Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

PREČO VÁŠ PES ZAHRABÁVA JEDLO? SPRÁVANIE PSOV OČAMI BEHAVIORISTU

2023-10-11
PREČO VÁŠ PES ZAHRABÁVA JEDLO? SPRÁVANIE PSOV OČAMI BEHAVIORISTU

Dali ste svojmu psovi čerstvú, chutne voňajúcu kosť a on... vybehol na záhradu a začal ju zahrabávať alebo sa ju snažil vtesnať pod vankúš na pohovke? Ukázalo sa, že to robí veľa štvornohých psov, ale nie všetci z rovnakého dôvodu. Prečo váš pes zahrabáva jedlo? Na túto otázku vám odpovieme hneď teraz.

Psy si dokážu nájsť úžasné úkryty na jedlo. Zahrabávajú ich nielen v záhrade alebo na dvore, ale aj v dome - v prikrývkach, posteľnej bielizni alebo vo vlastnej posteli. Možno sa váš pes, podobne ako ten môj, snaží vykopať dieru... v koberci. Našťastie sa mu to zatiaľ nepodarilo.

Ak hľadáte jednoznačnú odpoveď na otázku "prečo váš pes zahrabáva jedlo?", určite ju nedostanete. Správanie zvierat, rovnako ako správanie ľudí, je riadené rôznymi dôvodmi alebo potrebami. Ak poznáte dôvod, prečo váš pes zahrabáva jedlo, budete môcť začať pracovať na zmene tohto správania.

Nie je to len pes, kto schováva jedlo

Napadlo vám niekedy, že ľudia sa správajú dosť podobne ako psy? Zatiaľ čo váš domáci miláčik si pochováva kosti do budúcnosti, vy si robíte zásoby potravín s dlhým dátumom spotreby. Zabezpečíte si domácu špajzu napríklad na neobchodnú nedeľu alebo na návštevu nečakaných hostí. Váš štvornohý priateľ si možno skladuje potraviny len pre seba, ale jeho zámery sú úplne rovnaké - chce mať chránenú porciu jedla na takzvanú "čiernu hodinku".

To isté robia aj iné zvieratá, napríklad veveričky a vtáky. Počas obdobia s vysokou dostupnosťou potravy si ukladajú potravu a v zime sa vracajú do svojich úkrytov a využívajú svoje zásoby. Súvisí to s prirodzeným inštinktom prežitia.

Venujte pozornosť tomu, či kŕmite svojho psa v pravidelnom čase. Ak sa stane, že na to zabudnete, váš domáci miláčik sa môže potrebovať postarať o svoj plný žalúdok. Je zaujímavé, že existujú domáce zvieratá, ktoré nebudú jesť, keď ich opatrovateľ nie je doma. Čas jedla budú maximálne odkladať zo strachu, že nedostanú ďalšie.

Pes zahrabáva jedlo...

Hoci sú psy obžerovia, nie je možné, aby sa celý ich život točil okolo jedla. Ak je vášmu domácemu miláčikovi odopretá správna dávka pohybu, hry a cvičenia, skôr či neskôr si začne hľadať veci, ktoré by mohol robiť sám. Keď má k dispozícii tuhé jedlo, môže ho začať používať nie ako jedlo, ale práve ako spôsob, ako si spestriť deň. Je to tiež forma získania vašej pozornosti.

Preto sa musíte postarať nielen o plné bruško svojho štvornohého priateľa, ale aj o jeho fyzickú aktivitu a psychickú pohodu. Usporiadajte si svoj denný rozvrh tak, aby ste mohli ísť so psom aspoň na jednu dlhšiu prechádzku. Po poriadnej dávke pohybu nebude váš domáci miláčik myslieť na zahrabávanie potravy, ale na to, ako ju dostať do žalúdka.

Nezabudnite ani na mentálne a čuchové cvičenia. Len štvrťhodina tréningu poslušnosti zodpovedá jednej hodine prechádzky. Po takomto intenzívnom tréningu si váš pes určite vyberie regeneračný spánok namiesto hrabania v záhrade. Počas vašej neprítomnosti sú zasa ideálne čuchové hračky, ktoré ukrývajú aromatické pochúťky. Psa, ktorý z nudy skrýva jedlo, určite bude lákať objaviť, čo jeho opatrovateľ zakopal do špeciálnych skrýš alebo loptičiek s pamlskami.

