Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

MÔŽE PES JESŤ PAPRIKU? PES A PAPRIKA - DOBRÁ KOMBINÁCIA?

2023-09-23
MÔŽE PES JESŤ PAPRIKU? PES A PAPRIKA - DOBRÁ KOMBINÁCIA?

Paprika pochádza z Južnej a Strednej Ameriky, ale vďaka conquistadorom sa rýchlo rozšírila do celého sveta. Dnes si už málokto vie predstaviť kuchyňu bez papriky. Je cenená nielen pre svoju chuť, ktorá sa líši v závislosti od odrody, ale aj pre svoje zdravotné vlastnosti - je plná vitamínov a minerálov. Má tiež nízky obsah kalórií, takže je vlastne ideálnou pochúťkou pre ľudí. Aká je však pre psov? Môže váš pes papriku jesť, alebo je lepšie nechať ju na tanieri?

Čo sa skrýva v paprike?

Papriky sú skutočne cenným zdrojom vitamínov, mikro- a makroživín. Je veľmi obľúbená a používa sa pri varení, je to chutné a zdravé... ovocie. Z botanického hľadiska je paprika plod, presnejšie bobuľa. Z kultúrneho hľadiska sa však zaraďuje medzi zeleninu. Bez ohľadu na to, ako ju nazývame, papriku často nájdeme na tanieroch, a to aj vo forme korenia. Čo presne obsahuje? Môžu psy jesť papriku?

Vitamíny

Papriky sú cenným zdrojom vitamínov. Najmä C, E a vitamínov skupiny B. Všetky sú veľmi dobré pre kondíciu vášho psa a dokonca sú nevyhnutné pre udržanie plného zdravia.

Vitamín C je vhodný na posilnenie imunitného systému, podieľa sa na zrážaní krvi a je tiež silným antioxidantom. Nezanedbateľný je aj jeho prínos v boji proti starnutiu.

Vitamíny skupiny B majú zasa vynikajúci vplyv na nervový systém psov. Majú tiež vplyv na stav kože a srsti - okrem iného udržiavajú kožu zdravú a srsť silnú a lesklú.

Železo

Železo je veľmi dôležitá živina. Jeho nedostatok môže spôsobiť veľmi nebezpečnú anémiu. Pes je potom oslabený a nemá chuť do jedla. Častými príznakmi sú aj zvracanie a hnačka.

Pes asimiluje železo s mäsom, vnútornosťami a kostnou múčkou, ale ak to nestačí, prospeje mu ďalší zdroj tohto cenného minerálu.

Horčík

Horčík sa stará o správny svalový tonus a podporuje fungovanie nervového systému. Okrem toho prispieva k tvorbe kostí a pomáha správnemu fungovaniu srdca. Je tiež veľmi dôležitý pre udržanie hladiny energie vášho psa.

Jeho nedostatok môže mať okrem iného zlý vplyv na úroveň aktivity psa, zhoršuje rast šteniat, výrazne oslabuje kosti a zhoršuje svalový tonus.

Kapsaicín

Kapsaicín je známy už dlho. Používa sa na analgetické a zahrievacie účely. Nachádza sa v masti, géloch a náplasti. Má tiež protizápalový účinok.

Uskutočnili sa štúdie o úlohe kapsaicínu pri liečbe rakoviny u psov, podľa ktorých sa u niektorých psov, ktorí dostávali kapsaicínové doplnky, zmenšila veľkosť nádoru. Preto existuje šanca, že sa jedného dňa bude používať na liečbu rakoviny u psov. Nachádza sa len v pálivých odrodách papriky.

Môže pes jesť papriku?

Bezpochyby má veľkú hodnotu, ale naozaj z nej budú mať úžitok len psy? Papriky sa vyrábajú v mnohých odrodách a stupňoch pálivosti. Vyskytujú sa aj v rôznych farbách - zelenej, žltej, červenej - má toto bohatstvo druhov vplyv na to, či sa môžu podávať psom? Áno, ale nie každý druh je pre tieto zvieratá vhodný. 

