Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

NEŠTOVICE - ČO TO JE A AKO SA IM VYHNÚŤ?

2023-05-20
NEŠTOVICE - ČO TO JE A AKO SA IM VYHNÚŤ?

Akvaristika je koníček, ktorý je rovnako krásny ako náročný. Vyžaduje si dosť práce a času, aby bolo akvárium čo najkrajšie a ryby zdravé a šťastné. Choroby ryby nešetria - môžu sa objaviť kedykoľvek. Vážnou a zďaleka jednou z najčastejších chorôb, ktoré trápia sladkovodné ryby, sú rybie kiahne. Zistite, odkiaľ táto choroba pochádza, ako sa s ňou vysporiadať a či sa jej dá predísť. Čo treba vedieť o rybích kiahňach? Zistite to!

Choré ryby - kontrola na rybiu pečeň

Choroby rýb sa môžu vo vašom akváriu objaviť kedykoľvek. Môže ich priniesť nová ryba, ktorá bola prinesená z obchodu a neprešla karanténou, pretože bola okamžite umiestnená do vášho akvária a plávala medzi ostatnými rybami. Mohli sa objaviť aj v dôsledku nedbanlivosti, ku ktorej došlo pri starostlivosti o akvárium. Nevhodná voda, príliš zriedkavé čistenie akvária, pretrvávajúce nečistoty - to všetko môže viesť k vzniku chorôb u vašich rýb. A jednou z najčastejších chorôb, ktoré sa vyskytujú u sladkovodných rýb, je rybia pečeň.

Ide o veľmi nebezpečnú chorobu, preto by si na ňu mal dať každý akvarista obzvlášť pozor. Dbajte na svoje ryby a nedovoľte, aby vaše akvárium spustošili rybie kiahne. Prevencia je oveľa jednoduchšia ako liečba.

Prečo sú rybie kiahne také nebezpečné?

Rybia pečeň, ktorej oficiálny názov je ichtyoftirióza, je veľmi nebezpečná choroba. Prebieha v troch po sebe nasledujúcich štádiách, ale je liečiteľná len v prvom štádiu. Ak prehliadnete prvé príznaky, môže byť pre vaše ryby už neskoro. Liečiť sa dá vtedy, keď je parazit zraniteľný - to znamená, keď klesne z tela ryby na dno nádrže a ešte sa neobklopil hlienom a nevytvoril formu cysty. Ďalšia šanca na boj s parazitom je, keď sa slizový obal rozpadne a plávajúce ryby hľadajú hostiteľa.

Ochorenie spôsobujú parazity, ktoré majú veľkú schopnosť rozmnožovania. Preto sa choroba veľmi rýchlo šíri po celom akváriu a dokáže spôsobiť katastrofu v populácii rýb. Culiformis, ktorý je zodpovedný za vznik ochorenia, dokáže parazitovať na všetkých druhoch sladkovodných rýb, takže žiadna ryba nie je v bezpečí a každá ryba môže byť nakazená.

Príčiny rybích kiahní

Neštovice sú ochorenie spôsobené parazitom. Spôsobuje ju kultivácia. Tento parazit sa bežne vyskytuje v každej sladkovodnej nádrži. Názov tohto konkrétneho parazita pochádza z jeho charakteristického guľovitého tvaru. Niekedy ho možno v akváriu pozorovať aj voľným okom.

Culorrhoeae sú jednobunkové organizmy. Niektoré z riasiniek - medzi ktoré patrí aj Culorrhoeae - môžu ryby považovať za chutný doplnok stravy, zatiaľ čo iné sú veľmi nebezpečné parazity, ktoré môžu viesť práve k výskytu rybích kiahní.

