Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

POZÍCIA BOLESTI U MAČKY. AKO JU ROZPOZNAŤ?

2023-12-04
POZÍCIA BOLESTI U MAČKY. AKO JU ROZPOZNAŤ?

Človek vám povie, čo je zlé, pes vám to radšej ukáže a mačka? Mačka bude svoje problémy s bolesťou skrývať, aby ste sa o nich dozvedeli čo najneskôr. Je to preto, že aj u domácich mačiek existuje inštinkt, ktorý im bráni ukázať svoje slabiny. Rozpoznať, že vašu mačku niečo bolí, a identifikovať zdroj bolesti môže byť náročné. Oplatí sa vedieť, na čo si dávať pozor. Ako vyzerá pozícia bolesti u mačky?

Čo môže spôsobiť bolesť u mačky?

Bolesť sprevádzajúca mačku môže mať mnoho rôznych príčin. Črevné problémy, zápal močového mechúra, osteoartikulárna alebo pooperačná bolesť sú len príklady. Každé ochorenie bude spojené s trochu iným správaním zvieraťa. Každému z nich možno pripísať množstvo rôznych príznakov. Napriek tomu bude postoj, ktorý zviera zaujme, v mnohých prípadoch podobný. Utrpenie alebo nepohodlie sa u všetkých mačiek prejavuje podobným spôsobom bez ohľadu na príčinu. Celkovo nám to dáva pomerne konkrétny obraz, ktorý by nás mal nasmerovať k zdroju problému.

Ako spoznáte, že vaša mačka trpí bolesťou?

Ďalšie príznaky

Predovšetkým mačky, ktoré trpia, sa väčšinou vyhýbajú kontaktu s ľuďmi. Skrývajú sa na tichých miestach, zdráhajú sa pohybovať a sú apatické, akoby sa chceli oddeliť od vonkajšieho prostredia. Okrem toho v mnohých prípadoch zvieratá menej jedia. Stáva sa aj to, že úplne odmietajú prijímať potravu.

Dôležité je sledovať, či sa mačka denne stará o svoje telo. Veľmi často sa starostlivosť zanedbáva kvôli bolesti. Srsť je potom strapatá, špinavá, matná a náladová. Sú však prípady, keď sa zviera pravidelne umýva a robí to hladko - dalo by sa povedať, že nič nenasvedčuje tomu, že má bolesti. Problém nám môže naznačiť skutočnosť, že jedna oblasť je upravená výnimočným spôsobom. Pozorovanie takéhoto správania alebo zistenie olizovania poškodených chlpov alebo dokonca oblastí úplne bez chlpov nám dáva jasnú indíciu, kde sa nachádza zdroj bolesti.

K takýmto situáciám dochádza napríklad pri zápale močového mechúra (tu ide o intenzívne lízanie brucha) alebo bolestivosti kĺbov (mačka si nadmerne ošetruje napríklad oblasť zápästia alebo iné bolestivé miesto).

Poloha bolesti

Okrem rôznych pridružených príznakov je pre mačku najcharakteristickejšia poloha bolesti. Choré zviera má vyklenutý chrbát, je zhrbené, má mierne prižmúrené viečka a spustené fúzy. Niekedy netrpezlivo pohybuje chvostom, a keď sa k nej priblížime alebo ju podržíme - syčí alebo útočí.

Ak sa mačka dotkne bolestivého miesta, môže reagovať zdanlivo neprimeraným spôsobom - silno napne svaly, utečie alebo zaútočí labkou či zubami. Často sa stáva, že majiteľov mačiek, ktoré sú denne veľmi aktívne, trápi apatia a letargia ich miláčikov, zatiaľ čo ak sa starajú o pokojnú a zdržanlivú mačku - uvádzajú netrpezlivosť a nedôveru.

Sú ľudia, ktorí dokážu rozpoznať príznaky bolesti u mačky aj podľa výrazu jej ňufáka. Zmena výrazu tváre, menej ostrý pohľad, znížený záujem o zvuky alebo pachy z prostredia. To všetko môže rozpoznať človek, ktorý je so svojím zvieraťom denne a dokáže zachytiť diskrétne zmeny v jeho vzhľade.

Aké choroby prispievajú k polohe bolesti?

Ide o rôzne problémy. V mnohých prípadoch ide o kostné, ale nielen o orgánové alebo kožné problémy. V každom prípade nás sprievodné príznaky navedú a nasmerujú k zdroju ochorenia.

Ortopedické problémy

Keď má mačka problémy s kosťami alebo kĺbmi, krívanie sa pozoruje len zriedka. Niekedy sa zviera pohybuje po troch končatinách, ale najčastejšie chodí opatrne, pomalšie, na tuhších labkách a predovšetkým sa vyhýba skákaniu.

