Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

POMERANIAN ALEBO MINIATÚRNY ŠPIC - KŔMENIE. AKÁ BY MALA BYŤ JEHO STRAVA?

2024-04-22
POMERANIAN ALEBO MINIATÚRNY ŠPIC - KŔMENIE. AKÁ BY MALA BYŤ JEHO STRAVA?

Miniatúrny špic, známy aj ako pomeranian, je plemeno, ktorého popularita v posledných rokoch vzrástla, čiastočne vďaka psovi menom Boo, ktorý bol vystrihnutý do podoby plyšového maskota a vyhlásený za najroztomilejšieho psa na svete. Je však dôležité si uvedomiť, že psy patriace do skupiny miniatúrnych plemien majú svoje vlastné požiadavky a správna výživa ovplyvňuje mnohé aspekty kvality ich života. Preto skôr, ako sa váš nový chlpatý nájomník u vás doma udomácni, zistite, ako a čím kŕmiť miniatúrneho špica.

Podľa klasifikácie Medzinárodnej kynologickej federácie sa medzi špicov zaraďuje približne 40 plemien a medzi najobľúbenejšie patria čau-čau, aljašský malamut, husky alebo akita. Na ich pozadí miniatúrny špic určite vyniká. Zatiaľ čo ostatné špice sa v minulosti používali predovšetkým ako pracovné psy, úlohou miniatúrneho špica bolo predovšetkým sprevádzať človeka. Dospelý pomaranč dosahuje výšku až 22 centimetrov a hmotnosť približne do 3,5 kilogramu.

Pomeranian - výživa a zdravie

Každý pes bez ohľadu na plemeno by mal byť kŕmený vysokokvalitným krmivom. Existujú však plemená, ktoré si vyžadujú osobitnú pozornosť venovanú kvalite podávanej stravy. To je prípad pomarančov, ktorí majú citlivý tráviaci systém. Pri dospelých zvieratách, ktoré dosahujú hmotnosť len 3,5 kg, treba dbať na to, aby pomaranč nebol obézny. Bohužiaľ, kvôli bujnej srsti je ľahké prehliadnuť moment, keď hmotnosť psa prekročila hornú hranicu normy. U týchto miniatúrnych psov nie je proces chudnutia jednoduchý, pretože potom ľahko dochádza k nedostatku vitamínov a minerálov.

Miniatúrny špic je charakteristický svojou huňatou srsťou, o ktorú sa treba pravidelne starať. Lína dvakrát ročne - na jar a na jeseň, pričom srsť sa rýchlo obnovuje. Dlhá srsť si vyžaduje každodenné česanie, ale o srsť sa treba starať dvoma spôsobmi. Okrem kefovania je potrebná aj správna strava. Práve s ohľadom na srsť sú hotové krmivá určené pre pomarančov obohatené o omega 3 mastné kyseliny EPA a DHA. Správne množstvo týchto zložiek podporuje tento aspekt blaha zvieraťa, pretože horšia výživa sa okamžite prejaví na stave srsti.

Správna výživa tiež zabezpečí, že miniatúrne špice budú mať zdravé kosti a kĺby. Vzhľadom na malú veľkosť tohto plemena sú náchylné na zranenia. Dokonca aj také činnosti, ako je napríklad lezenie po schodoch alebo skákanie z pohovky, môžu viesť k vykĺbeniu kolennej čiapky. Preto je tak dôležité podporovať pohybový aparát vitamínmi a minerálmi.

Ako kŕmiť miniatúrneho špica?

Zatiaľ čo psy veľkých plemien možno kŕmiť raz denne, miniatúrne plemená vrátane pomarančov by mali dostávať dve alebo dokonca tri menšie jedlá. Dôvodom sú ich malé žalúdky a citlivý tráviaci systém. Nezabudnite tiež stanoviť pravidelný čas kŕmenia.

Budúci opatrovatelia musia zvážiť, čím budú kŕmiť svojho miniatúrneho špica - vlastnoručne pripravenými jedlami alebo hotovým jedlom. Malé psy jedia málo, ale vzhľadom na ich energickú povahu a potrebu pohybu potrebujú výživu s vysokým obsahom bielkovín a tukov.

V prípade hotových krmív je táto úloha jednoduchšia, pretože na trhu už existujú krmivá určené pre potreby tohto plemena, ako napríklad Royal Canin Pomeranian Adult. Pri používaní takéhoto krmiva sa ošetrovateľ nemusí starať o výber zložiek, vitamínov a iných živín. Okrem toho dostane hotové pokyny, koľko gramov krmiva by mal pes danej hmotnosti denne skonzumovať.