Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

PRIMITÍVNE PSY - AKÉ PSY? PRIMITÍVNE PLEMENÁ PSOV - PREHĽAD

2024-06-18
PRIMITÍVNE PSY - AKÉ PSY? PRIMITÍVNE PLEMENÁ PSOV - PREHĽAD

Počuli ste už niekedy slovné spojenie prvotné psy, ale nie ste si celkom istí, čo to znamená? Primárne, čo znamená aké psy? Prvé a jediné správne? Čo tak čistokrvné? Čo vlastne toto pomenovanie znamená, ktorých psov sa týka a akú súvislosť má s čistokrvnými psami? Čo potrebujú?

Pojem „prvotnosť“ môže mať mnoho rôznych významov. Označuje prvotný začiatok, začiatok niečoho nového, nefalšovanosť a v istom zmysle čistotu. Všetky tieto asociácie sú správne. V skutočnosti sú primitívne plemená psov tie, ktoré sa svojím genetickým materiálom najmenej líšia od vlka.

Prečo od vlka? Odpoveď je zrejmá, pretože psy pochádzajú práve z vlkov, takže ide o ich pôvodný genetický materiál. Preto sú moderné plemená psov, ktorých genetický materiál je najviac podobný vlčiemu, oficiálne uznané ako pôvodné plemená psov.

Primitívny pes - zoznam 14 jedinečných plemien

Genetický materiál moderných plemien domácich psov je v mnohých prípadoch drasticky ovplyvnený, čo má za následok rôzne genetické defekty niektorých plemien psov. Primitívne plemená by sa podľa definície mali vyznačovať väčšou odolnosťou, hoci to nie je pravidlom. Kynologická komunita, ktorá sa zaoberá reguláciou všetkých otázok súvisiacich s čistokrvnými psami (vrátane kontroly chovu, vydávania rodokmeňov), sa úplne nestotožňuje so zoznamom 14 plemien psov, ktorý v roku 2004 uverejnil vedecký časopis Science.

Kennel Club upozorňuje, že testy DNA, ktoré vedci vykonali pri zostavovaní rebríčka, nie sú úplne spoľahlivé, pretože mohli byť vykonané na plemenách, ktoré boli v blízkej budúcnosti skrížené s vlkmi. Napriek týmto pochybnostiam bol zoznam 14 plemien psov vo vedeckej komunite prijatý a je platný dodnes. Niektoré jeho varianty uvádzajú viac plemien, ale nasledujúce primitívne plemená psov sú jeho nemenným jadrom. Ako vyzerajú primitívne psy? Príklady plemien sú opísané nižšie.

Primitívne psy - príklady najstarších plemien na svete

Afganský chrt

Hoci afganský chartan už nevyzerá ako klasický primitívny pes a takmer vôbec sa nepodobá na divokého vlka. V skutočnosti je však jeho genotyp stále veľmi blízky pôvodným domácim psom. To, čo mu z vlka zostalo, je jemný odstup od človeka a nedostatok výbušnosti, pokiaľ nie je na niekoho naozaj naviazaný.

Čau-čau

Čau-čau vyzerá oveľa viac ako lev alebo medveď než vlk, ale jeho genetický materiál je stále veľmi podobný prvým domácim psom. Z vlka zostala jeho tvrdohlavosť a predovšetkým nezávislosť - ak poznáte čau-čau psa, viete, že si rád ide svojou vlastnou cestou!

Pekinský palácový psík

Ďalším prekvapením na zozname je pekinský palácový psík, ktorý sa z dobrého dôvodu spája s Čínou. V prípade tohto plemena bol pes vyšľachtený v Mandžusku a s najväčšou pravdepodobnosťou je potomkom ázijských vlkov. Zaujímavé je, že pekinské psy patria k najstarším plemenám na svete, takže nie je prekvapujúce, že sú stále klasifikované ako primitívne psy.

Akita

Ďalším predstaviteľom plemena, ktoré je klasifikované ako primitívne plemeno, je japonská akita. Tento pes sa rozhodne viac podobá na vlka ako predtým uvedené primitívne plemená psov. Sú to však pomerne náročné psy, ktoré zostávajú dlho nedôverčivé voči novým ľuďom. Pripútajú sa však predovšetkým k svojmu majiteľovi a zostanú mu verné až do konca. Akity, podobne ako pekinské psy, sú veľmi staré plemená. Niektoré zdroje uvádzajú, že mohli sprevádzať japonských samurajov už pred päťtisíc rokmi.

Samojedi

Aj tieto krásne, takmer fenomenálne psy patria k primitívnym plemenám. Jeho názov pochádza od ľudí, ktorí obývali severné oblasti Ruska a Sibíri. Samojedi vyšľachtili psy, ktoré dokázali dokonale splynúť s krajinou mrazivej a zasneženej Sibíri. Plemeno im pomáhalo pri love a slúžilo ako strážca majetku a stád zvierat, vďaka ktorým sa toto obyvateľstvo živilo. Dnes je samojed príkladom veľmi spoločenského, veselého a jemného plemena psa, ktoré si v Poľsku získava čoraz väčšiu popularitu.

Sibírsky husky

Tu asi nie je žiadne prekvapenie, pretože husky sa odjakživa spája s vlkmi. Najmä jeho sibírska odroda, sibírsky husky, je očitým dôkazom toho, že psy naozaj pochádzajú z vlkov. Sekundárne sibírsky husky vznikol zo sibírskych psov, ktoré sprevádzali tamojších ľudí najmä pri love zveri. Neskôr sa toto plemeno preslávilo ako ťažné psy, presnejšie, používali sa na ťahanie saní.

Dnes sú husky veľmi spoločenské psy, ktoré nerady zostávajú samy. To, čo im zostalo z vlka, je túžba zažiť nebezpečné dobrodružstvo, po ktorom plne uznávajú svojho majiteľa a zostávajú mu verní až do konca.

Aljašský malamut

Tento sánkarský pes, ktorý sa vzhľadom podobá špicovi, je tiež jedným zo 14 primitívnych plemien psov. Aljašský malamut v sebe spája vzhľad huskyho, špica, ale možno v ňom pozorovať aj črty vlka. Aljašský malamut je pes, ktorý pochádza z Grónska, kde ho chovalo etnikum Innuitov. Sú to silné psy, ktoré sa dodnes v niektorých kútoch používajú ako sane.