Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

PES SI LÍŽE LABKY - PREČO TO ROBÍ A KEDY TOTO SPRÁVANIE ZNAMENÁ CHOROBU?

2022-06-15
PES SI LÍŽE LABKY - PREČO TO ROBÍ A KEDY TOTO SPRÁVANIE ZNAMENÁ CHOROBU?

Venujme pozornosť tomu, čo náš pes robí, keď sa upokojí a môže si oddýchnuť. Leží a spí? Žuje hračku? Alebo si olizuje a hryzie labky? Stojí za to pozorne sledovať, v ktorých momentoch sa to deje, ako intenzívne je toto správanie a ako vyzerá koža, o ktorú má pes taký záujem. Kedy je takáto reakcia úplne prirodzená a kedy by mala vzbudiť naše obavy?

Vytrvalé olizovanie labiek je činnosť, ktorej sa pes venuje každú voľnú chvíľu - nie je možné si ju nevšimnúť, niekedy takéto správanie dokonca narúša spoločné prechádzky alebo spánok. Nepreháňajme však - ak si pes niekoľkokrát olíže labku, nemusí to hneď znamenať problém.

Zoznam problémov, ktoré môžu spôsobiť lízanie, je veľmi dlhý. Existujú choroby, ktoré sú zvonku viditeľné a ľahko rozpoznateľné, ale existujú aj zmeny skryté hlboko v tele, ktoré musíme zistiť pomocou starostlivého výskumu. Lízanie sa môže objaviť náhle a meniť svoju intenzitu, alebo sa môže zvyšovať postupne a trvať niekoľko týždňov.

Olizovanie labiek psom - kedy ísť k lekárovi?

Niet však pochýb o tom, že prípady nadmerného lízania labiek psom by sa mali konzultovať vo veterinárnej ambulancii - najmä ak sú sprevádzané inými príznakmi u nášho domáceho maznáčika. Najlepšie je ísť na konzultáciu ihneď po zistení problému, aby sa problém dôkladne vyšetril a zhodnotil.

Ak chcete zistiť, prečo si pes líže labky, veterinár sa pozrie na oblasť, ktorá je pre vášho domáceho miláčika taká zaujímavá. Posúdi farbu a stav kože, prípadné zafarbenie srsti a jej kvalitu a venuje pozornosť prítomnosti erupcií a iných sprievodných príznakov. Niekedy môžu byť na stanovenie diagnózy potrebné ďalšie vyšetrenia, napríklad cytológia, kultivačné vyšetrenie, zoškrab, ale aj röntgenové vyšetrenie alebo vyšetrenie vybraných krvných parametrov.

Každý z nás sa každý deň na chvíľu poškriabe. Robíme to viac či menej vedome, ale je pre nás prirodzené myslieť si, že chvíľkové svrbenie nie je nič nebezpečné. Nie je to inak ani v prípade našich domácich miláčikov. Aj keď pocítia náhlu potrebu uhryznúť alebo olízať si labku, nemusíme sa obávať - samozrejme, pokiaľ to zostane jednorazovou udalosťou.

Možno nejaký hmyz? Možno vetvička na prechádzke, ktorá sa vám otrela o kožu? Dočasný stres? Ak sa však toto správanie opakuje, mali by sme sa na svojho psa pozrieť bližšie. Neustále olizovanie labiek je už varovným signálom.

Čo môže byť príčinou vytrvalého lízania labiek?

Nie vždy sa pes olizuje preto, že je chorý - niekedy je to preto, že sa nudí alebo je na to zvyknutý kvôli predchádzajúcim zraneniam, ktoré sa už zahojili. Pes sa líže, pretože mu to trvá dlho, a pritom sa uvoľňujú endorfíny, ktoré mu prinášajú potešenie - náš domáci miláčik sa stáva na tejto činnosti závislý, pričom stále dráždi kožu a spôsobuje zápal.

Prvý - podráždenie

Mali by sme si uvedomiť, že počas prechádzok sú psie labky vystavené mnohým faktorom. V lete to bude horúci asfalt alebo pesticídy, v zime soľ posypaná na uliciach a chodníkoch. Hoci väčšina zvierat sa s takýmito ťažkosťami dokáže vyrovnať, u niektorých psov je to spúšťač zápalu a vytrvalého lízania labiek.

Po druhé, zranenia

Psy si často olizujú labky kvôli bolesti a nepohodliu, ktoré pociťujú. Príčinou môže byť napríklad natiahnutie svalov počas prechádzky - stáva sa to napríklad pri intenzívnej hre alebo pri nevhodnom stúpení na kameň či obrubník. Príčina však môže byť viditeľná aj zvonka - rana, rez, príliš dlhé pazúry, bodnutie hmyzom alebo iné cudzie teleso, ktoré uviazlo v koži - najčastejšie sú to steblá trávy v priestore medzi prstami.

