Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

MÔŽU MAČKY JESŤ ZEMIAKY, BÔB, OLIVY? ZELENINA PRE VAŠU MAČKU

2024-04-04
MÔŽU MAČKY JESŤ ZEMIAKY, BÔB, OLIVY? ZELENINA PRE VAŠU MAČKU

Mačka je vyhláseným mäsožravcom a nič ju nepresvedčí, aby zmenila svoj jedálniček. Mäso by malo byť absolútnym základom jej stravy. Práve ono mu dodáva energiu a mnohé životne dôležité zložky. Je v tomto prípade zelenina pre mačky dobrý nápad?

Mala by mačka jesť zeleninu?

Zelenina pre mačku je stále trochu kontroverznou témou. Pomerne veľa ľudí si myslí, že mačka by ich rozhodne nemala jesť. Mali by ste si však uvedomiť, že vo voľnej prírode mačka... je zeleninu! V istom zmysle. Žerie žalúdky a obsah žalúdkov ulovených bylinožravcov, takže v jej jedálničku sa objavuje práve zelenina. Neexistujú žiadne kontraindikácie pre kŕmenie vašej mačky zeleninou.

Pokiaľ netvoria základ alebo dokonca podstatnú časť mačacej stravy. Nie všetka zelenina je však pre ňu bezpečná. Ktorá zelenina bude pre vašu mačku vhodná a ktorú by nemala jesť?

Zelenina pre vašu mačku - áno alebo nie? Záleží na tom!

Mrkva

Mrkva je veľmi zdravá. Obsahuje betakarotén, ktorý sa mení na vitamín A. U ľudí. Mačkám tieto enzýmy v pečeni chýbajú. To však nevylučuje mrkvu z mačacieho jedálneho lístka. Uvarená a rozdrvená bude výborným sacharidovým doplnkom stravy vašej mačkovitej šelmy.

Červená repa

Tak ako všetka zelenina, aj červená repa by sa mala vašej mačke podávať s mierou. Pri nadmernom podávaní môže u vašej mačky viesť k cukrovke alebo k nadbytku železa v tele, čo môže veľmi poškodiť jej pankreas. Samotná červená repa alebo šťava z červenej repy, podávaná v malých, primeraných množstvách, poskytuje vašej mačke mnoho cenných látok. Sú bohaté na vápnik, železo, meď, sodík, fosfor, vitamín A, vitamín C a vitamíny skupiny B. Mačka ich môže jesť surové alebo varené.

Fazuľa

Mnohé mačky jednoducho milujú bôb! Môžu ju jesť kedykoľvek a v akomkoľvek množstve. Ale môžu mačky jesť bôb? Ich nadšený prístup k varenej fazuli môže byť pre ne veľmi katastrofálny. Bôb môže spôsobiť nadúvanie. Našťastie pre mačacie milovníčky bôbov, pár varených fazúľ bez kože raz za čas im neuškodí. Bôb je veľmi zdravý. Obsahuje veľa vápnika, draslíka a ďalších dôležitých živín a vitamínov.

Zelená fazuľa

Varené zelené fazuľky sú ďalšou vecou, ktorú mačky považujú za veľkú pochúťku. Mnohí ľudia si mysleli, že zelenina nie je pre mačky, kým nevideli, s akým nadšením mačky jedia práve varené zelené fazuľky V malých množstvách varené zelené fazuľky vašej mačke neublížia. Je dobrým zdrojom železa a vitamínov skupiny B. Buďte však opatrní. Môže sa stať, že ju vaša mačka bude milovať a zje akékoľvek množstvo. To by ste jej však nemali dovoliť. Fazuľa môže spôsobiť nadúvanie.

Olivy

Môžu mačky jesť olivy? Ak by sme sa opýtali samotných mačiek, odpoveď by bola určite áno a veľmi nadšená. Pomerne veľa mačiek obľubuje olivy. Sú do nich doslova zbláznené. Má na ne rovnaký účinok ako známa mačacia mäta. Nebojte sa, aj veľmi živé reakcie vašej mačky a jej šialená radosť z olív sú úplne prirodzené. Olivy na mačacie receptory v nose pôsobia ako magnet a dokonca ako afrodiziakum. Svojmu kocúrovi môžete z času na čas priniesť veľa radosti olivami, neublížia mu.

Řeřicha

Môžu mačky jesť žeruchu? Táto otázka sa často objavuje okolo Veľkej noci. Vtedy sa stoly zvyčajne zdobia žeruchou. Len málo mačiek sa dá zlákať žeruchou. Má príliš silný charakteristický zápach. Z takejto zelene sa oveľa ľahšie zahryzne napríklad do ovsa. Ak sa však vaša mačka nechá zlákať a začne žeruchu okusovať, nebojte sa. Je pre ňu bezpečná. Môže vašej mačke pomôcť odstrániť žmolky z tráviaceho systému. Aj keď v tejto úlohe opäť oveľa lepšie funguje iný druh "mačacej trávy".