Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

SMRŤ PSA AKO MALÝ KONIEC SVETA. AKO SA VYROVNAŤ SO SMRŤOU PSA?

2022-06-15
SMRŤ PSA AKO MALÝ KONIEC SVETA. AKO SA VYROVNAŤ SO SMRŤOU PSA?

Smrť domáceho zvieraťa je pre jeho majiteľa vždy veľkou ranou. Ak ide navyše o mačku alebo psa, prežívanie straty je často ešte väčšie, pretože práve s týmito zvieratami sme v najväčšom kontakte - a boli s nami najdlhšie. Ako sa vyrovnávate so smrťou psa, ktorý je zvyčajne považovaný za plnohodnotného člena rodiny?

Keď pes zomrie, nič nie je rovnaké. Bez ohľadu na vek zvieraťa, ľudia si naň veľmi zvyknú a zvyknú si na jeho prítomnosť. Psy, ktoré sú zo všetkých zvierat najvernejšie a emocionálne najinteligentnejšie, väčšina majiteľov považuje za najlepších priateľov.

Pes nás nikdy neodsudzuje, nedokáže sa dlho uraziť a nadovšetko si cení našu prítomnosť. Jeho vernosť a bezpodmienečná láska dokáže denne lámať srdce a dojímať, nehovoriac o tom, keď ju náhle nahradí prázdnota po psom priateľovi. Je možné sa na takúto stratu pripraviť?

Staroba u psov - vaša prítomnosť je dôležitá

Prvým krokom, ktorý musíte urobiť, aby ste sa vyrovnali so stratou psa, je uvedomiť si, že k tejto strate nakoniec musí dôjsť. Keď sa rozhodnete zaobstarať si psa, musíte mať na pamäti, že vás nebude sprevádzať do konca vašich dní a za dlhoročné priateľstvo zaplatíte najvyššiu cenu - odlúčenie. Je nemožné vyhnúť sa tejto bolestnej strate a možno práve preto je puto so psom také výnimočné.

V závislosti od plemena žijú psy zvyčajne niekoľko rokov a je dôležité, aby sme toto obdobie brali ako krásny čas, ktorý nám bol daný. Bohužiaľ, keď sa u psa objaví staroba, jeho smrť je nevyhnutná a je dobré byť na ňu pripravený. Je to dôležité najmä pre vášho psieho priateľa, ktorý si napriek všetkému veľmi dobre uvedomuje svoje zdravie aj skutočnosť, že sa blížia jeho posledné dni. Vtedy potrebuje svojho majiteľa viac ako kedykoľvek predtým a našou úlohou je bdieť nad ním až do poslednej chvíle.

Smrť psa je vždy ťažkou skúsenosťou bez ohľadu na okolnosti. Je dobré, ak ste mali čas sa na to pripraviť a zvyknúť si na myšlienku, že dôležitý člen vašej rodiny čoskoro odíde. Ak k úmrtiu dôjde nečakane, v dôsledku nehody, môže byť šok ešte väčší.

Je však ťažké porovnávať tieto dve situácie, pretože sledovanie trpiaceho zvieraťa môže v človeku zanechať aj veľmi nepríjemné spomienky. Bez ohľadu na to, aké ťažké to je, vaša prítomnosť je pre psa najdôležitejšia. Ak je to možné, je dobré byť počas zákroku pri ňom a uspať ho. Ak vám to však vaše emócie nedovolia, zostaňte s priateľom tak dlho, ako to len pôjde.

Ako sa vyrovnávate so smrťou svojho psa počas nasledujúcich dní a týždňov?

Ako zvládnuť nasledujúce dni? Nemožno poprieť, že prvé dni a týždne sú najťažšie. Funguje tu presne ten istý mechanizmus ako v prípade straty blízkych. Smútok za psom, ktorý bol dlhé roky vaším najlepším priateľom, je nielen normálny, ale aj veľmi potrebný. Je potrebné dať si povolenie na túžbu, plač a smútok, spomenúť si na najšťastnejšie chvíle a uchovať si ich v pamäti čo najdlhšie.

Počas týchto dní je dobré mať pri sebe členov rodiny alebo blízkych priateľov. Smútok môže byť zničujúci, ale oveľa ľahšie sa s ním vyrovnávate, keď ste obklopení ľuďmi, ktorým dôverujete. Porozprávajte sa so svojimi blízkymi o svojej strate, podeľte sa o svoje obľúbené fotografie alebo zábavné príbehy zo života vášho psa. Takto sa zbavíte množstva emócií a ľahšie sa vyrovnáte so stratou. Príslovie "čas zahojí všetky rany" má veľa pravdy a väčšina ľudí je po niekoľkých mesiacoch pripravená vziať si domov... nového psa.

Je dobré vyrovnať sa so stratou prvého domáceho maznáčika? Áno, pokiaľ máte pocit, že ste na to skutočne pripravení. Pamätajte, že nový pes nikdy nenahradí vášho prvého psa. Nehľadajte v ňom podobnosti a rovnaké reflexy. Nový pes si zaslúži "čistý štít", pokiaľ ide o vašu lásku a budovanie ďalšieho špeciálneho vzťahu. V žiadnom prípade by sa nemal považovať za náhradu.

Smrť psa a psychologická podpora

Starnutie psa a jeho smrť môže byť niekedy takou traumatizujúcou skúsenosťou, že sa s ňou majitelia nemusia vedieť vyrovnať. Ak ste takúto stratu zažili alebo vidíte, že sa niekto z vašich blízkych nedokáže vyrovnať so smrťou psieho priateľa, oplatí sa obrátiť na psychológa, ktorý vám v ťažkej situácii poskytne odbornú pomoc.

Pripútanosť k domácemu zvieraťu je niekedy bezhraničná a rozlúčka s ním môže vyvolať extrémne emócie. Na stratu sa oplatí vopred psychicky pripraviť a hľadať kontakt s blízkymi, keď príde. V extrémnych prípadoch môže byť psychologická pomoc nielen užitočná, ale aj nevyhnutná.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Rýchle vybavenie objednávky .
2024-04-18
Rychle vybavenie vyborna cena
pixel