Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

PÁSOVÝ OPAR MORČIAT - AKO POMÔCŤ VÁŠMU HLODAVCOVI PREKONAŤ TÚTO CHOROBU?

2024-05-08
PÁSOVÝ OPAR MORČIAT - AKO POMÔCŤ VÁŠMU HLODAVCOVI PREKONAŤ TÚTO CHOROBU?

Morča, alebo presnejšie - podľa súčasnej, ale ešte nie úplne rozšírenej nomenklatúry - mačka domáca, je nepochybne jedným z najobľúbenejších domácich zvierat. Často je to darček pre dieťa alebo kúpa, ktorá ho má potešiť. Je však dôležité si uvedomiť, že aj toto domáce zviera trpí nebezpečnými nákazlivými chorobami. Jednou z nich je pásový opar. U morčiat sa, žiaľ, vyskytuje často a vyžaduje si okamžitú liečbu.

Pásový opar je jednou z najčastejších, a preto aj nebezpečnejších chorôb, ktorými morčatá trpia. Pásový opar u tohto zvieraťa spôsobujú rovnaké huby ako u ľudí - dermatofyty. To znamená, že infekcia môže prebiehať obojstranne - človek sa môže nakaziť od morčaťa a naopak. Je tiež možné sa nakaziť od iného jedinca, ktorý je v klietke, alebo od domáceho zvieraťa, s ktorým sa svinka dostala do kontaktu v obchode so zvieratami.

Čo možno urobiť na odstránenie príčin pásového oparu morčiat a ako vykonať účinnú liečbu, keď choroba napadne zviera?

Pásový opar u morčiat - príčiny ochorenia

Kde sa pásový opar u morčiat najčastejšie vyskytuje? Príčiny vzniku dermatofytov môžu byť rôzne. Najčastejšie ich prenáša iný infikovaný jedinec, s ktorým bolo morča v krátkom časovom intervale v kontakte. Ochorenie sa do tela dostáva cez tráviaci systém, pohlavný trakt alebo cez rany na koži. Nanešťastie sa rýchlo vyvíja a je dostatočne infekčná na to, aby sa rýchlo preniesla na iné zviera alebo človeka.

Príčinou vzniku plesní je aj nedostatočná hygiena. Kontrola čistoty klietky, najmä pokiaľ ide o výkaly a miesto, kde sa podáva potrava, má veľký význam pre minimalizáciu rizika vzniku plesní. Často sa prenáša aj na hračky, ktoré sú v klietke. Preto hneď po prvom zistení ochorenia treba čo najskôr vyhodiť drevené predmety a ostatné predmety podľa možnosti dôkladne vyčistiť.

Aké sú najčastejšie príznaky pásového oparu morčiat?

Bohužiaľ, aj pri správnej čistote sa niekedy môže vyskytnúť pásový opar morčiat. Príznaky tohto ochorenia sú spočiatku ťažko rozpoznateľné a môžu mierne pripomínať napríklad svrab. Najčastejšími príznakmi ochorenia sú lokálna alopécia a šupinatá koža, škrabanie, ktoré môže viesť k vzniku chrasty a nerovnomernej srsti.

Príznaky sa spočiatku prejavujú v oblasti papule a nosa, neskôr na chrbte a celom trupe morčaťa. Na správnu diagnostiku ochorenia je najlepšie navštíviť veterinárneho lekára, ktorý dokáže ochorenie identifikovať a odporučiť vhodnú liečbu.

Pri výskyte pásového oparu morčiat si liečba vyžaduje trpezlivosť a dôslednosť. V prvom rade treba obmedziť kontakt so zvieraťom, pretože bohužiaľ hrozí rýchle nakazenie sa hubou. Aj priestor, kde je morča umiestnené, by sa mal starostlivo dezinfikovať.

Pásový opar morčiat a účinná prevencia ochorenia

Aby ste pomohli svojmu domácemu miláčikovi prekonať chorobu, je dobré zabezpečiť, aby priestor, v ktorom sa klietka nachádza, nebol príliš vlhký. Teplota v miestnosti by sa mala blížiť k 20 stupňom Celzia. Taktiež sa vyhýbajte blízkemu kontaktu s vykurovacími predmetmi, ktoré prispievajú k nepohodliu a slabosti ošípanej.

Je tiež dobré zabezpečiť, aby váš domáci miláčik dostával správnu stravu. Ak ho budete kŕmiť plnohodnotným krmivom, ako je VERSELE-LAGA Cavia Nature alebo Cavia Complete z rovnakého radu, dodáte mu silu a elán v boji proti chorobám.

Pásový opar morčiat je, bohužiaľ, časté ochorenie. Dá sa jej predchádzať nákupom morčiat zo spoľahlivých zdrojov a udržiavaním čistoty, hygieny a dobrej starostlivosti o vaše zvieratko. Keď choroba napriek tomu napadne vaše zvieratko, mali by ste sa čo najskôr obrátiť na svojho veterinárneho lekára, ktorý ochorenie diagnostikuje a predpíše morčaťu vhodnú liečbu. Treba si tiež uvedomiť, že morča... už nie je ošípaná a už tri roky oficiálne funguje ako domáca mačka.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 7237 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-06-19
Veľmi dobre, pôvodný termín bol štvrtok, doručenie prebehlo v piatok.
2024-06-17
Všetko bez problémov.
pixel