Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ŠTEŇA NECHCE JESŤ. NAJČASTEJŠIE PRÍČINY A PRVÁ POMOC

2022-07-14
ŠTEŇA NECHCE JESŤ. NAJČASTEJŠIE PRÍČINY A PRVÁ POMOC

Ak ste šťastným majiteľom rozkošného šteniatka, tento článok je určený práve vám! Nezabúdajte, že ste teraz zodpovední za malé stvorenie, ktoré si určite vyžaduje viac pozornosti a starostlivosti ako dospelý pes. Musíte byť pozorným pozorovateľom a sledovať, či vaše šteňa žerie, či má chuť na hru, či sa pravidelne vyprázdňuje a či je konzistencia stolice správna. Ale čo ak vaše šteňa v novom domove zrazu nechce jesť? Aké môžu byť dôvody nedostatku chuti do jedla? Je potrebné ísť s ňou hneď k veterinárovi?

Zdravé a šťastné šteňa by sa malo "vrhnúť na jedlo". Malé organizmy potrebujú veľké množstvo kalórií, ktoré potom využívajú na hru a, samozrejme, na rast. Šteňatá by mali jesť každých niekoľko hodín. Čím je šteniatko staršie, tým dlhšie môžeme predĺžiť intervaly medzi jedlami. Najčastejšie sa odporúčajú krmivá pre šteňatá, ktoré sú už pripravené a vyvážené. Najskôr vlhké, potom možno zaviesť suché krmivo. Čo ak naše šteňa neje a odmieta doslova všetko? Aké môžu byť príčiny straty chuti do jedla?

Nedostatok chuti do jedla u šteňaťa - aké môžu byť príčiny?

1. Zmena prostredia

Ak si kladiete otázku, prečo vaše šteňa nechce jesť, môže to byť spôsobené zmenou miesta. Ak bolo šteniatko doteraz v inom prostredí a zrazu sa dostane do nového domova, určite bude prežívať veľký stres. Ak máme možnosť a vezmeme si šteniatko, ktoré vychováva jeho matka, uistite sa, že ho od matky neoddelíme skôr ako vo veku 8 týždňov. Je to veľmi dôležité pre jeho duševný a fyzický rozvoj.

Nechutenstvo šteňaťa často súvisí so strachom, s neistotou. Ak máme v dome nového člena rodiny, postarajme sa, aby mal pokoj. Je známe, že je to veľká udalosť v živote celej rodiny, ale po chvíli vítania, hrania mu doprajme chvíľu na odpočinok a spánok na pokojnom mieste. Nepozývajme všetkých príbuzných a priateľov, aby ukázali nové zvieratko hneď v prvý deň.

2. Nadvláda iného zvieraťa

Niekedy sa stáva, že sa šteňa dostane do domácnosti, kde už žijú iné zvieratá. Ostatné psy alebo mačky nemusia byť spokojné s prítomnosťou nového člena vo svorke. Starší pes nemusí svojho nového spoločníka pustiť k miske s jedlom. Pozorne sa pozrite na vzťah medzi zvieratami a reagujte podľa toho.

3. Zmena krmiva

Šteňa často neje kvôli zmene krmiva. Stojí za to zistiť od predchádzajúceho majiteľa, čo náš pes jedol predtým. Možno bol zvyknutý len na jeden druh mokrého krmiva? Možno si ešte nevie poradiť so suchou stravou, ktorú sme mu práve podali? Ak šteňa dostáva to isté krmivo, ktoré jedlo predtým, a odmieta ho jesť, musíme nájsť iný dôvod nechutenstva. Ak nevieme, čím bolo šteňa kŕmené predtým, ponúknime mu niekoľko rôznych mokrých krmív. Môžeme tiež skúsiť zaliať suché krmivo vlažnou vodou alebo jemne zohriať konzervu.

Ak chcete šteňa preorientovať na nový typ krmiva, nezabudnite, že to musíte robiť postupne. Nemeňte krmivo hneď, ale spočiatku miešajte staré krmivo s novým a z času na čas zvýšte pomer v prospech nového krmiva.

4. Nákaza

Ďalším dôvodom, prečo šteniatko nechce jesť, môže byť zamorenie. Takmer každé šteňa má "bohatý vnútorný život" v podobe rôznych druhov parazitov. Môže sa nimi nakaziť ešte v matkinom bruchu. Parazity môže na šteňa preniesť aj matka počas kŕmenia. Infikované šteňatá môžu byť oslabené, vychudnuté a anemické, ale nezabudnite, že niekedy sa u nich vôbec neprejavia príznaky odčervenia.

Spravidla sa okamžite predpokladá, že šteňa je napadnuté červami, preto boli vypracované špeciálne plány odčervovania psov a mačiek. Šteňatá z neznámeho zdroja by sa mali odčervovať od 3 týždňov veku každé dva týždne. 8-týždňové šteňa by malo byť odčervené dvakrát v intervale 2 týždňov, potom do 6 mesiacov veku opakujeme odčervenie každý mesiac, potom každé 4 mesiace.