Monotónnosť nie je dobrá

Môj Idefix naozaj nemá rád, keď mu dávam žuť tie isté kosti s odstupom niekoľkých dní. Tá prvá mu zmizne v žalúdku tak rýchlo, ako ju stihne rozhrýzť. Tú ďalšiu už tak nadšene nehrýzol. Stáva sa, že leží nedotknutá niekoľko hodín a potom sa ju Idefix snaží strčiť nosom pod brloh alebo ju nosí deťom ako darček. Nestane sa to, keď dostane medzi kosti niečo iné na zjedenie, napríklad údené ucho.

Naši domáci miláčikovia tiež nemajú radi jednotvárnosť v strave a pochúťky, ktoré ich omrzia, sa jednoducho odložia na neskôr. Snažte sa preto stravu svojho domáceho maznáčika spestriť. Vyskúšajte nové chute a vône. Nezabúdajte tiež na to, aby ste svojho domáceho miláčika neprekrmovali. Stále plná miska a dávanie pochutín priamo pod nos vášmu kamarátovi určite neurobí dobre.

Prečo psy pochovávajú svoje kosti? Odpoveď nájdete v etológii, ktorá je odborom zoológie a skúma dedičné a získané správanie zvierat. Ako dobre viete, psy sú potomkami vlkov, pre ktorých bolo a je zakopávanie potravy na neskoršie obdobie prirodzené.

Ulovenej potravy bolo takmer vždy dosť na viac ako jedno jedlo a na zvyšky čakali mrchožrúti. Predkovia našich domácich psov preto museli zvyšky potravy schovávať na neskôr. Týmto spôsobom chránili svoje zásoby pred inými zvieratami a často aj pred svojimi druhmi v stáde. Zahrabávanie potravy nebolo spôsobené len potrebou uskladniť ju na horšie časy. Chladná zem alebo piesok znamenali, že zakopané mäso zostalo dlhšie čerstvé a jedlé.

Niektorí štvornohí miláčikovia, hoci žijú ako povestné šišky na masle, majú stále mimoriadne silnú túžbu zahrabávať jedlo. Patria k nim psy plemien, ako sú jazvečíky, bígle alebo teriéry, teda plemien, ktoré boli celé generácie šľachtené a učené loviť malé zvieratá. Najmä tieto plemená majú zakorenenú lásku k hrabaniu a stopovanie v norách hlodavcov nahrádzajú práve zahrabávaním potravy a jej neskorším prinášaním.

Nielen potraviny

V tomto článku sme sa zamerali predovšetkým na odpoveď na otázku "prečo psy zahrabávajú jedlo". Mnoho štvornohých psov však nezakopáva len kosti alebo iné pochúťky, ale aj hracie predmety. Nebuďte preto prekvapení, ak v záhrade alebo vo vlastnom pelechu nájdete zakonzervovanú loptičku alebo inú hračku.

Štvornohí miláčikovia považujú loptičky a iné pomôcky za svoje poklady, ktoré je potrebné po skončení hry ukryť hlboko. Často sa to stáva v domácnostiach s viacerými domácimi zvieratami. Domáci pes, ktorému sa prispôsobuje iný štvornohý miláčik, sa nemusí rád deliť o svoje obľúbené hračky. V dôsledku toho začne pociťovať potrebu schovávať ich. Ak má možnosť zahrabať loptičku alebo hryzátko do zeme, je viac ako pravdepodobné, že túto príležitosť využije. Ak nie, bude sa snažiť nájsť si účinnú skrýšu v byte.

Ako naučiť psa kopať?

Neustále prekopávanie záhrady alebo nachádzanie kostí v podstielke môže byť naozaj nepríjemné. Namiesto toho, aby ste sa však čudovali, prečo váš pes zahrabáva jedlo, a hnevali sa na neho, začnite s ním pracovať, aby ste ho odnaučili tomuto správaniu. Je to jednoduchšie, ako si možno myslíte. Keď diagnostikujete príčinu, môžete ho začať učiť novým návykom. V článku: "Ako naučiť psa hrabať? Nie je to také ťažké" nájdete spôsoby, ako si poradiť so psom, ktorý rád mení váš domáci trávnik na plochu podobnú mesiacu. Dozviete sa, ako presmerovať pozornosť psa na iné činnosti alebo ciele.

Najdôležitejšie je však zachovať pokoj. To platí najmä vtedy, ak sa vrátite domov po dlhšej neprítomnosti a nájdete rozkopanú záhradu alebo posteľnú bielizeň páchnucu kosťami. Vaše zviera nepochopí, že ste nahnevaní kvôli niečomu, čo sa stalo pred hodinou alebo dvoma. Vašu nespokojnosť si bude spájať s aktuálnou situáciou, napríklad s tým, že sa teší z vášho návratu.