Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

OTITÍDA U MAČKY. PRÍČINY A LIEČBA

2023-03-25
OTITÍDA U MAČKY. PRÍČINY A LIEČBA

Hoci si zápal uší najčastejšie spájame so psami s dlhými a visiacimi ušami, rovnako dobre ním môžu byť postihnuté aj naše mačky. Zápal uší u mačiek je oveľa menej častý ako u psov, ale tento problém by sme nemali podceňovať, pretože neliečené ochorenie môže viesť k vážnym zdravotným následkom. Ako je postavené mačacie ucho? Aké sú najčastejšie príčiny a ako rozpoznáte zápal ucha u mačky? Ako sa lieči otitída? Kedy navštíviť veterinára? To všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

Ako je postavené ucho u mačky?

Ucho mačky sa delí na tri hlavné časti: vonkajšie ucho, stredné ucho a vnútorné ucho. Ušnica je vonkajšia časť ucha. Je tvorené chrupavkou, ktorú pokrýva bohato prekrvená koža. Ušný kanál sa začína v kochleárnej oblasti ušnice. Spočiatku smeruje nadol, potom mení smer na horizontálny. Obsahuje epidermis, vlasy a žľazy produkujúce vosk.

Na konci vonkajšieho zvukovodu je bubienok, ktorý tvorí hranicu vonkajšieho ucha. Kostená časť stredného ucha sa označuje ako bubienková dutina. Má dve komory, u mačiek oddelené priehradkou. Väčšia časť slúži ako akustický zosilňovač. V strednej časti sa nachádzajú kostičky (kladivko, kovadlinka a strmienok) zodpovedné za priame vedenie zvuku z bubienka do vestibulárneho otvoru, ktorý sa nachádza pri vstupe do vnútorného ucha. Vestibulárny orgán sa nachádza vo vnútornom uchu. Jeho úlohou je premieňať zvukové signály na nervové impulzy.

Aké sú príčiny otitis externa u mačiek?

Zápal vonkajšieho ucha môže byť spôsobený mnohými faktormi. Môžeme ich rozdeliť na primárne, predisponujúce a udržiavajúce faktory. Primárne faktory sú tie, ktoré priamo prispievajú k zápalu zvukovodu: vonkajšie parazity, cudzie telesá, poruchy keratinizácie, autoimunitné ochorenia, kontaktné reakcie na čistiace prostriedky a lieky.

Predisponujúce faktory modifikujú mikroprostredie vonkajšieho zvukovodu, t. j. podporujú vznik zápalu: tvar ucha, ušné nádory alebo polypy uzatvárajúce zvukovod, chyby v liečbe a medikácii, teplota a vlhkosť prostredia, životný štýl.

Udržiavacie faktory: vznikajú vo vonkajšom zvukovode v dôsledku primárnych a predisponujúcich faktorov. Zhoršujú zápalový proces a bránia hojeniu: nadmerný rast mikroflóry, zápal stredného ucha, postupné zmeny epidermy vystielajúcej zvukovod.

Otitída u mačky - príznaky

Medzi najčastejšie príznaky patria:

  1. Potriasanie hlavou - keď sa mačka cíti nepríjemne, potriasa hlavou, niekedy nakláňa hlavu smerom k uchu postihnutému zápalom.
  2. Skrabanie. Mačky, ktoré pociťujú nepohodlie, si často škrabú uši. Škrabanie môže byť také intenzívne, že zviera vedie k sebapoškodzovaniu - dochádza k poškodeniu epidermy, krvi, t. j. ideálna vstupná brána pre ďalšie mikroorganizmy. Preto môže intenzívne škrabanie viesť k sekundárnym infekciám.
  3. Bolesť ucha u mačky. Zápal ucha je veľmi často bolestivý - ucho môže byť červené, horúce a veľmi citlivé na dotyk.
  4. Nepríjemný zápach z ucha. Zápal ucha u mačky môže mať rôzne príčiny. Niekedy pri zápale spôsobenom kvasinkami alebo baktériami začne ucho veľmi nepríjemne zapáchať.
  5. Nadmerný výtok z ucha. Ucho zdravej mačky má bledoružovú farbu, môže obsahovať malé množstvo vosku, je suché, pri dotyku nie je bolestivé a má slabý zápach (každé mačacie ucho však vonia). Ak u svojej mačky spozorujeme nadmerný výtok, môže to byť prvý príznak vznikajúceho zápalu.

Ak u svojej mačky spozorujeme uvedené príznaky, je dôležité rýchlo navštíviť veterinára. Ak si všimneme cudzie teleso v uchu našej mačky, neodstraňujme ho na vlastnú päsť, pretože by sme ho mohli omylom zatlačiť hlbšie a spôsobiť oveľa väčšie problémy. Neodkladajte návštevu odborníka, pretože neliečený zápal ucha môže viesť k veľmi silnej bolesti a nepohodliu nášho domáceho maznáčika.

