Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

RYBY SPIA? ODPOVEĎ NIE JE TAK JASNÁ

2024-05-22
RYBY SPIA? ODPOVEĎ NIE JE TAK JASNÁ

Spánok je pre človeka veľkou záhadou. Napriek dlhoročnému výskumu sme stále neprišli na to, čo spánok vlastne je a aký význam má pre ľudský mozog. Vieme však, že rovnako ako ľudia, aj zvieratá potrebujú oddych, čo sa prejavuje dlhším či kratším spánkom. Hoci problematika zvieracích snov nie je úplne prebádaná, nemožno opomenúť fakt, že psy, mačky a hlodavce spia. A čo ryby? Spia ryby ako iné druhy?

O rybách koluje veľa mýtov. Väčšina z nich súvisí s otázkou, či ryby spia a ak áno, ako? Väčšina nezvyčajných teórií pramení z toho, že ryby nemajú viečka, takže je logické povedať, že by to malo brániť akémukoľvek spánku.

Psy, mačky, myši a dokonca aj vtáky nám jasne dávajú najavo, že idú do krajiny snov. Zavrú oči, ľahnú si na pohodlné miesto a prenesú sa do sveta svojich zvieracích snov. Ako však zistíme, či náš maznáčik spí, ak nemá očné viečka?

Spia ryby? Samozrejme!

Rozpoznať spánok u rýb je ťažké nielen kvôli nedostatku očných viečok na očiach. Na rozdiel od iných zvierat si ryby neľahnú, nestočia sa do klbka ani neskláňajú hlavy ako vtáky, keď sa chystajú spať. Vzhľadom na to, že ryby žijú vo vode, je ťažké od nich vyžadovať, aby si ľahli do pohodlného kúta akvária. Znamená nedostatok zatvorených viečok a nedostatok jasnej polohy pri spánku, že ryby nespia? Rozhodne nie.

Ryby, ako každá iná živá bytosť, potrebujú nejaký druh odpočinku. Ryby spia, no robia to úplne iným spôsobom, ako sme zvyknutí. Nezatvárajú oči, lebo im to nejde a nestočia sa do klbka. Namiesto toho zamrznú na mieste s otvorenými očami. Pravdepodobne ste si všimli, ako ryby spia v akváriu, aj keď ste si neboli vedomí, že to, na čo sa pozeráte, je spiaca ryba.

Toto „visenie“ v jednej polohe s otvorenými očami znamená, že si ryba krátko zdriemla, čo jej podobne ako u iných tvorov umožňuje regeneráciu síl. Výnimkou je v tomto prípade pôvabná ryba, loach nádherný. Na rozdiel od drvivej väčšiny iných druhov rýb, loach spí v ležiacej polohe. Otočí sa na bok, často pri dne a tým regeneruje telo. Ak teda vlastníte túto konkrétnu rybu a vidíte ju v tejto polohe, nezľaknite sa, váš loch len spí a všetko je v poriadku.

Ako spia ryby, ak nemajú očné viečka?

Ako ryby spia? Veľmi odlišné, pretože to závisí od druhu a podmienok vo vodnom útvare. Niektoré spia samé na viditeľnom mieste, iné odchádzajú do odľahlejších kútov akvária hľadať pokoj a miesta, kde sa môžu skryť pred ľudskými očami. Ďalšie druhy spia spoločne, zhromažďujú sa blízko seba a zvyčajne pri dne akvária.

Môžete si všimnúť, ako sa sotva hýbu, akoby ich zastavilo nejaké magické tlačidlo. Niektoré z nich môžu upadnúť do veľmi hlbokého spánku, a to natoľko, že ich môžete vytiahnuť z vody bez toho, aby ste ich zobudili. Nemali by ste to však robiť, pretože, ako viete, ryby potrebujú vodu na dýchanie a ich prebudenie bez prístupu kyslíka môže byť pre ne veľmi nebezpečné.

Deň alebo noc – kedy ryby spia?

Kedy ryby spia? Robia to v noci, ako ľudia, alebo cez deň, ako psy a mačky? Zaujímavé je, že ryby najčastejšie zaspávajú v podobných podmienkach ako ľudia, teda keď sa okolo nich zotmie. Pozorovania potápačov ukazujú, že ryby v oceánoch spia, keď sa vonku zotmie. Vo vode je súmrak alebo úplná tma a tieto podmienky sú pre nich najvhodnejšie na zdriemnutie.

Doma ryby zvyčajne idú spať, keď zhasne svetlo. Ak túto možnosť nemajú, schovávajú sa v tmavých kútoch akvária. Sú však druhy rýb, ktoré takýmto spánkovým cyklom nepodliehajú. Niektoré z nich spia cez deň a najaktívnejšie sú v noci. Všetko závisí od ich zvykov a druhu, ku ktorému patria.

Spia ryby ako ľudia?

Ďalšou zaujímavou otázkou o spánku rýb je, ako zaspávajú, alebo presnejšie, čo sa deje s ich mozgom. Dlhoročný výskum rybích snov dokázal, že ryby nesnívajú rovnako ako ľudia alebo niektoré zvieratá. Hlavný rozdiel je v tom, že nespadajú do takzvanej REM fázy.

Čo to znamená? Nedostatok REM fázy spôsobuje, že ryby nezaspia tak hlboko ako ľudia alebo napríklad psy. Sú akoby v polovedomí, oscilujú medzi vedomím a nedostatkom vedomia. Niektoré ryby však môžu upadnúť do stavu blízkeho hibernácii. Ich životné funkcie, ako je dýchanie a metabolizmus, sa spomaľujú, no samozrejme sa nezastavia úplne.

Sú však prípady rýb, ktoré upadnú do oveľa hlbšieho spánku. Jedným z nich sú ostrieže, ktoré nie je ľahké prebudiť. Ostriež potrebuje silný stimul, aby znovu nadobudol vedomie, a to chvíľu potrvá. V tomto sú ryby podobné ľuďom – niektoré sa prebúdzajú okamžite s prvým „budíkom“, iné zostávajú nejaký čas letargické a otupené.

Rybie sny

Ak sa nám podarilo zistiť, či ryby spia, môžeme ako vedci prírody zistiť, či aj ryby snívajú? V tomto bode neexistuje žiadny dôkaz, že ryby majú nejaké sny. Spánok je pre nich činnosť vedúca k odpočinku a regenerácii organizmu. Je to teda skôr nevyhnutnosť ako potešenie.

Spia ryby? Absolútne, ako každý iný tvor, aj ryby zaspávajú. Výrazne sa líši od spánku iných druhov, najmä kvôli rozdielu v stavbe kostry a chýbajúcim očným viečkam nad očami. Otvorené oči však rybám nebránia v relaxačnom spánku, ktorý si majitelia rýb môžu niekedy zameniť s koncom rybieho života. Než sa teda levitujúcej rybky z akvária zbavíte, uistite sa, že náhodou neupadla do hlbokého príjemného spánku.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 7505 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-07-13
Super
2024-07-13
Objednavka bola dorucena v poriadku.
pixel