Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

OCHORENIE SRDCA U PSA - PRÍZNAKY A LIEČBA

2023-02-16
OCHORENIE SRDCA U PSA - PRÍZNAKY A LIEČBA

U psov, rovnako ako u ľudí, sa môžeme stretnúť s ochorením srdca. Správna a včasná liečba môže zlepšiť funkciu srdca a predĺžiť život vášho psa. Aké ochorenia srdca sa môžu u vášho domáceho maznáčika objaviť? Aké sú ich príznaky a ako vyzerá liečba? Pozývam vás na čítanie.

Srdce - neobvyklý orgán v tele

Srdce je pozoruhodný orgán. Jeho činnosť možno pozorovať pri ultrazvukovom vyšetrení aj u 24-dňových plodov počas kontrolnej návštevy gravidnej suky. Vďaka neustálej práci srdca sa v tele okrem iného prenášajú živiny, hormóny a kyslík. Nie vždy sa však veci vyvíjajú podľa našich predstáv. Niekedy srdce podlieha chorobným procesom a v takom prípade len správna a včasná liečba môže zlepšiť jeho funkciu, a tým predĺžiť život psa.

Hoci je zoznam srdcových ochorení dlhý, srdce sa nevzdáva ľahko. Rôznymi mechanizmami sa snaží maskovať svoje problémy. Ovplyvňuje celý organizmus s cieľom zvýšiť jeho výkonnosť a udržať kvalitu jeho funkcií. Nie je to však jednoduché a, bohužiaľ, nie vždy je možné odstrániť všetky poruchy samostatne. Postupom času sa problémy nahromadia a nevyhnutne vedú k kongestívnemu zlyhaniu srdca.

Aké ochorenia srdca sa môžu vyvinúť?

Ochorení srdca u psa môže byť naozaj veľa. Postihujú psy všetkých vekových kategórií, hoci najčastejšie sa diagnostikujú u starších a najmladších zvierat.

Vrodené problémy sa môžu zistiť pri prvej návšteve šteňaťa alebo až po niekoľkých mesiacoch života. Najčastejšie sa vyskytujú defekty komorového alebo predsieňového septa, ako aj subvalvulárna stenóza aorty alebo valvulárna stenóza pľúcnej artérie. Prežívajúci ductus arteriosus je relatívne častý aj v skupine vrodených ochorení.

Väčšina srdcových ochorení sa vyvíja s vekom. U psov menších plemien je najčastejšou diagnózou bikuspidálna endokardióza. Ide o problém chlopňového aparátu, ktorý sa nachádza medzi ľavou predsieňou a ľavou komorou. Jeho zmenená štruktúra ovplyvňuje kvalitu celého srdca. Počas kontrakcie komôr sa do periférie dostáva len časť krvi a zvyšok sa stiahne do ľavej predsiene, čo má nepriaznivé následky. Po prvé - tkanivá nedostávajú správne množstvo krvi, a tým aj kyslíka, ktorý prenáša. Po druhé - ľavá srdcová predsieň dostáva príliš veľa krvi, a keďže ju nedokáže pojať, zväčšuje sa a stáva sa menej výkonnou. Pri ďalšej kontrakcii nie sú svaly predsiení schopné vytlačiť všetku krv, čo spôsobuje ďalšie preťaženie a časom vedie okrem iného k edému pľúc.

Naopak, dilatačná kardiomyopatia u psa je najčastejšia u veľkých a obrích plemien. V priebehu tohto ochorenia sa pozoruje zväčšenie všetkých srdcových dutín. Zníži sa aj systolická sila, čo vedie k zhoršeniu prietoku krvi. Zväčšené srdce tlačí na dýchacie cesty, čo spôsobuje ďalšie príznaky.

Medzi ochorenia srdca, ktoré sa vyvíjajú s vekom, patrí aj arytmogénna kardiomyopatia pravej komory, hypertrofická kardiomyopatia, ako aj arytmie a mnohé iné menej časté problémy.

Je možné rozlíšiť aj ochorenia srdca, ktorých príčina leží úplne inde. Otravy, elektrolytové alebo hormonálne poruchy priamo ovplyvňujú srdce. Zápalové, parazitárne alebo dokonca rakovinové ochorenia môžu tiež viesť k poruchám srdca.

