Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

MÔŽU MAČKY CÍTIŤ CHOROBY? FAKTY A MÝTY

2023-03-15
MÔŽU MAČKY CÍTIŤ CHOROBY? FAKTY A MÝTY

Príbehy o psích záchranároch, ktorí využívajú svoj čuch, aby pomohli ľuďom z problémov, sú dobre známe a každý o tom môže uviesť nejaký príbeh. Často sa však zabúda, že aj mačky sa snažia pomáhať svojim ľuďom, ako len môžu. A v rozpore so zdaním toho dokážu pomerne veľa - vaše vrčanie sa veľmi snaží zabezpečiť vám pohodu. Dokážu však mačky vycítiť chorobu? Zistite to!

Prečo vám chce vaša mačka pomôcť s vašou chorobou?

Pravdepodobne ste si už stihli všimnúť, že keď ste chorí, keď bojujete so zranením alebo bolesťou, vaša mačka sa k vám môže snažiť pritúliť, položiť na boľavé miesta a priniesť vám úľavu v týchto pre vás ťažkých chvíľach. Viete však, prečo sa to deje?

Všetko to súvisí s mačacou povahou. Voľne žijúce sú samotári, ktorí sa musia veľmi rýchlo naučiť byť nezávislí a žiť samostatne. Takáto mačka, keď ochorie, sa snaží pomôcť si sama, pretože sa nemôže spoľahnúť na nikoho iného. Najčastejšie chorobu aj skrýva, pretože ak by predátori vycítili, že je chorá, hrozilo by jej veľké nebezpečenstvo.

Vaša mačka verí, že ste súčasťou jej života a musí sa o vás starať - rovnako ako by sa starala sama o seba. Preto hneď, ako si všimne, že vás bolí nejaké zranenie alebo choroba, bude sa snažiť položiť na boľavé miesta, bude pre vás vrčať a maznať - bude sa snažiť udržať vás v teple a pohode, pretože to je to najlepšie, čo pre vás môže urobiť.

Dokážu mačky vycítiť chorobu?

Mačky sú fenomenálni lovci - to je dané ich neuveriteľne vyvinutými zmyslami, ktoré ďaleko prevyšujú ľudské schopnosti. Tieto zmysly im umožňujú nielen prenasledovať korisť a účinne loviť. Sú užitočné aj v mnohých iných oblastiach. Dokážu mačky vycítiť chorobu?

Hoci sa to môže zdať zvláštne a záhadné - v skutočnosti to tak je. Mačky si dokážu všimnúť, že sa človeku deje niečo zlé, aj keď o tom samy ešte nevedia. Mačky dokážu vycítiť chorobu doslova - robia to svojím nosom. Zmeny, ktoré sa potom odohrávajú v ľudskom tele, sú príliš jemné na to, aby ich ľudský nos odhalil, ale mačací nos si s nimi dokáže poradiť.

Existujú vedecké štúdie, ktoré dokazujú, že mačky dokonca dokážu vycítiť rakovinu - takže ak sa vaša mačka vytrvalo snaží ľahnúť si na určité miesto na vašom tele a tieto pokusy opakuje, aj keď ich nevítate, možno by stálo za to nechať sa vyšetriť. Toto správanie môže jednoducho naznačovať, že vás vaša mačka veľmi miluje a chce sa s vami jednoducho pomaznať, ale môže sa vám tiež snažiť dať najavo, že sa vo vašom tele vyvíja choroba.

Existujú dokonca mačky, ktoré dokážu vycítiť hladinu cukru v krvi človeka a reagovať na jej nebezpečný pokles - takúto schopnosť už viackrát preukázala mačka Pippa zo Spojeného kráľovstva. Táto hrdinská mačka však nie je jediná - zdá sa, že túto schopnosť majú aj iné mačky.

Mačky dokonca dokážu vycítiť blížiacu sa mŕtvicu - cítia ju, ale tým ich úloha nekončí. Do médií preniklo mnoho príbehov o mačkách, ktoré zachránili svojich majiteľov - keď totiž majiteľ dostal mŕtvicu, mačky upozornili okolie a priviedli k chorému ďalších ľudí, ktorí mu mohli pomôcť.

A cítia mačky choroby a problémy v psychickej a emocionálnej oblasti? Dokážu mačky napríklad vycítiť depresiu? Mačky určite dokážu vycítiť váš emocionálny stav - vedia rozoznať, kedy ste šťastní, spokojní, smutní alebo podráždení. Môžu teda vycítiť, že s psychikou človeka nie je niečo v poriadku.

Existujú aj štúdie, ktoré ukazujú, že mačky štatisticky častejšie hryzú ľudí v depresii, hoci stále nie je jasné, čím presne je to spôsobené - možno sa ľudia v depresii správajú spôsobom, ktorý mačky provokuje k uhryznutiu. Táto súvislosť môže súvisieť aj s tým, že štatisticky je pravdepodobnejšie, že ľudia, ktorým hrozí depresia alebo ktorí ňou už trpia, zdieľajú svoj domov a život s mačkami.

Môže mačka liečiť?

Vedeli ste, že vaša mačka môže byť schopná nielen odhaliť choroby, ale aj pomôcť pri ich liečbe? Áno, váš štvornohý priateľ môže byť celkom dobrý terapeut. Terapia pomocou mačiek je inak známa ako felinoterapia.

Mačka dokáže vycítiť bolestivé a choré miesta, preto sa na ne rada pritúli a ľahne si na ne, aby ich zahriala a priniesla človeku úľavu. Mrouskanie mačky má tiež vynikajúci vplyv na ľudskú psychiku - uvoľňuje a pomáha znižovať hladinu stresu. Felinoterapia sa veľmi často využíva ako doplnková forma terapie pri rôznych postihnutiach, ako aj pri liečbe emocionálnych porúch, Aspergerovho syndrómu, úzkostných porúch, depresií a v mnohých ďalších prípadoch - mačky sú skutočne úžasní lekári, ktorí pomôžu človeku riešiť jeho problémy hneď, ako to dokážu.

Kočky, ktoré sú pokojné, jemné a trpezlivé, sa stávajú mačacími terapeutmi, rovnako ako tie, ktoré sa tešia z kontaktu s ľuďmi a vôbec sa ich neboja.

Mačky a ľudské choroby - zhrnutie

Dokážu mačky vycítiť chorobu u ľudí? Aj keď sa to niekomu môže zdať zvláštne, v skutočnosti to tak je. Nie je na tom však nič magické - je to jednoducho biológia. Mačací čuch je mnohonásobne lepší ako ľudský, takže to, čo je pre ľudský nos nezistiteľné, mačací nos zachytí okamžite.

Preto sú mačky schopné sledovať choroby - všetko prostredníctvom jemných zmien, ktoré sa vyskytujú v tele a ktoré zachytí ich nos. Takto dokážu vycítiť mŕtvicu alebo rakovinu. Existujú aj mačky, ktoré dokážu vycítiť nebezpečne klesajúcu hladinu cukru v krvi.

Mačka si ľahne na boľavé alebo choré miesto, pretože sa ho snaží zahriať a priniesť vám úľavu - ak sa teda vaša mačka vytrvalo pokúša ležať na určitom mieste vášho tela, možno by stálo za to absolvovať preventívnu zdravotnú prehliadku. Mačky môžu byť aj lekármi - felinoterapia ešte nie je taká rozšírená ako terapia psami, ale už má široké uplatnenie a používa sa pri mnohých ochoreniach a zdravotných problémoch.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-11
max spokojná
2024-04-11
Super! Spokojnost!
pixel