Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

USPÁVANIE PSA - KEDY JE POTREBNÉ A KEDY BY STE SA PREŇ MALI ROZHODNÚŤ?

2023-03-01
USPÁVANIE PSA - KEDY JE POTREBNÉ A KEDY BY STE SA PREŇ MALI ROZHODNÚŤ?

Eutanázia psa je veľmi ťažká téma pre každého opatrovateľa domáceho zvieraťa, členov domácnosti, ale aj pre veterinárneho lekára. Zahŕňa stratu nádeje na pomoc a lepší život pre domáce zviera. Toto rozhodnutie sa vždy oplatí zvážiť s blízkymi. Jeho okamih by človek najradšej odložil a nikdy sa k nemu nevrátil, žiaľ, niekedy nám každý pohľad na psa pripomína jeho nevyhnutnosť. Kedy sa rozhodnúť pre uspanie psa?

Keď si vezmeme psa do domu, myslíme na jeho potreby, výchovu a čo najlepšie využitie spoločného času. Chceli by sme, aby nás náš domáci miláčik sprevádzal čo najdlhšie, a neuvažujeme o tom, že by sme ho opustili.

Bohužiaľ, život píše rôzne scenáre. Choroby, nehody a niekedy jednoducho nemohúcnosť spojená so starobou nás privedú do bodu, keď normálne fungovanie psa už nie je možné. Keď rôzne terapie neprinášajú želaný účinok a pes nezmeniteľne trpí intenzívnymi bolesťami, nie je schopný pohybu ani potravy, stojí za to zvážiť, aká je úroveň jeho komfortu a či existuje nejaká šanca na zlepšenie. V určitom okamihu je potrebné odsunúť myšlienky na našu náklonnosť k psovi a objektívne posúdiť jeho zdravotný stav.

V akom čase je liečba potrebná?

Eutanázia sa vykonáva u zvierat všetkých vekových kategórií a z rôznych dôvodov. Spoločným znakom psov, ktorí sú jej vystavení, je bolesť, utrpenie a nemožnosť priniesť im úľavu. Najčastejším dôvodom rozhodnutia uspať psa je prelomenie chronických ochorení.

S pribúdajúcim vekom sa môžu prejaviť rôzne ochorenia vnútorných orgánov. Tie však nie sú vždy spojené so starobou - niekedy sa oveľa skôr prejaví, že náš domáci miláčik nie je náročný. Liečba často prináša úľavu, ale nie vždy sa nám podarí zbaviť sa ochorenia natrvalo. Dysfunkcie niektorých orgánov môžu zostať so zvieraťom po celý jeho život. Niektoré sú progresívne a nevyhnutne vedú k tomu, že lieky, chirurgické zákroky alebo nemocničná liečba nie sú schopné zmierniť bolesť a utrpenie psa.

Niekedy má majiteľ psa čas pripraviť sa na takúto chvíľu; žiaľ, niektoré choroby sa vyvíjajú tajne a nedajú o sebe vedieť a zhoršenie stavu zvieraťa prichádza náhle.

Stáva sa tiež, že potreba rozhodnúť o eutanázii na nás padne nečakane. Dôvodom môže byť napríklad dopravná nehoda, vážne uhryznutie psom alebo iný druh vážneho zranenia. V každom prípade zvieraťu, samozrejme, pomôžeme, pokúsime sa zastaviť krvácanie, ošetriť rany alebo vykonať potrebnú operáciu. V niektorých prípadoch však naše úsilie nemá očakávaný účinok a kvalita života zvieraťa sa prudko zhorší.

V mnohých situáciách sa pes aj jeho opatrovateľ môžu naučiť fungovať inak - príkladom je absencia končatiny, slepota alebo rozsiahle rany, o ktoré sa treba starať. Existujú však prípady, keď sa poškodenie nedá úplne zahojiť a vzniknuté zmeny sú spojené s pretrvávajúcou bolesťou a neschopnosťou samostatne uspokojovať fyziologické potreby.

Zdravotný stav každého štvornohého miláčika sa musí posudzovať individuálne, rozhodnutie o eutanázii ovplyvňuje mnoho faktorov a každý z nich sa musí starostlivo analyzovať.

Čo je eutanázia?

Tento zákrok vykonáva veterinárny lekár len v nevyhnutných prípadoch po dôkladnej analýze stavu zvieraťa a prognóze jeho uzdravenia.

Rozhodnutie je na majiteľovi, ale lekár s ním nemusí súhlasiť, ak vidí šancu pomôcť psovi. Neexistuje teda možnosť, aby bol napríklad starý pes uspaný len preto, že je starý. Mali by sme si uvedomiť, že pre lekára to nie je len "ďalšia injekcia".

Rozhodnutie o eutanázii psa je pre majiteľa psa veľkým utrpením a zároveň zodpovednosťou. Všetky spoločne strávené chvíle - dobré aj zlé - nás veľmi viažu k našim domácim miláčikom, preto sú aj emócie sprevádzajúce eutanáziu silné. Je to pochopiteľné, a preto sa veterinári snažia nájsť pre takéhoto pacienta špeciálny čas a priestor. To všetko preto, aby tieto posledné chvíle strávené so zvieraťom nikto nerušil.

Ako vyzerá uspávanie psa?

