Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

NIČÍ VÁŠ PES DOMA VAŠE VECI? POZRITE SA, AKO TO NAPRAVIŤ!

2023-01-10
NIČÍ VÁŠ PES DOMA VAŠE VECI? POZRITE SA, AKO TO NAPRAVIŤ!

Prichádzate domov z práce a vaše papuče sú roztrhané? Bohužiaľ je pomerne časté, že pes zostane sám v dome a ničí veci, od topánok až po nábytok alebo dvere. Toto správanie nemá jediný dôvod. Každý prípad je individuálny. Zistite príčinu a budete môcť obmedziť deštruktívne nutkanie vášho domáceho maznáčika.

Vedeli ste, že niekedy naučíte svoje šteňa, že hryzenie predmetov v dome je povolené? Keď do vašej rodiny pribudne batoľa, je také rozkošné a rozkošné, že ste ochotní dovoliť mu čokoľvek. Najmä preto, že v prvých dňoch je ako nadýchaná, stratená loptička. Takže sa nad šteniatkom zľutujete, pretiahnete zavedenie pravidiel a niekedy mu dokonca dáte svoju papuču, aby si ju samo prehrýzlo, len aby sa v novom domove cítilo pohodlnejšie.

Je to však jednoduchý spôsob, ako ho naučiť, že žuť predmety v domácnosti je dovolené. Časom sa vám to prestane páčiť, ale váš domáci miláčik bude ťažko chápať, že opatrovateľ zrazu zmenil názor. Ale ako sa hovorí, často múdry Poliak po udalosti. Ak je už na prevenciu neskoro, zistite, prečo váš pes ničí byt, keď je sám, a ako to napraviť.

Pes ničí v dome... z nudy!

Pravdou je, že aj pes sa môže nudiť. Predstavte si, že by ste boli na jeho mieste - rýchla prechádzka pred prácou opatrovateľa a potom by ste boli celé hodiny odkázaní sami na seba. V tom čase by ste pravdepodobne pozerali film, čítali knihu a chatovali s niekým na messengeri. Sú psy, ktoré nemajú ani hračku alebo hryzátko, ktorými by sa mohli zamestnať, keď je majiteľ preč.

Preto je vašou úlohou postarať sa o všetky potreby vášho domáceho zvieraťa. Keď odchádzate na dlhší čas, napríklad na univerzitu alebo do práce, vstávajte dostatočne skoro, aby ste mohli svojho domáceho miláčika vyvenčiť. Samozrejme, základnou myšlienkou je, aby naplnil svoje fyziologické potreby, ale rovnako dôležité je, aby sa poriadne unavil.

Stačí si vyhradiť niekoľko minút na krátky tréning povelov alebo hru so štvornohým priateľom. Predtým, ako vyjdete von, sa však pokúste zmierniť svoju náladu. Keď sa začnete pripravovať, vyhnite sa rozrušenému rozprávaniu so psom. Je dôležité, aby ste ho nenastavili na ďalšie spoločné trávenie času. Namiesto toho mu počas vašej neprítomnosti pripravte hryzátko, loptičku s pamlskom alebo zložitejšiu čuchovú hračku. Niektoré psy zostávajú pokojné, ak sa im počas neprítomnosti opatrovateľa zapne rádio.

Čo robiť, keď pes ničí v dome z chorobnej samoty?

Najťažšia situácia je, keď pes ničí veci v dome z dôvodu separačnej úzkosti. Ide o veľmi silnú túžbu po opatrovateľovi, ktorá spôsobuje dlhodobý stres. Štvornožci, ktorí trpia separačnou úzkosťou, veľmi často hryzú predmety, ktoré sú silne spojené s konkrétnym členom domácnosti. Zvyčajne ide o osobné veci, ktoré sú silne nasiaknuté vôňou opatrovateľa, napríklad papuče alebo nevypraté oblečenie.

Práca s takýmto psom si vyžaduje veľa trpezlivosti a času. Úzkosť z odlúčenia sa nedá zvládnuť za niekoľko dní. Hryzenie predmetov často sprevádza zavýjanie a kňučanie vo vašej neprítomnosti. Iné štvornohé psy nebudú jesť ani piť hneď, ako sa za ošetrovateľom zatvoria dvere, aj keby mali zostať väčšinu dňa doma samé.

Vypadávajúce zuby

Keď máte doma psíča, musíte sa pripraviť na to, že skôr či neskôr mu začnú vypadávať mliečne zuby a vyrastú mu trvalé zuby. To znamená svrbenie ďasien a zvýšenú potrebu hryzenia, aby ste zmiernili nepríjemné pocity.

Ak vaše šteňa začne vo vašej prítomnosti hrýzť predmety v dome, okamžite túto činnosť zastavte. Kúpte si tiež lano alebo preťahovačku. Hračka bude výbornou náhradou za žuvanie vašich predmetov. Zároveň psa naučíte, že hračka je jediná vec, ktorú mu dovolíte žuť.

