Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

SEPARAČNÁ ÚZKOSŤ U PSA - AKO SA S ŇOU VYSPORIADAŤ? TIPY OD BEHAVIORISTU

2023-11-11
SEPARAČNÁ ÚZKOSŤ U PSA - AKO SA S ŇOU VYSPORIADAŤ? TIPY OD BEHAVIORISTU

Keď sa chystáte odísť, vidíte smutné psie oči, ktoré hovoria "zostaň so mnou". Keď zmiznete, váš domáci miláčik píska alebo dokonca zavýja, škriabe nábytok alebo na vás čaká pri dverách aj niekoľko hodín bez jedla a pitia? Toto môžu byť príznaky separačnej úzkosti vášho psa. Ako ju riešite? Nie je to ľahká úloha, ale nič nie je nemožné. Prečítajte si príčiny a príznaky tohto stavu a začnite konať. Ukážeme vám, čo môžete urobiť, aby sa váš pes nebál zostať doma bez vás.

Pes trpiaci separačnou úzkosťou netúži po spoločnosti, ale po konkrétnej osobe alebo osobách. Ako príklad použijem svojho vlastného štvornohého psa. Idefix sa snažíme brať so sebou na väčšinu našich rodinných výletov, a keďže máme rodinu v iných mestách, tieto výlety sa konajú pomerne často. Pri organizovaní spoločenských podujatí dbáme na to, aby sme psa nechali s ľuďmi, ktorých dobre pozná.

Napriek tomu, len čo sa za nami zatvoria dvere, Idefix už čaká na náš návrat. Ako sa to prejavuje? Prechádzkou z balkóna do izby, kde môže vyskočiť na pohovku a pozerať sa von oknom. Sprevádza ho ťažké dýchanie a tiché piskľavé vŕzganie. Hoci nie je doma sám, čaká v nervóznom očakávaní, kedy sa vrátime. Vzhľadom na tento aspekt vedzte, že vziať si domov druhého psa nie je riešením problému. Ešte horšie je, že novému domácemu miláčikovi hrozí, že sa "nakazí" separačnou úzkosťou od domáceho psa.

Ako teda zistíte, či vášmu domácemu miláčikovi chýbate konkrétne vy, a nie vaša spoločnosť všeobecne? Postarajte sa na chvíľu o iné domáce zviera - napríklad keď priateľ potrebuje starostlivosť o svojho domáceho miláčika. Ak pes, ktorý u vás býva, prestane prejavovať nežiaduce správanie, je viac ako pravdepodobné, že netrpí separačnou úzkosťou.

Čo podporuje úzkosť - faktory

Príčin separačnej úzkosti u psa môže byť niekoľko, a navyše môžu byť vzájomne prepojené. Patria medzi ne: plemeno, dedičné faktory, nedostatočná socializácia, traumatické zážitky alebo choroby v minulosti. Je známe, že chorobným strachom z neprítomnosti opatrovateľa častejšie trpia malé psy. Je to preto, že sa s nimi často zaobchádza ako s maskotom domácnosti a zaplavujú sa nadmernou náklonnosťou. Na druhej strane sa zistilo, že na separačnú úzkosť sú náchylné aj psy plemena mutt. V ich prípade často nevieme, akú povahu mali rodičia.

Ako sa prejavuje chorobná túžba?

Úzkosť z odlúčenia sa nerovná kráčaniu za majiteľom krok za krokom. Príznakov tejto psychickej poruchy môže byť veľa a tu sú niektoré z nich.

Fyzické príznaky:

 • hryzenie srsti,
 • nedostatok chuti do jedla alebo zvýšená chuť do jedla,
 • rýchle, plytké zívanie,
 • svalové napätie,
 • chronická hnačka,
 • zvýšené zívanie,
 • slinenie,
 • olizovanie,
 • znížená imunita,
 • vredy žalúdočnej a črevnej sliznice,
 • kardiovaskulárne/tráviace ochorenia.

 

Psychiatrické príznaky:

 • poruchy spánku,
 • nedostatok koncentrácie,
 • precitlivenosť na bolesť,
 • nadmerná vzrušivosť,
 • pretrvávajúce štekanie,
 • vysoká neistota v správaní.

Sociálne príznaky:

 • depresia,
 • vyhýbanie sa kontaktu s inými psami,
 • obsedantné "šikanovanie" majiteľa.

Niekedy sa však separačná úzkosť u vášho psa prejaví neobvyklým spôsobom. Existujú totiž domáce zvieratá, ktoré začnú strážiť dvere hneď, ako ich psovod odíde. Niektoré dokážu celé hodiny sedieť alebo ležať na jednom mieste a ignorovať vonkajšie podnety alebo potreby, ako je napríklad smäd. Oplatí sa investovať do kamery a zaznamenávať správanie vášho psa. Získate tak prehľad o tom, čo sa s vaším zvieraťom počas vašej neprítomnosti skutočne deje.

Separačná úzkosť u psa z útulku

Chorobný strach z neprítomnosti opatrovateľa často postihuje zvieratá prijaté z útulku. V mnohých prípadoch je to spôsobené traumatickými zážitkami z opustenia. Keď sa rozhodnete adoptovať si zviera z útulku, musíte počítať s tým, že váš nový priateľ bude potrebovať viac času, aby prijal samotu doma. Bude to preňho znamenať ďalšie opustenie.