Zákrok sa vykonáva vo veterinárnej ordinácii. Na začiatku lekár použije premedikáciu podaním intramuskulárnej injekcie. Môže to znamenať dočasnú, ale nie veľmi intenzívnu bolesť. Zviera sa postupne do 5 - 10 minút upokojí a menej reaguje na vonkajšie podnety. Určite sa zníži jeho úzkosť, strach a bolesť, ktorú pociťuje. Keď je zviera uvoľnené a jeho vedomie je znížené, lekár zriadi intravenózny vstup, aby touto cestou podal správny liek na spanie. Vďaka intravenóznej ceste podania pes pokojne a bezbolestne zaspí.

Reakcia tela - deje sa niečo zlé?

Niektorí majitelia chcú naozaj zostať so svojím zvieraťom až do úplného konca. Rozlúčku znášajú oveľa lepšie, keď vedia, že svojho psíka sprevádzali v posledných chvíľach. V takýchto situáciách je dôležité uvedomiť si fyziologické reakcie organizmu na podané lieky.

Veľmi zriedkavo sa stáva, že po podaní premedikácie nasleduje reflex vracania. Donedávna tieto lieky viedli v mnohých prípadoch k vracaniu, ale nová generácia liekov tomu predchádza. Po podaní sedatívneho lieku sa môže svalstvo zvieraťa viac alebo menej silno chvieť. Je to spôsobené nervovými impulzmi, ktoré sa stále uvoľňujú, a úplne to nesúvisí s vedomím alebo utrpením zvieraťa. Niekedy dochádza aj k pohybom celých končatín - ako v predchádzajúcom prípade -, ktoré sa vykonávajú mimo vedomia zvieraťa.

Nezabudnite, že v okamihu smrti sú svaly - vrátane zvieračov - uvoľnené, takže môže dôjsť k mimovoľnému močeniu alebo vyprázdňovaniu psa.

Hoci sa tieto reakcie vyskytujú občas a v drvivej väčšine prípadov pes úplne zaspí, je dobré si zapamätať iný obraz domáceho zvieraťa. Z tohto dôvodu je dobré súhlasiť s návrhom personálu a odísť z ordinácie až po premedikácii zvieraťa.

Čo potom?

Mnohí opatrovatelia sa pýtajú, čo bude ďalej s ich domácim miláčikom. S telami zvierat sa vždy zaobchádza s náležitou úctou. Najskôr sa odošlú do chladiarenského zariadenia, potom sa odvezú do zariadenia na kremáciu tiel.

Treba pripomenúť, že v Poľsku nie je povolené pochovávať telá zvierat do zeme. Z toho vyplýva, že pozemok alebo záhrada sú miesta, o ktorých nemôžeme uvažovať po právnej stránke. Umožní nám to len predtým vykonaná kremácia.

V súčasnosti sa kremáciou a pochovávaním zvierat zaoberá čoraz viac spoločností. To umožňuje opatrovateľovi domáceho miláčika rozhodnúť napríklad o individuálnej kremácii svojho zvieraťa. Potom je možné získať urnu s popolom domáceho zvieraťa. V poslednom čase sa zriadili aj cintoríny pre domáce zvieratá. Tie dávajú opatrovateľovi možnosť rozlúčiť sa a navštíviť miesto pochovania svojho domáceho maznáčika.

Náklady spojené s eutanáziou

Ošetrenia vykonané vo veterinárnej medicíne sú spoplatnené. Taktiež eutanázia. Ceny sa líšia a závisia predovšetkým od veľkosti psa. Náklady sa vždy odvíjajú od množstva liekov, ktoré sa zvieraťu podávajú. Z tohto dôvodu je ťažké pred zákrokom jednoznačne určiť, koľko stojí uspanie vášho psa. Váš veterinárny lekár vám určite poskytne informácie o predpokladanom cenovom rozpätí.

Ďalšie náklady súvisia s kremáciou. Tu ceny stanovujú spoločnosti, ktoré sa o to starajú. V mnohých prípadoch sa veterinárna klinika postará o odovzdanie zvieraťa takejto spoločnosti, takže majiteľ si nemusí robiť ďalšie starosti a platí všetky poplatky v ordinácii. Ak sa želá individuálna kremácia, ak sa zviera prevezie alebo ak sa použije pochovanie na cintoríne pre zvieratá - ceny stanovuje spoločnosť a účtuje ich opatrovateľ.

Ako sa vyrovnať so stratou domáceho miláčika?

Opatrovatelia psov sa s emóciami po strate vyrovnávajú rôznymi spôsobmi. Mnohí sa rozhodnú zaobstarať si ďalšieho psa, ktorý im pomôže vyrovnať sa s prázdnotou, ktorá vznikla. Iní, naopak, štvornohého psa dlho nechcú. Takíto ľudia potrebujú čas, aby si spomenuli na svojho domáceho miláčika a v niektorých prípadoch si oddýchli od svojich povinností. Čas im umožňuje všetko si usporiadať.

Kritický zdravotný stav domáceho zvieraťa vždy vyvoláva mnoho otázok. Majitelia cítia povinnosť priniesť mu úľavu, ale napriek ich úprimným úmyslom to nie je vždy možné. Pri zvažovaní, kedy psa uspať, je vhodné zamyslieť sa nad tým, či trpí bolesťami, strachom, či môže pokojne spať a jesť a či má radosť zo života. Hoci je eutanázia pomerne veľkou psychickou záťažou, niekedy je to jediný spôsob, ako zbaviť vášho domáceho miláčika utrpenia.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
pixel