Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

PANKREATITÍDA U MAČKY - PRÍZNAKY, PRÍČINY A LIEČBA

2022-09-26
PANKREATITÍDA U MAČKY - PRÍZNAKY, PRÍČINY A LIEČBA

Pankreatitída u mačky je závažný stav, ktorý sa môže vyskytnúť u každej mačky. Hoci je častejšia u starších zvierat, môže sa rovnako ľahko vyskytnúť aj u mladších jedincov. Začnime však od začiatku. Čo je to pankreas a aká je jeho funkcia v tele? Aké môžu byť príčiny pankreatitídy? Ako sa prejavuje pankreatitída u mačky? Ako liečite zápal pankreasu? Je v prípade pankreatitídy potrebná špeciálna diéta?

Čo je to pankreas a aká je jeho funkcia?

Pankreas je žľazový orgán, ktorý sa nachádza v parasternálnej časti žalúdka a dvanástnika. Slinivka brušná sa skladá z endokrinnej časti, ktorá je zodpovedná za produkciu viacerých hormónov vrátane inzulínu a glukagónu, a z exokrinnej, tráviacej časti, ktorá produkuje pankreatickú šťavu, ktorá obsahuje tráviace enzýmy.

Čo je pankreatitída?

Pankreatitída sa môže vyskytovať v akútnej a chronickej forme. Je možný plynulý prechod z jednej formy do druhej. Pri akútnej pankreatitíde, ktorá sa považuje za závažnú formu ochorenia, sú poškodené orgány, ktoré obklopujú pankreas . To je sprevádzané závažnými príznakmi. Na druhej strane, chronická pankreatitída je zápalový proces, ktorý sa vyznačuje predovšetkým fibrózou a atrofiou prostredníctvom ireverzibilných zmien.

Príčiny pankreatitídy

Príčin pankreatitídy môže byť mnoho. Často sa nedá identifikovať žiadna špecifická príčina a takáto pankreatitída sa potom nazýva idiopatická pankreatitída. Pankreas je veľmi citlivý orgán a môže byť podráždený alebo zapálený inými ochoreniami. Pankreatitídu často sprevádza cholangitída a zápalové ochorenie čriev. Ak je to tak, je veľmi ťažké dostať sa k tomu, čo sa stalo na prvom mieste.

Niekedy je pankreatitída dôsledkom poranenia spôsobeného samotnou mačkou . Príkladom je tzv. syndróm vyklopeného okna - keď sa mačka náhodne zavesí do vyklopeného okna, ktoré sa pre ňu stane veľmi nebezpečnou pascou. Ak nezareagujeme, môže sa veľmi rýchlo stať tragédia. Ak sa mačku podarí z takejto pasce zachrániť, veľmi často končí so zápalom pankreasu.

Pankreatitída sa môže vyskytnúť aj pri iných úrazoch, ako sú dopravné nehody alebo pád z okna. Ďalšou príčinou pankreatitídy môže byť bakteriálna alebo vírusová infekcia alebo otrava spôsobená napríklad tým, že mačka zje toxické látky alebo jedovaté rastliny. Strava s vysokým obsahom tuku je veľmi zriedkavo príčinou pankreatitídy, pretože mačky sú pomerne odolné voči vysokému obsahu tuku v potrave. Vo väčšine prípadov však nie je možné určiť konkrétnu príčinu pankreatitídy.

Pankreatitída u mačky - príznaky

Chorá slinivka brušná môže u mačky spôsobiť mnoho príznakov, ktoré si majiteľ často ani nevšimne. Zápal pankreasu je predovšetkým veľmi bolestivý, bolesť brucha môže byť obzvlášť silná. Mačka môže byť potom viac letargická, spať v iných polohách ako zvyčajne, môže byť viac zhrbená, cítiť nepohodlie, keď ju majiteľ dvíha. Hoci je pankreatitída veľmi bolestivá , mačka ju pri palpácii brucha nie vždy prejaví a jej brušný obal môže byť úplne mäkký.

Ďalším príznakom môže byť vracanie, hnačka, úbytok hmotnosti, nepokojné jedenie, apatia, dehydratácia alebo horúčka. Ako vidíme, tieto príznaky nie sú veľmi špecifické, takže ak spozorujeme akúkoľvek zmenu v správaní našej mačky, ihneď ju vezmime k veterinárovi. Pomôže nám rozpoznať ich príčinu a začať vhodnú liečbu.

Ako rozpoznať pankreatitídu u mačky?

