Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

MYŠ – CHOROBY. ČO ROBIČ, GDY ZAUWAŻYSZ OBJAWY AJ KIEDY UDAČ SIĘ DO LEKARZA?

2023-11-22
MYŠ – CHOROBY. ČO ROBIČ, GDY ZAUWAŻYSZ OBJAWY AJ KIEDY UDAČ SIĘ DO LEKARZA?

Myši sú obľúbené a často vyberané domáce zvieratá. Pomerne často sa kupujú ako prvé domáce zvieratko pre deti, pretože sa považujú za nenáročné. Sú lacné, aj na údržbu, nezaberú veľa miesta a ich strava si nevyžaduje veľkú prípravu, všetky produkty dostanete bez problémov. Ale akým problémom by ste mohli čeliť, ak chováte myši? Choroby môžu postihnúť aj vašu myš. S čím sa môžete stretnúť na domácej farme? Zistiť!

Myš – choroby, ktoré môžu trápiť vášho domáceho maznáčika

Myš je považovaná za bezproblémovú, zaberá málo miesta a je lacná na údržbu, aj z hľadiska výživy - taká je. Choroby ho však môžu postihnúť, napokon, je to živá bytosť a ako jedna druhá, aj ona má svoje potreby. Myši sa tiež celkom bežne považujú za dosť slabé z genetického hľadiska - kvôli nekontrolovanému chovu - takže musíte počítať s tým, že v prípade domáceho chovu sa môžu objaviť rôzne choroby.

Najdôležitejšie je zviera pozorovať a v prípade potreby zareagovať – v mnohých prípadoch bude nevyhnutná návšteva veterinára, ktorá vášmu malému miláčikovi pomôže. Čím môže trpieť myš domáca? Choroby sa môžu vyskytnúť v akomkoľvek veku a majú rôzne príčiny. Spoznajte niektoré z nich.

Zápal nosa a dutín

Nádchou a sinusitídou hrozí všetkým malým a stredne veľkým hlodavcom, vrátane myší. Ochorenie spôsobujú rôzne druhy baktérií: Mycoplasma sp, Klebsiella sp, Bordatella sp, Streptococcus sp a iné. Myši s akýmkoľvek mechanickým poranením v oblasti nosa sú najviac ohrozené napadnutím týmito baktériami a zápalom nosa a prínosových dutín – to veľmi prospieva všetkým druhom infekcií. Medzi príznaky ochorenia patrí dýchavičnosť, hlasité dýchanie a neustále a nervózne škrípanie.

Pri zápaloch nosa a prínosových dutín sa objavuje aj nádcha, neustále záchvaty kýchania, pískanie pri dýchaní. Myš nemusí mať chuť do jedla a z očí jej môžu začať tiecť červené slzy. Chorá myš môže tiež veľmi krútiť hlavou. Pre liečbu myši a prevenciu recidívy ochorenia je veľmi dôležité zlepšiť jej životné podmienky – zvýšiť úroveň hygieny v jej okolí.

Dôležité je tiež obmedziť používanie prašnej podstielky v teráriu a zlepšiť vetranie. Veterinár môže tiež nariadiť antibiotickú terapiu a lieky, ktoré pomôžu myši ľahšie dýchať a zbaviť sa sekrétov zostávajúcich v dýchacom trakte.

Tyzzerova choroba

Ide o bakteriálne ochorenie spôsobené baktériami druhu Clostridium piliforme. Rozvoju ochorenia napomáhajú nevhodné podmienky prostredia – potrava alebo podstielka kontaminovaná bakteriálnymi spórami prenášanými výkalmi, príliš veľa myší v jednom teráriu alebo príliš vysoké teploty. Ochorenie sa prejavuje silnou slabosťou zvieraťa, ktoré začína trpieť hnačkami, ktoré môžu viesť aj k dehydratácii.

Váš veterinár môže odporučiť liečbu antibiotikami. V prípade choroby sa podávajú aj posilňujúce prípravky. Veľmi dôležitá je aj hydratácia organizmu – dehydratácia je pre myši veľmi nebezpečná. V prípade choroby je tiež dôležité oddeliť chorého jedinca od zdravých, aby bakteriálna infekcia nenapadla ďalšie myši. V prípade tohto ochorenia bude potrebné dôkladne vyčistiť a vydezinfikovať aj miestnosti, kde sa myši zdržiavali.

Bronchitída a zápal pľúc

Bronchitída a pneumónia môžu byť spôsobené baktériami - najmä baktériami bez bunkových stien a atypickými mykoplazmami. Môžu ho však spôsobiť aj iné baktérie, vrátane tých z rodov Bordatella a Pasteurella. Zápal priedušiek a zápal pľúc však môže mať vírusový pôvod alebo sa môže vyskytnúť zo zmiešaných príčin – bakteriálnych aj vírusových. Chorá myš začína pociťovať dýchavičnosť. Problémy s dýchaním môžu viesť k orálnemu dýchaniu, ktoré je typické pre iné druhy zvierat.

Myš môže dýchať veľmi hlasno – môže dosť charakteristickým spôsobom pískať alebo praskať. Medzi ďalšie charakteristické príznaky patrí cyanóza slizníc, ako aj nádcha a kýchanie. Môže sa vyskytnúť aj konjunktivitída. Podobne ako pri zápaloch nosa a prínosových dutín sa môžu objaviť charakteristické červené slzy alebo otáčanie hlavy. Môžu sa tiež zväčšiť lymfatické uzliny.

