Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

TEPLOTA VÁŠHO PSA - AKO ZISTÍTE, ČI UŽ MÁ HORÚČKU?

2022-07-05
TEPLOTA VÁŠHO PSA - AKO ZISTÍTE, ČI UŽ MÁ HORÚČKU?

Telo zdravého psa je vždy teplejšie ako telo človeka. Keď príde choroba, jeho strážca nielenže ju okamžite vidí, ale pohladením cíti, že sa deje niečo zlé. Mnohí majitelia vedia, či je teplota ich domáceho maznáčika v norme, len tak, že mu položia ruku na telo. Zvýšená teplota je len jedným z mnohých príznakov horúčky. Oplatí sa ich poznať, aby ste vedeli, ako mu v týchto ťažkých chvíľach pomôcť.

Rôzne psy - rôzne teploty

Neexistuje jediná správna teplota vhodná pre každého psa. Fyziologicky sa líši nielen podľa veľkosti štvornohého psa, ale má aj pomerne veľký rozsah. U malých psov to bude: 38,5 °C - 39,0 °C, u stredne veľkých psov: 38,0 °C - 39,0 °C, zatiaľ čo u veľkých a obrích plemien: 37,5 °C - 38,5 °C. U šteniat môže byť teplota vyššia až o 0,5 °C. Táto hodnota je nielen oveľa vyššia ako u ľudí. Rozsah normálnych hodnôt je tiež oveľa širší.

Je dobré si uvedomiť, akú teplotu má náš domáci miláčik, keď je zdravý. Môžete si ho zmerať sami alebo môžete využiť ročnú prehliadku v ordinácii a požiadať lekára, aby vám nameranú hodnotu poskytol. Samozrejme, táto teplota sa počas horúcich dní, po intenzívnom cvičení alebo pri strese fyziologicky mierne zvýši, ale budeme si vedomí toho, čo je pre nášho psa normálne. To nám poskytne referenčný bod, keď sa vyskytne choroba.

Horúčka u psa - čo to je?

Horúčka sa skladá z mnohých rôznych príznakov. Stretávame sa s ňou, keď sa vnútorná teplota zvýši, hoci termoregulačné mechanizmy tela fungujú správne. Tento stav nám naznačuje, že telo s niečím bojuje. Jeho práca sa mení, aby sa vyrovnal s novou situáciou a obnovil zdravie.

Zvýšenie vnútornej teploty o 1ºC sa nazýva subfebrilný stav. Za horúčku možno považovať len zvýšenie teploty o 2 - 3 °C. Najvyššia prípustná telesná teplota u psov je 43 °C - nad touto hodnotou už dochádza k poškodeniu tkaniva.

Horúčka u psa nie je len vysoká teplota

Zvýšenie vnútornej teploty je najznámejším a najcharakteristickejším príznakom horúčky, ale nie jediným. Keď rozpoznáme horúčku u psa, príznakov bude oveľa viac. Funkcia tráviaceho traktu je zmenená - črevná peristaltika sa spomaľuje a produkcia žalúdočných štiav sa znižuje, čo vedie k tráviacim problémom.

Rovnováha vody a elektrolytov je tiež narušená - telo je dehydrované. Môžeme to potvrdiť okrem iného suchosťou nosového zrkadla. Dehydratácia sa prejavuje aj znížením podielu a konzistencie stolice - je suchšia a je jej menej. Pes je viditeľne letargický, nechce jesť, trasie sa a srsť krátkosrstých zvierat je náladová. Ak horúčka trvá dlhšie obdobie, telo sa oslabí a zoslabne.

Prehriatie je rovnako nebezpečné!

Pri prehriatí, rovnako ako pri horúčke, uvidíme na teplomere vysoké hodnoty, ale samotný mechanizmus je iný. V tomto prípade zlyháva termoregulačná schopnosť organizmu a telo sa nebráni zvýšeniu teploty. Je to veľmi nebezpečná situácia, pretože môže viesť k úpalu.

Tento stav je najčastejšie ovplyvnený vysokými teplotami okolia, ale nielen nimi. Môže to byť aj zvýšená vlhkosť, stres, prílišná fyzická námaha alebo malý životný priestor.

Horúčka u psa - príznaky, ktoré by vás mali znepokojovať

Rukou môžeme cítiť, že koža psa je teplejšia, môžeme vidieť, že má suché zrkadlo na nose, ale ani to nestačí na to, aby sme usúdili, že vnútorná teplota psa je príliš vysoká. Meranie teplomerom sa nedá ničím nahradiť. Len toto skúmanie nám dáva istotu, že sme sa nepomýlili. Niekedy sa počas horúcich letných dní srsť (najmä čierna) zahreje a zrkadlo na nose vyschne. Pokiaľ termoregulácia funguje správne a telo sa správne ochladzuje, nie je na tom nič zlé. Ak chcete zistiť, či sa telesná teplota vášho psa zvýšila, môžete si ju zmerať sami doma, ale majte na pamäti niekoľko dôležitých pravidiel.

