Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ÚPAL U PSA - PRÍZNAKY, LIEČBA A PREVENCIA

2024-03-15
ÚPAL U PSA - PRÍZNAKY, LIEČBA A PREVENCIA

Teplé letné počasie nabáda k dlhším prechádzkam a hrám so psom mimo domu. Keď organizujeme grilovačku, výlet mimo mesta alebo dokonca dovolenku - náš štvornohý priateľ je s nami. Nesmieme však zabúdať, že dlhodobé vystavovanie sa slnku a nedostatočné chladenie, môže byť pre psa veľmi nebezpečné. Okrem správnej ochrany vášho domáceho miláčika je nevyhnutné naňho pozorne dohliadať, aby ste zabránili vzniku úpalu.

Ako vzniká úpal u psa?

Úpal je dôsledkom prehriatia. Vzniká vtedy, keď je pes vystavený vysokým teplotám a jeho telo sa nedokáže ochladiť napriek rôznym pokusom o ochranu pred teplom. Vtedy, keď sa prejavia príznaky úpalu, je telesná teplota psa zvyčajne okolo 41-42 ºC. Pri vysokej vlhkosti je náš domáci miláčik menej schopný ochladiť sa. V takýchto podmienkach vnútorná teplota stúpa rýchlejšie, preto je riziko prehriatia väčšie.

Samotný pobyt na slnku nie je jedinou príčinou mŕtvice u psa. Môže byť spôsobená aj nadmerným cvičením. Hoci tento problém najčastejšie postihuje pracovné psy, je dôležité mať na pamäti, že zvýšená aktivita počas horúceho dňa môže urýchliť rozvoj ochorenia.

Počas cievnej mozgovej príhody vzniká v tele zápalová reakcia, ktorá ovplyvňuje fungovanie mnohých vnútorných orgánov a vedie k ich zlyhaniu. Najväčšie poruchy postihujú obehový systém, vylučovací systém, tráviaci trakt a tiež dýchací systém.

U ktorých zvierat je pravdepodobnosť vzniku ochorenia vyššia?

Sú psy, ktoré milujú slnečné počasie, a iné, ktoré sa počas horúčav viditeľne unavia. Vysoké teploty, najmä v kombinácii s vysokou vlhkosťou, sú nepríjemné najmä pre psy s hustou a tmavou srsťou, ale nielen pre ne. Psy so zúženými dýchacími cestami, t. j. najmä plemená s krátkou kožou a psy trpiace kolapsom priedušnice, majú problémy so správnym okysličovaním organizmu.

To má za následok horšie ochladzovanie tela a účinok sa môže prejaviť ako rýchlejšia únava na slnku. Situácia bude podobná u domácich zvierat, ktoré sú obézne alebo trpia kardiovaskulárnymi ochoreniami. Rozdiel je aj vo veku zvieraťa - staršie psy a tiež veľmi mladé psy sa na slnku rýchlejšie prehrievajú, pretože ich telo nemá dostatočné chladiace mechanizmy.

Záleží aj na našich rozhodnutiach

K vzniku cievnej mozgovej príhody prispievajú aj faktory, ktoré môžeme priamo ovplyvniť. Preto skôr, ako sa so psom vyberiete na dlhú prechádzku alebo ho necháte v horúcom dni samého, zvážte, či má príjemné prostredie. Najdôležitejší je stály prístup k čerstvej, čistej vode. Prináša úľavu a znižuje riziko dehydratácie. Na to by sme mali myslieť aj vtedy, keď má náš pes náhubok.

Raz za čas sa zastavte a nechajte psa voľne piť vodu. Pokiaľ ide o samotný náhubok - nasadzujeme ho len v prípade potreby. Rozhodne musí byť dostatočne veľký, aby pes mohol zívnuť, pretože je to veľmi účinný spôsob, ako sa zbaviť prebytočného tepla. Preto sú v horúcom počasí také nebezpečné náhubky, ktoré náhubok utiahnu. Ak je váš pes v byte, garáži, koterci alebo inom uzavretom priestore, mali by ste zvážiť, či je dostatočne vetraný.

Na tomto mieste je potrebné pripomenúť, že na zabezpečenie dostatočného vetrania nestačí sklopené okno v aute. Už po približne 30 minútach je teplota vo vnútri vozidla taká vysoká, že dochádza k poškodeniu buniek.

Ako rozpoznať mŕtvicu u psa? Príznaky

Počas mŕtvice je pes vyčerpaný. Dýchanie a zrýchlené dýchanie mu majú pomôcť ochladiť sa, ale napriek tomu môže jeho telesná teplota dosiahnuť až 41 °C alebo viac. Sliznice sú suché a začervenané, niekedy s petechiami. Najľahšie to možno pozorovať na spojivkách alebo na ďasnách pri naklonených perách.

Petechiálne krvácania pod kožou sa tiež vyskytujú, ale nie je ich tak ľahké spozorovať kvôli srsti zvieraťa. Vodnaté výkaly a zvracanie, v ktorých možno vidieť krv, sú tiež príznakmi mŕtvice. Pes niekedy nemá vedomie, môže sa pohybovať nekoordinovane a môže mať dokonca kŕče alebo triašku.