Niekedy však budete musieť ísť von, aj keď nechcete svojho psieho miláčika opustiť na dlho. Pripravte si prírodné hryzátka, ktoré pomôžu vášmu šteniatku pri svrbení ďasien a zubov. Takýto žuvačkový výrobok môžete tiež schladiť v mrazničke. Funguje presne tak isto ako chladené hryzátko pre batoľatá - rýchlejšie zmierňuje nepríjemné pocity.

Najdôležitejšie je pohotovo reagovať, keď šteňa hryzie predmety v dome, a presmerovať jeho pozornosť na to, čo môže robiť. V opačnom prípade časom prestane žuť kvôli prerezávaniu zubov a začne pre zábavu.

Frustrácia

V živote sú chvíle, keď sa na určitý čas potrebujete a chcete plne venovať svojmu domácemu miláčikovi. To sa stáva, keď máte doma šteniatko alebo je vaše zviera choré. Po určitom čase sa zo šteniatka stane dospelé zviera a choré zviera sa uzdraví. Váš každodenný život sa vráti do normálu.

Prestanete svojmu domácemu miláčikovi venovať všetku svoju pozornosť, ale pre neho je to situácia, ktorá môže spôsobiť frustráciu. Zviera, ktoré je zvyknuté na svoj predchádzajúci životný rytmus, sa nedokáže zmieriť so zmenou. Túto zmenu považuje za odmietnutie. Výsledkom je, že keď pes zostane sám v dome a ničí predmety.

Preto je dôležité, aby ste zmeny vo svojom živote robili postupne. Náhla zmena denného rytmu naruší kauzálny spôsob myslenia vášho štvornohého miláčika, a to určite nechcete. Svoju neprítomnosť predlžujte postupne, rovnako ako budete skracovať čas, ktorý venujete svojmu psovi. Časom si zvykne na to, že opatrovateľ musí odísť aj na niekoľko hodín.

Pes ničí byt, keď zostane sám - zabezpečte ho

Ak ste si všimli, že ničenie predmetov vo vašej domácnosti nebolo takzvaným "pracovným úrazom", teda jednorazovou činnosťou, potom je okrem práce so psom dobré aj chrániť váš domov pred ďalším poškodením. Je to dôležité aj preto, aby bol váš domáci miláčik v bezpečí počas vašej neprítomnosti.

Keď váš pes ničí rôzne predmety v dome, nikdy neviete, čo v daný deň podľahne ničivej sile jeho zubov a pazúrov. Predovšetkým odstráňte z jeho dosahu drobné predmety, ktoré by mohol prehltnúť, ako sú kúsky šperkov alebo úlomky diaľkového ovládania televízora. Dbajte aj na to, aby ste pochovali chemikálie, ktorých účinky môžu spôsobiť vážne ochorenie alebo smrť vášho psa. Snažte sa chrániť káble. Môžete ich postriekať špeciálnou tekutinou, ktorá je neškodná pre ľudí a zvieratá, ale psy odradí svojím zápachom.

Je tiež dobré vyhradiť v dome jednu miestnosť, v ktorej bude môcť váš domáci miláčik zostať počas vašej neprítomnosti.

Nerobte to!

Štúdium psychológie zvierat nám umožňuje vidieť mnoho podobností medzi ľuďmi a psami. Sme však dva odlišné druhy a či sa nám to páči alebo nie, mnohé aspekty nás budú vždy rozdeľovať. Rozdiel zahŕňa naše chápanie minulosti, prítomnosti a budúcnosti. Psy na rozdiel od nás žijú tu a teraz. Hovorí sa, že dokážu predvídať, čo sa stane ďalej, ale je to vďaka ich inštinktu a inak vyvinutým zmyslom.

Preto nikdy nekarhajte svojho domáceho miláčika za niečo, čo urobil vo vašej neprítomnosti. Nevie, že sa hneváte, že vám pred štyrmi hodinami rozhrýzol papuču alebo nohu stoličky. Ak vás pri ďalšom návrate pokarhá, neznamená to, že si je vedomý nežiaduceho správania. Váš návrat si bude spájať s krikom a možno aj s výpraskom. Určite nechcete, aby sa váš štvornohý priateľ bál opatrovateľa, ktorému by mal stopercentne dôverovať.

Viem, že situácia, keď váš pes ničí byt, keď ho necháte osamote, môže vyvolať nervy a hnev, ale do veľkej miery záleží na vašej vyrovnanosti.

Alebo je to choroba?

Ak máte dospelého psa, ktorý predtým predmety nežul, a navyše sa zmenilo jeho správanie, môže to byť znepokojujúce. Ak je váš domáci miláčik letargický, vyhýba sa hre a kontaktu s členmi domácnosti, môže to znamenať, že pociťuje fyzické ťažkosti alebo dokonca bolesť. Hryzenie predmetov ho upokojuje a stáva sa pre neho formou autoterapie. Choďte s ním k veterinárnemu lekárovi, ktorý bude schopný stanoviť spoľahlivú diagnózu. Vykonaná liečba spôsobí, že ochorenie zmizne a následne prestane hrýzť aj vaše veci.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Tovar v poriadku dorazil.
2024-04-18
Top
pixel