Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

PREČO SA PES OLIZUJE? JE TO ČISTÁ NÁKLONNOSŤ ALEBO NIEČO INÉ?

2023-08-04
PREČO SA PES OLIZUJE? JE TO ČISTÁ NÁKLONNOSŤ ALEBO NIEČO INÉ?

Určite ste sa už niekedy zamýšľali nad tým, prečo psy olizujú ľudí. Robia to len z náklonnosti? Alebo majú aj iné dôvody? Ukázalo sa, že toto správanie môže mať skutočne veľa dôvodov. Zanalyzujeme ich a tiež vám poskytneme niekoľko tipov, ako si poradiť, keď sa olizovanie stane nepríjemným.

Väčšina z nás má rada, keď náš domáci miláčik vyskočí na pohovku s radostne vrtiacim chvostom a začne nám olizovať ruky alebo tvár. Ba čo viac, toto správanie často učíme svojich domácich miláčikov aj my sami. Láskyplne zdvihneme šteniatka a dovolíme im, aby nám oblizovali tvár. Problém sa začína, keď pes vyrastie alebo keď sa od neho nemôžete odtrhnúť. Zamyslime sa teda nad tým, aké môžu byť dôvody, prečo psy olizujú ľudí.

Psí bozky

Pre mnohé psy je olizovanie ich psovoda akýmsi uvítacím rituálom a prejavom zbožňovania. Týmto spôsobom zviera vyjadruje svoju radosť zo spoločne stráveného času. Niektoré psy sú dokonca voči ľuďom také priateľské, že olizujú každého, kto im to dovolí. A tu nezáleží na tom, či človeka veľmi dobre poznajú, alebo ho vidia prvýkrát v živote. Z tohto dôvodu by sme nemali psa za olizovanie trestať a zavrhovať jeho priateľské úmysly.

Ak vás však naliehanie vášho štvornohého miláčika trápi, v nasledujúcom článku vám vysvetlíme, ako sa s ním vysporiadať tak, aby to nevnímal ako trest. Existujú aj zástancovia teórie, že psovodi si olizovanie mylne vysvetľujú ako prejav náklonnosti. Poukazujú na množstvo správania vo vlčom svete, pri ktorom si zvieratá dávajú signály súvisiace s rôznymi potrebami a olizovaním dávajú najavo miesto jedinca v skupine.

Máte to na starosti

Väčšina psov v ľudskej rodine hierarchizuje svojich rodinných príslušníkov. Je to spôsobené genetickou podmienenosťou a pôvodom z vlkov. Vo svorke jej slabší členovia prejavujú podriadenosť dominantným jedincom okrem iného aj olizovaním. Je to prejav úcty. Ak váš pes obzvlášť často olizuje len jednu osobu v dome, môže to znamenať, že túto osobu uznal za vodcu skupiny.

Často je to osoba, ktorá štvornohému miláčikovi pravidelne podáva krmivo. S olizovaním vyplývajúcim zo skupinovej hierarchie sa môžete stretnúť aj vtedy, keď svojho psa ponožkujete. To má svoj pôvod v súbojoch vlkov. Zviera, ktoré bolo "porazené", lízaním prejavovalo rešpekt víťazovi. Váš pes môže reagovať podobne. Keď mu dáte najavo nespokojnosť, príde vám ukázať podriadenosť.

Prečo si pes líže tvár?

Olizovanie ošetrovateľa na tvári je charakteristické najmä pre šteňatá a mladé psy. Je to správanie spojené s obdobím pobytu s matkou. Keď sa skončí obdobie dojčenia mlieka a začne sa učenie na konzumáciu tuhej potravy, sučka spočiatku podáva mletú potravu priamo z tlamy. Hladné mláďatá preto olizujú matke papuľu, keď sa dožadujú ďalšej porcie.

Mnohé z nich sa pri nástupe do ďalšej etapy života v ľudskej rodine snažia rovnakým spôsobom požiadať svojho opatrovateľa o jedlo. Tento reflex môže byť obzvlášť silný, keď do rodiny pribudne šteniatko, ktoré neprešlo fázou socializácie. V chovných staniciach, skôr ako je odovzdané svojim novým opatrovateľom, mladý pes prechádza nielen výcvikom čistoty, ale učí sa aj jesť z misky.

Mongrely často prichádzajú do nových domovov bez takejto adaptácie, takže potreba olizovať tvár opatrovateľa môže byť v prvých dňoch dosť silná.

Hygiena psov

Psy žijúce v skupine, podobne ako vlci vo svorke, sa navzájom olizujú, aby si pomohli udržať čistotu. Suky olizujú svoje šteniatka s osobitnou starostlivosťou, pričom sa starajú najmä o ich ňufáky, nosy a uši. Ide teda o úplne prirodzené správanie štvornohých zvierat a prejav starostlivosti o ostatných členov svorky.

Je veľmi bežné, že dospelé psy chcú oblizovať tváre a uši malých detí. Je to preto, že ich považujú za slabšie osoby, o ktoré sa treba starať, a prejavom toho je hygiena.

Prečo si pes líže ruky?

