Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

VÁŠ PES ŽERIE VLASTNÉ VÝKALY? AKO MU V TOM MÔŽETE ZABRÁNIŤ? TIPY OD BEHAVIORISTU

2022-07-06
VÁŠ PES ŽERIE VLASTNÉ VÝKALY? AKO MU V TOM MÔŽETE ZABRÁNIŤ? TIPY OD BEHAVIORISTU

Jedným z prejavov správania psov, ktoré najviac frustrujú opatrovateľa, je jedenie vlastných výkalov. Zaujímavé je, že to nie je nezvyčajný jav. Prečo pes žerie výkaly? Príčiny sú rôzne, ale v každom prípade je dôležité čo najskôr prijať opatrenia na odstránenie tohto správania, pretože môže spôsobiť zdravotné problémy vášmu domácemu miláčikovi aj ostatným členom domácnosti.

Jedenie vlastných alebo cudzích výkalov sa označuje ako koprofágia (copros - výkaly a phagein - potrava). Pre niektoré organizmy, napr. pre chrobáka hovnivála, je to normálny spôsob výživy, pretože výkaly obsahujú veľa čiastočne strávenej potravy. Koprofágia sa vyskytuje aj u cicavcov, napr. u slonov, a súvisí so zvýšeným využívaním potravy.

Keď však pes zje výkaly, je dôležité rýchlo zasiahnuť. V prípade domácich štvornožcov sa toto správanie považuje za poruchu, ale jej príčina sa musí určiť individuálne.

Prečo psy jedia výkaly?

Hovorí sa, že pes kaká, keď mu v strave chýbajú živiny. A to nie je názor nepodložený realitou. Nevyvážená strava a nedostatok vhodných živín v tele však nie sú jediným dôvodom, prečo váš pes žerie výkaly. Môže sa to stať aj vtedy, ak svojmu domácemu miláčikovi poskytujete kvalitnú výživu a trpí ochorením tráviaceho traktu alebo poruchou črevnej mikroflóry.

Samozrejme, nemožno vylúčiť problémy so správaním. Často súvisia s určitým obdobím v živote psa, napríklad s obdobím šteniat alebo u sučiek s obdobím po pôrode.

Pes žerie hovienka - aké sú riziká?

Konzumácia výkalov vašim domácim miláčikom skôr či neskôr prinesie negatívne zdravotné následky. Patrí medzi ne hnačka, vracanie, anorexia, infekcia črevnými parazitmi alebo inými patogénmi.

Okrem toho môže zviera pri kontakte s členmi domácnosti prenášať baktérie a mikroorganizmy, ktoré u ľudí spôsobia ochorenie. To je nebezpečné najmä pre deti, ktoré sa s domácim zvieraťom rady maznajú alebo sa nechávajú olizovať na tvári. Ak sa tento problém vyskytne vo vašej domácnosti, zabezpečte, aby si členovia domácnosti umývali ruky vždy, keď majú čo i len krátky kontakt so psom.

Čo robiť, keď pes zo zdravotných dôvodov žerie výkaly?

Fekálne jedenie sa môže vyskytnúť u psov v akomkoľvek veku. Šteňatá, ktorých tráviaci systém práve dozrieva, môžu začať jesť vlastné výkaly, keď majú pocit, že im niečo chýba. Preto je taká dôležitá kvalitná strava, probiotiká a pravidelné odčervovanie. Typ veterinárneho krmiva je vhodné vybrať spolu s odborníkom, aby jeho zloženie stopercentne vyhovovalo potrebám mladého štvornožca.

Nekvalitná, monotónna a na živiny chudobná strava môže tiež spôsobiť, že dospelý pes bude jesť výkaly. Zvieratá sa riadia inštinktom a takto sa snažia doplniť nedostatok živín. Aké vitamíny teda psovi chýbajú, keď konzumuje výkaly? Predovšetkým vitamíny skupiny B, ale aj baktérie zodpovedné za trávenie.

Z tohto dôvodu sa psom, ktorí jedia výkaly, odporúča podávať doplnky stravy, ktoré okrem iného obsahujú bromelaín (uľahčuje trávenie bielkovín), probiotiká a prebiotiká, baktérie mliečneho kvasenia. Najdôležitejšie je však denne dbať na vyváženú stravu vášho domáceho maznáčika a vykonávať pravidelné vyšetrenia, ktoré poukážu na prípadný nedostatok vitamínov a stopových prvkov v tele.

Niekedy sa však stáva, že pes žerie výkaly aj napriek tomu, že jeho strava je kvalitná. K tomuto správaniu dochádza vtedy, keď telo zvieraťa neprodukuje dostatok tráviacich enzýmov, takže neabsorbuje skonzumované živiny. Túto situáciu musí samozrejme diagnostikovať veterinárny lekár a vykonať vhodnú liečbu.

Koprofágia sa môže objaviť aj po liečbe antibiotikami. Telo ochudobnené o živiny dáva najavo, že mu niečo chýba. Antibiotiká bohužiaľ pomerne vážne poškodzujú bakteriálnu mikroflóru. Presne rovnaká situácia platí aj pre ľudí - užívanie antibiotík musí vždy sprevádzať probiotická liečba, aby sa minimalizovali straty v tráviacom systéme.

