Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

PREČO SI VÁŠ PES HRYZIE CHVOST? LEKÁR VÁM TO POVIE!

2022-10-20
PREČO SI VÁŠ PES HRYZIE CHVOST? LEKÁR VÁM TO POVIE!

Jeden deň sa pes občas zahryzne do kože a o chvíľu už to robí bez prestávky. Pomerne špecifickým miestom na tele, ktoré môže psa zaujímať, je chvost. To môže byť ovplyvnené rôznymi ochoreniami alebo poruchami správania. V každom prípade je potrebné čo najskôr zistiť príčinu zmeneného správania a potom pokračovať v liečbe.

Pre psa je úplne prirodzené, že sa občas poškriabe alebo uštipne. Niekedy sa však stáva, že domáce zviera strávi väčšinu dňa práve touto činnosťou bez ďalšieho záujmu o iné aktivity. Vítanie majiteľa pri dverách, hranie alebo dokonca jedenie je prerušované vytrvalou túžbou hrýzť. Takéto správanie by sme nemali podceňovať - práve týmto správaním nám zvieratko dáva najavo, že sa deje niečo nevhodné.

V akých situáciách sa pes zahryzne do chvosta?

Existuje mnoho ochorení, ktoré spôsobujú, že pes má veľkú túžbu hrýzť si oblasť chvosta. Napadnutie parazitmi, ako sú napríklad blchy, postihuje celé telo. Najintenzívnejšie svrbenie sa však vyskytuje na koži v krížovo-bedernej oblasti chrbtice a na zadnej strane chvosta. V prípade problémov s parazitmi sa pes zahryzne do chvosta a často pritom vrčí alebo píska.

Podobné príznaky a hryzenie chvosta sa vyskytujú pri kvasinkových infekciách spôsobených Malasseziou - lézie kože a pruritus môžu postihovať mnohé oblasti tela, medzi ktoré patrí aj chvost.

Situácia je trochu odlišná v prípade zápalu análnych žliaz. Zapálená stena žliaz je pre psa bolestivá už sama o sebe. Keď sa v nich navyše hromadí hnisavý alebo hnisavo-krvavý výtok, bolesť sa stupňuje a spôsobuje, že pes sa neustále zaujíma o análnu oblasť a hryzie si chvost.

Nie je to inak ani v prípade, keď sa fistula vytvorí v pokročilom štádiu ochorenia. Lízanie a hryzenie zamestnáva psa počas celého dňa a dokonca aj v noci. Niektoré zvieratá však majú problém dostať sa priamo k bolestivej oblasti, preto si môžu odhryznúť chvost alebo boky tela. Niekedy si pes hryzie chvost a kvíli, čo naznačuje, že jeho správanie je vyvolané bolesťou, s ktorou sa nedokáže vyrovnať.

Ďalšou podmienkou je dysfunkcia kaudálnej platničky. V dôsledku zvýšenej sekrécie mužských pohlavných hormónov sa chvostový štít zväčšuje a mazové žľazy na jeho povrchu sú nadmerne stimulované. V dôsledku toho je koža v blízkosti základne chvosta na chrbtovej strane zhrubnutá a niekedy stmavne.

Okrem toho sa na ňom môžu objaviť papuly alebo pustuly. Časom ochlpenie v tejto oblasti vypadáva, čo vedie k vytvoreniu oválnej, úplne bezchlpatej lézie, dobre oddelenej od zvyšku kože chvosta. Vyvoláva pocit intenzívneho svrbenia, ktorý vyvoláva túžbu po neustálom hryzení. Toto nutkanie sa stáva čoraz silnejším s postupujúcou chorobou a v prípade výskytu ďalších infekcií.

Úplne iná situácia nastane, keď je koža zdravá, ale zviera sa z nudy hryzie do chvosta. Každý pes potrebuje každodennú aktivitu - u niektorých psov bude dlhšia, u iných kratšia. Je však dôležité prispôsobiť množstvo a typ aktivity temperamentu zvieraťa. Je dôležité chodiť so psom na prechádzky, aby mohol čuchať, stretávať iné zvieratá a objavovať nové oblasti. Na druhej strane, doma by sme mali zabezpečiť dostatočný priestor pre jeho potreby.

Ak tieto podmienky nie sú splnené, pes môže nedostatok aktivity a nudu kompenzovať lízaním alebo hryzením tela, vrátane hryzenia chvosta. Stimuláciou kože si náš domáci miláčik dodáva endorfíny, ktoré ho ďalej stimulujú. Práve endorfíny, t. j. hormóny šťastia, môžu prispieť k tomu, že sa pes zahryzne do chvosta až do krvi a napriek tomu neprestane. Najčastejšie sa toto správanie týka kože okolo zápästia alebo je to chvost, ktorý pes hryzie.

Uvedené problémy sú, samozrejme, len príklady. Dávajú však predstavu o tom, aký rozšírený je problém, keď pes naháňa a dokonca hryzie svoj chvost.

Prečo je zlé ignorovať psa, ktorý vrtí chvostom?

Pes, ktorý si neustále líže chvost alebo ho hryzie, nám dáva jasný signál, že sa deje niečo zlé. Čím skôr zareagujeme na hryzenie chvosta, tým je riziko vzniku komplikácií nižšie. Mali by sme si tiež uvedomiť, že je oveľa jednoduchšie a rýchlejšie liečiť choroby v počiatočných štádiách ako pokročilé procesy.

