Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

SÁNKOVANIE VÁŠHO PSA. ČO TO ZNAMENÁ A PREČO TO VÁŠ PES ROBÍ?

2023-07-21
SÁNKOVANIE VÁŠHO PSA. ČO TO ZNAMENÁ A PREČO TO VÁŠ PES ROBÍ?

Ak chcete dosiahnuť harmóniu vo vzťahu so psom, je veľmi dôležité porozumieť reči tela vášho psa. Váš domáci miláčik vám každý deň dáva množstvo neverbálnych signálov, ktoré sa týkajú nielen jeho pohody, ale dokážu signalizovať aj zdravotné problémy. Medzi tieto signály patrí sánkovanie alebo trenie zadkom o zem. Zistite, prečo váš pes sánkuje a ako mu pomôcť, aby sa s tým vyrovnal.

Jazda na psom záprahu - čo to znamená?

Sánkovanie psov je správanie, ktoré sa dá veľmi ľahko rozpoznať. Zviera si sadne na zem, vysunie zadné labky dopredu a pritlačí zadok o zem, a potom prednými labkami "jazdí" dopredu, čím si trie zadok o podlahu alebo zem.

Prečo sa váš pes syslí? Hoci sa toto správanie môže zdať zábavné, je, žiaľ, spojené s nepríjemnými pocitmi v podobe svrbenia alebo bolesti v análnej oblasti zvieraťa. Trenie zadnej časti tela o zem tieto nepríjemné pocity zmierňuje. Aké ďalšie príznaky svrbenia sprevádzajú sánkovanie? V snahe zmierniť svrbenie sa pes môže tiež pokúšať naháňať za vlastný chvost, hrýzť a olizovať análnu oblasť alebo si dokonca vyťahovať srsť.

Jedno je isté - sánkovanie a s ním spojené správanie svedčí o zdravotných problémoch, ktoré sa vyvíjajú v tele psa, a ak nie sú rýchlo diagnostikované, môžu viesť k vážnym ochoreniam.

Sánkovanie psov - príčiny

Jazdenie po konečníku na zemi sa môže vyskytnúť príležitostne, ale môže sa vyskytnúť aj ako cyklický alebo chronický stav. Všetko závisí od príčiny tohto správania. Prečo teda váš pes sánkuje?

Najmenší dôvod na obavy máte vtedy, keď to robí príležitostne. Vtedy sa zvyčajne chce len silnejšie poškriabať a jeho zuby sa ťažko dostanú na zadok. Ak trpí občasnou hnačkou, môže sa aj sánkovať, aby si lepšie utrel srsť od zvyškov výkalov.

Ak váš pes často a pravidelne sánkuje, určite by ste sa mali pozrieť pozornejšie. Dôvodov môže byť niekoľko. Sú to tieto:

  • zablokovanie perianálnych žliaz,
  • preplnenie temennej dutiny,
  • zápal pošvy (u sučiek),
  • gastrointestinálne parazity,
  • odčervenie,
  • anatomické problémy,
  • alergie.

Ak si všimnete, že váš pes začína často sánkovať, nečakajte s reakciou. Navštívte svojho veterinára, ktorý po anamnéze a riadnych vyšetreniach diagnostikuje príčinu tohto znepokojujúceho správania. Netrestajte svojho domáceho miláčika za sánkovanie, ale ani nepodceňujte situáciu.

Sánkovanie so psím záprahom - ako mu pomôcť?

Metódy, ktoré vedú k odstráneniu sánkovania u psa, sa líšia v závislosti od príčiny problému.

Začnime situáciou, keď sa perianálne žľazy zablokujú. Čo sú to a kde sa nachádzajú? Perianálne žľazy sú malé vnútorné orgány umiestnené na pravej a ľavej strane psieho konečníka. Mali by sa vyprázdňovať pri odchode stolice. Ak je tráviaci systém narušený a zviera má problémy s vyprázdňovaním (zápcha, hnačka atď.), análne žľazy môžu opuchnúť a spôsobiť svrbenie a bolesť.

Záver je jednoduchý - aby ste tomu zabránili, musíte svojho psa kŕmiť kvalitným krmivom, aby jeho tráviaci systém fungoval bezchybne. Čo však robiť, ak dôjde k opuchu a upchatiu žliaz? Okamžite choďte k veterinárovi, ktorý žľazy manuálne odstráni. Neotáľajte, pretože následkom zablokovaných žliaz môže dôjsť k vzniku abscesu. Ten sa nedá vždy liečiť farmakologicky, niekedy je potrebný aj chirurgický zásah.

Proces pôsobenia je podobný, keď sa preplní paranazálna dutina, v ktorej sa nachádzajú žľazy. Tie sú v dutine obklopené sekrétmi, ktoré sa musia pravidelne vylučovať z tela. Príliš veľa sekrétu vedie k zápalu. Jeho prebytok môže manuálne odstrániť veterinár, ale môžete sa to naučiť aj vy a vykonať takýto zákrok sami.

