc matky. Napríklad, keď sú hladné alebo keď sa cítia stratené. Keď mačka počuje toto volanie svojho potomka, okamžite sa k nemu rozbehne.

Domáce mačky, dokonca aj dospelé, sa do určitej miery správajú k svojim ľudským opatrovateľom ako k vlastnej matke. Preto sa k nim nezriedka správajú ako malé mačiatka. Preto nie je prekvapujúce, že dospelé kožušinové zvieratá niekedy na ľudí pískajú. Stáva sa to vtedy, keď to potrebujú, keď sa cítia osamelí alebo keď sa niečoho boja.

Zvuky mačky - stonanie

Kňučanie je plačlivá a smutná verzia bežného mňaučania. Je to tiež niečo ako emocionálnejšia verzia piskotu. Znie to akosi temnejšie, hlbšie. Keď sa náš vrčiaci maznáčik cíti stratený, nešťastný a deprimovaný, môžeme počuť mačacie zvuky, ako je stonanie alebo piskot. Zvieratá môžu stonať aj vtedy, keď sa im niečo deje - niečo ich bolí alebo sú choré. Plačúca mačka silne ovplyvňuje emócie svojich opatrovateľov. Možno je to preto, že si tieto signály mačky silne spájame s plačom ľudských detí.

Rozprávanie s mačkou

Rozprávanie s mačkou je veľmi príjemné nielen pre jej opatrovateľov. Pomáha tiež posilniť puto medzi zvieraťom a človekom. Porozumieť mačacej reči nie je ťažké. V prvom rade by sme mali pozorne pozorovať a počúvať domáce zviera, keď s nami "hovorí". Takto sa dozvieme, čo znamenajú zvuky, ktoré vydáva. A potom nám nebudú cudzie žiadne mačacie zvuky!

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Tovar v poriadku dorazil.
2024-04-18
Top
pixel