Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

STAROSTLIVOSŤ O ŠKREČKA - 10 PRAVIDIEL

2022-06-21
STAROSTLIVOSŤ O ŠKREČKA - 10 PRAVIDIEL

Škrečky sú veľmi obľúbené domáce zvieratá. Rodičia sa často rozhodnú naučiť svoje deti zodpovednosti. Škrečok však v žiadnom prípade nie je hra! Je to živá, vnímajúca bytosť. Jeho priemerná dĺžka života je dva roky, ale pri dobrej a starostlivej starostlivosti sa môže dožiť až troch rokov. Sú to veľmi prítulné zvieratá. Sú však malé a chúlostivé, preto je potrebné s nimi správne zaobchádzať. Ako? Najlepšie je zistiť to ešte pred príchodom škrečka domov.

Tieto domáce zvieratá nezaberajú veľa času a nepotrebujú veľa miesta. Ani starostlivosť o škrečka nie je zložitá. Úspešne ho zvládne aj dieťa v školskom veku. Samozrejme, pod dohľadom rodiča. Stačí si zapamätať niekoľko základných pravidiel starostlivosti. Ako sa starať o škrečka?

1. Vhodná klietka pre škrečka

Jeden mýtus sa obzvlášť silno drží, keď ide o klietky pre škrečky. Stále je pomerne rozšírené presvedčenie, že tak malé zvieratko, ako je škrečok, vôbec nepotrebuje veľkú klietku. Odtiaľ pochádzajú všetky stresované škrečky v príliš malých klietkach.

Škrečky sa cítia šťastné len vtedy, keď sa môžu pohybovať po veľkom území. Preto klietka nesmie zaberať plochu menšiu ako 4000 cm2 alebo 100x40 cm (najmä v prípade sýrskeho škrečka). To je však len základ. Čím je klietka väčšia, tým lepšie sa v nej škrečok cíti. Výška nie je až taká dôležitá.

Najbezpečnejšie však je, ak nie je príliš veľký. Škrečok môže skúšať akrobaciu a šplhanie, je lepšie, aby nespadol z príliš veľkej výšky. Nezabudnite tiež na to, aby ste mriežky umiestnili tak, aby si škrečok nemohol cez ne pretlačiť hlavu.

2. Správne vybavenie klietky

Klietka je veľmi dôležitá. Klietka je však len základom. Niečo ako surové steny v byte. Vybavenie je veľmi dôležité. Škrečok potrebuje vhodnú podstielku, napájačku, misku, koterec alebo pieskovisko. Dom nie je potrebný, hoci je užitočný. Kúpiť škrečkovi loptu na behanie však nie je dobrý nápad - vnútri je veľmi hlučno a dusno, navyše škrečok nemá kontakt so zemou a jeho zmysly nie sú schopné vnímať podnety.

Vhodnou podstielkou sú jemné piliny bez triesok alebo špeciálne absorpčné pelety. Seno je dobrým doplnkom. Na zabezpečenie dobrej hygieny a odstránenie problémov so zápachom.

Misku na pitie možno nahradiť druhou miskou. Je však lepšie to nerobiť. Miska na pitie umožňuje škrečkovi pohodlnejšie pitie vody. Zabraňuje tiež tomu, aby sa škrečok náhodne prevrátil a vylial vodu na všetko v klietke vrátane škrečka samotného.

3. Starostlivosť o škrečka - strava je kľúčová!

Starostlivosť o domáceho škrečka nebude úplná a správna bez správnej stravy. Potraviny sú najdôležitejšie v preventívnej zdravotnej starostlivosti. Strava škrečka by mala pozostávať z obilnín, ovocia, zeleniny a iných rastlín. Škrečka môžete kŕmiť kvalitným suchým krmivom určeným špeciálne pre neho.

Z ovocia a zeleniny v strave škrečkov je vhodné zaviesť mrkvu, jablká bez semien, banány, kukuricu, brokolicu (ale opatrne a v malých množstvách), hrášok, hrušky, ďatelinu, mliečnu trávu, seno. Škrečky s radosťou zjedia aj kúsok vareného vajíčka alebo žltého syra, ale radšej im to nedávajte príliš často. Stačí raz za týždeň alebo dva. Uistite sa, že krmivo, ktoré dávate škrečkovi, je čerstvé. Po maximálne dvoch dňoch by ste mali z klietky odstrániť všetko, čo škrečok nezjedol.

4. Kľúčom k šťastiu škrečka je dobrá starostlivosť

V Poľsku si môžete kúpiť viacero druhov škrečkov. Najobľúbenejšie sú džungarské a sýrske škrečky. Ich starostlivosť je veľmi podobná, ale nie rovnaká. Džungarské škrečky sú aktívnejšie. Preto potrebujú viac priestoru, viac hračiek a viac príležitostí na behanie ako sýrsky škrečok.

Pri starostlivosti o sýrskeho škrečka by sa mal zohľadniť jeho pomerne lenivý životný štýl. Je spojená so silným sklonom k škodlivej nadváhe.

Nezabudnite tiež, že škrečkom, ako všetkým hlodavcom, rastú zuby počas celého života. Ich premnoženie môže spôsobiť veľa problémov a spôsobiť škrečkovi veľa bolesti. Preto je dôležité poskytnúť mu možnosť neustále si brúsiť zuby. Veľmi dôležité je aj pravidelné čistenie klietky. Nesmiete dovoliť, aby sa v klietke objavil nepríjemný zápach. Klietku je najlepšie čistiť dva až trikrát týždenne. V prípade potreby aj častejšie.