Tieto parazity sa najčastejšie nachádzajú pod epidermou rýb, ale niekedy napadnú aj spojivové tkanivo žiabier a spôsobia ich poškodenie. Culurus sa môže usadiť aj v ústach alebo na rohovke oka. Počas vývojového cyklu parazit napáda len jedného hostiteľa. Po dozretí parazit rybu opustí. Usadí sa na rastlinách alebo na substráte a vytvorí tam cystu. Takýto parazit môže vyprodukovať až dvetisíc mladých cýst, ktoré kontaminujú celú vodnú nádrž a šíria sa pri hľadaní vlastných hostiteľov.

Nešťastie je spôsobené kŕmením parazita, avšak kulm v akváriu nie je všetko. Výskyt ochorenia ovplyvňuje aj množstvo ďalších faktorov. Na výskyt kiahní v akváriu má vplyv znečistená voda alebo nesprávna teplota v akváriu. Na ochorenie sú obzvlášť náchylné aj ryby, ktoré utrpeli úraz, sú vystresované, oslabené alebo zle kŕmené. Oslabené môžu byť aj vtedy, ak sa do akvária prepravujú v príliš studenej vode. Pre novo zakúpené ryby sa preto odporúča obdobie karantény, pretože stres a nové podmienky môžu spôsobiť, že sa choroba prejaví.

Príznaky rybích kiahní

Keď sa v akváriu objavia kiahne, musíte konať veľmi rýchlo. Ochorenie sa dá liečiť, ale len vtedy, keď sú ryby ešte v prvom štádiu ochorenia. To je vtedy, keď z tela ryby odpadáva kukla, alebo keď si plávacia ryba hľadá hostiteľa. Prvé príznaky sa, žiaľ, nedajú veľmi ľahko spozorovať.

Spočiatku môžu byť ryby nervózne a nepokojné. Bude robiť veľmi prudké pohyby a trieť sa o steny akvária, rastliny alebo dekoratívne prvky, ktoré sú vo vode. To všetko preto, aby sa pokúsila zbaviť parazita, ktorý sa uhniezdi v jej tele. Možno tiež pozorovať, že plutvy sú zložené a zlepené k sebe.

Časom sa na tele ryby objavia malé bodky. Budú biele a budú pripomínať krupicu, pričom počet bielych bodiek sa časom zvyšuje. Prvým miestom, kde sa objavia lézie, sú zvyčajne plutvy a chrbát ryby. V tomto štádiu však choroba rýchlo postupuje a biele škvrny pokrývajú čoraz väčšiu časť tela ryby, pretože sa objavuje čoraz viac škvŕn.

Týmto sa zmeny nekončia. Časom sa plutvy čoraz viac rozstrapkajú a žiabre sú červené a opuchnuté. Objavuje sa na nich aj značné množstvo hlienu. Chorá ryba začne mať problémy s dýchaním - zdržiava sa čoraz viac tesne pod hladinou vody a robí pohyby ústami, akoby "prehĺtala vzduch". Taktiež nemá chuť do jedla a je oslabená - môže ležať na dne. Niekedy sa zmenia aj jej oči - sú zahmlené.

"Keď sa rozhodneme založiť akvárium, musíme vedieť, aké podmienky by v ňom mali byť, aby sa rybám dobre darilo. Je to dôležité, aby sme zabránili vzniku nebezpečných chorôb, ako je napríklad rybia pečeň. V tomto prípade je liečba náročná, dlhá a často frustrujúca. Ak sa chcete vyhnúť tomuto ochoreniu, nezabúdajte na prevenciu a pozorné sledovanie vzhľadu a správania rýb." veterinárny lekár: "V prípade, že sa ryby nachádzajú v blízkosti rybníka, je potrebné, aby sa ich stav zlepšil. Hanna Pietruszka

