Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

Strihanie mačacích pazúrikov - kedy, ako a či vôbec?

2022-06-15
Strihanie mačacích pazúrikov - kedy, ako a či vôbec?

Príroda vybavila mačky dokonalou zbraňou - súborom ostrých, silných a zahnutých pazúrov, ktoré sa okrem iného používajú na chytanie a držanie koristi. Korisť, ktorá sa dostane mačke do pazúrov, nemá najmenšiu šancu uniknúť. Je to dravec - má teda zmysel zastrihávať mačke pazúry? Ako sa staráte o pazúriky vašej mačky a ako ich v prípade potreby zastrihávate?

Drápy mačky - základné informácie

Vďaka špecifickej stavbe a polohe prstných kostí môžu mačky zatiahnuť a vysunúť pazúry podľa potreby. Mačiatka sa rodia s veľmi slabými prstovými svalmi, až po čase sa naučia, že pazúriky sa dajú zatiahnuť pomocou špeciálnych svalov. Zatiahnuté pazúry umožňujú mačke prakticky nehlučne sa priplížiť ku koristi.

Mačka má päť prstov na predných labkách a štyri na zadných labkách a každý prst je vybavený pazúrom. Drápy sú jednoducho zrohovatené epidermálne útvary určené na ochranu jemných končekov prstov. Drápy mačky, rovnako ako iných cicavcov, sa skladajú z dvoch lamiel alebo vrstiev rôznej tvrdosti. Vonkajšia (epidermálna) je tvrdšia, zatiaľ čo vnútorná (dermálna) je mäkšia.

Skrývajú všetky mačky svoje pazúry?

Schopnosť zatiahnuť a vysunúť pazúry je charakteristickou vlastnosťou mačiek. V prírode však existujú štyri druhy mačkovitých šeliem, ktoré nemôžu zatiahnuť pazúry. Tri z nich patria do rodu Prionailurus, malých mačiek, ktoré obývajú ázijský kontinent: sú to mačka puma, mačka iriomote a taray.

Najznámejším druhom, ktorého zástupcovia stratili schopnosť zatiahnuť pazúry, je gepard. Zatiahnutie pazúrov pre ne nie je nevyhnutné, pretože používajú úplne inú techniku lovu ako väčšina mačiek, ktoré na svoju korisť číhajú a zakrádajú sa. Gepardy sú najrýchlejšie suchozemské zvieratá (na krátku vzdialenosť dosahujú rýchlosť približne 120 km/h) a sú majstrami v prenasledovaní. Ich stále sa predlžujúce pazúry im umožňujú lepšie uchopenie pri prenasledovaní koristi.

Mali by sa mačkám strihať pazúry?

Premýšľate, či svojej mačke ostrihať pazúry? Všetko závisí od životného štýlu vašej mačky. Ak je vaša mačka vonkajšia, nemali by ste jej pazúriky strihať vôbec. Dlhé, ostré pazúry pomôžu vašej mačke v prípade nebezpečenstva utiecť na strom a slúžia aj na sebaobranu. Vnútorné mačky nepotrebujú dlhé pazúry. Často dokonca prekážajú a spôsobujú, že sa mačka niekde nechtiac zahákne. Je to nebezpečné, pretože mačka sa snaží dostať z problémov trhnutím labky a pazúrik sa môže dokonca odlomiť, čo je pre ňu veľmi nepríjemné a bolestivé.

Ako sa staráte o pazúry svojej mačky?

Strihanie pazúrikov u mačky bolo kedysi zbytočné. V prirodzených podmienkach si mačky pri chôdzi, behu a love trú pazúry. Mačky žijúce vnútri, ktoré nie sú v kontakte s vonkajším svetom, si často nájdu jedno miesto (pohovku, stenu, drevenú stoličku), kde si brúsia pazúry. Je to spôsob, ako ich vychovávať. Pri škrabaní sa strhávajú staré šupiny a ostré časti pazúrika sú pod nimi. Pre voľne žijúce mačky má škrabanie stromov a iných povrchov iný účel - zanecháva pachovú stopu. Preto by sme okrem pravidelného strihania pazúrikov mali mačke poskytnúť aj škrabadlo. V obchodoch so zvieratami je k dispozícii mnoho rôznych škrabadiel.

Možno vás tiež láka vyrobiť si vlastný. Na internete môžeme nájsť množstvo rôznych filmov, ktoré nám ukazujú, ako na to. Ak sa však rozhodneme kúpiť škrabku, mali by sme jej veľkosť prispôsobiť veľkosti bytu. Samozrejme, čím väčšie škrabadlo, tým atraktívnejšie pre mačky.

Škrabku je možné umiestniť na nami vybrané miesto. Ak už mačka má miesto na brúsenie pazúrov - pohovku alebo stenu, je vhodné umiestniť nové škrabadlo na toto miesto. Ak ho mačka nechce používať, môžete škrabadlo postriekať mačacou mätou alebo do jeho blízkosti nainštalovať atraktívne hračky.

Mám svojej mačke ostrihať pazúry?

Drápy svojej mačky si môžete ostrihať sami doma. Najdôležitejšou súčasťou strihania pazúrikov je začať včas, už keď je vaša mačka malé mačiatko. Ak s tým začnete včas, mačka vyrastie a bude považovať zastrihávanie pazúrikov za prirodzené, takže nebudete mať žiadne problémy.