Ďalšou bolesťou je bolesť kĺbov, ktorá sprevádza psov s artritídou - v tomto prípade sa však okrem olizovania bolestivého miesta (zvyčajne zápästia) pridáva aj krívanie a dokonca opuch postihnutého miesta.

Po tretie - zápaly a plesňové infekcie

Rany a vpichy úzko súvisia so zápalmi a plesňovými ochoreniami. Často sa stáva, že steblo trávy alebo trieska okrem bolesti, ktorú zvieraťu spôsobuje, prenáša pod kožu rôzne mikroorganizmy, ktoré sa množia a spôsobujú zápal medziprstného priestoru alebo abscesy. Ak si pes neustále líže lézie, vytvára vlhké a teplé prostredie, ktoré je ideálne pre rôzne baktérie a plesne. Kvasinky sú najčastejšou príčinou plesňovej infekcie psích nôh, ale samozrejme nielen jej.

Pri tomto type infekcie, s výnimkou úrazu, musíme zvyčajne hľadať skutočnú príčinu problému inde ako na labkách. Môže ísť o alergiu, prítomnosť parazitov, hormonálne problémy alebo imunologické poruchy, ale aj o mnohé iné ochorenia, ktoré súvisia s nesprávnym fungovaním vnútorných orgánov alebo kože.\

Štvrtý - alergie

Alergické lézie sú bežným problémom u ľudí a zvierat. Čoraz viac látok sa stáva alergénnymi, niekedy aj pri zanedbateľnom kontakte.

Najčastejšie hláseným problémom pri alergiách je, že pes sa škriabe a hryzie si labky a niekedy si máva ušami. Koža môže byť čistá, ale môže sa na nej objaviť aj bakteriálna alebo kvasinková infekcia. Do hry tu vstupujú nielen alergie na peľ, chemikálie a iné environmentálne alergény, ale aj potravinové alergie.

Po piate, hormonálne problémy a imunologické poruchy

Stáva sa, že si pes dlho líže labky. Liečba prináša len dočasnú úľavu a čoskoro potom sa problém vráti. Koža na tele je v čoraz horšom stave a srsť je veľmi pekná. Je to spôsobené tým, že zápal alebo plesňová infekcia je len sekundárnou infekciou, ktorá komplikuje a zamieňa hlavný problém, s ktorým náš domáci miláčik bojuje.

V takýchto prípadoch bude potrebné vykonať ďalšie testy, napríklad vyšetrenie krvi na hladinu vybraných hormónov alebo biopsiu postihnutej oblasti. Najčastejšie nie sú labky jedinou zmenenou oblasťou na psom tele, takže váš veterinár presne posúdi, ktoré testy potrebuje zistiť.

Šiesta - proliferačné zmeny

Čo sa môže stať, keď si pes pohryzie labky? Dlhé pazúry sú jedna vec - existujú psy, ktoré ich pravidelne hryzú, ale problém môže byť oveľa vážnejší. Ak sa pozorne pozrieme na psie labky, môžeme vidieť zvýraznené poškodenie. V takom prípade s návštevou ordinácie neotáľajte - takéto zmeny môžu byť abscesom alebo pupienkom, ale môže ísť aj o rakovinu, ktorú nemôžeme ignorovať, a čas v tomto prípade hrá veľkú úlohu.

Čo môže lekár odporučiť?

Liečba psa, ktorý si líže labky, musí závisieť od príčiny problému. Drápy sa musia vždy skrátiť, cudzie telesá odstrániť a rany riadne ošetriť. V prípade zápalových a plesňových ochorení sa najčastejšie používajú lokálne liečebné prostriedky ako šampóny, kúpele alebo masti. Lekár vám môže predpísať aj vhodné lieky, ktoré sa budú podávať do papule.

Najdôležitejšou otázkou vždy zostáva odstránenie lízania. Neustále olizovanie spôsobuje podráždenie oblasti a prenos zápalu do susedných tkanív. Za týchto podmienok sa lézia nezahojí. Preto musíme psovi nasadiť ochranný obojok alebo ponožku, a tak chrániť podráždené miesto. Nemali by sme zabúdať ani na každodennú starostlivosť - labky treba po prechádzke umyť a riadne vydezinfikovať alebo navlhčiť.

Ak vieme, že náš domáci miláčik reaguje zápalom, keď je vystavený dráždivým látkam alebo alergénom, musíme sa pokúsiť tieto faktory odstrániť. Pomôcť môžu ponožky alebo ochranné masti, ale niekedy je potrebná zmena stravy alebo dokonca lieky proti alergii.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6463 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-12
Spokojný s dodaním aj s produktom.
2024-04-11
max spokojná
pixel