Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ŠKREČOK UHRYZOL KLIETKU - ZISTITE PRÍČINY A RIEŠENIE PROBLÉMU

2023-01-10
ŠKREČOK UHRYZOL KLIETKU - ZISTITE PRÍČINY A RIEŠENIE PROBLÉMU

Škrečky sú jedným z najobľúbenejších domácich zvierat. Sú lacné, ľahko dostupné a netreba im venovať toľko času ako napríklad psom, preto sa často vyberajú ako prvé domáce zvieratko pre celú rodinu. To však neznamená, že sú úplne bezproblémové. Stále sú to živé bytosti, ktoré si zaslúžia náležitú starostlivosť. Čo robiť, ak škrečok uhryzne klietku?

Škrečok hryzie klietku - je to bezpečné?

Niekedy sa môžete stretnúť s názormi, že škrečok má v povahe hrýzť, takže by ste sa nemali obávať, ak vaše zvieratko pohryzie klietku. Je to správny prístup? Určite nie. V skutočnosti škrečky rady hryzú veci, ale rozhodne by nemali hrýzť klietku - je to pre ne nebezpečné a ignorovaný problém sa môže skončiť veľmi zle. Preto ak uvidíte svojho škrečka hrýzť klietku, reagujte. Môže to byť príznakom veľmi vážneho problému, ktorý trápi vášho domáceho miláčika.

Prečo škrečok hryzie klietku?

Na prvý pohľad je ťažké určiť, prečo škrečok žuje klietku. Toto správanie môže byť spôsobené správaním, prostredím alebo súvisieť so zdravotnými problémami vášho domáceho zvieraťa. Ak si všimnete takéto správanie svojho domáceho maznáčika, pozorujte ho a rýchlo reagujte. Pomôže vám to čo najskôr odstrániť problém, aby váš škrečok mal šancu žiť zdravý a šťastný život.

Aké sú najčastejšie príčiny žuvania klietky pre škrečky?

Zarastené zuby

Škrečky sú hlodavce, a preto im počas života rastú zuby. Zviera ich musí byť schopné rozomlieť, inak môže začať trpieť zarastaním, ktoré mu následne môže spôsobiť veľké bolesti a dokonca mu úplne zabrániť v jedení.

Škrečok sa pokúsi vyriešiť problém svojich neustále rastúcich zubov sám. Ak nemá nič vhodné, o čo by si ich mohol obrusovať, hľadá si iné veci, a ak ich nenájde, jednoducho sa chytí mreží klietky a jednoducho si obrusuje zuby.

Nie sú však vhodné na obrusovanie zubov - sú príliš tvrdé a môžu hlodavca zraniť, často sú pokryté farbou, ktorú by škrečok nemal jesť, a môžu mať ostré konce.

Príliš málo miesta

Škrečky sú teritoriálne tvory. Hoci sú maličké a drobné, potrebujú pomerne veľa územia, aby sa cítili úplne šťastné. Radi sa prechádzajú po svojej doméne, skúmajú svoje územie a vnímajú priestor. Preto ak sú krotké, možno ich pustiť aj mimo hraníc klietky.

Aj samotná klietka však musí byť dostatočne veľká. Ak ho zviera považuje za príliš malé, môže ho začať hrýzť. Prečo škrečok hryzie za takýchto podmienok? Z niekoľkých dôvodov. Z frustrácie z príliš malého životného priestoru a z túžby dostať sa von. Ako väzeň sa pokúsi utiecť a získať trochu viac slobody, než mu dovoľuje jeho vlastná klietka.

Nuda

Škrečky sú nočné zvieratá, takže ich pozorovaním počas dňa môžete dospieť k záveru, že nepotrebujú veľa pohybu ani zábavy. To nie je pravda. Škrečky sa rady hrajú a sú veľmi aktívne, ale v noci. Potrebujú hračky a príležitosti na vybitie energie a aktivitu bezpečným a zaujímavým spôsobom.

Ak sa zviera môže hrať, bude spokojné a nebude hľadať iné, menej bezpečné spôsoby trávenia voľného času. Práve nuda a neschopnosť vybiť energiu spôsobujú, že začne klietku hrýzť. Toto nebezpečné správanie pramení z nudy a frustrácie.

Stres a agresia

Agresívny škrečok bude hrýzť nielen klietku. Agresivita najčastejšie pramení zo stresu a strachu. K uhryznutiu klietky často dochádza hneď po kúpe škrečka - zviera sa bojí, nevie, čo sa deje, a potrebuje nejako vybiť negatívne emócie. Na samom začiatku je škrečok zvyčajne ešte úplne neskrotný.

Stres môže ovplyvniť aj už usadeného škrečka. Stačí, ak je klietka príliš malá alebo umiestnená na hlučnom mieste. Môže sa tiež stať agresívnym, ak sa s ním zle zaobchádza, ak ho niekto násilím vytiahne z klietky, stláča ho alebo sa ho dotýka, keď to nechce. Aj prítomnosť iných domácich zvierat, detí alebo návštevníkov, ktorí príliš zasahujú do jeho súkromia, ho môže podnietiť k agresívnemu správaniu.

To ho môže viesť aj k tomu, že bude hrýzť klietku, hoci prstami a rukami ľudí potom tiež nepohrdne.