V prvom rade musíme mať teplomer určený výhradne pre nášho domáceho miláčika. Bolo by dobré, keby mal ohybný hrot a mohol merať relatívne rýchlo. Teplota sa meria rektálnym zavedením teplomera do zvieraťa. Aby test nebol pre psa nepríjemný, hrot teplomera by mal byť ponorený do maziva, ako je parafínový olej alebo dokonca jedlý olej či vazelína. Aby bol test spoľahlivý, merací hrot sa musí úplne zasunúť do konečníka. Najlepšie je vložiť teplomer približne 2-3 cm do konečníka.

Ak zariadenie zistí zvýšenú teplotu vášho psa, je najlepšie obrátiť sa na svojho veterinára, ktorý vám poradí, čo v tomto konkrétnom prípade robiť.

Čo máte robiť, ak máte podozrenie na horúčku u svojho psa?

Ak vidíme, že sa náš pes necíti dobre, mali by sme s ním ísť do veterinárnej ordinácie na dôkladné vyšetrenie. Tým, že sa telo necíti dobre, prejavuje prebiehajúci chorobný proces. Horúčka sa vyskytuje pri väčšine vnútorných ochorení. Často sa okrem jeho prítomnosti môžu vyskytnúť aj iné príznaky.

Diskrétne odchýlky od normy môžu lekára upozorniť na problém, ktorý váš pes má. Lekár môže nariadiť aj ďalšie testy, aby zistil, čo je príčinou horúčky nášho domáceho maznáčika.

Vysoká teplota vášho psa - ako mu pomôcť doma?

Ak z rôznych dôvodov nemôžeme ísť do veterinárnej ordinácie hneď, existuje niekoľko spôsobov, ako môžeme psovi do nášho odchodu uľaviť. V prvom rade musí byť zviera v dobre vetranej a neprehriatej miestnosti. Je tiež dobré dať mu piť studenú vodu. Ak má váš pes vysokú teplotu, môžete mu na telo priložiť chladivé ľadové obklady. Keď je náš pes chorý a vidíme, že trpí, je prirodzené, že mu chceme veľmi pomôcť.

Musíme však pamätať na to, že mu nesmieme podávať antipyretiká určené pre ľudí. Tým by sme mu vlastne ešte viac uškodili. Môžu spôsobiť žalúdočné vredy, erózie a zápaly tráviaceho traktu, zlyhanie obličiek a dokonca kŕče. Je dobré mať v domácej lekárničke lieky proti horúčke určené pre vášho psa, ale aj napriek tomu by sa nemali podávať bez toho, aby ste kontaktovali svojho lekára. Pri niektorých ochoreniach sú protizápalové a antipyretické lieky pri perorálnom podávaní kontraindikované.

V situácii, keď sa nemôžeme dopraviť do ordinácie, sa oplatí zavolať veterinárovi a opýtať sa, čo sa dá v tomto konkrétnom prípade urobiť ad hoc. Ak veterinárny lekár odporučí lieky, vypočíta nám aj najvhodnejšiu dávku, ktorá psovi prinesie úľavu v čase návštevy.

A čo keď sa váš pes prehreje?

V prípade prehriatia je veľmi dôležitý čas, v ktorom zareagujeme a začneme psovi pomáhať. Chladné miesto s dobrým vetraním je nevyhnutné. Psa treba tiež ochladiť preliatím studenou vodou a čo najskôr ho odviezť do veterinárnej ordinácie. Pri operácii sa veterinár uistí, že nedošlo k poškodeniu vnútorných orgánov, a začne liečbu s cieľom ochladiť psa a poskytnúť mu dostatok kyslíka.

Keď je pes chorý, horúčka je prejavom obrany a boja jeho tela. Hoci je to nepríjemné, pomáha to vyrovnať sa s chorobou. Je to dobrý a veľmi potrebný mechanizmus. Napriek tomu si robíme starosti, pretože vidíme, že náš domáci miláčik trpí. V každom prípade by ste mali svojho psa nahlásiť veterinárovi a v pravidelných intervaloch sa uistiť o udržiavaní teploty.

Nezabudnite tiež, že horúčka môže klesnúť a po určitom čase opäť stúpnuť. Postupná liečba ochorenia, ktoré spôsobilo horúčku, pomôže vášmu psovi vrátiť sa k plnému zdraviu.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
pixel