Ako vieme, mačka je veľmi zvláštne stvorenie, a preto nám nie vždy dáva najavo, že s ňou nie je niečo v poriadku. Ak si všimnete, že vaša mačka má menší apetít a je viac letargická - choďte s ňou k veterinárovi. Našťastie existujú špeciálne krvné testy na zistenie, či má naša mačka pankreatitídu.

Tento test zahŕňa kontrolu hladiny špecifickej pankreatickej lipázy - enzýmu, ktorý je počas pankreatitídy zvýšený nad normálnu hodnotu. Takéto testy sa delia na kvantitatívne a kvalitatívne.

Kvalitatívne testy nám ukážu, či mačka má alebo nemá pankreatitídu, a dajú sa vykonať rýchlo v ordinácii (výsledok sa dá získať už po 10 minútach). Kvantitatívne testy nám naopak ukážu, na akej úrovni je špecifická pankreatická lipáza. Kvantitatívne testy sú vynikajúce na monitorovanie liečby pankreatitídy - pomocou týchto testov môžeme skontrolovať, či je liečba účinná a či akútna forma pankreatitídy prešla do chronickej formy.

Pankreatitída u mačky - ako liečiť?

Je pankreatitída u mačky liečiteľná? Liečba mačky s pankreatitídou je jednak symptomatická a jednak dlhodobá. Výber vhodnej liečby skutočne závisí od stavu pacienta. Ak je stav závažný a mačka nemá chuť do jedla, podávajú sa intravenózne kvapky s potrebnými elektrolytmi. Na minimálne tri týždne sa nasadí aj antibiotikum.

Potrebné sú aj silné lieky proti bolesti, ale nie zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov, ktoré môžu ďalej dráždiť pankreas, ale zo skupiny opioidov. Sú to silné lieky proti bolesti, ale sú potrebné, pretože zápal pankreasu je spojený s obrovskou bolesťou. Tieto lieky sa najprv podávajú až trikrát denne, potom sa frekvencia podávania môže znížiť v závislosti od stavu pacienta.

Môžu byť potrebné aj antiemetiká, lieky proti hnačke, vitamín b12 podávaný každý druhý deň (ktorý pomáha pankreasu rýchlejšie sa regenerovať) a steroidy. Ak je mačka v dobrom stave, všetky lieky sa môžu podávať doma.

Je veľmi dôležité, aby veterinárny lekár vykonával pravidelné kontroly a niekoľko týždňov po ukončení liečby skontroloval, či sa hladina špecifickej pankreatickej lipázy vrátila do normálu.

Ako sa starať o mačku s pankreatitídou?

Musíme si uvedomiť, že pankreatitída je veľmi závažné ochorenie. Musíme dodržiavať všetky odporúčania nášho veterinárneho lekára a pravidelne sledovať zdravotný stav nášho domáceho maznáčika. Je dôležité, aby ste boli v kontakte so svojím veterinárnym lekárom, pretože liečba počas pankreatitídy u mačky sa často mení a v závislosti od pacienta môžeme znížiť alebo zvýšiť frekvenciu alebo dávky podávaných liekov.

Niekedy sa stáva, že musíme zmeniť lieky proti bolesti, pretože mačka na ne môže zle reagovať - byť viac rozrušená a nespí. Majte na pamäti, že liečba trvá dlho a v tomto čase musíme mačke dopriať veľa pokoja a nestresovať ju dodatočne.

Diéta pri pankreatitíde

Aby sa pankreas počas choroby nezaťažoval, odporúča sa strava s nízkym obsahom tukov. V súčasnosti je na trhu k dispozícii veľké množstvo plne vyvážených veterinárnych diét s nižším obsahom tuku. Takáto diéta by sa mala dodržiavať počas celého obdobia liečby, kým sa špecifická pankreatická lipáza nevráti do normálu. Pankreatické enzýmy, ktoré sú k dispozícii vo veterinárnych ordináciách, sa môžu pridávať do krmiva, aby "pomohli" pankreasu tráviť.

Nezabúdajte, že pankreatitída u mačky je veľmi závažné ochorenie, ktoré sa niekedy môže skončiť aj smrťou zvieraťa. Akútna forma sa niekedy vyvinie do chronickej formy a nedá sa úplne vyliečiť. Pankreatitída je veľmi zákerné ochorenie, má veľmi nešpecifické príznaky a môže imitovať mnohé iné ochorenia. Preto je veľmi dôležité odhaliť prvé príznaky a rýchlo reagovať.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
2024-04-18
Rychle vybavenie vyborna cena
pixel