Koprofágia a problémy so správaním

Hoci je bežnejšie, že pes žerie svoje výkaly zo zdravotných dôvodov alebo z dôvodu stravy, niektoré štvornožce to robia z dôvodu poruchy správania.

V prípade šteniat sa problém požierania výkalov najčastejšie vyskytuje vo fáze učenia sa čistote, a to z dvoch dôvodov. Prvým je, že mladý pes žerie hovienka, pretože chce uspokojiť svoju zvedavosť, preskúmať svoje okolie, zistiť všetko, čo sa okolo neho deje. Našťastie sa tento problém dá v mnohých prípadoch rýchlo odstrániť tým, že psa naučíte kakať vonku a po zistení potreby ho vyrušíte. Najčastejšie stačí, ak ho zaujmete hračkou alebo atraktívnou činnosťou.

Druhým dôvodom je rodičovská chyba, ktorá spočíva vo vkladaní psieho ňufáka do výkalov. Už mnoho rokov je to forma, ktorá odrádza zviera od toho, aby sa staralo o svoje potreby v dome. Takýmto konaním však môžeme spôsobiť viac škody ako úžitku, pretože pri ďalšom pokarhaní pes zje svoje výkaly, aby zakryl priestupok. Používanie pozitívnej metódy učenia čistoty prinesie oveľa rýchlejšie a lepšie výsledky a zároveň zabráni vedľajším účinkom, ako je napríklad jedenie hovienok.

Dospelé psy niekedy z dôvodu správania jedia aj svoje výkaly. Je to bežný jav u sučiek počas obdobia pôrodu a dojčenia. Veľmi citlivo dbajú na hygienu - ošetrujú nielen svoje šteniatka, ale čistia aj ich bezprostredné okolie, a teda aj výkaly po svojich mláďatách. Toto správanie sa považuje za úplne prirodzené a nemožno ho považovať za poruchu a prestane, keď sučka prestane kŕmiť.

S koprofágiou sa môžete stretnúť aj u dospelého psa, ak ide o zviera adoptované z útulku alebo prijaté z ulice, ktoré má za sebou možno aj roky traumatických zážitkov. Nezabudnite, že psychické problémy, napr. dlhodobý silný stres, často spôsobujú poruchy trávenia. V takejto situácii pes zje výkaly, pretože sa v nich nachádzajú tráviace baktérie, ktoré zlepšujú tráviaci proces. V prípade zvieraťa s takýmito problémami používajte náhubok na prechádzkach ad hoc, ale určite sa poraďte s odborníkom, ktorý sa na správanie vášho psa pozrie bližšie.

Ako naučiť psa jesť výkaly?

Podstatou boja proti koprofágii je nájsť príčinu tohto správania. Môže sa však stať, že v prípade poruchy trávenia bude zlepšenie zdravotného stavu zvieraťa dlhodobým procesom. Preto sa oplatí zaviesť riešenia, ktoré síce neriešia striktne problém jedenia fekálií, ale v tomto prípade budú veľmi užitočné.

Samozrejme, najjednoduchšie by bolo použiť náhubok, ale pes, ktorý naň nie je zvyknutý, urobí čokoľvek, aby ho nemusel nosiť. Nasadenie náhubku bez toho, aby si naň zviera najprv zvyklo, tiež predstavuje ďalší stres.

Z tohto dôvodu je dobré začať psa učiť základné povely už v ranom veku. V tomto prípade sa vám bude hodiť príkaz "nie" alebo "nechaj to tak". Ak sa váš domáci miláčik naučí rešpektovať tento povel za každých okolností, budete môcť zabrániť neželanému jedeniu výkalov počas prechádzok. Naučiť svojho domáceho miláčika povel "nie", "nechaj to" bude užitočné aj v prípade, že je váš pes nenásytný a rád konzumuje vonku odhodené zvyšky jedla.

Problém so smradom pre celú rodinu

Nemožno poprieť, že keď pes žerie svoje výkaly, má problém celá rodina. Pri spoločných hrách a láskavosti môže domáce zviera preniesť na človeka baktérie, ktoré môžu spôsobiť vážne ochorenia, najmä u detí. Je tiež ťažké prekonať odpor, čo môže spôsobiť ochladnutie vzťahu medzi človekom a psom a znehodnotiť prácu vynaloženú na výchovu a výcvik domáceho maznáčika. Preto konajte hneď, ako si všimnete problém - počas prechádzok používajte náhubok a zároveň odstráňte príčinu tohto správania.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-13
Super
2024-04-12
Ďakujem, za rychle spracovanie ,a dodanie tovaru.!!!!! Keďže kupujem speciallne konzervy ,Calibra Veterinary Diets....Samozrejme by bol pre mňa velky problem ,nahradit mojím psikom stravu .Som veľmi spokojna, Vašou serioznostou! Ďakujem! A určite odporucam!!!!
pixel