Ďalším problémom je, že domáce zviera, ktoré týždne alebo dokonca mesiace hryzie jednu časť tela, môže upadnúť do závislosti, z ktorej sa neskôr ťažko vymaní. Niekedy sa stáva, že zviera si aj napriek vyliečeniu základného ochorenia naďalej hryzie chvost, pretože si na túto formu zamestnania zvyklo.

Čo by mohlo byť výsledkom zanedbania tohto problému?

Hryzenie chvosta nikdy nie je dobré. Svrbenie alebo bolesť, ktoré k tomu zviera podnecujú, sa nezmiernia a navyše môžu vzniknúť komplikácie. V prvom prípade môže dôjsť k zápalu kože. Časom sa objaví serózny alebo dokonca hnisavý exsudát. Rany, ktoré si zviera spôsobí, môžu byť bolestivé. Okrem toho sa nemôžu zahojiť, pretože koža je stále stimulovaná tým, že si pes hryzie chvost.

Ako môžete pomôcť svojmu domácemu miláčikovi?

Hryzie si váš pes chvost až do krvi? Najlepšie je začať liečbu konzultáciou s veterinárom, najmä ak si nie ste istí, prečo si váš pes hryzie chvost. Lekár zviera vyšetrí a v prípade potreby odoberie vzorky na dermatologické vyšetrenie alebo krv na ďalšiu analýzu. Je tiež možné odporučiť vášho domáceho miláčika na konzultáciu s behavioristom.

Po diagnostikovaní kožného ochorenia vám lekár predpíše vhodné prípravky na minimalizáciu svrbenia a uľahčenie hojenia. Niekedy ide o lieky s celkovým účinkom a inokedy o lokálne masti alebo tekutiny.

Ak sú análne žľazy zapálené a pes si preto hryzie chvost, bude ich potrebné dôkladne vyčistiť a podať antibiotikum. V prípade proliferácie chvostovej platničky prinesie zlepšenie okrem lokálnych prípravkov aj kastrácia zvieraťa.

Ak si pes odhryzol chvost až na kosť, liečba sa musí zamerať na základné ochorenie, ale je potrebné aj dekontaminovať postihnuté miesto a použiť prostriedky na podporu hojenia.

Vo všetkých prípadoch je mimoriadne dôležité okamžite zastaviť ďalšie podráždenie kože na chvoste. Obväzy nie vždy držia na svojom mieste a navyše neumožňujú dostatočné vetranie podráždených miest, takže môže byť potrebné nasadiť ochranný obojok, aby sa zabránilo tomu, že vaše zviera bude naďalej hrýzť.

V prípade porúch správania súvisiacich s nudou je najlepším riešením poskytnúť psíkovi dlhšie prechádzky a viac aktivity. Pomôžu aj hračky pre psov, ako sú loptičky s príchuťou alebo bludiská s potravou - táto forma podávania potravy dokáže vášho psíka na dlhý čas zamestnať, kým sme preč, a váš pes si prestane hrýzť chvost.

Ak má zviera problémy so správaním, mnohé odporúčania závisia od konkrétnej situácie, v ktorej sa pes a jeho opatrovateľ nachádzajú. Lekár alebo behaviorista pomôže vybrať najvýhodnejšie riešenia pre každého. Najdôležitejšie je však ísť na stretnutie a porozprávať sa, aby bolo možné vybrať optimálne riešenie.

Obsedantno-kompulzívne správanie, postihujú takéto ochorenia aj psy?

Áno, obsedantno-kompulzívny syndróm postihuje aj psov. Choré zviera neustále vykonáva určité činnosti, ktoré nemajú absolútne žiadne opodstatnenie. Zároveň stačí málo na to, aby sa u psa spustilo správanie, ktoré sa potom ťažko zastavuje. Príčin vzniku takéhoto ochorenia môže byť mnoho - môže ísť o naučené správanie, návyk pri dlhodobom opakovaní rovnakej činnosti, zlú socializáciu a stres, ale aj o genetické poruchy.

Terapia je viacsmerná a zahŕňa najmä stanovenie pevného denného rozvrhu, vyhýbanie sa stresu a zvýšenie aktivity psa (prechádzky, hra, rozmanitosť prostredia). Dôležité je aj jedlo, ktoré mu dávame. Mal by mať nielen vhodnú kvalitu, ale aj nižší obsah kalórií.

Niekedy sa na spestrenie prostredia odporúča používať len potravu, napríklad pomocou aromatických loptičiek - tak sa pozornosť psa na dlhší čas odvedie na získavanie potravy a problém s tým, že si pes hryzie chvost, sa postupne začne vytrácať. Niekedy je okrem behaviorálnej terapie potrebné nasadiť aj lieky, ktoré pomôžu zvieraťu nájsť rovnováhu. Takýto liek sa môže časom vysadiť, keď liečba postupuje, ale niekedy je potrebné podávať ho nepretržite.

Chvost je oblasť tela, ktorú psy pomerne často hrýzli. Toto správanie môže mať mnoho príčin. Problém môže súvisieť so samotným chvostom, ale môže byť spôsobený aj bolesťou v jeho blízkosti. Vždy, keď pozorujeme znepokojujúce hryzenie nášho domáceho maznáčika, mali by sme ho vziať do veterinárnej ordinácie, aby lekár mohol diagnostikovať problém. Naša včasná pomoc prinesie zvieratku úľavu a zabráni vzniku nebezpečných komplikácií.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-13
Super
2024-04-12
Spokojnosť, dlhšia doba dodania ale inak fajn.
pixel