5. Ziadne kúpanie!

O tejto téme sme už písali v novembrovom článku: Môže sa škrečok kúpať? Je ťažké uveriť, že niektorí ľudia sa stále pýtajú na túto otázku!

Táto otázka je však taká dôležitá, že ju treba zverejniť. Stále prevláda názor, že škrečky sa musia kúpať. To absolútne nie je pravda!

Škrečky vo voľnej prírode žijú v oblastiach s nedostatkom vody. Často sa vyskytujú aj v polosuchých a púštnych oblastiach. Vo voľnej prírode nepotrebujú veľké množstvo vody a nepotrebujú ju ani v domácich podmienkach.

Škrečok si naozaj dokáže poradiť sám. Bez vody. Bez problémov vyčistí všetku srsť. Nemala by sa rušiť. Kúpele sú úplne zbytočné a nebezpečné pre citlivé zdravie vášho škrečka. Môže mu to tiež spôsobiť veľa stresu.

6. Pozor na choroby!

Ak si všimnete, že váš škrečok nemá chuť do jedla, je apatický, letargický, leží v kúte a nechce sa hrať, neodkladajte to. Vezmite ho k veterinárovi. Choroby škrečkov sa môžu vyvinúť veľmi rýchlo a viesť k okamžitej smrti zvieraťa.

Pravdepodobnosť ich výskytu znížite, ak škrečkovi poskytnete správne životné podmienky. Škrečky by sa nemali namáčať vodou, mali by jesť zdravú a pestrú stravu a žiť v čistých podmienkach. Čistenie klietky je tiež súčasťou preventívnej zdravotnej starostlivosti.

7. Chráňte svojho škrečka

Choroby nie sú to jediné, čo môže škrečka postihnúť. Nebezpečenstiev je oveľa viac. Stres je pre škrečky veľmi škodlivý. Vyhne sa jej, ak je klietka umiestnená na tichom mieste. Nemôže však stáť na mieste s vysokou vlhkosťou. Ani na príliš vyhriatom a slnečnom mieste.

Je lepšie držať ho ďalej od televízie, okien a bezprostrednej blízkosti radiátorov. Mriežky v klietke musia byť prispôsobené veľkosti škrečka. Musia škrečkovi zabrániť v úteku alebo v zaseknutí hlavy.

8. Skrotenie škrečka - ťažké, ale nie nemožné

Divoký, neskrotný a nedôverčivý. Taký je na začiatku prakticky každý škrečok. Starostlivosť o ňu musí zahŕňať proces krotenia. Ale nerobte to hneď. Bezprostredne po kúpe bude škrečok vystresovaný a môže hrýzť. Dajte mu niekoľko dní, aby si zvykol na novú situáciu.

Neskôr ho môžete skúsiť podplatiť pochúťkami, napríklad kúskami jablka na ruke. Ďalším krokom po niekoľkých dňoch by malo byť pohladenie škrečka v klietke. Nemalo by sa to preháňať a malo by sa to zastaviť, keď škrečok začne byť nervózny. Nakoniec ho môžete skúsiť vziať do náručia. Nie na dlho.

Tento čas sa môže časom predĺžiť. Skrotený škrečok sa teší zo spoločnosti človeka. Stále však bude potrebovať pokoj a ticho.

9. Osamelosť - druhé meno každého škrečka

Je to preto, že škrečok je samotár. Niekedy sa môže zdať, že škrečok je nešťastný a osamelý, keď sedí tak sám vo svojej klietke. To je však úplne mylný dojem! Škrečky sú samotári. Najlepšie sa cítia, keď zostanú sami.

Pridanie druhého škrečka do spoločnosti je vždy receptom na utrpenie a katastrofu. Nezáleží na veľkosti klietky. Najrozumnejšie pravidlo je jedna klietka pre jedného škrečka.

10. Zdravý škrečok je aktívny škrečok

Škrečok, ktorý je letargický a nechce sa hrať, má zdravotné problémy. Nepodliehajte však panike, ak sa počas dňa škrečok jednoducho schová v dome alebo sa schúli do rohu klietky a spí.

Škrečky sú nočné zvieratá. V noci sú aktívne a cez deň pokojne spia. V noci sa veľmi radi hrajú. Niekedy dosť hlučne. Najmä ak je navijak hlučný. Preto by škrečok nemal nevyhnutne žiť v detskej izbe.

Škrečky majú rady všetky druhy hračiek. Je dobré ich pomerne často meniť, aby sa nenudili. Kotúče, lezecké steny, drevené mosty, trávnaté lopty - existuje veľa hračiek pre škrečky, ktoré jednoducho potrebujú byť fyzicky aktívne.

Starostlivosť o škrečka nie je taká strašidelná

Starostlivosť o škrečka nie je obzvlášť náročná. Osamelý spôsob života škrečka, jeho ochota hrať sa sám a jeho schopnosť postarať sa o vlastnú hygienu znamenajú, že sa o neho netreba starať dvadsaťštyri hodín denne. Ani strava škrečkov nie je zložitá a krmivo pre škrečka nie je najdrahšie.

Na druhej strane, škrečok, ktorý sa cíti šťastný a zdravý, bude rád aktívny a poskytne veľa zábavy už len pri jeho pozorovaní.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
pixel