Pri starších mačkách je potrebné viac odhodlania a práce z našej strany. Ak chcete začať zastrihávať mačke pazúriky, budete potrebovať špeciálne nožnice pre mačky a veľa pochúťok. Na začiatku by ste mali svoju mačku zvyknúť na dotyk vašich labiek. Mačacie labky sú veľmi citlivé a nie všetky mačky súhlasia s hladkaním. Preto by ste mali začať jemne hladiť mačacie labky už od malého mačiatka.

Ak mačka statočne znáša dotyk labiek, odmeňte ju pamlskom. Potom mačku pomaly zvyknite na odvážnejšie činnosti, t. j. jemne stláčajte vankúšiky jej labiek, aby sa objavili pazúriky. Odmenou za to je aj pamlsok. Potom môžeme prejsť k zastrihávaniu pazúrikov, pričom nezabudnite, že zastrihávame len samotnú bielu špičku pazúrika. Potom môžete vidieť ružové jadro, ktoré je silne prekrvené a inervované.

Niekedy je vhodné, aby pazúriky strihala iná osoba, ktorá si mačku položí na kolená a druhá osoba zasa jemne stlačí podložky, čím sa pazúrik predĺži a odreže sa ostrý hrot samotného pazúrika. Ak mačka schováva labky a nedovolí si takéto manévre, nenúťte ju. Dajte si pauzu a po čase to skúste znova. Niekedy je jednoduchšie strihať pazúry, keď je mačka ospalá. Skúste mu zastrihnúť pazúriky, keď je tesne po spánku. Ak si neviete poradiť so strihaním pazúrikov a stojí vás to veľa stresu, vždy sa môžete obrátiť na veterinára, ktorý vášmu zvieratku pomôže rýchlo a profesionálne.

Ako často by som mal svojej mačke strihať pazúry?

Zastrihávanie pazúrikov vašej mačky je veľmi individuálne. Niektoré mačky potrebujú strihať pazúry každé 3 - 4 týždne, iné oveľa menej často. Pre niektorých vôbec nie. Stačí, ak z času na čas skontrolujete stav pazúrov. Ak si všimnete, že sa vaša mačka začína zachytávať o veci, je ten správny čas na zastrihnutie pazúrov.

Pri kontrole dĺžky pazúrov u vašej mačky musíme venovať osobitnú pozornosť bočným pazúrom na predných labkách. Ako jediné sa nedotýkajú zeme a môžu sa opotrebovať v menšej miere. Ak sú príliš dlhé, môžu sa zarezávať do končekov prstov, čo je pre mačku veľmi bolestivé. Ak máte staršiu mačku, je dobré častejšie kontrolovať stav pazúrikov. Staršie mačky sa nemusia byť schopné samy ošetrovať, ich pazúry môžu byť s vekom hrubšie a niektoré mačky strácajú schopnosť ich zatiahnuť.

Bláznivá móda na odstraňovanie pazúrikov a mačacích nechtov

V niektorých krajinách je úplné odstránenie mačacích pazúrov stále povolené. Hoci sa zákrok vykonáva pod anestéziou, robíme mačkám veľkú službu. Mačky majú zakorenenú potrebu škrabať, škrabať a zahrabávať svoje výkaly. Tým, že im odoberieme pazúry, odsúdime ich na traumu z toho, že sa nebudú môcť správať prirodzene. V Poľsku je našťastie úplné odstraňovanie pazúrov zakázané a nie je v súlade so zákonom o ochrane zvierat.

Ďalším trendom, ktorý k nám prišiel zo Spojených štátov, je nasadzovanie farebných tipov na mačky. Internet je plný obrázkov "šťastných a dobre upravených mačiek" s krásnymi, farebnými nechtami. Odporúčajú sa ako bezbolestné a neškodné pre mačky, vyrobené z materiálov, ktoré sú pre ne neškodné. Mačka prirodzene a inštinktívne zatiahne a vysunie pazúry. S týmito podložkami nedokáže zatiahnuť pazúrik, je to preň bolestivé, neprirodzené a frustrujúce. Mačka sa cíti nepríjemne, nepohodlne a to môže viesť k apatii alebo dokonca k mnohým ochoreniam, ktoré môžu byť spôsobené dlhodobým stresom mačky. Musíme myslieť na to, čo je pre našu mačku dobré, a nie jej nevedomky škodiť bezmyšlienkovitým správaním.

Či a ako zastrihávať mačke pazúry? - zhrnutie

Pravidelne kontrolujte stav pazúrikov vašej mačky, poskytnite jej vhodné škrabadlá, na ktorých sa môže sama o seba postarať. Ak máte vonkajšiu mačku, nestrihajte jej pazúry, musí mať možnosť utiecť na strom. Pozorovaním svojej mačky zistíte, kedy jej treba ostrihať pazúry. Ak si všimnete niečo znepokojujúce - napr. zlomený pazúr, krvácanie z pazúra, tmavý výtok okolo pazúrika - poraďte sa s veterinárom.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-14
rychle dodanie
2024-04-12
Ďakujem, za rychle spracovanie ,a dodanie tovaru.!!!!! Keďže kupujem speciallne konzervy ,Calibra Veterinary Diets....Samozrejme by bol pre mňa velky problem ,nahradit mojím psikom stravu .Som veľmi spokojna, Vašou serioznostou! Ďakujem! A určite odporucam!!!!
pixel