Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

PREČO SI MAČKA ĽAHNE ČLOVEKU NA HRUĎ?

2022-06-29
PREČO SI MAČKA ĽAHNE ČLOVEKU NA HRUĎ?

Mačky sú známe tým, že si na spánok a odpočinok vyberajú rôzne, niekedy veľmi zvláštne miesta. A jedným z ich obľúbených je ich vlastný strážca! A musíme priznať, že si toto "brloh" vyberajú veľmi často. Prečo mačka spí na človeku? Existujú rôzne vysvetlenia - viac či menej pravdepodobné.

Prečo mačka spí na mne?

Pravdepodobne najpravdepodobnejším vysvetlením, prečo mačka spí na človeku, je túžba byť blízko človeka, na ktorého je domáce zviera silne naviazané. Všimnime si, že naši domáci miláčikovia predsa neľahnú na každého človeka, ale len na ľudí, ktorí sú im blízki. V rozpore s tým, čo sa zdá, zástupcovia tohto druhu vôbec nie sú takými samotármi, ako sa všeobecne predpokladá. Dokážu nadviazať hlboké vzťahy nielen s jedincami svojho druhu, ale aj s ľuďmi a inými zvieratami.

Blízkosť dôveryhodnej osoby pravdepodobne tiež dáva našim domácim miláčikom pocit bezpečia. To sa tiež zdá byť dobrým vysvetlením, prečo na nás naše domáce zvieratá tak radi ležia. Koniec koncov, sme väčší a silnejší ako oni. Ak áno, ide skôr o inštinktívne ako naučené správanie, pretože medzi štyrmi stenami bytu nie je nič, čo by predstavovalo skutočnú hrozbu, napríklad predátori.

Určite je aj pre našich vrčiacich priateľov teplejšie, keď sa takto pritúlia k človeku. Sme pre ne niečo ako termofor alebo radiátor, vďaka čomu mačky počas spánku spotrebujú menej energie na zahriatie svojho tela. A možno je to aj pre nich len mäkké?

Ale prečo mačka leží na hrudi človeka?

Ale prečo mačka tak rada spí na hrudi svojho chovateľa? (Alebo na chrbte, keď človek spí na bruchu?) Môže to súvisieť s tým, že u ležiaceho človeka je táto časť tela zvyčajne najvyššie. Odtiaľ by zviera malo najlepší výhľad, z ktorého by mohlo vyhľadať prípadné nebezpečenstvo (to by sa tiež mohlo považovať za vrodené správanie).

Ďalším pravdepodobným vysvetlením, prečo si mačka ľahne človeku na hruď, je aj to, že z tejto polohy majú naše zvieratá dobrý výhľad na ľudskú tvár - najdôležitejší "nástroj" na vyjadrenie emócií! Možno to považovať za prejav náklonnosti k opatrovateľovi, pretože domáce zvieratá, ktoré milujú svojich ľudí, sa im často pozerajú do očí (na druhej strane, u mačiek znamená pozeranie na niekoho hrozbu, takže v niektorých prípadoch môže byť toto správanie prejavom konfliktu medzi človekom a zvieraťom).

Niekedy idú naše vlastné ešte ďalej a pritúlia sa k našej tvári alebo si dokonca ľahnú na našu hlavu. Priamy kontakt s ľudskou kožou je pre ne pravdepodobne oveľa lepší ako nepriamy kontakt cez perinu alebo oblečenie. Ďalším dôležitým faktorom je ľudská srsť, ktorá zvieratám pripomína ich vlastnú srsť a je mäkká (zaujímavé je, že aj my sa radi dotýkame vlasov).

Sú toto všetky dôvody, prečo mačka spí na človeku?

Zdá sa, že každý z vyššie uvedených dôvodov má pomerne pevný základ pre to, aby bol pravdivý. A pravdepodobne by sa dali nájsť aj iné vysvetlenia, prečo si mačka ľahne človeku na hruď. Vníma zdravotné problémy a ukladá sa, aby ich svojou energiou vyliečil, ako niektorí tvrdia? Zdá sa to nepravdepodobné, hoci máme určité dôkazy o tom, že mačacie vrčanie má priaznivý vplyv na naše telo. No je toho oveľa viac, čo sa treba naučiť.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Rýchle vybavenie objednávky .
2024-04-18
Objednávka bola expresne vybavená. Ďakujem
pixel