Ochorenie srdca u psa - príznaky

Napriek množstvu ochorení, ktoré môžu napadnúť srdcový sval alebo nepriamo ovplyvniť jeho funkciu, sú príznaky ochorenia srdca u psov podobné.

Predovšetkým prestáva znášať fyzickú námahu. Niekedy dokonca aj vzrušenie z návratu opatrovateľa domov alebo moment, keď si vezme vodítko, vyvolá kašeľ alebo dýchavičnosť. Kašeľ pri srdcových problémoch je celkom charakteristický - pes sa správa, akoby chcel niečo vykašľať, a niekedy sa mu to aj podarí. Záchvaty kašľa neprichádzajú len v momente vzrušenia - môžu sa objaviť aj pri malej námahe, ako je prechádzka alebo výstup po schodoch, a tiež bez zjavnej príčiny v noci a ráno.

Zhoršujúce sa poruchy vyvolávajú ďalšie príznaky - môžu zahŕňať celkovú malátnosť, nechuť do jedla a úbytok hmotnosti alebo dokonca mdloby. Okrem toho si pri pozornom pozorovaní môžete všimnúť rýchlejšie a plytké dýchanie vášho domáceho maznáčika.

Pre psov s ochorením srdca je letné obdobie obzvlášť nepríjemné - vysoké teploty bohužiaľ prispievajú k ešte väčším dýchacím problémom.

Príznaky ochorenia srdca u psov sa zvyčajne prejavia až po dlhšom čase. Spočiatku sa väčšina z nich vyvíja skryto - môže trvať niekoľko rokov, kým sa prejavia klinické príznaky.

Dokonca aj vrodené choroby môžu byť maskované pomerne dlho. Opatrovateľ nemusí pozorovať žiadne príznaky alebo môže ísť len o zníženú toleranciu cvičenia. Preto sú tak dôležité pravidelné preventívne prehliadky počas celého života zvieraťa.

Kedy navštíviť lekára?

Návšteva veterinárnej ordinácie je nevyhnutná, keď sa náš pes správa neobvykle. Opakované záchvaty kašľa a menšia ochota k pohybu sú prvými príznakmi, ktoré by nás mali podnietiť k tomu, aby sme vyhľadali lekára. Časom sa môže pridať znepokojujúci úbytok hmotnosti a dokonca aj dýchavičnosť. Takéto príznaky nemožno ignorovať.

Ako sa dá vyšetriť srdce psa?

Základnou metódou vyšetrenia je auskultácia. Umožňuje prvotné posúdenie kvality chlopní, ako aj určenie rytmu a kvality srdca. Lekár sa samozrejme zameria aj na iné aspekty a v prípade potreby môže nariadiť ďalšie vyšetrenia.

Najbežnejšie z nich sú:

  • Röntgenové vyšetrenie - zobrazí veľkosť srdca a jeho jednotlivých častí, ako aj veľkosť hlavných ciev; röntgenové vyšetrenie nám tiež umožní posúdiť pľúcne tkanivo a priedušnicu.
  • EKG vyšetrenie - vykonáva sa pri podozrení na nepravidelnosť srdcovej činnosti; umožňuje odhaliť arytmie; to však nie je všetko - EKG vyšetrenie nám pomôže posúdiť veľkosť jednotlivých srdcových dutín. Záznam je zmenený aj v niekoľkých prípadoch porúch elektrolytov.
  • Echo srdca - ide o vyšetrenie, ktoré nám umožňuje posúdiť hrúbku srdcových stien alebo kvalitu chlopní; vďaka meraniam, ktoré sa počas vyšetrenia vykonávajú, môžeme posúdiť kapacitu srdcového svalu a špecifiká jeho činnosti; toto vyšetrenie je mimoriadne užitočné pri diagnostike väčšiny ochorení srdca - vrodených aj získaných.
  • Krvné testy - analýza parametrov zodpovedných za funkciu obličiek a pečene, hladiny glukózy v krvi, morfológie, hladiny hormónov štítnej žľazy, ako aj ionogramu, sú potrebné na zavedenie vhodnej liečby pre psa.
  • Meranie krvného tlaku - je cenné na posúdenie závažnosti problémov a často sa vykonáva v prítomnosti komorbidít. Pravidelné merania sú jednoduchým spôsobom hodnotenia účinku liečby

Samozrejme, zoznam ďalších testov sa tým nekončí. Výber testov závisí od mnohých faktorov, ktoré sa vyskytujú v rôznych štádiách ochorenia.