Mŕtvica u psa - liečba

Ak máte podozrenie na úpal u svojho psa, najdôležitejšie je čo najrýchlejšie ho schladiť a vziať ho k veterinárovi. Sami ho môžete ochladiť napríklad tak, že zviera položíte vedľa ventilátora a postriekate jeho telo vodou. V ordinácii veterinárneho lekára má veterinár ďalšie možnosti, napríklad vykonať klystír chladnou vodou alebo podať chladné tekutiny vnútrožilovo.

Táto liečba nielenže pomáha zvieraťu znížiť teplotu, ale aj rehydratuje a dopĺňa elektrolyty a hladinu glukózy. Krvný test pomáha vybrať vhodné tekutiny. Lekár môže odporučiť aj odber krvi na kontrolu stavu vnútorných orgánov - najmä obličiek.

Okrem chladenia a správnej hydratácie je dôležité zabezpečiť aj dostatok kyslíka, aby sa zabránilo ischémii orgánov. Všetky tieto liečebné postupy sú časovo náročné a vyžadujú si neustále pozorovanie zvieraťa, preto sa chorý pes najčastejšie prevezie do nemocnice, kde zostáva až do stabilizácie celkového stavu. V závislosti od celkového stavu psa lekár rozhodne o dĺžke trvania liečby tekutinami a kyslíkom a o podávaní vhodných liekov.

Dá sa vzniku mŕtvice predísť?

Pri hre na slnku nezabudnite psovi vždy poskytnúť tieň alebo sa s ním pravidelne presúvajte do dobre vetranej miestnosti, kde si môže oddýchnuť od horúčavy. Nezabudnite na misku s čerstvou vodou, ktorá musí byť neustále k dispozícii. Je dobré vedieť, že psy majú veľmi obmedzenú schopnosť potenia, takže ich spôsobom, ako zbaviť telo tepla, je zívanie.

Preto ak náš pes musí nosiť náhubok, uistite sa, že má možnosť úplne otvoriť tlamu. Existuje mnoho spôsobov, ako sa schladiť, a všetko závisí od toho, kde sa nachádzame a aké máme možnosti. Niektorí psi určite radi skočia do vody, aby si chvíľu zaplávali alebo sa aspoň vyšpliechali, využiť sa dajú aj sprchy alebo postrekovače. Ak takéto možnosti nemáme, oplatí sa pripraviť vopred a vziať si so sebou napríklad chladiacu podložku.

Každý pes je iný, takže aj tolerancia vysokých teplôt sa líši. Je dôležité mať na pamäti, že staršie zvieratá alebo zvieratá s ochorením srdca majú oveľa nižšiu toleranciu tepla. Rovnako aj psy, ktoré majú z rôznych dôvodov zúžené dýchacie cesty. Nenúťte ich do dlhých prechádzok alebo hier, pretože nemusia byť fyzicky schopné držať s nami krok. Zvieratám, ktoré sú v horúčavách viditeľne unavené, by sme mali vždy zabezpečiť tieň a dobré vetranie. Ak viete, že budete tráviť dlhší čas na slnku, zvážte, či necháte psa doma, aby ste sa vyhli prehriatiu.

Čo je ešte ohrozené?

Úpal u psa nie je len dôsledkom slnka. Nezabudnite, že k prehriatiu môže dôjsť aj v dôsledku nadmernej námahy, t. j. keď sa váš domáci miláčik preťaží. Nadmerná fyzická aktivita v horúcom dni je kombinácia, ktorá môže rýchlo viesť k nepríjemným následkom.

Čo musíme mať bezpodmienečne na pamäti?

Dovolenka a prechádzky nie sú jediným kontaktom psov s vysokými teplotami. Zvieratá sú ponechané samé v dome alebo žijú trvalo na dvore. Preto dbajte na to, aby ste v miestnostiach, kde sa zdržiavajú, zabezpečili tieň a správne vetranie. Dbajte tiež na to, aby bola miska s vodou vždy plná, a nenasadzujte psovi náhubok, pokiaľ nemusíte. Poskytnutie chladiacich podložiek a hranie sa s vodou vo forme postrekovača alebo dokonca záhradnej hadice zabezpečí vášmu psovi dodatočné ochladenie.

Každý z nás by chcel svojho psa chrániť pred negatívnymi účinkami slnka. Zároveň by sme chceli, aby nás náš domáci miláčik sprevádzal, keď trávime voľný čas mimo domova. Preto sa oplatí vedieť, čo môžete urobiť, aby ste znížili riziko prehriatia vášho psa. Nezabúdajme na domáce zvieratá, ktoré sú neustále na dvore, a myslime na zariadenia, ktoré zlepšia ich pohodlie. Pozornosťou môžeme zabezpečiť, aby naši domáci miláčikovia strávili vonku príjemný a bezpečný čas.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Rýchle vybavenie objednávky .
pixel