Infekcia ucha u mačky - najčastejšie príčiny

Jednou z najčastejších príčin sú cudzie telesá, napr. steblá trávy, ktoré sú pri otoskopickom vyšetrení jasne viditeľné. Nákaza ušným svrabom je veľmi charakteristická a prejavuje sa hojným suchým, tmavohnedým výtokom a rôznym stupňom zápalu. Vyskytuje sa najmä u malých mačiatok.

Ďalšou príčinou sú bakteriálne infekcie - stafylokokové, streptokokové a proteusové infekcie sú bežné a charakterizuje ich bledožltý výtok. Baktérie Pseudomonas sa často vyskytujú v prípadoch veľmi bolestivého zápalu so sprievodnými erozívnymi a ulceróznymi léziami a nepríjemne zapáchajúcim, bledožltým až zeleným výtokom. Kvasinkové infekcie - takéto infekcie, najčastejšie infekcie spôsobené Malasseziou, sú charakteristické prítomnosťou tmavého, voskového výtoku. U mačiek sa infekcia prejavuje ako chronický hnisavý zápal vonkajšieho zvukovodu s malým množstvom exsudátu.

Pred návštevou veterinárnej ordinácie nevyčistime mačke ucho, aby mohol veterinár odobrať materiál na vyšetrenie. Veterinárny lekár dôkladne prezrie ucho a zvukovod otoskopom, odoberie výter (sekrét sa dá použiť na rozlíšenie bakteriálneho a plesňového zápalu pod mikroskopom), skontroluje prítomnosť parazitov alebo cudzích telies. Uši dôkladne vyčistí a zvolí vhodnú liečbu. Niekedy je zápal ucha u mačky príznakom iného ochorenia, napr. alergie, a v takom prípade by sa malo liečiť primárne ochorenie.

Infekcia ucha u mačky - aké antibiotikum zvoliť a ako liečiť?

Liečba ucha skutočne závisí od príčiny, preto je dôležité vykonať príslušné cytologické testy. Najlepší spôsob je odobrať materiál z ucha, umiestniť ho na sklíčko, vhodne ho zafarbiť a cytologický preparát prezrieť pod mikroskopom. Pri podozrení na ušný svrab je možné odobrať materiál na sklíčko, pridať kvapku parafínu a prezrieť sklíčko pod mikroskopom. Ak sú parazity prítomné, môžete vidieť ich intenzívny pohyb. Ak je príčinou ušný svrab, mali by sa použiť lokálne antiparazitné prípravky. Patria medzi ne prípravky podávané priamo do ucha a spot-on prípravky, ktoré sa nalejú na krk.

Dôležité je aj každodenné čistenie ucha. Hoci často stačí jednorazové použitie spot onu, tmavý výtok v uchu sa môže hromadiť až mesiac. Mal by sa šetrne odstrániť. Ak je príčinou cudzie teleso, treba ho samozrejme odstrániť. Ak je zápal ucha u mačky spôsobený kandidou, mali by sa lokálne aplikovať prípravky obsahujúce kyselinu octovú alebo kyselinu boritú. Tieto zložky vytvárajú nepriaznivé podmienky pre kandidu. V tomto prípade nie sú lokálne antibiotiká potrebné.

Ak je zápal ucha spôsobený baktériami, mali by sa použiť lokálne antibiotiká. Niekedy môže byť zápal ucha zmiešaný - spôsobený baktériami a kvasinkami, v takom prípade by sa mali použiť antimykotické a antibakteriálne prípravky. Niekedy pri veľmi bolestivom zápale ucha môžeme použiť celkové analgetiká a protizápalové lieky.

Ako preventívne opatrenie pri zápale mačacieho ucha postačia domáce prostriedky - v prvom rade dbajme na hygienu nášho domáceho maznáčika. Nemali by sme zabúdať ani na zastrihávanie mačacích pazúrikov, najmä na zadných labkách. Škrabanie mačiek môže viesť k sebapoškodzovaniu a zhoršeniu zápalu prostredníctvom vzniku sekundárnych bakteriálnych infekcií.

Aké môžu byť následky neliečeného ušného ochorenia u mačiek?

Chronické lézie môžu viesť k hlbokému zápalu a v dôsledku toho k trvalému zúženiu lúmenu zvukovodu a zhoršeniu problému. Keď sa u mačky diagnostikuje otitída, je nevyhnutné nájsť hlavnú príčinu, vhodne ju liečiť a zvládnuť, aby sa znížilo opakovanie. V pokročilých prípadoch môže neliečený zápal vonkajšieho ucha spôsobiť u mačky zápal stredného ucha.

Preto je veľmi dôležité sledovať svojho domáceho miláčika a v prípade akéhokoľvek podozrenia na otitídu je nevyhnutné navštíviť veterinára. ak je to doma vhodné pre nás, je pravdepodobné, že to bude vhodné aj pre nášho psa.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-14
rychle dodanie
2024-04-11
Granule prisli roztrhnute na dvoch miestach. Neviem posudit ci Vasou vinou, alebo vinou kuriera.... Inac sposob a rychlost dodania ok.
pixel