Prídete domov a váš pes vás začne očuchávať od prahu a olizovať vám ruky? Vôbec nás to neprekvapuje. Na svoje oblečenie a telo prinášate svojmu domácemu miláčikovi veľa neznámych vôní a chutí. Pre vášho domáceho miláčika je to ideálny spôsob, ako ho spoznať. Na druhej strane, niektoré psy majú zvláštne chuťové preferencie, čo môže byť odpoveďou na otázku "prečo pes líže človeku nohy?".

Ako viete, ľudský pot má zvláštny zápach a slanú chuť. To je pravdepodobne dôvod, prečo zviera, ktoré cíti pot na ľudských nohách, neodolá pokušeniu olízať ich.

Venujte mi pozornosť!

Stáva sa aj to, že pes z nudy olíže svojho psovoda... Je to forma získavania pozornosti, podpory hry a spoločnej aktivity. Frustrované štvornožce nachádzajú rôzne spôsoby, ako nás prinútiť, aby sme im venovali pozornosť. Môžete pozorovať, ako vám váš domáci miláčik otiera ruky alebo ich olizuje, aby vás prinútil začať sa s ním hrať. Je to znak toho, že má príliš málo motorickej alebo mentálnej stimulácie. Zabezpečte mu dostatok času na spoločné prechádzky - to je nevyhnutné.

Starajte sa aj o jeho duševný rozvoj. Pravidelné precvičovanie povelov a učenie sa novým trikom prinesie vášmu miláčikovi len výhody. Môžete tiež využiť čuchacie hračky naplnené pamlskami, najmä keď viete, že budete musieť nechať psa dlhší čas samého, napríklad počas vášho odchodu do práce.

Povoliť alebo nepovoliť? To je otázka

Pravdepodobne ste si niekedy položili otázku: "Mám dovoliť svojmu psovi, aby ma olizoval?". Ak vám to nie je na obtiaž, potom nevidíme žiadne kontraindikácie. Pod jednou podmienkou... Že vás váš domáci miláčik nebude olizovať po tvári. Psie sliny a patogény v nich obsiahnuté sa totiž najrýchlejšie vstrebávajú cez sliznice nosa, očí a úst. Hoci sú choroby prenášané psami na ľudí zriedkavé, nie je potrebné toto riziko zvyšovať. Olizovaniu rúk alebo iných častí tela by ste sa mali vyhnúť aj v prípade, že máte poškodenú pokožku.

Mnohí ľudia sú presvedčení o liečivých vlastnostiach psích slín. Obsahuje totiž bielkoviny, ako sú lyzozým a histatíny, ktoré bojujú proti niektorým baktériám. Vedci z Philadelphie však zdôrazňujú, že psie sliny majú len čistiaci účinok na psie rany. Ľudia sa, žiaľ, môžu týmto spôsobom okrem iných baktérií nakaziť baktériou E. coli alebo kampylobakterom. V situácii, keď sa zraníte, je určite lepšie, ak si ranu olížete sami, než aby vám ju olízal váš domáci miláčik.

Ako odnaučiť psa lízať?

Niektoré domáce zvieratá olizujú svojho ošetrovateľa nielen z lásky, ale aj z mnohých iných dôvodov, ktoré už poznáte. Ak vám tento spôsob komunikácie veľmi nevyhovuje, môžete sa pokúsiť odvyknúť svojho domáceho miláčika od olizovania. V prvom rade začnite tým, že budete toto správanie ignorovať. Schovajte si ruky za chrbát a zároveň vyslovte povel "nie". Zároveň zostaňte pokojní.

Psa neodsúvajte a nekričte naňho. Ak ste ho doteraz nechávali olizovať, bude z náhlej zmeny zmätený. Môže sa prestať cítiť bezpečne. Ba čo viac, môže mať dokonca nutkanie olízať vás, aby vám ukázal podriadenosť. Presmerujte pozornosť svojho štvornohého miláčika na inú činnosť, za ktorú by ste ho mohli pochváliť.

Nechajte ho vykonať známy povel, za ktorý dostane pamlsok. To ho prinúti zostať v jeho komfortnej zóne a zároveň stratiť záujem o lízanie. Je dôležité, aby sa na učení psa lízať podieľala celá rodina. Ak sa pravidiel bude držať len jedna osoba a zvyšok domácnosti psovi dovolí alebo ho dokonca bude povzbudzovať k lízaniu, celý proces zlyhá.

Psie bozky áno, ale s mierou

Teraz už viete, prečo pes olizuje svojho psovoda. Tak ako pri mnohých iných správaniach, aj tu môže byť viacero dôvodov v závislosti od situácie. Väčšine ľudí sa tento spôsob prejavu náklonnosti alebo záujmu zo strany ich domáceho miláčika páči a niektorí toto správanie dokonca očakávajú. Nezabúdajte však na to, aby ste sa vyhýbali olizovaniu tváre svojho zvieraťa a po takomto kontakte so zvieraťom si dôkladne umyte ruky. Aj keď sa staráte o zdravie svojho domáceho miláčika, nikdy neviete, s čím sa stretne počas každodenných prechádzok.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-12
Spokojnosť, dlhšia doba dodania ale inak fajn.
2024-04-11
max spokojná
pixel