Nemá rád klietku

Je to síce dosť triviálny dôvod, ale aj tak je najpravdivejší. Vášmu škrečkovi sa jednoducho nemusí páčiť klietka, aj keď je primerane veľká. Prečo sa to deje? Z rôznych dôvodov - možno sa mu nepáči jej vôňa, možno sa nečistí príliš často alebo ho dráždi farba či samotné mriežky. Čo potom? Najlepším riešením je vzdať sa klietky.

To neznamená, že váš škrečok môže voľne behať po dome - samozrejme, nechajte ho hrať sa, ale nechávať ho dlhší čas bez dozoru môže spôsobiť veľa škody a je pre zvieratko veľmi nebezpečné. Oveľa lepšou možnosťou by bolo nahradiť klietku teráriom - tento spôsob chovu škrečkov je čoraz obľúbenejší. Terárium sa dá prispôsobiť potrebám vášho hlodavca. Stačí si vybrať jednu správnu veľkosť a zariadiť ju tak, aby poskytovala všetko pohodlie a zábavu, ktorú váš škrečok potrebuje.

"Už pri plánovaní starostlivosti o škrečka musíme pre neho správne zorganizovať priestor. Veľká, priestranná klietka s množstvom políc a tunelov je nevyhnutnosťou. Škrečky potrebujú priestor, kde sa môžu voľne pohybovať a stláčať, ale aj zahrabávať a schovávať. Je veľmi dôležité, aby klietka, ktorú škrečok dostane, spĺňala všetky tieto potreby. ' - hovorí nám veterinár. Hanna Pietruszka

Škrečok sa zahryzne do klietky! Čo robiť?

Ak váš škrečok hryzie mreže klietky alebo čokoľvek, čo môže - nie je to normálne správanie. Nemôžete to pripísať tomu, že "škrečky sú také". Zdravé a šťastné škrečky radšej hryzú veci, ktoré sú pre ne bezpečnejšie - napríklad vetvičky alebo kocky vápna. Je to pre neho oveľa bezpečnejšie, zdravšie a príjemnejšie. Mriežky klietky mu môžu spôsobovať veľkú bolesť, napriek tomu ich za určitých okolností uhryzne.

Nepodceňujte tento príznak. Pozorujte, prečo sa to deje. Zabezpečte mu vhodné životné prostredie - v dostatočne veľkej klietke, s hračkami a zábavou, ktorú si môže užiť, keď sa nudí. Ak si myslíte, že dôvodom agresívneho správania vášho domáceho miláčika je nuda, nikdy mu nekupujte spoločníka. Niektorí ľudia si myslia, že dvojica zvierat sa o seba postará sama a bude sa spolu hrať. Škrečky sú však samotári a na svojom území neznesú iného zástupcu svojho druhu.

Tieto zvieratá sa pária len počas ruje, aby sa predĺžil druh. S veľkou časťou problémov sa môžete vysporiadať sami. Čo môžete urobiť, aby váš škrečok nehryzol? Nájdite príčinu a odstráňte ju. Ak je vystresovaný, poskytnite mu tichý a pokojný kútik. Ak sa nudí, dajte mu viac hračiek. Ak má však príčinu v chorobe, môže byť užitočná návšteva veterinára.

Kedy bude potrebná návšteva veterinára?

Ak ste škrečkovi zabezpečili zábavu, pokoj a primeranú veľkosť klietky a škrečok naďalej hryzie, odvezte ho k veterinárovi. Dôvodom môžu byť prerastené zuby alebo iné zdravotné problémy. Môže hrýzť z bolesti a frustrácie z chorôb, ktoré nie sú zjavné.

Pozorne tiež skontrolujte, či váš škrečok nemá nejaké rany, a ak si nejaké všimnete, choďte k veterinárovi. Stanoví príslušnú diagnózu a nasadí vhodnú liečbu. Pod jeho vplyvom sa škrečok môže vrátiť do normálu a prestať hrýzť.

Škrečok hryzie klietku - zhrnutie

Na prvý pohľad nie je možné s istotou povedať, prečo škrečok žuje klietku. Môže ísť o poruchy správania, životného prostredia alebo zdravia. Niekedy stačí zväčšiť klietku alebo dať zvieratku viac hračiek, aby sa vybil a necítil sa uväznený v príliš stiesnenom priestore. Niekedy však môže byť potrebná návšteva veterinára, pretože žuvanie môže súvisieť s chorobou.

Najčastejšie sa vyskytujú problémy so zubami, ale chorôb, ktoré spôsobujú, že škrečok z bolesti a hnevu hryzie klietku, môže byť oveľa viac. Správne ich diagnostikuje len veterinárny lekár. Na správanie zvierat vplýva aj stres. Príliš veľa hluku, príliš veľa ľudí, ktorí sa ho dotýkajú a zdvíhajú ho, príchod iných domácich zvierat, ktoré sa o škrečka zaujímajú až príliš, nové miesto na bývanie, proces ochočovania - to všetko zviera stresuje a môže ho prinútiť hrýzť, a to tak mreže klietky, ako aj predmety okolo neho.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-13
Super
2024-04-11
max spokojná
pixel