Trenie zadnej časti tela o zem v prípade sučiek nemusí byť spôsobené problémami s vyprázdňovaním, ale vaginitídou. Najčastejšie sa toto ochorenie vyvíja u mladých, ešte pohlavne nezrelých samíc. Príčinou vaginitídy je nerovnováha bakteriálnej flóry, napr. pri znížení imunity alebo hormonálnych poruchách. Ochorenie sprevádza výtok z pošvy, začervenanie sliznice, ako aj svrbenie a bolesť, ktoré sa sučka snaží zmierniť okrem iného aj dychčaním. Pes si vyžaduje okamžitú návštevu veterinára, ktorý nasadí vhodnú liečbu.

Svrbenie u psa môže byť spôsobené aj prítomnosťou parazitov v jeho tele. Vylučovanie členov pásomnice alebo škrkavky psej spôsobuje svrbenie, proti ktorému sa zviera snaží bojovať trením konečníka o zem. To podporuje šírenie parazitov napr. po domácnosti, čo môže byť nebezpečné pre zdravie všetkých členov domácnosti. Boj proti parazitom spočíva predovšetkým v odčervovaní vhodnými farmakologickými prostriedkami.

Dodávame, že odčervovanie by sa malo vykonávať pravidelne a je možné, že pes bude po podaní tablety krátko sipieť. Ak sa však tento proces vykonáva cyklicky, análny rub by mal byť len dočasný.

Niekedy sa stáva, že sánkovanie u psa má anatomické príčiny, napr. u niektorých zvierat sú žľazy umiestnené príliš hlboko alebo kanáliky zodpovedajúce výtoku sú príliš tenké. To však môže posúdiť len veterinárny lekár, ktorý zvolí správny postup.

Upchatie perianálnych žliaz môže byť spôsobené aj alergiou, napr. potravinovou alergiou. V tejto situácii veterinár po diagnostikovaní alergénu zavedie liečbu, nielen dočasnú, ktorá odstráni pruritus, ale tiež povie, aký faktor by sa mal z každodenného života psa vylúčiť, aby sa problém nevrátil.

Pomôžte svojmu psovi domácimi metódami

Zvýšené pravidelné sánkovanie psa si najčastejšie vyžaduje veterinárny zásah, ale existujú aj domáce metódy na zmiernenie nepríjemných pocitov sprevádzajúcich toto správanie. Všetky sa dajú veľmi ľahko realizovať, takže vám určite nezaberú veľa času, v skutočnosti by väčšina z nich mala byť súčasťou vašej každodennej rutiny.

V prvom rade cvičenie a voda. Denná dávka fyzickej aktivity a dostatočný príjem vody podporujú spontánne vyprázdňovanie perianálnych žliaz, pretože majú pozitívny vplyv na zdravé vyprázdňovanie. Tým sa minimalizuje riziko upchatia žliaz.

Správnej funkcii trávenia, a teda aj zdravému vyprázdňovaniu čriev, napomáha aj dodatočná porcia vlákniny v strave vášho psa. Do ranného jedla vášho psa by ste mali pridať pol čajovej lyžičky (v prípade potreby môžete množstvo zvýšiť na jednu čajovú lyžičku) vlákniny, ktorú si môžete kúpiť v obchode pre zvieratá. Môžete použiť aj zeleninu bohatú na túto zložku - mrkvu, tekvicu alebo červenú repu. Okrem vlákniny ľanové semienko pomáha aj pri vyprázdňovaní čriev.

Dbajte na udržiavanie hmotnosti vášho domáceho maznáčika. Psy so štíhlou postavou samozrejme nie sú úplne bez rizika zablokovania perianálnych žliaz, ale štúdie ukazujú, že sa im to stáva menej často ako zvieratám s nadváhou.

Zdravému tráviacemu systému vášho psa a samovoľnému vyprázdňovaniu análnych žliaz pomôže podávanie probiotík, ktoré obnovia rovnováhu bakteriálnej flóry v črevách. Ak váš pes trpí zablokovanými perianálnymi žľazami, môžete mu poskytnúť dočasnú úľavu prikladaním teplých obkladov na danú oblasť, ktoré podporia prirodzenú drenáž a poskytnú úľavu. Nezabudnite dbať na hygienu takéhoto ošetrenia - zakaždým použite čistú handričku a používajte jednorazové rukavice.

Sánkovanie vášho psa - nepodceňujte tento problém

Už viete, že trenie psa zadkom o zem, známe aj ako sánkovanie, nie je zábavné. Je to nepríjemné ochorenie sprevádzané svrbením alebo bolesťou a niekedy oboma súčasne. Dôvody tohto správania môžu byť rôzne, ale pri sánkovaní psa by sa nikdy nemalo brať na ľahkú váhu, pretože môže byť spojené s vážnymi zdravotnými problémami.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 7470 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-07-12
Velka spokojnost.odporucam .
2024-07-10
Spokojnosť
pixel