Liečba psa s ochorením srdca

V závislosti od zistenej príčiny problému lekár navrhne vhodný postup liečby. Možností liečby je naozaj veľa - dôležité je, aby riešila problémy, ktorým čelí srdce vášho psa.

Miernejšie prípady možno liečiť doma pomocou tabliet, zatiaľ čo psy so závažnejšími poruchami môžu vyžadovať nemocničnú starostlivosť s kyslíkovou terapiou alebo intravenóznymi infúziami.

Tento problém by sa nemal ignorovať. Lieky na srdce sa musia podávať systematicky a zvyčajne počas celého života psa. Pravidelné lekárske prehliadky sú potrebné aj na úpravu liečby podľa meniacich sa potrieb zvieraťa.

Čo sa dá urobiť doma?

Keď sa u psa diagnostikuje ochorenie srdca, mali by sme prehodnotiť rôzne aspekty života nášho domáceho maznáčika.

Strava by mala byť plne vyvážená, aby pokryla energetické potreby, ale aj poskytla psovi živiny potrebné na udržanie správnej svalovej hmoty. To je dôležité najmä vtedy, keď už zviera nie je také pohyblivé ako kedysi.

Dôležité je, že jedlá nesmú obsahovať pridanú soľ. Niekedy sa však oplatí zaradiť do stravy vášho psa doplnky, ktoré doplnia zložky na zlepšenie stavu buniek srdcového svalu.

Činnosť psa musí byť prispôsobená jeho schopnostiam a návykom. Nepodnecujte svojho domáceho miláčika k zbytočnej aktivite, ale neobmedzujte náhle všetky prechádzky. Počas horúcich dní sa vyhýbajte dlhšiemu pobytu na slnku - radšej si vyberte zatienené miesta, zatiaľ čo v interiéri je nevyhnutné dobré vetranie.

Domáce meranie počtu dýchacích ciest je veľmi užitočné pri nastavení vhodnej liečby. Keďže pes je v ordinácii vystavený stresu, takéto meranie podlieha určitej chybe. Doma, keď pes odpočíva, je počítanie dychu oveľa cennejšie a spoľahlivejšie. Váš veterinárny lekár vám bude vedieť jednoducho vysvetliť, ako sa takéto merania vykonávajú a ktoré hodnoty sú signálom, aby ste prišli do ordinácie na konzultáciu.

Najčastejšie sa stáva, že domáce zviera už do konca života bojuje s ochorením srdca. Príkladom je endokardióza alebo kardiomyopatia. U psa v takýchto prípadoch príznaky progredujú a spôsobujú nebezpečné, často život ohrozujúce príznaky. K problémom sa pridáva aj to, že psa nútia užívať viac liekov, čo sa pri zhoršenej chuti do jedla môže stať nepríjemným. Na trhu sú dostupné rôzne prípravky - vrátane chutných tabliet. Máme tiež možnosť používať rôzne spôsoby podávania prípravkov - napríklad ich práškovanie a pridávanie do potravy výrazne uľahčuje prácu s domácimi zvieratami. Oplatí sa to skúsiť, nevzdávať sa a predovšetkým nezabúdať na pravidelné podávanie liekov.

Ochorenie srdca u psa - zhrnutie

Ochorenia srdca je spočiatku úplne nemožné spozorovať bez ďalších vyšetrení, ale v určitom okamihu o sebe dajú vedieť. Časom je zväčšené srdce u psa príčinou ďalších nepríjemných príznakov. Nezabúdajte, že nechuť k aktivitám nie je vždy spôsobená len vysokým vekom. Oplatí sa využívať pravidelné preventívne návštevy veterinárnych ordinácií. Včasná liečba nielenže dáva šancu výrazne predĺžiť život vášho psa, ale aj výrazne zlepšuje jeho kvalitu.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
pixel