Pravé kiahne - liečba

Jednou z mnohých nebezpečných chorôb, ktoré môžu postihnúť vaše ryby, sú práve rybie neštovice. Liečba je veľmi náročná a možná len vtedy, ak choroba ešte nie je v pokročilom štádiu a parazit nenapadol vnútorné orgány ryby. Ťažkosti spočívajú najmä v tom, že príznaky ochorenia sa objavia v takom štádiu, ktoré umožňuje liečbu a rýchle uzdravenie rýb. ak zbadáte chorú rybu a príznaky potvrdzujú, že by mohlo ísť o rybiu pečeň, musíte v prvom rade izolovať choré ryby od zdravých. V prvom rade musíte identifikovať aj zdroj ochorenia - nezabudnite, že ide o parazitárne ochorenie, takže parazit môže byť stále v akváriu. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je navštíviť veterinára. Bude tiež dobré, ak ho dôkladne vydezinfikujete a zdravé ryby na ten čas premiestnite do inej čistej nádrže. V procese liečby je dôležité aj prevzdušňovanie a častá výmena vody.

Ryby choré na rybiu pečeň sa musia najprv izolovať od zdravých rýb. Liečia sa dvoma spôsobmi. Prvým je postupné zvyšovanie teploty vody o niekoľko stupňov. Nezvyšujte ju prudko, ryby takéto zmeny nemajú rady. Parazit však nie je schopný prežiť vo vode so zvýšenou teplotou. Napriek tomu musíte poznať životné podmienky rýb a mieru ich tolerancie teploty - rozhodnutie je lepšie nechať na veterinára.

Druhá metóda sa najčastejšie používa u rýb, ktoré veľmi zle znášajú vyššie teploty v akváriu a sú na tento typ zmeny veľmi citlivé. Vtedy sa používajú špeciálne kúpele v liekoch a prípravkoch - napríklad malachitová zeleň sa na tento účel používa pomerne často. Musí však byť v správnej koncentrácii - vtedy bude správne pôsobiť a rybám neublíži. Výber lieku nechajte na svojho veterinárneho lekára.

Ak sa rozhodnete použiť špeciálne roztoky a prípravky, nikdy neprekračujte dávkovanie odporúčané výrobcom daného výrobku. V prípade pochybností sa poraďte s veterinárnym lekárom, najlepšie takým, ktorý sa špecializuje na ryby, alebo požiadajte o radu skúseného akvaristu.

Ako predchádzať rybím kiahňam? Prevencia

Liečba rybích kiahní je veľmi náročná - trvá pomerne dlho a je možná len v počiatočnom štádiu ochorenia - žliazky na tele ryby nie sú citlivé na lieky, to sa zmení, až keď sa uvoľnia. Rybím kiahňam však môžete predísť, alebo aspoň zabezpečiť, aby vaše ryby mali čo najmenšiu šancu sa nakaziť.

Predovšetkým zabezpečte rybám čo najlepšie životné podmienky - dbajte na to, aby voda nebola príliš studená, čistá a dobre prevzdušnená. Dbajte tiež na stravu rýb a podávajte im vitamínové doplnky na posilnenie imunity. Dávajte pozor na prípadné poranenia rýb a nevystavujte ich stresu.

Nezabudnite tiež na pravidelné čistenie akvária a jeho povinnú karanténu. Ryby, ktoré sa dostanú do nového akvária bez karantény, môžu so sebou priniesť parazita, ktorý nakazí ostatných obyvateľov daného akvária.

Neštovice - zhrnutie

Rybie kiahne sú ochorenie, ktoré môže postihnúť všetky druhy sladkovodných rýb. Spôsobuje ju parazit - kukláč, ktorý sa bežne vyskytuje v sladkovodných nádržiach. Ak sa rybie kiahne neliečia, veľmi rýchlo vedú k úhynu rýb. Ochorenie sa dá liečiť len v správnom čase vývinu parazita.

Infikovaná ryba je nervózna, otiera sa o predmety a na jej tele sa vytvára charakteristický biely povlak. Časom stratí chuť do jedla a začne mať problémy s dýchaním. Parazit môže veľmi rýchlo infikovať celé akvárium, preto bude potrebné akvárium dezinfikovať a izolovať choré ryby od zdravých.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Rýchle vybavenie objednávky .
pixel