Práve v prípade ortopedických problémov sa môžeme stretnúť aj s intenzívnym olizovaním postihnutého miesta. Jazyk mačky sa tým, že stále dráždi tú istú oblasť kože, stáva príčinou lámania srsti, rednutia srsti a dokonca aj vzniku lézií na samotnej koži. Je zrejmé, že čím dlhšie sa mačka olizuje, tým väčšie lézie musíme riešiť. Bohužiaľ, niekedy stačí jedna noc, aby naše zviera priviedlo svoju kožu do stavu, ktorý si vyžaduje okamžitý zásah.

Ak je bolesť lokalizovaná v oblasti chrbtice, mačky zaujímajú zhrbené držanie tela, pohybujú sa nešikovne a zanedbávajú toaletu, najmä na ťažko prístupných miestach. Dokonca aj počas spánku si usporiadajú telo tak, aby im to bolo čo najpohodlnejšie, ale často ide o neprirodzené polohy.

Ochorenia orgánov

Viscerálna bolesť často vedie k typickej bolestivej polohe mačky. Okrem toho zvieratá v takýchto situáciách úplne alebo čiastočne strácajú chuť do jedla. Môžu sa pripojiť aj ďalšie príznaky, ako je zvracanie alebo hnačka.

Bolesť spojená s liečbou

Pooperačná alebo poúrazová bolesť je bolesť, na ktorú sme pripravení a očakávame ju. Samozrejme, treba proti nej bojovať, ale sú prípady, keď podané lieky nestačia. V takýchto prípadoch môžu zvieratá úplne odmietnuť jesť mačacie jedlo, piť alebo dokonca akokoľvek meniť polohu tela. Typická je aj snaha olizovať ranu.

Kožné problémy

Bolestivá poloha mačky sa používa aj vtedy, keď zviera pociťuje nepríjemné pocity na koži. Neustály pruritus, ktorý sprevádza rôzne stavy kožného systému, môže prispieť k úplnému zastaveniu aktivity a zníženiu alebo nedostatku chuti do jedla. Tu sa, samozrejme, okrem zmien v správaní mačky pozorujú aj rôzne zmeny na koži. Postihnutá môže byť aj srsť.

Ako máme postupovať, keď vidíme, že mačka zaujíma bolestivú polohu?

Príčin, prečo mačky zaujímajú bolestivú polohu, je mnoho. Na ich rozpoznanie je potrebné pozorne sledovať sprievodné príznaky. Tie sú zvyčajne hlavnými orientačnými znakmi.

Vo veterinárnej praxi poskytuje základné klinické vyšetrenie odpovede na mnohé otázky. Veľmi často sú však na stanovenie úplnej diagnózy potrebné ďalšie analýzy.

Veterinárny lekár zviera vyšetrí a v prípade potreby vykoná ďalšie testy. V mnohých prípadoch röntgenové alebo ultrazvukové vyšetrenie objasní všetky pochybnosti o zdroji problému. Nie je to však vždy pravidlom. Pri diagnostike zápalov močového mechúra je napríklad rozhodujúce vyšetrenie moču. Na druhej strane, na identifikáciu infekcie v ústnej dutine môže byť okrem veľmi dôkladného vyšetrenia (ktoré v prípade mačiek nie je vždy možné vykonať doma) potrebná cytológia alebo zubný röntgen.

Ako pomôžete chorému zvieraťu?

Niektoré choroby môžeme úplne vyliečiť a to je vždy naším cieľom. Bohužiaľ, niektoré ochorenia zostávajú zvieratku na celý život. Napriek tomu tým, že poznáme príčinu zlého stavu nášho domáceho maznáčika, dokážeme cielene konať. Týmto spôsobom výrazne zlepšíme jeho komfort alebo dokonca predĺžime asymptomatické obdobia ochorenia.

Mali by sme si tiež uvedomiť, že lieky proti bolesti používané u ľudí sú pre mačky nebezpečné a nemali by sa podávať.

Poloha bolesti u mačky - zhrnutie

Mačky nám nerady dávajú najavo, že s nimi niečo nie je v poriadku. Opatrovateľ si často všimne zmeny v správaní zvieraťa, keď je proces ochorenia už pokročilý. Je preto užitočné vedieť, ako mačky prejavujú bolesť. Starostlivé pozorovanie správania zvieraťa je jedna vec, ale mimoriadne dôležité sú aj pravidelné preventívne prehliadky.

Mačka v bolesti zaujme charakteristickú polohu. Keď si to všimnete, neodkladajte návštevu veterinárnej ordinácie. Len cielená liečba môže pomôcť oslobodiť zviera od ochorenia a obnoviť pohodlie.

Zdroje:

  • I. Rodan, How do you know if your feline patient is in pain, Veterinary Postgraduate, 2015.
  • S. J. Wooten, Zázračne účinná liečba bolesti u mačiek - rozlúčte sa s epileptickou mačkou!", Veterinary Medicine after the Diploma 2017.
IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
2024-04-18
Top
pixel