5. Odčervenie

Pamätajte, že veľmi napadnutí psi sa po podaní tablety môžu cítiť horšie. Účinná látka v odčervovacej tablete zabíja dospelé formy parazitov, ktoré začnú vylučovať množstvo toxických látok a jemne otrávia nášho psa. Niekedy až do takej miery, že nášmu šteniatku treba pomôcť ďalšími liekmi alebo dokonca kvapkadlom. Pravidelné odčervovanie je však veľmi dôležité. Váš pes musí byť riadne odčervený, najmä pred očkovaním. Je to nevyhnutné na to, aby vakcína správne fungovala a chránila nášho domáceho miláčika pred nebezpečnými infekčnými chorobami.

6. Výmena zubov

Možno šteniatko nechce jesť kvôli prerezávaniu zubov. Výmena zubov je tiež druh zápalu, ktorý môže byť spojený s horúčkou. Šteňatá, ktorým rastú nové trvalé zuby, môžu pociťovať bolesť, nepohodlie, môžu byť podráždenejšie, môžu intenzívnejšie hrýzť hračky alebo iné predmety. Pravidelne kontrolujte tlamu svojho psa a poskytnite mu vhodné hračky určené pre šteňatá. Určite prinesú veľkú úľavu svrbivým ďasnám.

7. Nedostatok minerálov a vitamínov

Aj tie môžu spôsobiť stratu chuti do jedla. Nesprávne a nedostatočné kŕmenie predchádzajúcim majiteľom, nedostatok vyváženej stravy, zamorenie a veľké napadnutie vonkajšími parazitmi môže spôsobiť veľký nedostatok dôležitých vitamínov, minerálov a iných látok potrebných pre správne fungovanie organizmu.

8. Infekcie

Ďalšou príčinou nechutenstva môžu byť infekcie rôzneho druhu - napr. bakteriálne, vírusové, plesňové. Musíte svojho psa pozorne sledovať a v prípade potreby rýchlo reagovať. Niektoré infekcie sú menej závažné, ale existujú aj vírusy, ktoré sú pre vaše šteňa smrteľné.

Počas zápalu, choroby a horúčky sa často znižuje aj chuť do jedla.

9. Bolesť

Akákoľvek bolesť alebo nepohodlie vášho šteňaťa môže tiež spôsobiť stratu chuti do jedla. Venujte pozornosť tomu, či váš pes kulhá, či má rany alebo kožné lézie svedčiace o parazitoch, či normálne chodí a vstáva a či má nafúknuté a tvrdé brucho.

10. Cudzie teleso

Šteňatá môžu jesť všetky možné veci, ktoré sa nachádzajú v našom dome. Môžu to byť šnúrky, plastové fľaše alebo topánky. Pri žutí takýchto predmetov šteňa často prehĺta ich menšie alebo väčšie kúsky. To je veľmi nebezpečné, pretože nie všetky sú schopné prejsť celým tráviacim systémom. Niektoré sa zaseknú v čreve alebo žalúdku a na odstránenie takéhoto cudzieho telesa je potrebná operácia. Pozornosť musíte venovať aj hračkám, ktoré pre svoje šteňa kupujete - napríklad veľkosti loptičiek. Mali by byť dostatočne veľké, aby ich šteňa nemalo možnosť prehltnúť. Nezabudnite vytvoriť pre svoje šteňa bezpečné prostredie.

11. Vrodené chyby

Ide o chyby, ktoré bránia správnemu príjmu potravy. Sú veľmi zriedkavé a problémy sa zvyčajne začínajú veľmi skoro. Môžu to byť chyby v štruktúre pažeráka alebo nesprávny chrup.

Čo robiť, keď naše šteňa nechce jesť?

Nedostatok chuti do jedla u šteniat by sa mal brať veľmi vážne. Malé organizmy bez jedla a pitia sa môžu veľmi rýchlo dehydrovať. V prípade dospelého psa je bezpečné počkať deň alebo dva, pokiaľ pes prijíma vodu. V prípade šteniatka by som však pri akomkoľvek poklese alebo nechutenstve odporučila okamžitú návštevu veterinára. Nehľadajme rady a diagnózy na internete, pretože môžeme vystaviť svojho domáceho miláčika veľkému nebezpečenstvu.

Ak okrem hnačky alebo zvracania spozorujete u svojho šteňaťa aj nechutenstvo, ihneď s ním choďte k veterinárovi. Na šteňatá číha mnoho nebezpečných chorôb. Jedným z nich je parvovírus. Ide o vírusové ochorenie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje u neočkovaných šteniat. Prejavuje sa horúčkou, nechutenstvom, apatiou, vracaním a silnou hnačkou. Ak u svojho psa spozorujete akékoľvek znepokojujúce príznaky, ihneď s ním choďte do ordinácie. Rýchle a správne kroky veterinára môžu vášmu novému priateľovi zachrániť život.

Ako vidíme, strata chuti do jedla je veľmi nešpecifický príznak a môže byť spôsobená mnohými faktormi. Niektoré z nich sú banálne, iné oveľa závažnejšie. Zoznam týchto faktorov je určite oveľa dlhší. Rýchla a správna diagnostika a liečba sú pre zdravie a život vášho šteňaťa kľúčové. Buďte pozorným pozorovateľom, ak spozorujete akékoľvek znepokojujúce príznaky, ihneď choďte so svojím novým priateľom k veterinárovi.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Objednávka bola expresne vybavená. Ďakujem
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
pixel