Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

PSINKA U PSOV - PRÍZNAKY, KTORÉ NEMÔŽETE IGNOROVAŤ. AKO LIEČIŤ OCHORENIE A AKO MU PREDCHÁDZAŤ?

2022-10-25
PSINKA U PSOV - PRÍZNAKY, KTORÉ NEMÔŽETE IGNOROVAŤ. AKO LIEČIŤ OCHORENIE A AKO MU PREDCHÁDZAŤ?

Keď si majiteľ všimne výtok z nosa u svojho psa, nezriedka sa obáva, že sa nakazil psinkou. Našťastie sa vo väčšine prípadov ukáže, že nádcha je len príznakom prechladnutia. Obavy majiteľov sú však oprávnené. Ako rozpoznať a liečiť psinku? Ako tejto chorobe predchádzať? Tu nájdete podrobné informácie a všetko, čo potrebujete vedieť!

Záplavový kašeľ je závažné a veľmi ťažké vírusové ochorenie, ktoré môže zanechať doživotné následky. Počiatočné príznaky psinky u psa môžu byť podobné prechladnutiu, preto by sa nemali ignorovať. Najnáchylnejšie na psinku sú šteňatá, ako aj slabé alebo staršie dospelé psy s oslabenou imunitou. Ak liečbu odkladáme - zvyšuje sa riziko komplikácií a zhoršenia príznakov.

Psinka - príznaky

V priebehu psinky sa príznaky u psa môžu líšiť, ale začiatok je zvyčajne podobný. Pre priebeh ochorenia je charakteristická horúčka, výtok z nosa a očí a poruchy chuti do jedla. Ďalšie príznaky psinky sa môžu týkať rôznych systémov. Ak ide o dýchací systém, psy kašlú, akoby im niečo uviazlo v hrdle. Môže sa vyskytnúť aj zápal pľúc. Pri gastrointestinálnej forme začne naše zviera trpieť hnačkou a zvracaním, čo vedie k dehydratácii.

Ak vírus psinky napadne nervový systém, príznaky po preniknutí do organizmu sú svalové kŕče, slinenie, praskanie čeľustí, paréza končatín, precitlivenosť. Ďalšími následkami ochorenia môžu byť zápal spojiviek, strata čuchu, strata zraku, poškodenie skloviny u šteniat (zuby potom zhnednú), závažná keratóza končekov prstov alebo zrkadla nosa a pľuzgieriky v oblasti brucha. Ak pes utrpel poškodenie nervového tkaniva v dôsledku psinky - neurologické príznaky môžu byť trvalé.

Psinka - pes v ohrození

Hoci vírusom psinky sú zvyčajne postihnuté mladé alebo staršie zvieratá, riziko infekcie je vždy prítomné pri zníženej obranyschopnosti. Je dôležité uvedomiť si následky nakazenia psa takým závažným ochorením, ako je psinka. Príznaky u dospelého psa najčastejšie postihujú nervový systém. Táto forma ochorenia dokonca dostala vlastný názov - "stará psia encefalitída". Zvieratá v tomto štádiu ochorenia potom vykazujú vynútené, nekoordinované pohyby bez ďalších svalových kontrakcií.

Psinka - liečba - čím skôr, tým lepšie

Keď veterinárny lekár diagnostikuje u nášho psa psinku, je potrebné čo najskôr začať s jej liečbou. Je veľmi dôležité neignorovať prvé príznaky, pretože len vtedy - počas obdobia vývoja vírusu v tele - možno psovi podať imunitné protilátky, ktoré nám dávajú najlepšiu šancu na vyliečenie, pretože jednoducho podľahnú liečbe. Ak už vírus prenikol hlboko do buniek, zostáva len symptomatická liečba.

Pes potrebuje hydratáciu, výživu a úľavu od bolesti. Ochorenie je často komplikované bakteriálnymi infekciami, preto je potrebná antibiotická liečba. Dôležité je tiež dbať na hygienu očí a nosa. Nervové príznaky sa dajú, bohužiaľ, zvyčajne len zmierniť.

Prevencia chorôb - očkovanie áno

Množstvo príznakov a početné komplikácie znamenajú, že psy v prípade besnoty veľmi trpia a liečba nie je vždy účinná. Je dôležité si uvedomiť, že existuje ochranné očkovanie proti psinke, ktoré pomáha psovi brániť sa proti infekcii. Do 2 týždňov po prvom očkovaní by sme mali obmedziť kontakt nášho zvieraťa s vonkajším prostredím. Ani séria očkovaní šteniat však nechráni psa po celý jeho život. Preto by sa mal každý pes pravidelne očkovať.

Vírus psinky bol kedysi bežným ochorením. Vďaka preventívnemu očkovaniu na celom svete sa jeho výskyt znížil. Nezabúdajme však, že prítomnosť vírusu je stále v prostredí. Ak pozorujete, že váš domáci miláčik má horúčku a jeho stav sa ďalej zhoršuje, je vhodné navštíviť lekára a poradiť sa s ním. Nezabudnite, že nie každý výtok z nosa alebo kašeľ je dôsledkom prechladnutia - vždy sa oplatí uistiť sa o tom, pretože takéto nešpecifické príznaky môžu znamenať množstvo ochorení - vrátane závažných.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6463 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-14
rychle dodanie
2024-04-11
max spokojná
pixel