Sladká paprika

Zelená, žltá, červená - psovi môžete dať akúkoľvek sladkú papriku. Nie však celú! Sladká paprika pre psa musí mať odstránené semená a biele časti. V tejto forme je pre psa bezpečná, takže ak ju vášmu domácemu miláčikovi chutí, môžete mu ju z času na čas podávať.

Pálivé papriky

Sladké je bezpečné, ale môže pes bez obáv jesť feferónky? Bohužiaľ nie. Takéto papriky môžu byť pre neho nebezpečné, a to aj napriek potenciálne dobrým účinkom kapsaicínu. Môže podráždiť tráviaci trakt a viesť k zvracaniu alebo hnačke. Pes môže začať pociťovať aj nepríjemné pálenie pod chvostom. Zviera môže začať trápiť aj úporný kašeľ, môže začať kýchať alebo veľmi silno slintať. Môže tiež vypiť veľmi veľké množstvo vody, aby sa pokúsil zmierniť nepríjemné pocity.

Ako a v akom množstve kŕmite svojho psa paprikou?

Pri tepelnom spracovaní papriky nestrácajú príliš veľa zo svojej výživovej hodnoty. Preto môžete svojmu psovi podávať dusenú, pečenú alebo surovú papriku. Samozrejme, nech už ich pripravíte akýmkoľvek spôsobom, uistite sa, že sú bez semienok, nemajú biele časti a semienka - váš pes ich ocení najviac.

Papriky by stále nemali byť dôležitou súčasťou psej stravy. Ak ju má váš domáci miláčik rád, považujte ju za pochúťku a snack a podávajte mu ju príležitostne v množstve, ktoré nepresiahne približne 5 % jeho dennej potravy.

Ak chcete svojmu psovi spestriť stravu ovocím, bezpečnejšie je dať mu napríklad jablko. Viac informácií o ovocí pre psa si môžete prečítať v našom ďalšom článku.

Nepodávajte ho každý deň. Áno, paprika je veľmi zdravá, ale základom psej stravy je napriek tomu mäso a príliš veľa iných zložiek, vrátane práve papriky, môže viesť k poruchám trávenia a zhoršeniu zdravotného stavu.

Obézny pes? Papriky môžu byť užitočné. Pri problémoch s nadváhou môže váš psík stále dostávať papriky, ak ich má rád - majú veľmi málo kalórií, takže nenarušíte stravu vášho psa.

Ak váš pes papriku nemá rád, nenúťte ho do nej. Môžete mu dať veľa iného chutného a zdravého ovocia a zeleniny, ktoré si možno obľúbi. Nezabúdajte tiež, že nikdy nedávajte psovi pálivú papriku - tá mu na rozdiel od sladkej papriky môže uškodiť.

Paprika pre psa - zhrnutie

Papriky sú cenené už po stáročia a ich pestovanie sa rozšírilo takmer po celom svete práve pre ich zdravotné účinky. Ľudia ich oceňujú a psom prospievajú tiež. Je cenným zdrojom vitamínov - vrátane vitamínu C alebo vitamínov skupiny B, ako aj železa, horčíka a ďalších pre organizmus nevyhnutných makro- a mikroprvkov.

Môže pes jesť papriku? Áno, za predpokladu, že ide o sladkú odrodu, ktorá bola starostlivo očistená od semienok a všetkých bielych častí. Môžete mu ju podávať v surovej alebo tepelne upravenej forme.

Nepodávajte ho každý deň. Áno, paprika je veľmi zdravá, ale základom psej stravy je napriek tomu mäso a príliš veľa iných zložiek, vrátane práve papriky, môže viesť k poruchám trávenia a zhoršeniu zdravotného stavu.

Papriky nepatria do základnej stravy vášho psa, aj keď ich váš domáci miláčik miluje. Môže to byť pre neho len chutný snack, podávaný príležitostne a nie v príliš veľkom množstve. Pálivé druhy paprík úplne vylúčte z jedálnička vášho domáceho maznáčika; môžu mu veľmi uškodiť a spôsobiť mu veľkú bolesť kvôli obsahu kapsaicínu.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-12
Spokojnosť, dlhšia doba dodania ale inak fajn.
2024-04-11
max spokojná
pixel