Priniesť myš do nového domova je veľmi dôležitý moment. Cesta, nové terárium, podstielka, jedlo a úplne iná spoločnosť sú pre ňu obrovským stresom. Potom sa môžu vyvinúť rôzne choroby. Pokúsme sa poskytnúť zvieraťu dobré, pokojné a stabilné podmienky. Nezabúdajme tiež, že myš potrebuje čas na aklimatizáciu. Ak máme väčší počet zvierat, oplatí sa nového člena domácnosti počas týchto dní držať v izolácii. - lekár veterinár. Hanna Pietruszka

Chorá myš je tiež apatická, nemá chuť do jedla, rýchlo chudne a je veľmi slabá. Ak spozorujete akékoľvek rušivé príznaky, vezmite myš k veterinárovi. Ten rozhodne o nasadení vhodnej liečby. V takýchto prípadoch sa často používa antibiotická terapia. Podávajú sa aj lieky na uľahčenie dýchania či zbavenie sa sekrétov, ktoré zostávajú v dýchacích cestách.

Váš veterinár môže tiež dať vašej myši protizápalové lieky. V prípade chorej myši je veľmi dôležité izolovať ju od zdravých jedincov a zlepšiť hygienické podmienky. Pomôcť môže aj zníženie úrovne vlhkosti alebo výber podstielky, ktorá nie je prašná. Ak je na malej ploche priveľa myší, bude potrebné ich oddeliť alebo im zväčšiť terárium.

Zápal mozgu a miechy

Toto ochorenie môže byť bakteriálne alebo vírusové. Môže sa vyvinúť aj pri iných respiračných infekciách, ak nie sú správne liečené. Myš postihnutá týmto ochorením je oslabená. Môže mať problém udržať rovnováhu alebo sa točiť okolo vlastnej osi. Zároveň sa môže vyskytnúť nechutenstvo alebo vážne problémy súvisiace so schopnosťou prijímať vodu a potravu zo svojho okolia – myš sa môže pokúšať jesť, ale nedokáže to.

Ak máte podozrenie, že vašu myš postihlo toto ochorenie, okamžite ju vezmite k veterinárovi – odporučí vám vhodnú liečbu. V prípade zápalu mozgu a miechy môže byť nevyhnutná nielen antibiotická terapia, ale aj liečba steroidmi. Liečba encefalomyelitídy je dlhodobá.

Salmonelóza

Salmonelózu môžu spôsobiť baktérie rodu Salmonella. K rozvoju ochorenia môžu prispieť zlé podmienky prostredia – nesprávna hygiena, príliš vysoká vlhkosť alebo príliš vysoká teplota v prostredí myší. Ovplyvňuje ho aj príliš veľa myší na relatívne malom území. Chorá myš trpí silnou akútnou hnačkou. To vedie k slabosti a silnej dehydratácii tela. Myš tiež nemá chuť do jedla a je letargická.

Toto ochorenie je nebezpečné nielen pre myši, pretože sa môže preniesť nielen na iné myši či zvieratá, ale aj na ľudí. Riziko existuje aj v prípade uzdravených pacientov, a preto sa liečba často nepoužíva. V prípade cenných a čistokrvných myší môže veterinárny lekár rozhodnúť o zavedení terapie. Ide o podávanie antibiotík a terapie, ktoré posilňujú organizmus. Dôležité je aj dopĺňanie tekutín, aby sa myš nevysušila.

Poruchy funkcie kože a vlasov

Najčastejšou príčinou dermatitídy sú nevhodné environmentálne a hygienické podmienky. Porucha môže byť bakteriálneho, parazitárneho alebo plesňového pôvodu. Kožné ochorenia sa najčastejšie prejavujú lokálnymi zmenami na koži – začervenaním, vypadávaním vlasov či nepríjemným svrbením. Často sa objavujú lupiny a myška sa škriabe tak intenzívne, že si ubližuje.

Chorá myš je tiež nervózna a rozrušená. Môže sa vyskytnúť aj anémia. Liečba závisí od faktora spôsobujúceho infekciu. Veterinár zvolí vhodnú terapiu. V prípade ochorenia spôsobeného parazitmi je veľmi dôležité sa ich účinne zbaviť viacnásobným použitím vhodných antiparazitík. Veľmi dôležité je aj zlepšenie hygienických podmienok, v ktorých myš žije.

Choroby myší – zhrnutie

Choroby myší môžu postihnúť každú myš – aj keď jej poskytnete výborné podmienky, môže ochorieť, pretože sa napríklad niečím nakazila v množiarni. Najdôležitejšie v takýchto situáciách je konať rýchlo, aby ste dokázali čo najrýchlejšie zareagovať, keď správanie myši začne vybočovať z normy. To môže naznačovať ochorenie.

Preto svojho miláčika pozorujte a ak spozorujete niečo, čo vás znepokojuje, zájdite k veterinárovi. Myši sú veľmi citlivé a jemné stvorenia – rýchla reakcia a nasadenie liečby im môže pomôcť rýchlejšie sa zotaviť a užívať si zdravý život bez bolesti. Zdravá myš bude vaším veľmi oddaným zvieracím spoločníkom.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
pixel