Krotenie obáv

Nebudeme objavovať Ameriku tvrdením, že je nemožné, aby si pes zvykol na neprítomnosť opatrovateľa za niekoľko dní. V skutočnosti by sa tento proces mal začať už niekoľko dní po aklimatizácii šteňaťa v novom domove. Jediným riešením je tu metóda malých krokov. Zviera si musí náš odchod z domu spojiť s niečím prirodzeným.

Zvyknite psa na signály, ktoré ohlasujú odchod von - prechádzajte sa po dome v topánkach, na chvíľu si ich obujte a vyzujte bez toho, aby ste išli von.

Pri prechádzaní po byte a prenášaní tašky/batohu z jednej miestnosti do druhej môžete tiež hrkať kľúčmi. Týmto spôsobom psa znecitlivíte na podnety, ktoré mu spôsobujú stres. Začnite s krátkymi odchodmi z domu a postupne predlžujte dobu, počas ktorej ste preč.

Pozitívne asociácie

Pred odchodom z domu si doprajte dlhšiu prechádzku. Hra alebo krátky tréning ho unavia fyzicky aj emocionálne. Na čas vašej neprítomnosti mu nechajte obzvlášť atraktívnu hračku, ktorú po návrate schováte. Nech si váš odchod spája s potešením a nie s niečím negatívnym.

Nezabudnite tiež pokojne opustiť dom a rovnako pokojne sa doň vrátiť. V týchto chvíľach sa snažte svojho domáceho miláčika trochu ignorovať, čo samozrejme neznamená, že by ste sa k nemu mali správať vždy rezervovane. Zapnuté rádio, kong s lízacím pamlskom alebo iná čuchová hračka môžu byť tiež prostriedkami na zníženie stresu.

Znižovanie stresu prostredníctvom dotyku

Spomeňte si, ako sa cítite po dobre vykonanej relaxačnej masáži. Vaše telo sa uvoľní a stres zmizne. Upokojujúci dotyk maséra má upokojujúci účinok na vaše telo aj myseľ. Vedeli ste, že psy reagujú na masáž presne rovnakým spôsobom? Niet divu, že masáž TTouch je medzi opatrovateľmi domácich zvierat čoraz obľúbenejšia. Pravidelné používanie tejto procedúry preukázateľne zlepšuje fungovanie celého psieho organizmu. TTouch masáž znižuje hladinu stresu a upokojuje.

Ako teda vykonávate túto masáž? Našťastie jej princípy nie sú zložité. Spočíva v tlaku na kožu psa pri vykonávaní jednotlivých krúživých pohybov (robte 1 a ¼ otáčky). Použite tri prsty: ukazovák, prostredník a prstenník. Silu tlaku nastavte individuálne podľa veľkosti vášho domáceho maznáčika. Na internete nájdete inštruktážne videá, ktoré vás naučia, ako vykonávať masáž TTouch krok za krokom.

Vesta proti úzkosti môže byť tiež doplnkom masáže. Funguje na podobnom princípe. Tlakom na príslušné body na tele vášho domáceho maznáčika znižuje jeho hladinu stresu. Je to dobré riešenie, keď viete, že musíte ísť na dlhší čas von. Zníženie stresu bude mať vplyv aj na odstránenie nežiaduceho správania vášho psa, ktoré často sprevádza separačnú úzkosť, vrátane kňučania alebo vytia.

Nezabudnite vybrať správnu veľkosť vesty pre vášho domáceho miláčika. Presne zmerajte obvod hrudníka vášho domáceho zvieraťa v stojacej polohe. Správna veľkosť zaručí správnu kompresiu na jeho tele.

Separačná úzkosť u psa a farmakológia

Stav permanentného stresu, v ktorom pes trpiaci separačnou úzkosťou žije, môže spôsobiť, že všetky prijaté opatrenia budú neúčinné. Niekedy je po konzultácii s behavioristom a veterinárom potrebné zaviesť farmakologické opatrenia na upokojenie štvornohého miláčika. Tie miernejšie sú založené najmä na liečivých účinkoch bylín, ako je ľubovník bodkovaný, valeriána alebo medovka lekárska.

Niekedy však veterinár musí zaviesť psychotropné lieky, ktorých účinnými látkami sú klomipramín, fluoxetín alebo amitriptylín. Doplnkovou terapiou môžu byť feromóny, ktoré sú syntetickou formou feromónov vylučovaných mazovými žľazami dojčiacej suky.

Kľúčom k úspechu je trpezlivosť

Separačná úzkosť u psa je citlivá záležitosť a určite budete potrebovať čas, aby ste sa s ňou vyrovnali. Oplatí sa však byť trpezlivý a podniknúť všetky kroky, aby váš štvornohý priateľ začal vašu neprítomnosť považovať za niečo prirodzené. Aj keď pracujete z home office, nie je možné vziať psa všade, kde práve potrebujete byť.

Nezabudnite, že dlhodobý stres sa podpíše na zdraví vášho domáceho maznáčika, čomu sa určite chcete vyhnúť. Urobte preto všetko, čo je vo vašich silách, aby ste znížili citlivosť vášho zvieraťa na vašu neprítomnosť. Prospeje to všetkým v dome, zariadeniu a v niektorých prípadoch aj susedom. Predovšetkým však dosiahnete, že váš domáci miláčik bude pokojný a šťastný. Veľa šťastia!

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Tovar v poriadku dorazil.
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
pixel