Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

PAPAGÁJE - KROTENIE PAPAGÁJOV KROK ZA KROKOM

2022-09-06
PAPAGÁJE - KROTENIE PAPAGÁJOV KROK ZA KROKOM

Pestrofarebné a hravé papagáje sú obľúbené ako domáce zvieratá. Skrotiť ich je skutočné umenie. Presvedčiť divoké tvory, ktorými papagáje napokon sú, nie je ani ľahká, ani rýchla úloha. Aké sú papagáje? Zistite podrobnosti o ich krotení!

Skrotenie papagája vlnkovaného je zdĺhavý proces, ktorý si vyžaduje vybudovanie vzájomnej dôvery. Ľudia tento proces ľahšie vykonávajú napríklad s mačkami alebo psami. Vtáky sú od ľudí oveľa vzdialenejšie. Papagája si však môžete skrotiť aj sami. Musíte sa len vyzbrojiť veľkou dávkou trpezlivosti a naučiť sa niekoľko trikov.

Výber papagája - má vplyv na ochočenie?

Krotenie papagájov ovplyvňuje mnoho faktorov. Dokonca je dôležité, akého papagája si vyberiete, hoci druh papagája je tu skôr druhoradý. Jednou z výnimiek je žako, druh, ktorý sa veľmi ťažko ochočuje. Skrotenie papagája nymfy sa však nelíši od skrotenia papagája vlnkovaného.

Oba druhy sú vysoko inteligentné a majú silnú potrebu socializácie. Niektorí chovatelia sa však domnievajú, že nymfy sa ľahšie cvičia. To všetko však závisí od vlastností jednotlivých papagájov. Ako druh sú od prírody inteligentné a spoločenské. Existujú však papagáje, ktoré sú plaché a odolnejšie voči skroteniu ako ich ostatní bratia.

Oveľa dôležitejší je vek papagája. Proces ochočovania je najlepšie začať s veľmi mladými vtákmi. Keď dosiahnu pohlavnú dospelosť, úloha už bude veľmi ťažká - hoci stále nie nemožná.

Veľmi dôležitý je aj spôsob kŕmenia papagája. Môžete sa stretnúť s papagájmi kŕmenými z ruky, ako aj s tými, ktoré kŕmili ich rodičia. Tie prvé sú niekedy aj niekoľkonásobne drahšie. Je to preto, lebo ručne kŕmené papagáje si zvyknú na prítomnosť človeka a jeho rúk už od prvých dní života. To zjednodušuje proces ich skrotenia, pretože nemusíte začínať od začiatku.

Papagáje vlnkované - skrotenie si vyžaduje čas

Aj keď si plánujete kúpiť mladého papagája, ktorý bol kŕmený z ruky, nemôžete počítať s tým, že jeho skrotenie bude otázkou niekoľkých hodín alebo dní. Bude to dlhý proces, ktorý si od vás bude vyžadovať veľa trpezlivosti. Všetky tieto ďalšie pozitívne faktory ju môžu len trochu skrátiť.

Oveľa ľahšie si tiež skrotíte jedného papagája. Ak si kúpite pár hneď, je nepravdepodobné, že by sa o vás vôbec zaujímali, budú sa starať len o seba. Papagáje vlnkované sú kŕdľové tvory, ak im poskytnete spoločnosť kamarátov, nebudú vidieť žiadny dôvod, prečo by mali svoje sociálne potreby realizovať s vami.

Musíte sa na to pripraviť, aby ste neboli sklamaní. Váš papagáj vlnkovaný nie je vôbec odolnejší alebo menej inteligentný ako ostatní - potrebuje len čas, aby sa zorientoval v úplne novom prostredí a v úplne novej situácii. Ako vyzerá postupné krotenie papagája vlnkovaného? Presvedčte sa sami!

Príprava klietky

Klietka je veľmi dôležitá. Papagáj vlnkovaný v ňom strávi pomerne veľa času. Najmä v prvých fázach krotenia, keď ju ešte nebudete púšťať von, aby mohla voľne lietať po miestnosti. Nepreťažujte klietku hračkami a inými "rozptýleniami". Doprajte svojmu papagájovi pokoj a ticho, ktoré tak veľmi potrebuje. Je dobré kŕmiť vlnkovaných papagájov krmivom, napríklad senegalským prosom, na dne klietky - často to robia chovatelia papagájov. Používanie kŕmidiel môže spôsobiť, že papagáj vlnkovaný nebude jesť, pretože nebude vedieť, že naňho čaká potrava - bude ju hľadať na dne klietky podľa starých zvykov.

Prvé dni v novom domove

Spočiatku doprajte svojmu papagájovi pokoj, ktorý tak veľmi potrebuje. Klietku umiestnite na tiché, pokojné miesto. Nerobte hluk, nehovorte zvýšeným hlasom, povedzte členom domácnosti, aby sa na to nepozerali a ďalej ju nerozrušovali. Najlepšie bude, ak sa obmedzíte len na podávanie jedla. Klietku nijako neupravujte ani ju nepresúvajte na iné miesto.

Niektorí chovatelia dokonca odporúčajú, aby ste ho počas prvého týždňa vôbec nečistili. Papagájovi vlnkovanému treba dať čas, aby si zvykol na úplne nové podmienky.

Učí sa liezť na palicu

Skôr ako váš papagáj začne liezť po vašich rukách, môžete ho naučiť liezť na palicu. Nič nerobte nasilu, nenúťte papagája, aby to robil, a neunavujte ho opakovanými pokusmi. Jednoducho jej zasuňte palicu pod nohy a počkajte, kým zareaguje. Robte to opatrne a pomaly, aby ste vtáka nevyplašili.

