Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

VÁŠ PES ZVRACIA! ZOSTAŇTE POKOJNÍ A SKONTROLUJTE, ČO MU MÁTE DAŤ

2022-06-10
VÁŠ PES ZVRACIA! ZOSTAŇTE POKOJNÍ A SKONTROLUJTE, ČO MU MÁTE DAŤ

Každý majiteľ psa chce byť pripravený, keď sa u jeho domáceho miláčika prejavia príznaky choroby. Jedným z najčastejších a dosť nepríjemných problémov je vracanie. Niekedy vieme, že zviera zjedlo niečo zlé a je to opodstatnené. Vyskytujú sa však v toľkých prípadoch, že vo väčšine prípadov je potrebné dôkladne analyzovať problém, aby sme vedeli, ako zvieraťu pomôcť. Je tiež užitočné vedieť, aké prvé kroky treba urobiť, keď pes zvracia.

Prečo pes zvracia?

Hlavnou a najčastejšou príčinou vracania je podráždenie tráviaceho traktu. Môže to byť spôsobené mnohými faktormi. Potravinová intolerancia, alergie, zápaly alebo dokonca žalúdočné či črevné vredy sú len niektoré z nich.

Nebezpečná zvedavosť

Musíme si uvedomiť, že psy sú veľmi zvedavé. Najmä šteňatá môžu prehltnúť predmet, ktorý sa potom usadí v tráviacom trakte a spôsobí celý rad nepriaznivých príznakov vrátane zvracania. Môže sa stať, že zviera prehltne jedovaté látky alebo škodlivé chemikálie. Zvracanie je v takomto prípade prirodzenou obrannou reakciou organizmu, ktorý sa snaží zbaviť nebezpečného obsahu žalúdka.

Proliferatívne lézie

Ďalšou príčinou podráždenia tráviaceho traktu sú nádory. Tie môžu byť v žalúdku, na črevách alebo na iných orgánoch brušnej dutiny a tlačiť na tráviaci trakt, čo u zvieraťa vyvolá aj reflex zvracania.

Parazity

Môže sa tiež ukázať, že v tráviacom trakte sú prítomné parazity. Črevné steny dráždia nielen mechanicky, ale aj vylučovaním toxínov, ktoré stimulujú reflex zvracania.

Zo všetkých príčin zvracania sú najčastejšie chyby pri kŕmení. Niekedy si neuvedomíme, že náš pes bude zle reagovať na nové jedlo, a niekedy si zviera na prechádzke niečo dopraje. Bohužiaľ, musíme mať na pamäti, že väčšina psov je nenásytná a na trávnikoch alebo pri smetných košoch môžeme nájsť množstvo jedla, ktoré ľudia vyhodili - nie vždy čerstvé a vhodné pre nášho psa.

Z tohto dôvodu musíme venovať osobitnú pozornosť tomu, čo nášho domáceho miláčika na prechádzkach zaujíma. Aj doma by sme si mali dávať pozor na to, kam ukladáme potraviny, a upozorniť na to ostatných členov domácnosti - najmä deti.

Problémy s inými orgánmi a systémami

Okrem ochorení gastrointestinálneho traktu môžu mať na výskyt vracania vplyv aj poruchy iných orgánov brušnej dutiny. Najmä pankreatitída, ochorenia pečene alebo žlčníka. Okrem toho je vracanie jedným z mnohých príznakov peritonitídy, ako aj ochorení nervového systému.

Na čom by ešte mohlo záležať?

Na zvracanie má vplyv aj elektrolytová alebo hormonálna nerovnováha. Okrem toho môžu byť spôsobené dopravnou nehodou alebo dlhotrvajúcou bolesťou. V horúcich dňoch môže vracanie znamenať úpal.

Na druhej strane, u alergikov sú niekedy spôsobené anafylaktickým šokom, ktorý vzniká po konzumácii nesprávnych potravín, užití niektorých liekov alebo napríklad po uštipnutí hmyzom.

Nezabudnite, že k vracaniu môžu viesť aj úzkostné poruchy a psychogénne ochorenia. Na druhej strane, počas cestovania ich môže spôsobiť choroba z pohybu nášho domáceho maznáčika.

Obsah žalúdka

Všetky tieto ochorenia majú odlišný klinický obraz. Preto môže byť pre veterinárneho lekára dôležitý každý detail. Veľkou pomocou pri stanovení diagnózy budú informácie o tom, čo pes zvracia. Spočiatku to môže byť len jedlo, ale ak zvracanie neprestane, časom pes zvracia penu. Ak je biela, priesvitná, znamená to, že pozostáva zo žalúdočných štiav v kombinácii so slinami zvieraťa. Žalúdok je jednoducho prázdny alebo sa zviera nedokáže zbaviť toho, čo mu ublížilo.