Ani tyč nemeňte, nechajte ju stále rovnakú. Papagáj vlnkovaný si naň zvykne a nakoniec ho bude s radosťou používať. Tento trik vám pomôže naučiť papagája liezť už na rukách. V tejto fáze sa neustále zdržujte naťahovania rúk k papagájovi.

Čas vyjsť z klietky

Váš papagáj vlnkovaný sa musí v klietke usadiť a cítiť sa v nej bezpečne. Zistíte to podľa zmeny jeho správania. Bude veselšie, zvedavejšie a dychtivejšie skúmať klietku. V tomto štádiu by sa jej už mala vrátiť chuť do jedla a dokonca by sa už mala začať hrať.

Potom môžete otvoriť klietku. Nebojte sa, ak váš papagáj spočiatku vôbec nemá záujem vyjsť von. Rozhodne ju do toho nenúťte a nehrozte jej, že ju vystrašíte z klietky. Má to byť jej azyl.

Môže sa stať, že sa papagáj vlnkovaný rozhodne vyjsť von až po niekoľkých dňoch pokusov. Pred vypustením papagája vlnkovaného z klietky je nevyhnutné zabezpečiť mu bezpečné a pohodlné prostredie na lietanie. Zatvorte okná a dvere a zabezpečte všetky nebezpečné miesta pre papagáje - priestor medzi stenou a radiátorom, všetky medzery, zakryte zrkadlá a okná, najlepšie závesmi v oknách.

Ak váš papagáj vlnkovaný vie vyliezť na palicu, môžete ho takto "viesť" po miestnosti. Misky na vodu a potravu umiestnite tam, kde chcete, aby váš papagáj pristál, ale snažte sa, aby boli umiestnené dosť vysoko.

Dávajte si pozor na ruky!

Papagáje svojím vzhľadom nabádajú k tomu, aby ste ich hladili. Nerobte to hneď, aj keď ste vtáka kŕmili z ruky, bude sa báť. Ak papagája naučíte sedieť na palici vopred, bude pre neho jednoduchšie zvyknúť si na vaše ruky. Ak ste to ešte neurobili - urobte to hneď teraz.

Keď papagáj sedí na palici, povzbudzujte ho pochúťkami, aby sa k nej priblížil. Každý deň skracujte vzdialenosť medzi papagájom sediacim na palici a vašou rukou. Ak spozorujete prvé známky nervozity svojho papagája, spomalte tempo a pomaly sa vzďaľujte.

Nakoniec sa dostanete do bodu, keď bude papagáj priamo pri vašej ruke. Ďalej ho povzbudzujte umiestnením pochúťky tak, aby muselo vyliezť na vašu ruku, aby ju získalo. Nebojte sa a nestiahnite náhle ruku, keď vás papagáj ďobne. Je veľmi pravdepodobné, že to urobí, ale nebojte sa - poďobanie vlnkovaným papagájom alebo nymfou nie je bolestivé.

Papagáj bude s vašou rukou zaobchádzať, akoby to bolo ďalšie žihadlo. Ak ju rýchlo stiahnete alebo urobíte iný prudký pohyb, papagáj sa zľakne a bude si myslieť, že vaša ruka nie je pre neho stabilnou a bezpečnou základňou, a preto si na ňu nebude chcieť sadnúť.

Spoločne strávený čas

Skrotenie vlnkovaného papagája, rovnako ako nymfy alebo akéhokoľvek iného papagája, je dlhodobý proces. Je dôležité, aby ste s papagájom trávili čo najviac času. Hovorte naň jemným hlasom, nikdy nekričte, neprejavujte známky nervozity ani nevysielajte signály, ktoré by papagáj mohol považovať za agresívne.

Keď sa naučí sedieť na vašej ruke, môžete ho pomaly začať hladiť prstom. Prestaňte, keď si všimnete, že papagájovi je to nepríjemné. Čoskoro si na to zvykne a sama si príde po ďalšie. Prvé pohladenie sa môže vykonať papagájovým pierkom, aby si papagáj na toto pohladenie zvykol.

Vlniace sa papagáje hladkajte pomaly a vždy zo strany. Ak sa to pokúsite urobiť zhora - zľakne sa. Nezabudnite sa s papagájom veľa rozprávať. Tieto vtáky veľmi zle znášajú samotu a veľmi sa spoliehajú na vašu spoločnosť.

Skrotenie papagája - zhrnutie

Medzi najobľúbenejšie malé chovné papagáje patria papagáje vlnkované. Skrotenie týchto krásnych zvierat je náročná úloha, ktorá si od vás bude vyžadovať veľa trpezlivosti. Celý proces trvá od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov v závislosti od prirodzených predispozícií vlnkovaných papagájov.

Najľahšie sa dajú skrotiť mladé vlnkované papagáje a papagáje, ktoré predtým kŕmil chovateľ ručne, ale tento trik sa osvedčí aj u papagájov kŕmených rodičmi. Papagáje vlnkované sú kŕdľové zvieratá so silne vyvinutou potrebou socializácie. Ak si kúpite pár alebo niekoľko kusov naraz, pravdepodobne o vás prejavia minimálny záujem, pretože sa budú sústrediť len na seba. Preto je najlepšie ochočiť vlnkované papagáje po jednom.

Buďte trpezliví, pokojní a neponáhľajte svojho papagája, nechajte ho spoznať vás, ostatných členov domácnosti a celé prostredie v tempe, ktoré si sám určí. Pomôže to vybudovať dôveru.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Tovar v poriadku dorazil.
2024-04-18
Rychle vybavenie vyborna cena
pixel