Môže sa však stať, že pena má žltú alebo červenú farbu. Ak pes zvracia žlč, znamená to, že žlč zo žlčníka sa dostala do žalúdka. Stáva sa to napríklad vtedy, keď je pes hladný. Môže sa to stať, keď je pes hladný, napríklad ráno, keď si ešte nestihol dať jedlo. Ak pes opakovane zvracia počas dňa, niektoré zvratky môžu obsahovať žlč.

Zvracanie u našich domácich miláčikov je vždy znepokojujúce, ale najviac emócií vyvoláva, keď pes zvracia krv. Ide o závažný stav, ktorý si vyžaduje okamžitý lekársky zásah. Príčinou môžu byť vredy alebo prasknutie tráviaceho traktu, jeho zápal, účinok otravy alebo prítomnosť parazitov. V každom prípade si zviera vyžaduje rýchlu pomoc.

Na čo treba myslieť pred návštevou ordinácie?

V prvom rade musíme analyzovať, čo náš domáci miláčik v poslednom čase jedol a či bol schopný počas prechádzky niečo zjesť. Potom je potrebné venovať pozornosť ďalším príznakom, ktoré vykazuje. Hnačka, nedostatok chuti do jedla alebo možno sena, opuch niektorej časti tela alebo neschopnosť udržať sa na nohách?

Keď pes zvracia sliny, môže to byť len nevoľnosť, ktorá predznamenáva blížiace sa zvracanie. Ak sa váš domáci miláčik necíti dobre a objavia sa ďalšie príznaky, bude potrebná návšteva veterinára.

Ako zistiť príčinu problémov?

Zvracanie môže naznačovať naozaj veľa ochorení v psom tele. Preto je potrebné problém presne označiť. Niekedy na začatie správnej liečby postačia informácie, ktoré poskytneme lekárovi, a základné klinické vyšetrenie.

Niekedy však veterinárny lekár v snahe nájsť odpoveď na otázku, prečo pes zvracia, rozhodne o ďalších testoch. Pes môže byť odoslaný na vyšetrenie krvi alebo stolice, prípadne na zobrazovacie vyšetrenia, ako je röntgen alebo ultrazvuk. Ďalšou fázou môže byť endoskopia, magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia.

Ako postupovať pri zvracaní u psa?

Lekár podá lieky po vyšetrení vášho domáceho maznáčika a vykonaní potrebných testov. Kvapkanie môže vášmu psovi priniesť veľkú úľavu. Doplní nedostatok elektrolytov, ktoré zviera stratilo počas zvracania, dodá zvieraťu silu a, samozrejme, hydratuje ho.

Počas tekutinovej terapie je váš pes zvyčajne v nemocnici. Nebojte sa ho tam nechať - kvapkanie ho môže skutočne postaviť na nohy. Okrem toho je potrebné vedieť, že dehydrované a slabé zvieratá počas kvapkania väčšinou len spia.

Môj pes zvracia - ako mu môžem pomôcť?

Ak váš pes zvracal len raz alebo príležitostne, môžete si položiť otázku, či je správny čas na návštevu ordinácie. Možno vieme, že pes zjedol niečo nevhodné, a dúfame, že príznaky čoskoro ustúpia. Nezabudnite, že aj doma môžeme pomôcť tráviacemu traktu, aby opäť správne fungoval.

Najskôr psovi nedávajme jedlo alebo dokonca vodu. Už po niekoľkých dúškoch môže zvracanie zosilnieť a zviera potom stratí oveľa viac tekutín, ako práve prijalo. Ak k zvracaniu nedošlo dlhší čas, môžeme skúsiť podávať veľmi malé množstvo vody - v podstate každých desať minút zvlhčovať psovi jazyk. Postupom času je možné dávky vody zvyšovať. Jedlo by sa však malo podávať až po 18 - 24 hodinách. Hladovanie poskytne žalúdku a črevám čas na obnovenie ich pôvodnej výkonnosti.

Zvracanie psa - čo podať?

Ak dokážete zvracanie svojho psa kontrolovať sami, nezabudnite svojmu domácemu miláčikovi podávať probiotiká. Najprv s malým množstvom vody, potom vo väčšej dávke alebo spolu s jedlom. Probiotiká by sa mali podávať približne 7-10 dní. Nezabudnite tiež, že prvé jedlo po hladovaní by malo byť ľahko stráviteľné a malé.

Zvracanie je pre psa veľmi únavné a oslabuje celý organizmus. Žiaľ, môžu byť len predohrou k vážnejšiemu ochoreniu. Nikdy ich nepodceňujte a pozorne sledujte svojho psa. Opýtajte sa aj ostatných členov domácnosti na možné príčiny ich výskytu. V prípade nezlepšenia alebo výskytu ďalších príznakov neodkladajte návštevu veterinárnej ordinácie. Včasné odhalenie ochorenia dáva oveľa väčšie šance na jeho úplné vyliečenie a rýchle zotavenie psa.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-19
Výborne
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
pixel